Článek

Česko má druhý případ omikronu, je z rodiny první nakažené. A epidemiolog o nových poznatcích

 
V Česku byl potvrzen druhý případ nové varianty nemoci covid-19 omikron. Jde o člena rodiny nakažené ženy, u které byl tento zmutovaný virus zjištěn na našem území jako první. V pořadu Pressklub na rádiu Frekvence 1 to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Potvrzení zprávy přišlo ve středu, podle krajské mluvčí libereckých hygieniků Zuzany Balašové ale není nutno přijímat žádná další opatření.  A přední americký epidemiolog Anthony Fauci uvedl, že omikron „téměř jistě“ nezpůsobuje těžší průběh nemoci.
07.12.2021 19:00 |

podobné články

Podobné články

Epicentrum: Biochemik Trnka o nadvládě nakažlivého omikronu. Stihneme v Česku novou vakcínu a léky?

 
Omikron ovládl Česko. Ve větších městech představuje téměř 80 procent případů nákazy koronavirem. Přestože omikron způsobuje mírnější covid -19 než předchozí varianty, odborníci se obávají možného náporu na nemocnice a vyzývají k urychlenému očkování. Jak nebezpečná je schopnost omikronu prolomit naši imunitu? Stačí pětidenní izolace a karanténa bez ukončení testem? Co nového o působení omikronu v těle víme? Nejen o tom v úterním Epicentru hovořil biochemik Jan Trnka.
11.01.2022 15:00 |

podobné články

Vysílali jsme: Virolog Černý o nejnovějších poznatcích o omikronu. Čím by nás mohl překvapit?

 
Varianta omikron už pronikla do téměř stovky zemí světa. Čísla nových případů infekce se zdvojnásobují každé dva dny, a i když ostatní země Evropské unie zpřísňují opatření v boji proti koronaviru, u nás plánujeme spíše rozvolňovat. Hospody budou mít otevřeno i na silvestrovskou půlnoc a nový premiér Petr Fiala vyzývá zejména k osobní odpovědnosti. Co nového o variantě omikron víme? Bude nadějí na ukončení pandemie, nebo hrozbou zahlcení nemocnic a dalšího růstu počtu úmrtí s covidem-19? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentru evoluční virolog Jiřím Černým.
20.12.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Petr Fiala (3683 článků) , Jiří Černý (205 článků) , Jiří Fiala (284 článků) , Jiří Fiala (284 článků)

Pátrání po omikronu v Česku: Jak pokročilo hledání kontaktů nakažené pasažérky?

 
Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl souvislost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje. Kontakty ženy z Liberce, která přicestovala z Namibie a byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali ještě hygienici v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Ve středních Čechách hygienici prověřují jeden kontakt, ale pravděpodobnost varianty omikron je podle nich malá. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí krajských hygien.
02.12.2021 13:15 |

podobné články

První případ omikronu v Česku potvrzen u nakažené ženy! Hamáček zmínil prioritu

 
Žena z Liberce má koronavirovou variantu omikron. Definitivní výsledek testu v pondělí oznámila liberecká nemocnice. Jde o první takový případ v republice. Se ženou cestovali také čtyři lidé z Prahy. Hygienici jim nařídili karanténu. Hygienické stanice budou prioritně trasovat kontakty v okolí ženy, kteá přicestovala z Namibie, uvedl po zasedání Ústředního krizového štábu jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD).
28.11.2021 09:00 |

podobné články

„Máme jen týden!“ Smejkal kvůli omikronu vyzývá k rychlému očkování, plných klubů se hrozí

 
Jeden týden – tolik času máme podle infektologa a šéfa skupiny MeSES Petra Smejkala na to, abychom se nechali naočkovat  třetí posilující dávkou a ochránili se tak před omikronem.  V Epicentru Blesk Zpráv hovořil o nejnovějších vědeckých poznatcích o této variantě, budoucnosti pandemie, vládních opatřeních a prozradil i, co ho u zkrácení povinné karantény a izolace zarazilo.
07.01.2022 05:05 |

podobné články

Olympiáda v ohrožení? „Nulová tolerance“ nezabrala, Peking má první případ omikronu

 
V čínské metropoli Pekingu poprvé zaznamenali výskyt vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž odhalení omikronu v hlavním městě potvrdili místní představitelé na dnešní tiskové konferenci. Zpráva přichází necelé tři týdny před plánovaným zahájením zimní olympiády, kterou bude hostit právě Peking.
15.01.2022 17:30 |

podobné články

Peníze za vším: Romové, ubytovny, německá fabrika. A touha po sexu! Nakažené pohraničí? Přesné informace

 
Situace v česko-bavorském a česko-saském pohraničí se vzhledem k počtu hlášených nových případů koronaviru nijak nelepší. Domažlicko stále vede pomyslnou příčku nákazy – je tu celkem zhruba 350 případů, z nichž se uzdravilo přes 270 lidí. Nedobrá je rovněž situace na Chebsku, a to nejen v Aši, okresním městě, ale také v Mariánských Lázních. Zde můžeme vidět souvislost s vývojem nákazy v sousedním Bavorsku, které je ze všech spolkových zemí nejvíce nakažené a zaznamenává další růst i v době, kdy v ostatních státech nemoc stagnuje či ustupuje.
20.05.2020 10:45 |

podobné články

„Valí se na nás tsunami omikronu.“ Pražský krizový štáb řešil připravenost složek IZS i pracovní karanténu

 
Pražský krizový štáb se na svém pátečním jednání zabýval připraveností městských služeb a složek integrovaného záchranného systému. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zmínil, že začíná nová vlna pandemie. „Valí se na nás tsunami omikronu a my jsme pochopitelně první na ráně,“ řekl. V Praze za posledních sedm dní laboratoře ve městě odhalily 13 819 případů nemoci covid-19. Krizový štáb se zabýval také tzv. pracovní karanténou.
14.01.2022 14:30 |

podobné články

Pandemie opět zesiluje: Varianta deltacron je už v Evropě. Máme se obávat?

 
V Brazílii se potvrdily první dva případy možné nové varianty koronaviru, která je zřejmě kombinací delty a omikronu a kterou některá média nazvala deltacron. Podle britského deníku The Guardian se varianta přezdívaná médii deltacron objevila letos v některých francouzských regionech, ve Spojených státech a asi tři desítky případů zaznamenali v Británii. Někteří odborníci se domnívají, že ze souběhu obou variant nová nevznikne, jiní jsou toho názoru, že spojení delty a omikronu může být v budoucnu závažné.
17.03.2022 05:35 |

podobné články

Epidemiolog Maďar vyhlásil z ČT: Teď k nám virus začne víc vstupovat. Ale nechci uvolňovací masakr

 
Život v ČR se ode dneška pomalu začal rozbíhat, zatím však jen pro někoho, jen někde a za přísných podmínek. Hostem pondělního pořadu Interview ČT24 byl epidemiolog Rastislav Maďar, jenž spolurozhoduje o tom, jak bude náš život v Česku vypadat v následujících týdnech a měsících. „Virus k nám začne teď víc vstupovat. Věříme ale, že jde společnost promořit řízeně,“ říká epidemiolog. A připomíná, co by mohlo scénář rozvolňování zbrzdit, či naopak urychlit.
20.04.2020 21:00 |

podobné články

Babiš „ukecal“ Smejkala ke spolupráci. Epidemiolog má pomoci Blatnému, Prymulu ale nenahradí

 
Epidemiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal se podle Andreje Babiše (ANO) stal členem Rady vlády pro zdravotní rizika. V úterý odpoledne to premiér řekl novinářům. O víkendu premiér v pořadu CNN Prima News uvedl, že Smejkal by měl být „tváří pandemie“, epidemiolog ale televizi napsal, že o tom slyší poprvé. Později v České televizi zopakoval, že si nemyslí, že bude „tváří pandemie“. Chce politikům přinášet odborný pohled.
23.02.2021 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24452 článků) , Petr Rada (292 článků) , Petr Prima (64 článků)

„Omikron ochromí svět za tři až šest měsíců.“ Expert je skeptický i k rychlé výrobě vakcín

 
Z omikronu se stane dominantní mutace ještě předtím, než farmaceutické společnosti stihnou vyvinout a distribuovat nové vakcíny na tuto variantu koronaviru. Tvrdí to singapurský expert na infekční nemoci Hoe Nam. Bez očkovací látky vytvořené specificky pro potlačení omikronu se navíc podle něj neobejdeme. To šéf Pfizeru je větší optimista.
04.12.2021 05:10 |

podobné články

Genetik varuje před nakažlivostí omikronu. Získaná imunita na mutaci nevystačí, říká Pačes

 
Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali covid některou z předcházejících variant, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR). Záznam rozhovoru s Pačesem ČTK poskytlo tiskové oddělení AV ČR.
09.12.2021 13:45 |

podobné články

Dva případy omikronu nově hlásí nemocnice v Brně. Zaměstnanci nebyli v zahraničí

 
Ve Fakultní nemocnici Brno se u dvou zaměstnanců potvrdila africká varianta koronaviru omikron. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Oba zaměstnanci jsou v domácí izolaci a nepotřebují lékařskou péči, dodala. Prvním potvrzeným případem omikronu v ČR byla koncem listopadu žena z Liberce, která se vrátila z Afriky.
09.12.2021 14:15 |

podobné články

Moderna přiznala: Ochrana proti omikronu je po dvou dávkách slabá. Třetí ale zabere, slibuje

 
Americká společnost Moderna v pondělí uvedla, že posilovací dávka její vakcíny proti covidu-19 se při laboratorních testech ukázala jako účinná proti rychle se šířící koronavirové variantě omikron. Připustila však, že klasický dvoudávkový očkovací program poskytuje proti omikronu nízkou ochranu, informovala agentura Reuters.
20.12.2021 13:15 |

podobné články

Varování vědců: Neočkovaní lidé, kteří prodělali deltu, zřejmě nemají ochranu před omikronem

 
Neočkovaní lidé, kteří se nakazili koronavirovou variantou delta, nemají prakticky žádnou ochranu před infekcí v podobě omikronu, naznačují laboratorní studie. Rakouští vědci tak testovali krev pacientů odebranou lidem s prodělanou deltou a omikronem a měřili hladiny protilátek. Pouze jeden ze sedmi vzorků produkoval dostatek protiinfekčních proteinů k neutralizaci omikronu. Píše to britský Daily Mail.
23.12.2021 21:45 |

podobné články

Nabídli jsme Válkovi řešení. Normální je nenosit roušky. Doktorka Krátká a start omikronu

 
„Covid pas už v době omikronu nemá vůbec žádný smysl. Infekční může být kdokoliv, tak k čemu je razítko o očkování? K ničemu. Normální je nenosit roušky,“ říká imunoložka Zuzana Krátká k povyku kolem nové varianty covidu-19. „Ministru Válkovi jsme nabídli provedení studie, která zjistí, kolik dětí ve školách již prodělalo covid,“ dodává jménem Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) s tím, že neustálé testování ve školách už také nic neřeší. „Naprostý medicínský nesmysl je očkovat třikrát lidi po prodělané infekci jenom proto, že to nařídili vakcinologové a politici,“ sdělila též doktorka Krátká ParlamentnímListům.cz.
04.01.2022 09:10 |

podobné články

Karanténa kvůli omikronu bude mít výjimky, Válek povolal Rakušana. A co další opatření?

 
Kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron vláda chystá úpravy některých opatření. Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu, kde by mohli chodit do práce i lidé, kteří se dostanou do karantény. Týkat se to bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) také pracovníků v sociálních službách, školství či zdravotnictví. Novinářům v pátek po jednání se zástupci zaměstnavatelů a Hospodářské komory Válek řekl, že očekává výrazný nástup vlny omikronu zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. Pořadatelé také mají sami navrhnout, jaká další opatření by ještě jejich akce unesly.
07.01.2022 18:50 |

podobné články

Bez třetí dávky do hospody leda s testem: Němci mění pravidla, koho se karanténa už netýká?

 
Německo kvůli koronavirové variantě omikron zkrátí dobu karantény, zdravotníci a další důležité profese ji budou moci s PCR testem opustit již po pěti dnech, ostatní s testem po sedmi. V pátek se na tom dohodl kancléř Olaf Scholz s premiéry spolkových zemí. Doposud se kvůli omikronu vyžadovala dvoutýdenní karanténa, podle expertů by ale očekávané rychlé šíření omikronu mohlo ohrozit chod země. Nově se navíc očkovaní v Německu dostanou do restaurací a hospod jen s posilující dávkou, v opačném případě budou potřebovat dodatečný test stejně jako ti, co nemoc covid-19 překonali. Neočkovaní se žádných zmírnění restrikcí podle očekávání nedočkali.
07.01.2022 20:25 |

podobné články