Článek

Česko se blíží nekontrolovatelnému šíření viru, varují experti. Reprodukční číslo narůstá

 
Jeden nakažený covidem-19 v Česku nakazí nyní za dobu svého onemocnění více než jednoho dalšího člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) činí reprodukční číslo 1,59, jde o odhad ke 12. září. Jednotlivé kraje se sice v hodnotě reprodukčního čísla liší, ve všech je ale hodnota vyšší než 1,0. Jde o posun proti předchozím týdnům, kdy řada krajů významnější růstový trend nevykazovala. V tuto chvíli lze proto podle zdravotních statistiků hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření.
15.09.2020 08:30 |

podobné články

Podobné články

Pozitivní zpráva ke koronaviru: Reprodukční číslo klesá, šíření epidemie zpomalilo

 
Cílem bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bylo snížit reprodukční číslo (číslo R). Snažil se toho docílit přísnými epidemiologickými opatřeními a zřejmě se podařilo. V posledních dvou týdnech klesalo reprodukční číslo pomalu nebo se vždy několik dní drželo na stejné hodnotě. V posledních dnech se však pokles výrazně zrychlil.
30.10.2020 13:30 |

podobné články

Něco zabralo. Reprodukční číslo R kleslo na hodnotu 1

 
Reprodukční číslo R v neděli kleslo na hodnotu 1. Číslo ukazuje rychlost šíření nákazy v populaci, respektive udává, kolik dalších osob může infikovat jeden nakažený. Reprodukční číslo začalo klesat v reakci na vládou přijaté restrikce.
02.11.2020 09:50 |

podobné články

Rozptylové číslo covidu: Jak moc je důležité? Statistici o výpočtu i problému Česka

 
Reprodukční číslo označované písmenem R se od začátku pandemie koronaviru v Česku stalo důležitým údajem. Odborníci i veřejnost podle něj hodnotí, jak se nemoc v populaci šíří. Stále více zahraničních expertů ale upozorňuje, že spíše než reprodukční číslo covidu by se mělo sledovat rozptylové číslo, označované jako K. Ve zkratce ukazuje, kolik superpřenašečů dokáže patogen vyrobit. Právě ti jsou totiž zodpovědní za vznik většiny ohnisek. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro Blesk Zprávy odhalil, že K sleduje, v současnosti ale podle něj není reálné číslo vypočítávat ani se jím řídit. Situace v Česku se dostala do fáze, kdy to nejde.
13.10.2020 05:40 |

podobné články

Reprodukční číslo zřejmě kleslo na 1,3. Byl by to pozitivní krok, míní Dušek

 
Reprodukční číslo se od neděle podle výpočtu Novinek drží na hodnotě 1,3, což je nejnižší číslo od začátku září. Pokud by tomu tak bylo i nadále, šlo by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška o zbrzdění a návrat ke kontrolovanému šíření onemocnění covid-19. Upozornil však na to, že víkendové hodnoty je třeba brát s rezervou.
22.09.2020 11:50 |

podobné články

Pokud se číslo R udrží, klesnou brzy počty nově nakažených na dva tisíce

 
Denní přírůstek nakažených okolo 2300. Na takový počet se Česko dostane poslední listopadový den v případě, že by se reprodukční číslo drželo až do konce měsíce na hodnotě těsně nad 0,7. Uvádí to ministerstvo zdravotnictví, které také zveřejnilo reprodukční číslo pro jednotlivé kraje. Kdyby naopak R stouplo zpět na hodnotu 1 či 1,2, znamenalo by to 15 400 až dokonce 42 700 nově nakažených denně.
20.11.2020 05:40 |

podobné články

Reprodukční číslo není tak vysoké, míst v nemocnicích je dost, tvrdí primářka. Zmínila i chřipku

 
Jeden nakažený covidem-19 v Česku nakazí nyní za dobu svého onemocnění více než jednoho dalšího člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) činí reprodukční číslo 1,59. Podle MUDr. Hany Roháčové z Nemocnice Na Bulovce je tak vysoké číslo typické pro infekční nemoc. Ačkoliv veřejnost ujistila, že kapacita zdravotních zařízení je v případě nárůstu nakažených covidem-19 dostatečná, Společnost infekčního lékařství (SIL) žádá navýšení kapacity infekčních lůžek i pro pacienty s dalšími infekčními chorobami. Roháčová zároveň varovala před blížící se podzimní vlnou dalších virových onemocnění.
16.09.2020 05:15 |

podobné články

Reprodukční číslo kleslo na 0,8: Prymula mluvil o rozvolnění právě při této hodnotě

 
Koronavirová epidemie v České republice pozvolna zpomaluje. Reprodukční číslo tento týden kleslo na 0,8. V říjnu tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula pronesl, že jestliže klesne reproduční číslo na 0,8, dojde k rozvolňování.
12.11.2020 16:36 |

podobné články

Číslo R roste. Hrozí plošné exponenciální šíření nákazy

 
Jeden nakažený covidem-19 v České republice nakazí více než jednoho člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je reprodukční číslo, tzv. číslo R, 1,59 a lze hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření.
15.09.2020 07:45 |

podobné články

V Česku bují skrytá nákaza, varují experti. Proč PES i přes „zlepšení“ vrčí na pětce?

 
Takové pěkné statistiky… Reprodukční číslo se dostalo pod hodnotu jedna, počty odhalených případů klesají. PES přesto skočil a život zkrouhnul nejméně do 10. ledna. A odborníci varují: V Česku bují neodhalená nákaza. Statistiku zkreslily svátky, například přírůstek nakažených za pondělí už znovu „vyskočil“ nad 10 tisíc - na 10 811.
29.12.2020 05:45 |

podobné články

V Dánsku otevřeli školy, reprodukční číslo se zvedlo: Kolik lidí u nich nakazí jeden nemocný?

 
Pandemie koronaviru v některých zemích ustupuje a Dánsko je jednou z nich. Otevření školek a prvních stupňů škol před 14 dni mírně ovlivnilo čísla, která souvisí s koronavirem. Nakažených sice nijak výrazně nepřibylo, zato se zvedlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden nemocný. Plyne to z analýzy dánského infekčního centra SSI.
02.05.2020 13:45 |

podobné články

„Profesor koronavirových čísel“ Dušek: Situace je klidná, reprodukční číslo nízké. Pozor jenom na Prahu

 
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek hodnotí epidemiologickou situaci v Česku jako „klidnou“. Největší nárůsty počtu nově nakažených zaznamenávají velká města, v Praze za poslední týden přibylo průměrně 74 nových pacientů denně. V řadě okresů jsou to pouze jednotky nových případů a nízké je i reprodukční číslo, informují Novinky.
25.08.2020 20:10 |

podobné články

Něco muselo zabrat. Reprodukční číslo kleslo na 1,1

 
Zatímco v uplynulých dvou týdnech reprodukční číslo klesalo poměrně pomalu a spíše se vždy několik dní drželo na stejné hodnotě, v posledních dnech se tempo jeho poklesu zrychlilo. Ve středu 28. října se poprvé od začátku října dostalo na hodnotu 1,1. Zavedená protiepidemická opatření se tak zřejmě začínají projevovat.
29.10.2020 15:00 |

podobné články

Reprodukční číslo kleslo. Hamáček krotí optimismus slovy o parníku

 
Uplatňovaná protipandemická opatření se nejspíše začala projevovat. Reprodukční číslo podle Novinek kleslo za včerejšek na hodnotu 1,1. Dva týdny předtím se pohybovalo mezi 1,3 a 1,4. Pro zvládnutí epidemie však bude třeba hodnotu snížit na 0,8. „Ono to má setrvačnost opravdu jako zaoceánský parník, takže když otočíte kormidlem, tak ta loď jede ještě nějakou chvíli rovně,“ upozornil Jan Hamáček.
29.10.2020 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2563 článků)

Profesor Dušek varovně ke covidu: Dostali jsme se na reprodukční číslo 1, ale pozor!

 
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro Rádio Impuls potvrdil, že reprodukční číslo klesá: „Podle našich modelací se pohybuje mezi 1 až 1,1. Je to samozřejmě dobrá zpráva, nicméně k tomuto číslu bychom měli přistupovat jen s velmi mírným optimismem,“ říká Dušek.
02.11.2020 16:35 |

podobné články

Skvělá zpráva: Reprodukční číslo kleslo na 0,8. Začne se uvolňovat

 
Reprodukční číslo R kleslo na hodnotu 0,8. Klíčový ukazatel, který ukazuje, kolik dalších osob v průměru infikuje jeden nakažený, klesá již delší dobu. Jeho snížení na tuto hodnotu si vytyčil za cíl nyní již bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
12.11.2020 10:50 |

podobné články

Reprodukční číslo kleslo pod jedna. Ale pořád je to málo, vzkazuje Duškův ústav

 
I přestože reprodukční číslo R opět kleslo, a to k vysněné hranici 0,8, která byla slíbená jako hranice pro případné uvolňování koronavirových restrikcí, podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky to stále nestačí. Píše to server Aktuálně.cz.
12.11.2020 17:16 |

podobné články

Reprodukční číslo opět kleslo. Nyní je 0,7

 
Reprodukční číslo, které ukazuje, kolik dalších lidí může člověk s koronavirem nakazit, dosáhlo už v pátek hodnoty 0,7 a do neděle se drželo na stejné úrovni. Pokles jeho hodnoty může vést k úvahám o možném rozvolňování proticovidových opatření.
16.11.2020 13:45 |

podobné články

Reprodukční číslo stoupá k hodnotě 1

 
Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších osob v průměru infikuje jeden nakažený, stouplo na hodnotu 0,96. Index rizika pro Českou republiku přesto ve čtvrtek zůstal na průměrné hodnotě 57, což odpovídá třetímu stupni protiepidemického systému (PES).
26.11.2020 13:50 |

podobné články

Ve čtvrtek přibylo 5854 nakažených koronavirem: Reprodukční číslo stále roste

 
Ve čtvrtek přibylo v Česku 5864 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1200 více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se zvýšil přibližně o 100 na 4429. Už několik dní roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Jeho hodnota je teď 1,16. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech. Šestý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
11.12.2020 08:46 |

podobné články