Článek

Čína schválila volební zákon pro Hongkong, omezuje prostor pro demokratickou opozici

 
Čínský parlament dnes podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Číny nad Hongkongem. Bez ohledu na předchozí kritiku ze strany západních vlád návrh potvrdilo 2895 přítomných členů čínského shromáždění.
11.03.2021 12:35 |

podobné články

Podobné články

Vojenský analytik: Stále se mluví o tom, jak Rusko a Čína ovlivňují Čechy. Tak se podívejte, odkud se ve skutečnosti přebírá 80 procent zpráv

 
ROZHOVOR Hongkong už Číně nechali. Není do čeho zasahovat, protože Čína se prostě rozhodla, že Hongkong je na jejím území. Tak komentuje vojenský analytik Jaroslav Štefec aktuální zahraniční situaci. Dohoda Velké Británie, že zůstane v čínském městě zachována demokracie až do roku 2047, podle něj naivní nebyla, ale tehdejší Čína byla slabší. „Budou si tam dělat, co budou chtít, nikdo jim v tom nezabrání a jakékoliv pokusy o rozpoutávání interních problémů povedou k většímu a většímu počtu obětí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz, v němž komentoval i vztahy se Spojenými státy. Upozornil také, že tamní hnutí Black lives matter může znamenat občanskou válku mezi východem a západem Spojených států.
09.07.2020 17:50 |

podobné články

Čína otevře nejdelší most přes moře. Stavěli ho devět let, má 55 kilometrů

 
V úterý bude po několika odkladech oficiálně otevřen 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská území Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně. Jde o nejdelší mostní konstrukci vedoucí přes moře. Stoupenci projektu zdůrazňují, že díky mostu se zkrátí doba cesty mezi zmíněnými městy ze tří hodin na 30 minut, což usnadní lidem dojíždějícím do práce a turistům pohyb po regionu. Kritici čínské vlády ale most vnímají jako nástroj, jak přitáhnout Hongkong více pod kontrolu Pekingu, píše zpravodajský server CNN.
22.10.2018 13:05 |

podobné články

Cyril Svoboda: Hongkong? USA penalizují za byznys s Čínou. Západ musí zůstat jednotný

 
ROZHOVOR „Čína upevňuje svoji moc, ale to neznamená, že má Západ tento zápas vzdát. Víme i z otevřených zdrojů, že Čína, pokud jde o zákon o bezpečnosti, nehodlá couvnout,“ komentuje mezinárodní dění lidovec, pedagog Vysoké školy CEVRO Institut Cyril Svoboda. Bude záležet hlavně na síle tlaku západních zemí. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil i k situaci v USA. Přehodnocování filmů, obrazů i knih považuje za přehnaný důsledek napjaté předvolební atmosféry, protože se dotýká svobody umění i vyjadřování.
06.07.2020 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Cyril Svoboda (407 článků)

Berlín žádá volby v Hongkongu, Čína hovoří o vměšování

 
Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval v Berlíně svůj čínský protějšek k tomu, aby Čína odvolala sporný bezpečnostní zákon pro Hongkong a co nejrychleji na tomto autonomním území uspořádala volby. Čínský šéf diplomacie Wang I to považuje za vnitřní záležitosti Číny a vměšování cizích států odmítá. Wangovu návštěvu německé metropole doprovázela demonstrace žádající dodržování lidských práv, píší Novinky.
01.09.2020 19:10 |

podobné články

První výskyt chřipky v Asii: Hongkong hlásí nakaženého

 
První výskyt takzvané prasečí chřipky v pátek ohlásily Hongkong a Dánsko. V případě Hongkongu jde o první potvrzenou nákazu v Asii.
01.05.2009 16:30 |

podobné články

Hongkong: Vítejte v mraveništi

 
Místo, kde se snoubí prastaré chrámy s fungl novou zástavbou, oprýskané činžáky s hypermoderními mrakodrapy a davy „domorodců“ s masami turistů. Takový je Hongkong, město, které svým životem připomíná mraveniště.
23.07.2010 09:40 |

podobné články

Hongkong hlásí třetinu studentů závislých na internetu

 
Bohatá čínská provincie Hongkong má problém se závislostí studentů na internetu.
03.02.2011 10:35 |

podobné články

Noční Hongkong je v noci tisíckrát jasnější, než je celosvětová úroveň

 
Mezi města zamořená nejvyšší úrovní "světelného smogu" na světě patří čínský Hongkong. Noční nebe nad tímto městem je zhruba tisíckrát jasnější, než je celosvětově uznávaná úroveň, oznámili vědci. Svůj výzkum zveřejnili před sobotní Hodinou Země, která má v rámci celosvětové akce na 60 minut ponořit celou zeměkouli do tmy.
21.03.2013 08:45 |

podobné články

Město závratí Hongkong: Nevšední pohled na džungli betonu, skla a oceli způsobuje nevolnost

 
Hongkong je město rostoucí závratnou rychlostí, a to nejen ekonomicky, ale hlavně do výšky. Město oceli, skla a betonu, kde zelený strom aby jeden pohledal a všechny shluky budov spíše vzbuzují závratě než obdivné pohledy.
12.05.2013 15:00 |

podobné články

Hongkong ochromil silný tajfun Utor, který míří k Číně

 
Hongkong dnes uzavřel úřady, školy i dopravní služby a pozastavil se i provoz burzy kvůli silnému tajfunu Utor, který kolem asijského finančního centra přecházel dnes ráno. Zrušeny byly desítky letů a nefungovala ani autobusová doprava či přívozy, napsala agentura AP.
14.08.2013 08:40 |

podobné články

Hongkong napjatě očekává příchod "supertajfunu" Usagi

 
Námořní i letecká doprava v Hongkongu byla dnes prakticky ochromena v očekávání úderu "supertajfunu" Usagi. Údajně nejsilnější tajfun, který má letos postihnout oblast západního Pacifiku, se v sobotu přehnal nad Tchaj-wanem a Filipínami, kde zabil nejméně dva lidi. Dnes dopoledne se Usagi podle agentury AFP nacházel zhruba 240 kilometrů východně od Hongkongu a podle předpovědí meteorologů by měl zasáhnout Hongkong a jihočínské provincie v příštích hodinách s nárazy větru o rychlosti 165 kilometrů v hodině. 
22.09.2013 16:00 |

podobné články

Hongkong se stává centrem čínského umění. Co tam láká kupce?

 
Hongkong se v poslední době prosadil jako jedno z velkých světových dražebních středisek po boku Londýna a New Yorku. Co láká zákazníky aukčních síní Christie's a Sotheby’s?
27.11.2014 17:05 |

podobné články

Senátor Veleba: Čínské reálie, Hongkong aneb Po imperiální správě demokracie, teď a hned

 
Tvůrce čínských reforem Teng Siao-pching přinesl zemi nejen reformy, které nastartovaly Čínu, ale také politiku, kterou shrnul do hesla „jedna země, dva systémy“. Řeč je o politice jedné Číny, která zahrnuje kontinentální Čínu, Tibet, Hongkong a Tchaiwan, kterou uznávala a uznává, s výjimkou ministra kultury Hermana, vláda ČR.
23.04.2016 20:45 |

podobné články

Volby drtivě vyhrál prodemokratický tábor. Hongkong je dál součást Číny, varuje ministr

 
Prodemokratičtí kandidáti jasně zvítězili v nedělních místních volbách v Hongkongu. Podle předběžných výsledků, o nichž informovala stanice RTHK, získali jednoznačnou většinu 390 ze 452 přímo volených křesel. Ovládli tak 17 z 18 místních rad, které byly dosud pod kontrolou propekingských politiků. Správkyně Carrie Lamová řekla, že názoru veřejnosti bude vláda pokorně naslouchat. Čínský ministr zahraničí Wang-I zdůraznil, že Hongkong je součástí Číny.
25.11.2019 07:45 |

podobné články

MF Dnes dává prostor zemanovské opozici. Šlouf prý brání demokracii

 
Stranické opozici zemanovců věnuje na svých stránkách deník MF Dnes značný prostor. Nyní píše o setkání zhruba dvacítky „rebelů“ v Kutné Hoře. Dává rovněž prostor Miroslavu Šloufovi, který je prezentován jako zastánce demokratických principů ve straně. Právě Šlouf byl přitom v minulosti deníkem s oblibou prezentován jako šedá eminence prezidenta Zemana a muž mnoha skandálů.
16.10.2013 13:45 |

podobné články

Čína dokončila nejdelší most přes moře: Během výstavby zemřelo 7 dělníků!

 
Megalomanská Čína má další světové absolutorium! 55 kilometrů dlouhý most spojující čínská území Hongkong, Macao a město Ču-chaj v pevninské Číně je komunikací nejdelší na světě přes vodní hladinu! Za půl hodiny ho přejedete, což zejména obyvatele Hongkongu netěší.
28.10.2018 12:10 |

podobné články

Čína buduje v moři umělé ostrovy: Jejich využití bude mírové, tvrdí po kritice USA

 
Čína trvá na tom, že má právo budovat v Jihočínském moři umělé ostrovy a tvrdí, že jejich využití bude čistě mírové. Jenže její sousedé se bojí, jakým tempem si Čína snaží upevnit nad regionem kontrolu. USA se obávají, že Čína ve sporné oblasti zavede identifikační zónu pro letadla.
31.05.2015 13:15 |

podobné články

Dáme prostor opozici, řeklo ANO, načež udělalo pravý opak

 
Koalice se v pátek rozhodla omezit řečnickou dobu poslanců k projednávání zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Čtyřicet minut po začátku mimořádné schůze místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) navrhla omezit řečnickou dobu poslanců na 10 minut. Vystoupit budou moci pouze dvakrát. Ráno přitom šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že koalice chce dát opozici prostor.
22.01.2016 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Faltýnek (334 článků)

Vysoký lidovec Benešík: Ty čínské investice jsou jen bublina. Zeman prý hájí naše tradice, a přitom nás rozprodává Číně

 
ROZHOVOR „Čína demokratickou zemí opravdu není, křesťané tam bývají pronásledováni. A ty čínské investice u nás, to je nafouknutá bublina,“ myslí si místopředseda KDU-ČSL a poslanec Ondřej Benešík. K tomu pak dále říká: „Oni k nám přijeli pouze skoupit akcie prosperujících podniků. Já jsem zvědavý, kolik vytvoří nových pracovních míst. Akorát z výnosů českých firem teď bude Čína profitovat. Vůbec ohledně čínských investic jsem dost skeptický a myslím si, že jsou spojené s velkým množstvím rizik.“
09.08.2016 07:50 |

podobné články