Článek

Cimprichová: Dramatické scény opětovně na řecko-tureckých hranicích

 
Z řeckého tisku: Od příměří uběhly dva dny klidu a v Řecku v Kastanies se obnovilo znovu ve středu (11/3) odpoledne napětí. Migranti z turecké strany házeli na řeckou policii molotovovy koktejly, kameny, rozžhavené dřevo a slzný plyn.
13.03.2020 21:06 |

podobné články

Podobné články

Při náletech v Sýrii zemřelo 22 tureckých vojáků. Erdogan otevírá uprchlíkům cestu do Evropy

 
Nálet syrské armády v severozápadní syrské provincii Idlib dnes usmrtil 22 tureckých vojáků. Podle agentury Reuters to oznámil guvernér sousedící jihovýchodní turecké provincie Hatay Rahmi Dogan. Další vojáci byli podle něj vážně zraněni a převezeni do nemocnice. Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckých vojáků zabitých v Sýrii za jediný den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která bojovou situaci monitoruje z Británie skrze své informátory v Sýrii, dříve informovala, že o život v Idlibu přišlo 34 tureckých vojáků. Turecko v návaznosti na vývoj v provincii už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy.
27.02.2020 23:20 |

podobné články

„Jsme ve válce!“ Na řecko-turecké hranici je zle. Politička předkládá zprávy z tamního tisku

 
Kandidátka do Senátu v obvodu Ostrava-město za hnutí JAP Pynelopi Cimprichová píše o zprávách, které vycházejí v řeckém tisku. Ten je dle ní plný zpráv o obraně řeckých hranic s Tureckem. Právě ty jsou v posledních dnech pod silným náporem migrantů, kteří jsou sem posíláni za podpory tureckého prezidenta Recepa Erdogana. V Řecku nyní padají ostrá prohlášení. „Jsme ve válce,“ vzešlo podle političky z úst řeckého náměstka ministra obrany.
15.03.2020 08:26 |

podobné články

Migranti se tlačí do Evropy: Syřana zastřelili na hranicích? Řekové to odmítají

 
Podle tureckých médií v pondělí ráno zemřel na řecko-turecké hranici syrský uprchlík, když se snažil dostat do Řecka. Deník Daily Sabah napsal, že muže ze syrského Halabu (Aleppa) zastřelila řecká policie. Řecká vláda informaci popřela. Na hranici Turecka s Řeckem roste napětí od pátku, kdy tam začaly proudit tisíce migrantů po oznámení Ankary, že hranice jsou otevřené. Řecko zesílilo ostrahu hranice a vyslalo tam i armádu.
03.03.2020 10:30 |

podobné články

Plav zpátky, uprchlíku. Nahý! Třikrát to zkoušel... Řecko se brání. A zaznělo, co vás zvedne ze židle

 
Zatímco Česko sužuje koronavirus a opatření s ním spojená, na řecko-tureckých hranicích se odehrává horor. Alespoň tak popisují chování řeckých strážců hranice migranti pro Al-Džazíru a CNN. Rány obuškem, zabavené doklady, oblečení i peníze. A příkaz plavat zpátky přes řeku se svázanýma rukama. Ale řecká vláda taková obvinění odmítá. A prezident Erdogan Řeky vyzval, ať se zbaví problémů tím, že otevřou hranice.
09.03.2020 08:06 |

podobné články

Sobotka: Na hranicích musí panovat zákon a pořádek

 
Vláda je připravena udělat vše pro to, aby na hranicích zajistila zákon a pořádek, prohlásil v pondělí po zasedání kabinetu předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Reagoval tak na informace, že na německo-rakouských hranicích byly obnoveny kontroly a Rakušané povolali na pomoc armádu. Současně upozornil, že problém s imigranty se musí řešit jinde než na středoevropských hranicích.
14.09.2015 12:26 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9545 článků)

Rusko ovládla protiturecká hysterie

 
V Rusku zavládla protiturecká hysterie, vyvolaná sestřelením ruského bombardéru na syrsko-tureckých hranicích. Státní duma chce zakázat poslaneckou prodejnu tureckých sladkostí z obavy před otravou, na Krymu chtějí přejmenovat Tureckou ulici. V ruských fotbalových týmech prý nebudou smět hrát turečtí hráči a ruská města ruší „družební“ styky s tureckými.
04.12.2015 08:01 |

podobné články

Mezi uprchlíky na makedonských hranicích se objevila žloutenka

 
Nedostatek hygieny, přeplněnost a nepříznivé počasí mohou za to, že se ve ve stanovém městečku na řecko-makedonských hranicích začínají šířit nemoci. Kromě nachlazení se objevily i dva případy žloutenky. Běžence však nemá Řecko kam přemístit, není pro ně dost místa.
14.03.2016 09:30 |

podobné články

Řecko zachrání jedině 120 miliard eur

 
Řecko bude v rámci druhého záchranného balíku potřebovat asi až 120 miliard eur (asi 2,9 bilionu Kč). Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž dosud nejčastěji zmiňovaná částka 90 miliard eur nebere v úvahu příspěvek, který si musí zajistit samo Řecko. Pokud se informace agentury potvrdí, bude druhý záchranný balík dokonce větší, než jaký Řecko dostalo před rokem.
09.06.2011 17:45 |

podobné články

Řecko dva dny od krachu: Premiér sliboval u kulatého stolu, potřebuje půjčit!

 
Řecko je na pokraji katastrofy, o jeho svízelné situaci se v Bruselu jednalo u kulatého stolu, kde nechyběla kancléřka Angela Merkel. Podle ní není třeba Řecko litovat a odpouštět mu dluhy. Řecký premiér Tsipras se kvůli díře v řecké kase pustil do slibování. Řecko předloží seznam reforem. Do dvou dnů však musí slib splnit!
20.03.2015 13:45 |

podobné články

Třaskavý koktejl. Renomovaný ekonom vysvětlil, zda Řecko zbankrotuje a odejde z EU. Svou skrytou hru v zákulisí prý hrají USA. A Putin s Čínou...

 
ROZHOVOR Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda říká, že Řecko se dohodne s MMF. Řecko je totiž pro Západ důležité z geostrategického a vojenského hlediska. Spojené státy se dle něho zákulisně zasadí o to, aby se Řecko z věřiteli dohodlo, aby nespadlo pod vliv Ruska nebo Číny.
26.06.2015 11:01 |

podobné články

Čas vypršel, Řecko je v platební neschopnosti: Dluh 35 miliard eur a nejistá budoucnost

 
Skončila platnost záchranného programu pro Řecko. Mezinárodní měnový fond současně potvrdil, že Řecko neuhradilo splatnou část dluhu 1,5 miliardy eur (41 miliard Kč). Řecko je tak v platební neschopnosti.
01.07.2015 02:00 |

podobné články

Řecko nejdřív sdělilo „tvrdá doporučení”. Pak kvůli Zemanovi povolalo velvyslance

 
Řecko na protest proti výrokům českých představitelů a zejména prezidenta Miloše Zemana povolalo z Prahy do Atén na konzultace svého velvyslance Panajotise Sarrise. Řekům nejvíc vadí, že Zeman opakovaně uvedl, že ČR by mohla vstoupit do eurozóny až v okamžiku, kdy v ní nebude Řecko. Před odvoláním ambasadora z Prahy si Řecko stěžovalo u českého velvyslance v Aténách.
22.12.2015 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23639 článků)

Řekyně nám přeložila tamní noviny. Bude se vám chtít brečet z toho, co se tam děje. Právě teď, právě v tento okamžik

 
Turecko posílá k hranicím s Řeckem několik stovek dalších policistů. Mají se pokusit zadržet nápor desetitisíců migrantů, které kvůli nelegálnímu překročení hranic posílají Atény zpět. Kvůli střetům s řeckou policií a armádou už prý bylo zraněno nejméně 164 lidí. Napětí mezi oběma stranami však nekončí. ParlamentníListy.cz mají navíc k dispozici překlad jen některých článků a reakcí, které v Řecku v těchto dnech vycházejí. Pro redakci je přeložila Pynelopi Cimprichová, jejíž rodiče jako uprchlíky přijalo Československo v rámci humanitární pomoci v době občanské války v Řecku.
06.03.2020 14:00 |

podobné články

Nenecháme se vydírat! bouchlo Řecko do stolu. A toto se ozvalo. Od „sluníčkářů“. Ano, i od našich

 
Od víkendu se u tureckých hranic s Řeckem, ať na pevnině či na moři, shromažďují desetitisíce migrantů, toužících se dostat do Evropské unie. Poučena z roku 2015, kdy takto Evropou prošel asi milion lidí, se řecká vláda snaží situaci vyřešit hned na hranicích. V sektoru neziskových organizací pomáhajících uprchlíkům se to vůbec nelíbí.
04.03.2020 09:20 |

podobné články

Kobza (SPD): Na řecko-tureckých hranicích se teď začíná bojovat o Prahu

 
Projev na 41. schůzi Poslanecké sněmovny 4. března 2020 – k informaci vlády k situaci na hranici Řecka a Turecka
04.03.2020 13:45 |

podobné články

Migrace: Nejsou to Syřané! Nářky nejsou namístě, říká známá reportérka. Jde o zákeřný plán

 
K situaci na řecko-tureckých hranicích se vyjádřila na svém facebookovém profilu renomovaná reportérka Markéta Kutilová. Podle ní jde jen o politickou hru prezidenta Erdogana, který chce donutit Evropskou unii, aby podpořila jeho vojenské tažení v Sýrii.
05.03.2020 09:40 |

podobné články

„Jsem Evropan, v žádném zahraničí jsem nebyl, soudruzi!“ Doktor Macek odpálkoval SMS od Vojtěcha

 
Bývalý poslanec ODS Miroslav Macek se ve svých pravidelných glosách vyjádřil k situaci, ke které nyní dochází na řecko-tureckých hranicích. A připomíná i kroky maďarského premiéra Viktora Orbána. Zabýval se však také koronavirem.
06.03.2020 18:30 |

podobné články

Zavřít hranice Evropě už nepomůže. Erdogan chce obnovit mocnou říši. Temná vize analytika Visingra

 
ROZHOVOR I kdybychom zavřeli hranici a nepustili sem ani jednoho imigranta, už teď je pozdě. V západní Evropě je už dnes asi 30 milionů muslimů. Je možné, že získají politickou moc tím, že zvítězí v demokratických volbách, říká publicista a vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr k situaci v souvislosti s uprchlíky na řecko-tureckých hranicích. Situace bude podle Visingra nepochybně dál eskalovat. Místní se v Turecku na uprchlíky dívají se stále větší nevraživostí, což de facto ohrožuje Erdoganovu politickou pozici, říká.
07.03.2020 18:51 |

podobné články

Sklízíme, co zasela Merkelová, zní od hnutí Klause ml. Slova o vojenské pomoci Řecku a soud nad Tureckem

 
Předseda odborné komise pro obranu hnutí Trikolóra Jan Holek se na svém blogu na serveru iDnes.cz vyjádřil k situaci na řecko-tureckých hranicích. Podle jeho slov sklízíme to, co zasela německá kancléřka Angela Merkelová.
08.03.2020 07:01 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2554 článků)