Článek

Čeští studenti trnou. Konec zlaté éry Erasmu v Británii a školné vyšší i o 200 tisíc?

 
Po dlouhých letech příprav a dohadování k tomu opravdu došlo. O půlnoci 31. ledna Velká Británie opustila Evropskou unii a nastal tzv. brexit. Pro Čechy to znamená spoustu změn, na které budou muset začít myslet. Týkají se i evropského školského programu Erasmus+, který dosud pro studium v britském království mohli využívat. Zůstane v něm Velká Británie zapojená? Prozatím ano, ale dlouhodobý výhled je nejistý.
06.02.2020 06:05 |

podobné články

Podobné články

Budeme za vysoké školy platit? TOP 09 je pro školné až pět tisíc, jiní ho odmítají

 
Budou studenti veřejných vysokých škol v Česku za studium už od začátku platit? I to bylo tématem Blesk Volebního souboje 2017 na téma školství. Z výzkumu agentury Phoenix Research vyplývá, že nulové školné má podporu jen u třetiny Čechů. Politici se ve zpoplatnění vysokých škol ale zatím nechtějí angažovat. Zástupci ČSSD, ANO, KSČM, ODS, STAN, lidovců a Pirátů se shodli, že aktuálně není namístě. Jen TOP 09 se věci nebrání, školné by ale zavedla v maximální výši pěti tisíc korun za semestr.
07.10.2017 05:15 |

podobné články

Šokující čísla: Kolik studentek si na školné vydělává SEXEM?!

 
Ve Spojeném království platí všichni vysokoškolští studenti drahé školné. A to je mnohdy zatíží na mnoho let dopředu. Většina řeší poplatky za studium půjčkami a prací při studiu, stále více studentů se rozhodne vydělat si na školné sexem. Podle nových průzkumů se touto cestou vydává už pět procent ze všech vysokoškoláků, což v rámci celého národa činí sto tisíc osob.
30.03.2015 18:05 |

podobné články

Dobeš: Školné by spláceli lidé už s dvojnásobkem minimální mzdy

 
Ministr školství Josef Dobeš (VV) otočil. V pondělí řekl, že půjčku na školné budou absolventi veřejných VŠ splácet, jakmile jejich plat dosáhne dvojnásobku životního minima. Tedy 16 tisíc korun, pokud by se školné platilo už dnes. Což je o 7500 Kč nižší hranice, než s jakou počítalo programové prohlášení vlády.
29.11.2011 07:15 |

podobné články

Čtenáři Blesk.cz: Studenti si školné zaslouží!

 
"Studenti si za školné mohou sami, jen ať se snaží," reagují čtenáři na komentář  o plánovaném školném na vysokých školách, zveřejněný na Blesk.cz. Názorů je ale víc a diskuse je místy pořádně vášnivá!
09.06.2010 13:10 |

podobné články

Dobeš: Úroky za půjčky na školné by mohl platit stát. Jde o miliardy

 
Na ministerstvu školství leží žhavý brambor. Od kdy budou studenti hradit úroky z půjček na školné? Už během studia, až po dokončení vysoké školy či od chvíle, co dosáhnou na průměrný plat? A kdo by do této doby bankám úroky splácel? Zatím se počítá s tím, že by to byli sami studenti.
31.10.2011 03:25 |

podobné články

Přímé, nebo odložené školné? ODS a VV se nemohou s TOP 09 dohodnout

 
TOP 09 stále trvá na přímém školném, podle jejího školského experta Jana Vituly by systém odloženého školného přišel státní pokladnu na 10 až 15 miliard korun. Školné by totiž univerzitám už od začátku vyplácel stát, vysokoškoláci by pak peníze spláceli státu až po dosažení určitého platu. Vyjednávač za ODS Jiří Pospíšil však řekl, že by na rozjezd odloženého školného musel stát vydat částku jen v řádu stamilionů, přímé školné je prý nadměrnou finanční zátěží pro studenty a jejich rodiny. Stejný názor mají i Věci veřejné.
10.06.2010 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2050 článků) , Jiří Pospíšil (2050 článků)

Odložené školné zrušíme po volbách, slibuje ČSSD

 
Soc. dem. v pondělí odmítla záměr ministerstva školství zavést na veřejných vysokých školách odložené školné. O plánu informovalo Právo. ČSSD vzkázala ministru školství Josefu Dobešovi (VV), že pokud bude po volbách vládnout, odložené školné zruší.
16.08.2011 10:20 |

podobné články

Chládek (ČSSD): Plán vlády p. Nečase zavést školné je nepřijatelný

 
ČSSD dlouhodobě zastává názor, že školné na veřejných vysokých školách bude znamenat sociální bariéru v přístupu k vysokoškolskému studiu, a školné jako takové tedy kategoricky odmítá.
30.09.2011 20:40 |

podobné články

Chládek: Školné jako „kšeft" pro banky je pro ČSSD nepřijatelné

 
ČSSD dlouhodobě zastává názor, že školné na veřejných vysokých školách bude znamenat sociální bariéru v přístupu k vysokoškolskému studiu, a školné jako takové tedy kategoricky odmítá.
01.10.2011 10:30 |

podobné články

Ministerstvo tají úroky školného

 
Zatímco školné na vysoké školy už pomalu klepe na dveře, podmínky jeho splácení jsou stále zahaleny tajemstvím. Hrozí však, že studentům i rodičům zamotají hlavy. Ministerstvo školství totiž zatím neví, od jakého časového okamžiku by měla být půjčka na školné úročena. Půjčku si budou moci vzít sociálně slabší studenti VŠ, kteří nebudou mít na to, aby platbu za studium v maximální roční výši 20 tisíc korun uhradili na dřevo.
08.10.2011 06:10 |

podobné články

Na školné půjčí studentům speciální úřad, navrhl Dobeš

 
A je to venku. Ministerstvo školství zveřejnilo věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům, který upravuje především školné. To bude v maximální výši 10 tisíc korun za semestr a studenti ho mají platit od roku 2013. Peníze by jim podle návrhu šéfa školství Josefa Dobeše měl půjčit nově vytvořený ústav.
19.11.2011 11:10 |

podobné články

Dobeš ustupuje! Školné bude jen za semestry navíc

 
Za překročení standardní délky studia na vysoké škole zaplatí studenti kolem 26 tisíc korun za semestr, školné se prozatím zavádět nebude. Vládě to hodlá navrhnout sám ministr školství Josef Dobeš (VV) jako kompromisní řešení situace na vysokých školách, oznámil v pondělí.
27.02.2012 13:25 |

podobné články

Suri Cruise jde do první třídy, školné činí 825 tisíc ročně

 
Suri Cruise se zapsala do první třídy. V New Yorku ale nebude navštěvovat žádnou státní či průměrnou soukromou školu, její maminka Katie Holmes  (33) ji zapsala na prestižní Avenues. Tato soukromá vzdělávací instituce přitom požaduje školné čtyřicet tisíc dolarů za rok. To tedy znamená 825 tisíc korun za deset měsíců docházky.
03.08.2012 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Suri Cruise (278 článků)

Nečas obhajuje školné: Studenti ho zaplatí, když si odepřou pár mejdanů

 
Petr Nečas chce, aby noví ministři mohli začít pracovat do půlky července a podílet se na novém rozpočtu. Současně také uvedl, že školné by nemělo být zátěží pro studenty, protože budou půjčky, a stačit bude, když si vysokoškoláci odepřou některé z večírků. Zmínil i neústupnost vůči VV v otázce zvyšování platů učitelům a škrtech na obraně. Současně odmítl, aby Sněmovně předsedal Lubomír Zaorálek z ČSSD. Celý rozhovor otisklo sobotní Právo.
12.06.2010 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2520 článků) , Petr Nečas (9307 článků)

První školné zřejmě studenti zaplatí už za tři roky

 
Školné by se na vysokých školách mělo začít platit už od roku 2014 a to i v případě, že nebude dořešen systém studentských půjček, které by měly mladým lidem financování studia usnadnit. Alespoň tak to vidí ředitel odboru vysokých škol Jiří Nantl.
01.06.2011 20:05 |

podobné články

Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit

 
Rada vysokých škol (RVŠ) odmítla zavedení školného. To navrhuje vládní kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) od roku 2013. RVŠ argumentuje tím, že v zemích, kde se školné zavedlo, začaly poplatky skokově narůstat a mladí lidé se tak čím dál víc zadlužují. Informuje ČTK.
22.09.2011 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9307 článků)

Školné neprošlo, na univerzitách se ale stejně platí

 
Přestože zpoplatnění studia na vysokých školách studenti rázně odmítli a vládní koalice už vzdala pokus zavést školné či zápisné, na některých VŠ se už dnes různé poplatky hradí. Někde se dokonce vybírá právě i zápisné a zákon k tomu školy ani nepotřebují.
04.03.2013 04:05 |

podobné články

Bankovní institut: Školné je konkurenční výhodou

 
65 % studentů první soukromé vysoké školy v České republice Bankovního institut (BIVŠ) si platí studium samo. Vyplynulo to z průzkumu, který v prvním ročníku BIVŠ provedla. Potvrzuje se tak fakt, že nejen studenti soukromých vysokých škol už zpravidla pracují. Za své peníze požadují individuální přístup a dostatečnou kvalitu. Školné je konkurenční výhodou - student je klientem školy, která nabízí požadované programy.
30.05.2014 17:31 |

podobné články

Strunz (Svobodní): Školné na vysokých školách – kolik?

 
Studenti středních škol podstupují právě na maturity a chystají se na zkoušky na vysoké školy. Je tudíž vhodná chvíle zamyslet se nad financováním vysokých škol, zejména těch veřejných, na kterých studentům školné platí stát.
07.05.2018 10:40 |

podobné články