Článek

Církve odmítly Sobotku: Na úpravu restitucí není místo

 
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes nenašel shodu se zástupci církví na úpravě církevních restitucí. Obě strany se ale dohodly, že bude zřízena pracovní skupina, která by měla návrhy ČSSD posoudit. Sobotka to novinářům řekl po jednání se zástupci církví. ČSSD usiluje o snížení finančních náhrad, vyjmutí areálu Pražského hradu z restitucí a o omezení účelu, na které by měly být prostředky vyplacené církvím použity. 
21.11.2013 16:12 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9491 článků)
Podobné články

Nejnáročnější jsou Lesy ČR. Církve v rámci restitucí bojují s byrokracií

 
Navrácení majetku v rámci církevních restitucí se zpomaluje. Církve odesílají neúplné požadavky či žádají o navrácení majetku z doby před 25. únorem 1948. Církve již odeslaly přes 15 tisíc žádostí, zatím největší problémy mají církve u Lesů ČR.
24.08.2013 10:05 |

podobné články

Okamura: ČSSD, ANO, KDU, TOP 09 a ODS odmítly informovat občany o církevních restitucí

 
K našemu velkému překvapení dnes poslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL, TOP09 a ODS odmítly v hlasování ve Sněmovně, aby vláda podala občanům zprávu o průběhu církevních restitucí. Takže návrh neprošel.
24.07.2014 19:20 |

podobné články

Na církve se po odklepnutí restitucí lepí finanční dobrodruzi jako vosy na med

 
Církve a náboženské společnosti se po schválení restitucí staly zajímavým soustem nejen pro banky, advokáty, ale hlavně pro různé dobrodruhy. Ti začali církve bombardovat nabídkami, že se jim postarají o majetek i finance. Podle zástupců církví ale nemají příliš šancí.
14.02.2013 15:35 |

podobné články

Úřady tají, o jaký majetek už církve požádaly

 
Jako hrob mlčí úřady i církve o státním majetku, který se už stává předmětem restitucí. Církve podle informací Práva podaly již prvních 32 žádostí na Státní pozemkový úřad a na Lesy ČR. Zatím jde o stovky hektarů. O jaké pozemky jde, má ale být před veřejností utajováno až do chvíle, než budou církvím definitivně přiklepnuty. A to potrvá dlouhé měsíce, možná i rok, a to podle složitosti případu. Předpokládá se, že církve požádají až o 200 tisíc hektarů půdy a lesů.
01.03.2013 03:20 |

podobné články

Církve nominovaly první zástupce do skupiny k restitucím

 
Církve a náboženské společnosti dnes nominovaly zástupce do pracovní skupiny, která má za cíl posoudit možnost případné změny finančních náhrad za církevní restituce ve výši 59 miliard korun. Církve přistoupily na vytvoření skupiny, kterou iniciovala ČSSD, třebaže jakékoli změny vyjednaných restitucí odmítají. Za církve a náboženské společnosti tým povede generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
25.11.2013 17:57 |

podobné články

ČSSD vznesla tvrdé obvinění: Stát nadcenil parcely a přeplácí církve o miliardy

 
Podle ČSSD, která otevřela jednání s církvemi o revizi církevních restitucí, zvýhodnily minulé vlády církve a náboženské společnosti. Stát údajně nadcenil parcely a církve tak hodlá přeplatit o desítky miliard. Kdyby stát postupoval stejně jako v případě restituentů v 90. letech, získaly by prý církve maximálně polovinu z vypočtených 59 miliard.
20.01.2014 07:05 |

podobné články

Farář v ČT nejen o restitucích: Co dělají církve, stát neumí, nebo ne tak levně

 
Farář Církve bratrské v Říčanech Daniel Kvasnička má za to, že církve jsou terčem kritiky občanů oprávněně, jen málo totiž vysvětlují, co hodlají udělat s nově nabytým majetkem. Již dnes přitom existuje řada projektů, kterými církve pomáhají lidem. V pátečním Hyde Parku České televize prozradil, co faráře nejvíc ohrožuje a kde všude církve pomáhají. Trvá však také na tom, že narovnání mezi státem a církvemi bylo možné udělat jinak.
07.02.2014 21:25 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Park (9 článků)

Církve pročetly a odmítly návrh ČSSD a ANO na snížení restitucí

 
Zástupci církví prostudovali a odmítli materiál ČSSD a ANO navrhující snížení finančních náhrad za nevydaný majetek o 13 miliard korun. Bod po bodu se v dokumentu dají ukázat chyby, řekl dnes ČTK generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Církve si podle něho mohly nárokovat náhrady o desítky procent vyšší, než je současných 59 miliard korun navýšených o inflaci během 30 let, ale ustoupily. 
24.02.2014 18:30 |

podobné články

Katolíci ukazují kritikům dveře: Peníze z restitucí na povodně nedáme

 
Část majetku, který církve získají v rámci restitucí, by měla být věnována obětem povodní. Alespoň si to myslí řada odpůrců odluky státu a církví. Podle katolické církve však není fér slučovat restituce a povodně. Církev už prý na škody po povodních prostřednictvím Charity ČR uvolnila miliony a hodlá také vyslat do postižených oblastí své dobrovolníky.
05.06.2013 17:40 |

podobné články

Peníze z restitucí půjdou na platy a provoz, ujišťuje Duka

 
Církve využijí peníze z restitucí na platy, provoz a průběžné opravy. To tvrdí nově kardinál Dominik Duka, který se například tím snaží obhájit, proč by církve měly peníze dostat. Podle něj je navíc dohoda velmi velkorysá.
19.02.2012 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (855 článků)

Miliarda na povodně od věřících? Na dopis Severočeským odpoví kardinál

 
Kardinálu Dominiku Dukovi měl tento týden dojít dopis s prosbou, aby inicioval dar církve pro oblasti postižené povodněmi. Miliarda z majetků získaných v rámci církevních restitucí by podle hnutí OMMO, které představiteli římskokatolické církve výzvu zaslalo, mohla zmírnit napětí mezi odpůrci církevních restitucí a náboženskou obcí. Církev ji však neuvolní.
09.06.2013 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (855 článků)

Církve si ubližují lpěním na zabetonovaných pozicích, míní Stropnický o restitucích

 
Martin Stropnický, který je jedním z vyjednavačů hnutí ANO o budoucí vládě, má za to, že k řešení otázky církevních restitucí by mohly zásadně přispět samotné církve. Podle Stropnického jim škodí, že setrvávají v „zabetonovaných” pozicích a nereflektují nálady veřejnosti, která z velké části vnímá šíři restitucí kontroverzně.
12.11.2013 08:46 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1692 článků)

Katolíci po zahájení restitucí investují. Církve čeká druhá splátka

 
Po zahájení restitucí je katolická církev v červených číslech a peníze za majetek, který jí stát nemůže vydat, investuje. Plzeňská diecéze například investovala celých 85 milionů získaných jako finanční náhrada. Církve na konci roku čeká druhá splátka. Katolíci se mezitím chtějí konečně dohodnout se státem ohledně investic do veřejně prospěšných projektů. 
04.12.2014 14:27 |

podobné články

Pět let po začátku církevních restitucí: Církve si stěžují, že předaný majetek byl ve zdevastovaném stavu

 
V rámci restitucí vrátil stát církvím skoro všechen majetek, který požadovaly. Nyní běží patý rok, co zákon o narovnání platí. Církve již dostaly zpět nemovitosti, pozemky, lesy či umělecka díla za několik desítek miliard korun. Nyní už zbývá jediné, dořešit několik nejasných kroků, které leží u soudů.
27.01.2018 10:35 |

podobné články

Církve kývly vládě na vyrovnání, dostanou 59 miliard a část majetku

 
Církve a náboženské společnosti ve čtvrtek vyjádřily souhlas s návrhem restitucí, který vypracovala vládní komise. Ta navrhuje navrátit církvím část majetku v podobě polí, lesů a rybníků v hodnotě 75 miliard korun a za zbylý vyplatit kompenzaci 59 miliard. Do konce srpna je třeba ještě doladit poslední bod, a to délku přechodného období, po které bude stát dále církve finančně dotovat. Příslušný zákon by mohl platit od roku 2013.
11.08.2011 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9271 článků) , Dominik Duka (855 článků)

Tlak ČSSD na církve ohledně peněz je bez výsledku

 
Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková v pátek po jednání zástupců ČSSD, ANO a církví ohledně restitucí uvedla, že církve souhlasí se zveřejňováním účetních uzávěrek. Církve rovněž budou zveřejňovat částky, které investují do veřejných služeb. Na snížení náhrad, které požaduje ČSSD se strany nedohodly.
07.02.2014 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Alena Gajdůšková (228 článků)

Nové církve: Chceme práva! Ministerstvo: Fankluby nepodporujeme

 
Církve registrované po roce 2002 tvrdí, že jsou diskriminovány státem. Aby měly stejná práva jako církve ostatní, jako třeba státní peníze nebo možnost oddávat, musí totiž mít více než deset tisíc členů – a to církve registrované dříve nemusely.
30.10.2011 19:00 |

podobné články

Církve obdrží nálepku zlodějů. Navzdory faktům, píše novinář

 
Vyrovnání státu s církvemi budí ve většině české společnosti negativní emoce. Především levicoví politici v souladu s míněním většiny lidí tvrdí, že církve mají dostat jen zlomek majetku, který jim chce vydat vláda. Už ovšem nedodávají, kolik stát vydává na církve dnes a kolik by tak mohl v budoucnu ušetřit. Církve zkrátka dostaly nálepku zlodějů a více se o ně lidé nestarají.
26.06.2012 09:35 |

podobné články

Církve požádaly o vrácení 8676 pozemků

 
Církve a náboženské společnosti do pondělí požádaly stát, aby jim vrátil 8676 pozemků a 23 staveb. Podle dat Státního pozemkového úřadu (SPÚ) podaly v této souvislosti církve od začátku roku 156 výzev. Počátkem měsíce žádaly církve o 6099 pozemků.
22.04.2013 15:50 |

podobné články