Článek

Česko letos čeká předsednictví v EU, dvoje volby a prezidentská kampaň

 
Česko vstoupilo do roku 2022, v jehož polovině převezme předsednictví v Evropské unii. Na podzim čekají voliče obecní volby a obmění se třetina senátorů. Začne také kampaň před prezidentskými volbami. Už třetím rokem se země bude stejně jako zbytek světa potýkat s epidemií koronaviru. Zřejmě do konce března bude stát hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Koaliční vláda Petra Fialy (ODS), která se moci ujala v polovině prosince, v lednu požádá poslance o důvěru.
01.01.2022 01:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3893 článků)
Podobné články

Politika 2022: Česko čekají dvoje volby, prezidentská kampaň a předsednictví EU

 
Česko dnes vstoupilo do roku, v jehož polovině převezme předsednictví v Evropské unii. Na podzim čekají voliče obecní volby a obmění se třetina senátorů. Začne také kampaň před prezidentskými volbami. Už třetím rokem se země bude stejně jako zbytek světa potýkat s epidemií koronaviru. Zřejmě do konce března bude stát hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Koaliční vláda Petra Fialy (ODS), která se moci ujala v polovině prosince, v lednu požádá poslance o důvěru.
01.01.2022 01:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3893 článků)

Pilař (ODS): Několik návrhů k reformě fungování ODS

 
Nemá smysl nic přikrášlovat. ODS je ve vážném ohrožení. Prohráli jsme v řadě dvoje volby sněmovní (místy zcela bez zisku mandátu), dvoje volby krajské (všude bez zisku hejtmana), volby senátní i komunální. Výsledky strany jsou katastrofální a připadá mi, že ne všichni vážnost situace plně doceňují.
15.01.2014 13:05 |

podobné články

Kulhánek se u Zemana zasnil o dvou summitech EU: České předsednictví má první priority

 
Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině příštího roku. O přípravách během dnešního tříhodinového jednání s poradním týmem prezidenta Miloše Zemana hovořil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Novinářům po schůzce řekl, že jako priority předsednictví vidí transatlantické vazby a přípravy zemí západního Balkánu na vstup do EU. Proto by chtěl, aby Česko uspořádalo evropský summit se zeměmi západního Balkánu a summit mezi EU a Spojenými státy. Co se týká plánů pro nejbližší období, Kulhánek prezidenta seznámil s plány pro jednání ministrů zahraničí EU o Bělorusku. Česko podle něj podpoří sankce vůči Bělorusku, s čímž hlava státu souhlasí.
19.06.2021 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27376 článků)

Premiér Sobotka hostil v Praze závěrečný summit českého předsednictví V4

 
Ve středu 8. června se v Praze uskutečnil oficiální summit předsedů vlád Visegrádské skupiny, který završil jednoroční předsednictví České republiky ve V4. Během setkání premiéři zhodnotili výsledky českého předsednictví a jednali také o nadcházející Evropské radě. Od začátku letošního července převezme po České republice předsednictví ve Visegrádské skupině Polsko.
08.06.2016 22:30 |

podobné články

Ministr Zaorálek představil nadcházející české předsednictví ve Výboru ministrů Rady Evropy

 
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se tento týden setkal v Černínském paláci s novináři, kterým představil program a priority předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy. Předsednictví potrvá od 19. května do 15. listopadu 2017. Setkání v Černínském paláci se zúčastnila i designérka loga českého předsednictví Lucie Hajková.
07.05.2017 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2839 článků)

CEBRE: Byznys chce být oporou pro české předsednictví v Radě EU

 
V druhé polovině roku 2022 bude Česká republika předsedat Radě EU, čímž do jisté míry získá možnost určovat agendu jednání v této klíčové instituci. Zakladatelé CEBRE zpracovali pro vládu ČR doporučení, jak přistoupit k některým významným tématům, která se budou během druhé poloviny příštího roku diskutovat. Přestože je klíčovým hráčem během předsednictví vláda a jednotlivé resorty, Evropský parlament, respektive jeho členové, budou ze své pozice často s představiteli předsednictví vyjednávat. O svých prioritách pro české předsednictví informovali zakladatelé CEBRE české europoslance dne 16. dubna.
16.04.2021 19:40 |

podobné články

Voliči křiváka Drahoše, propleskněte se, vyzývá drsná blogerka poté, co začal prezidentský kandidát předvádět nyní

 
Senátní kampaň neuspěšného kandidáta na Pražský hrad a bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který kandiduje v Praze 4, ostře zkritizovala rázná blogerka Lucie Provazníková. Drahošova kampaň podle ní více než ta prezidentská odhaluje dvě věci: Vede ryze negativní kampaň a osočuje druhé z toho, na čem sám svou kampaň zakládá. „Kampaň Jiřího Drahoše: Když má křivák na čele nálepku slušňák,“ píše na svém webu blogerka.
03.09.2018 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Drahoš (1205 článků)

Dienstbier: Prezidentská kampaň je šancí k očistě české politiky

 
Prezidentská kampaň nebude v plném proudu ještě několik týdnů. Pozornost veřejnosti je nyní soustředěna především na probíhající krajské a senátní volby či na vládní krizi. Občané nicméně mohou být čím dál více znepokojeni prozatímním vývojem prezidentské kampaně a nedávnými zjištěními žurnalistů, která vyvolávají velmi závažné otázky.
10.10.2012 14:55 |

podobné články

Karel Škácha: Lobbistické roje

 
Začala kampaň, ve které se unikátně spojuje jak ta parlamentní, tak i ta prezidentská, „bezzemanovská“. Vše se teď zrychluje, připravuje, domlouvá. Lidé jsou přemlouváni a upláceni, staří kamarádi jsou zrazováni, staré hříchy vyplouvají, každý začíná pálit naplno. Silnější pes vítězí, na druhé zbude stříbro nebo nedej bože politické olovo. Vznikají propletená přátelství pro dvoje volby najednou. Nabízí se protislužby, mediální podpory i poziční výměny.
03.04.2017 13:05 |

podobné články

Češi to Evropě osladili a utrhli si i ostudu. Co bude klíčové pro předsednictví EU příští rok?

 
Česko bude bezmála za rok – v druhé polovině roku 2022, předsedat EU. Evropa ale většinu tuzemské politické reprezentace nezajímá. Nebo ano? Z pětice zemí, které v nejbližší době čeká předsednictví evropskému společenství, mají Češi nejnižší účast na zasedáních Rady EU. Český nezájem o bruselské struktury přitom není nic nového. Současnou krizi vztahů lze vysledovat až k odvolání diplomata Jakuba Dürra z pozice stálého představitele ČR při EU premiérem Andrej Babišem (ANO) v září minulého roku. Češi si od té doby „uhnali“ v Bruselu řadu ostud i průšvihů. Do českého předsednictví Radě EU zbývá bezmála rok. Stihnou se naši představitelé poučit z vlastních chyb?
12.06.2021 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24613 článků)

Vaše Věc: Volby v Šlesvicko-Holštýnsku

 
Do zářijových voleb do Spolkového sněmu zbývají vlastně pouze dvoje zemské volby. Volby ve Šlesvicku-Holštýnsku, které proběhly včera, a také volby v nejlidnatější spolkové zemi, Severním Porýní - Vestfálsku, které proběhnou o příštím víkendu. Z těchto předvolebních klání se dá vyvodit, jak asi mohou vypadat volby do Spolkového sněmu.
09.05.2017 13:50 |

podobné články

Česko se ujme předsednictví v Radě Evropy

 
Česká republika se dnes ujme předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy. V čele výkonného orgánu instituce, která dohlíží na dodržování lidských práv, bude Česko půl roku. Předsednictví od kyperského ministra zahraničí převezme na zasedání ministerského výboru v Nikósii šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.
19.05.2017 06:40 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2839 článků)

Bek si postěžoval, že mu Babišova vláda nechala na předsednictví málo peněz. S Fialou si prý rozumí, znají se z Brna

 
Za půl roku se Česko podruhé v historii postaví jako předsednická země do čela Evropské unie. Jak se na předsednictví chystá nový ministr pro evropské záležitosti, senátor Mikuláš Bek (za STAN), hovořil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Řekl, jaká témata bude Česko během předsednictví prosazovat. Zda bude podporovat tzv. zelenou politiku EU, mj. i s ohledem na kritické postoje části ODS...
20.12.2021 20:30 |

podobné články

Luxusní autobusy i catering: Česko vypsalo zakázky kvůli předsednictví. Kolik jsme utratili minule?

 
Luxusní autobusy, auta s balistickou ochranou, ale i ubytování a tlumočníci. To vše a mnohem více by měla Česká republika zajistit na období svého předsednictví v Radě EU. Na řadu věcí jsou od prosince vypsané veřejné zakázky, kde najdeme i pomoc formou sponzoringu. Na zajištění všech nezbytností ale podle nové vlády nejspíše nestačí aktuální rozpočet, který je menší než v roce 2009, kdy Česko vynaložilo přes 3,2 miliardy korun. Celkově se pak podle premiéra Petra Fialy (ODS) příprava na předsednictví zanedbala. Přitom je to podle politiků unikátní příležitost, jak být více vidět a slyšet a jak si snadněji prosadit témata, která mohou zemi prospět.
05.01.2022 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3893 článků)

Česko dnes převzalo od Francie na půl roku předsednictví v Radě EU

 
Česko dnes od Francie podruhé převzalo předsednictví v Radě Evropské unie. Zahájí jej v Litomyšli zasedáním vlády Petra Fialy (ODS) s Evropskou komisí. V čele EU bude Česká republika půl roku. Předsednictví bude výrazně ovlivněno ruskou invazí na Ukrajinu i související ekonomickou a energetickou krizí.
01.07.2022 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3893 článků)

Zemanova prezidentská kampaň vyšla na 37 miliónů

 
Vítězná prezidentská kampaň vyšla Miloše Zemana na 37,2 miliónu korun. Karel Schwarzenberg (TOP 09) utratil 36,3 miliónu a Jan Fischer investoval 25 miliónů. Všichni kandidáti v pátek s předstihem splnili svou povinnost a odevzdali do Senátu účetní uzávěrky ještě před vypršením termínu, který připadá na sobotu.
29.03.2013 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4053 článků) , Jan Fischer (1768 článků) , Miloš Zeman (27376 článků)

Česku vadí, že se předem kritizuje rumunské předsednictví EU

 
Předem kritizovat rumunské předsednictví v Evropské unii, které začalo 1. ledna, pokládá český velvyslanec při EU Jakub Dürr za netaktní. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Připravenost Bukurešti na předsednickou funkci již stihli zpochybnit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i rumunský prezident Klaus Iohannis, kritik současné rumunské vlády. Podle něj čeká Rumunsko při předsednictví obtížná práce kvůli brexitu a kvůli evropským volbám, i proto vítá, že se chce Bukurešť věnovat i rozšíření unie o státy západního Balkánu.
04.01.2019 19:50 |

podobné články

Vláda ČR: Česko bude předsedat V4 od 19. června 2015

 
Česká republika bude od 1. července 2015 předsedat Visegrádské skupině, předsednictví převezme po Slovensku. Premiéři zemí V4 dnes na závěrečném summitu slovenského předsednictví Visegrádské skupině v Bratislavě schválili program českého předsednictví. Jeho hlavním motivem je upevňování důvěry mezi partnery a vnitřní soudržnosti V4.
19.06.2015 19:41 |

podobné články

Česko předá Polsku předsednictví Visegrádu

 
Česká republika příští týden symbolicky předá předsednictví visegrádské skupiny Polsku. Na summitu předsedů vlád Visegrádu, který se bude konat ve středu 8. června v Praze, premiéři Česka, Polska, Slovenska a Maďarska zhodnotí končící české předsednictví a zároveň formálně schválí priority, s nimiž od 1. července po dobu jednoho roku povede takzvanou V4 Polsko, píše ČTK.
04.06.2016 17:20 |

podobné články