Článek

ČEZ: V Dukovanech mají energetici další strážce, sokolí pár už potřetí vyseděl další čtyřčata

 
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany opět přispěli k záchraně ohroženého druhu sokola stěhovavého. V připraveném umělém hnízdišti na 125 metrů vysokém ventilačním komíně se sokolímu páru povedlo opět vysedět čtyři zdravá mláďata, Davida, Lukáše, Radku a Romanu. Jde tak o významnou pomoc při záchraně velmi vzácného a ohroženého druhu, který je chráněn zákonem.
03.06.2024 12:05 |

podobné články

Osobnosti: David David (1922 článků)
Podobné články

ČEZ: Sokolí pár v Dukovanech opět vyseděl čtyřčata, pro každý blok jedno

 
Když sokolí mláďata, tak čtyři. To je zřejmě přesvědčení mladého sokolího páru v Jaderné elektrárně Dukovany, který hnízdí na 125 m vysokém ventilačním komíně. Velmi vzácnému a chráněnému páru sokola stěhovavého se v Dukovanech opět podařilo vysedět čtyři sokolí mláďata.
18.05.2022 18:00 |

podobné články

ČEZ: Sokolí love story ve výšce 125 metrů nad jadernou elektrárnou Dukovany

 
Hned dva 125 metrů vysoké ventilační komíny slouží už čtvrtým rokem jako hnízdiště ohroženého druhu sokola stěhovavého. Sokoli tady vyvedli už osm mláďat. Na hranici krajů Vysočina a Jihomoravského se jedná o naprostou raritu. I v letošním roce dopřál sokolí pár elektrárně čtyři vajíčka, mladí sokoli ale z hnízda nevyletí.
28.05.2023 15:00 |

podobné články

ČEZ: Energetici v Dukovanech ukončili odstávku a obnovili výrobu na čtvrtém výrobním bloku

 
Dnes v noci v Jaderné elektrárně Dukovany energetici obnovili výrobu elektrické energie na čtvrtém výrobního bloku. Blok byl plánovaně odstaven na koncem prosince pro výměnu paliva, pravidelné servisní činnosti a kontroly zařízení. V plném provozu jsou v Dukovanech tři ze čtyř výrobních bloků. V odstávce zůstává blok číslo 3, který energetici odstavili pro výměnu paliva na konci ledna.
11.02.2020 12:36 |

podobné články

ČEZ: Jedna vlaštovička sice jaro ještě nedělá, sokolí pár v Počeradech ovšem ano

 
Opravdu veliké překvapení čekalo v pondělí 2. března na ornitologa Václava Berana během jeho první letošní návštěvy Elektrárny Počerady. Původně lezl k sokolí budce na ochozu jednoho z komínů pouze kvůli výměně fotopasti, místo ticha promíseného lehkým šumem větru ho však uvítal rozzlobený křik sokolí samice. A to nebylo vše, dáma je kroužkovaná a navíc již seděla na třech vejcích.
03.03.2020 09:56 |

podobné články

ČEZ: Energetici v Dukovanech zmodernizovali rozvodnu 400 kV a zvýšili její odolnost proti zkratu

 
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany dokončili modernizaci vysokonapěťové rozvodny 400 kV, přes kterou se do přenosové sítě přenáší čistá bezemisní elektřina ze čtyř dukovanských bloků. Letos v listopadu energetici ukončili práce na rekonstrukci rozvodny, která trvala dva roky a ČEZ do ní investoval přes 70 milionů korun. Zařízení rozvodny s vyšší zkratovou odolností by mělo zajistit její spolehlivý provoz do konce plánovaného provozu elektrárny.
28.11.2022 12:55 |

podobné články

ČEZ: Dva nové páry rozšířily sokolí řady v lokalitách Skupiny ČEZ

 
Sokolí impérium Skupiny ČEZ se letos rozrostlo o dvě nové lokality. Jednou, a pro ornitologa Václava Berana nečekanou, je bývalá výtopna v severočeském Proboštově patřící ČEZ Teplárenské.
28.03.2020 13:01 |

podobné články

ČEZ v Dukovanech spustil čtvrtý výrobní blok, všechny české jaderné bloky jsou v provozu

 
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany úspěšně obnovili výrobu na čtvrtém výrobním bloku. Blok dnes ráno po sedmdesáti třech dnech plánované odstávky pro výměnu paliva připojili k přenosové síti. Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku a provádí další předepsané testy a kontroly zařízení. Plného výkonu bloku by měli energetici dosáhnout ve středu. Všech šest energetických jaderných bloků České republiky, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně, jsou nyní v provozu.
28.12.2023 16:50 |

podobné články

ČEZ: Energetici v Dukovanech ukončili před Velikonocemi odstávku 2. výrobního bloku

 
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ukončili plánovanou odstávku pro výměnu paliva na 2. výrobním bloku. V jejím průběhu vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal dodávat v 18:39 hodin a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. O Velikonocích byly v Dukovanech v provozu všechny čtyři výrobní bloky.
11.04.2023 12:35 |

podobné články

„Sokolí farma“ ČEZ opět nezklamala, do světa se rozletěl rekordní počet 33 mláďat

 
Na ochozech komínů a chladicích věží Skupiny ČEZ letos zahnízdilo 10 párů vzácného sokola stěhovavého, které vyseděly rekordních 33 mláďat. Od roku 2011, kdy společnost nainstalovala úplně první sokolí budku, tak má v rodném listě jako místo narození některý z provozů Skupiny ČEZ už 147 těchto nejrychlejších letců na světě. V České republice v současnosti evidují ornitologové zhruba 130 sokolích párů.
02.08.2022 10:25 |

podobné články

Nové přírůstky v pražské zoo: Narodila se čtyřčata kuny brazilské. Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu

 
V zoologické zahradě v Praze mohou návštěvníci ve výběhu v horní části areálu nově pozorovat mláďata tayry neboli kuny brazilské. Čtyřčata se narodila 31. srpna a jde o první čtyřčata této kunovité šelmy v pražské zoo. Zahrada o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.
16.11.2021 17:40 |

podobné články

Vzácná čtyřčata v Zoo Praha: Tayry září jako zlaté poklady

 
Malé tayry se v Zoo Praha poprvé ukázaly návštěvníkům. Jsou to historicky první čtyřčata těchto vzácných kunovitých šelem narozená v trojské zahradě. Běžně se rodí jedno až dvě mláďata, čtyřčata jsou velmi neobvyklá.
18.11.2021 05:15 |

podobné články

ČEZ: V Temelíně se vylíhlo sokolí mládě

 
Mládě sokola stěhovavého se v nedávno vylíhlo v Jaderné elektrárně Temelín. Sokolí pár jej na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu elektrárny, stometrovém ventilačním komíně. Jeho zdravotní stav zkontroloval zkušený ornitolog, který mladého sokola také okroužkoval. Na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje Skupina ČEZ s ornitology už od roku 2011.
18.06.2023 20:50 |

podobné články

ČEZ v Dukovanech plánovaně odstaví čtvrtý výrobní blok

 
Energetici Jaderné elektrárny Dukovany dnes po více než 440 dnech provozu odstaví čtvrtý výrobní blok pro výměnu části paliva za čerstvé, pravidelné kontroly a modernizaci zařízení. V provozu v Dukovanech zůstanou zbývající tři výrobní bloky. Potřebnou výrobu elektřiny ČEZ zajistí pomocí dalších vlastních zdrojů energie.
13.10.2023 17:45 |

podobné články

ČEZ: Jaderné elektrárny snižují vlastní spotřebu

 
Kromě bezpečného zvyšování výroby v minulých letech se energetici v jaderných elektrárnách ČEZ soustředí i na snižování vlastní spotřeby elektřiny. Posledním příkladem je nové o 40% úspornější osvětlení rozlehlých hal strojoven Jaderné elektrárny Dukovany. V uplynulých 10 letech energetici v Dukovanech uspořili stovky tisíc megawatthodin elektrické energie za stovky milionů korun, kterou může elektrárna dodávat do přenosové sítě.
15.12.2023 10:05 |

podobné články

ČEZ: Záhadný ptačí svět - husí vejce v sokolí budce, krkavčí hnízdo pod korunou chladicí věže

 
Pravděpodobně na dlouho poslední sokolí budku usadil ornitolog Václav Beran na výškové stavbě Skupiny ČEZ na severu Čech. Je umístěna na jedné z plošin žebříkovitého schodiště pod korunou chladicí věže Paroplynového cyklu Počerady. Energetická společnost tak má nyní umělá hnízdiště pro kriticky ohroženého sokola stěhovavého ve všech svých výrobních lokalitách v Ústeckém kraji.
06.03.2021 13:25 |

podobné články

ČEZ: „Sokolí farma“ hlásí letos 5x trojčata a 1x čtyřčata

 
Rovná desetina ze stovky ornitology registrovaných sokolích párů v Čechách a na Moravě zahnízdila i letos na výškových industriálních stavbách Skupiny ČEZ.
30.07.2021 19:30 |

podobné články

ČEZ: Rodinám s vážně nemocnými dětmi poslali zaměstnanci s Nadací ČEZ přes čtyři miliony korun

 
Konec roku ve Skupině ČEZ už tradičně patří společné zaměstnanecké sbírce Skupiny ČEZ a Nadace ČEZ s názvem Plníme přání, myslíme na druhé. Jedenáctý ročník pomoci byl určen dětem a mladistvým s dlouhodobým závažným onemocněním. Během šesti týdnů vybrali mezi sebou energetici rekordní částku 2 084 625 korun, kterou poté Nadace ČEZ ještě zdvojnásobila.
08.12.2017 12:05 |

podobné články

Lesy ČR: Sokoly můžete v Teplickém skalním městě pozorovat už tento víkend

 
Pozorování sokolů u Chrámových stěn Teplického skalního města je připraveno na nadcházejí víkend. Podporují ho Lesy ČR i Správa CHKO Broumovsko. Návštěvníci mohou spatřit pomocí stativového dalekohledu sokoly stěhovavé. Na konci dubna sokolí pár vyseděl tři mláďata. Ta se nyní učí létat.
03.06.2017 07:35 |

podobné články

Lesy ČR: O víkendu pozorovali návštěvníci Teplického skalního města sokoly

 
Návštěvníci pomocí stativového dalekohledu pozorovali o víkendu v Teplickém skalním městě sokoly stěhovavé. Na konci dubna sokolí pár vyseděl tři mláďata. Ta se nyní učí létat. Projekt připravil státní podnik Lesy ČR a Správa CHKO Broumovsko.
11.06.2017 18:50 |

podobné články