Článek

Česko chce od Švýcarska odkoupit tanky Leopard 2, říká švýcarská ministryně obrany

 
Česko chce od Švýcarska odkoupit blíže neupřesněný počet starších tanků Leopard 2, které jsou v současné době uskladněny v alpské zemi. Bez dalších podrobností to prohlásila švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová. O odkup zakonzervovaných tanků Leopard 2 z 80. let minulý týden požádalo i Německo. České ministerstvo obrany na dotaz ČTK uvedlo, že o odprodeji tanků nejednalo, ale přijalo by švýcarskou nabídku tanků Leopard 2 jako ocenění pomoci Česka Ukrajině.
06.03.2023 23:50 |

podobné články

Podobné články

To je návrat do šedesátých let! Generál se děsí, co nám to Němci nabízejí za zbraně

 
Česko jedná s Německem o dodávce tanků výměnou za zbraně, které Česká republika poslala Ukrajině. Slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS), že by se mělo jednat o některou z verzí tanků mezi starším typem Leopard 1 a modernějším Leopard 2, vyděsila bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Tanky Leopard 1 by nás podle něj vrátily do 60. let.
12.05.2022 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (1000 článků)

Německo otočilo: Tanky Leopard pošlete na Ukrajinu

 
Německo podle prohlášení ministryně zahraničí Anny Baerbockové nebude bránit Polsku, aby poslalo na Ukrajinu tanky Leopard 2. Ty má Polsko právě od svých německých partnerů. Polsko musí podle smlouvy požádat Berlín, pokud chce německý tank exportovat do jiné země. Německo původně s vysláním Leopardů 2 na Ukrajinu nesouhlasilo, polský premiér Mateusz Morawiecki ale proklamoval, že by tanky poslal i za cenu porušení smlouvy.
23.01.2023 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (79 článků)

Agresivní leopard brutálně napadl obyvatele indického města a pokousal jim zadek! Věřte, tohle byste zažít nechtěli!

 
Tohle je určitě noční můra nejednoho z vás. Divoký "leopard":http://www.extra.cz/tema/leopard, který zabloudil z pralesa do indické obce Maháráštra, skákal ze střechy a divoce útočil na všechny kolemjdoucí. Leopard způsobil ve městě velkou "paniku":http://www.extra.cz/tema/panika.
23.04.2014 07:10 |

podobné články

Německo daruje Česku tanky Leopard 2A4. Nejmodernější typ si musí koupit

 
Česká republika by měla darem dostat německé tanky Leopard 2A4 a dokoupit si nejmodernější Leopardy 2A7, řekl Novinkám Andrej Čírtek, konzultant společnosti KMW, jež tyto tanky vyrábí.
17.05.2022 22:10 |

podobné články

Ministerstvo obrany: Česká republika obdrží od Německa tanky Leopard 2

 
Ministryně obrany Jana Černochová informovala Vládu České republiky, že se s německou ministryní obrany Christine Lambertovou dohodla na daru 15 tanků Leopard 2 A4. Obě strany zároveň začnou jednat o možnosti pořídit pro Armádu ČR v dalších letech až 50 tanků nejmodernější verze 2 A7+.
19.05.2022 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (1000 článků)

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvy o darování starých tanků Leopard z Německa

 
Zástupci ministerstva obrany dnes podepsali sérii smluv o darování tanků Leopard z Německa. První tank Leopard 2A4 německá společnost Rheinmetall dodá v prosinci, zbývající pak postupně do konce roku 2023.
11.10.2022 13:45 |

podobné články

Ministerstvo obrany: Dohody k daru německých tanků Leopard jsou podepsány, výcvik začíná příští týden

 
Zástupci Ministerstva obrany ČR dnes podepsali s německými partnery sérii smluv, které se vztahují k dodávce tanků Leopard pro Armádu ČR. Předmětem je rovněž mj. dohoda o výcviku českých vojáků. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
11.10.2022 22:20 |

podobné články

Tanky? Asi budou. Jenže je v tom zádrhel. „Noční můra“ pro Ukrajinu

 
S tanky Leopard 2 pro Ukrajinu to vypadá nadějně. Němci prý nebudou Polákům bránit v jejich vývozu. Ovšem jak upozorňuje vojenský expert Franz-Stefan Gady, západní tanky Ukrajinu nespasí. Aby je mohla efektivně používat, bude se muset změnit výcvik, nemluvě o logistice. Tanky budou potřebovat střelivo, náhradní hlavně a samozřejmě také vyprošťovací vozidla a transportéry. Více než dvě brigády ze západních tanků Ukrajina prý stejně nepostaví.
23.01.2023 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Stefan Franz (9 článků)

Schváleno: Německo může předat tanky Leopard 2A4 dalším zemím

 
Švýcarská vláda vyhověla německé žádosti o export tanků Leopard 2A4 do dalších evropských zemí. Berlín je chce dát státům, které poskytly své těžké zbraně Ukrajině. Mezi nimi je i Česko. Bern naopak nepovolil Dánsku předat 22 bojových vozů pěchoty Piranha III, které alpská země vyrábí. Současně také zamítl německou žádost na poskytnutí munice pro protivzdušné systémy Gepard, které chce Berlín poslat Ukrajině. Informují o tom Seznam Zprávy
04.06.2022 08:40 |

podobné články

Rusové se chlubili zničenými tanky Leopard, trefili přitom jen traktory. Vysmál se jim i Prigožin

 
Rusko se opět pochlubilo významnými úspěchy na bojišti, za něž ale schytalo spíš výsměch. Kreml uvedl, že za uplynulých několik dní zničili ruští vojáci osm tanků Leopard 2 a více než sto dalších obrněných vozidel. Ruská státní média k událostem dokonce vydala video, které má likvidaci strojů dokazovat. To se okamžitě stalo terčem posměchu lidí, protože na záběrech neničí vrtulník tanky, ale něco, co nejpravděpodobněji budou traktory či kombajny ukrajinských farmářů. O incidentu píší zahraniční média a twitterové analytické účty.
08.06.2023 05:10 |

podobné články

Pokud by Polsko odeslalo Leopardy Ukrajině, Berlín by nic nenamítal

 
Pokud by Polsko odeslalo tanky německé výroby Leopard Ukrajině, Berlín by nic nenamítal, uvedla dnes německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ve vysílání francouzské stanice LCI. Německý kancléř Olaf Scholz přitom dosud dodávky tanků Leopard Kyjevu třetími zeměmi odmítal. Německý ministr obrany Boris Pistorius pak ve vysílání ARD řekl, že očekává brzké rozhodnutí o dodávce tanků na Ukrajinu, ať už bude jakékoli.
23.01.2023 00:55 |

podobné články

Osobnosti: Boris Boris (74 článků)

Spojenci slíbili na jednání v Německu další pomoc Ukrajině, tanky zatím ne

 
Zástupci pěti desítek zemí podporujících Ukrajinu dnes na konferenci na americké letecké základně Ramstein v Německu oproti očekávání nerozhodli o poskytnutí německých tanků Leopard ukrajinským ozbrojeným silám. Podle Berlína ale rozhodnutí v této věci padne brzy. Schůzka, která Kyjevu zaručila další podporu, se podle amerického ministra obrany Lloyda Austina soustředila na posílení ukrajinské vzdušné obrany proti ruským úderům. Česká ministryně obrany Jana Černochová spojence ujistila, že Česko bude ve zbrojní pomoci Ukrajincům nejen pokračovat, ale že chce tempo dodávek v příštích měsících zintenzivnit.
21.01.2023 00:05 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (1000 článků)

Při připojení k tendru na nákup tanků Leopard 2A8 jich chce ČR mít nejméně 77

 
V případě připojení k německému tendru na nákup bojových tanků Leopard v nové verzi 2A8 by Česko chtělo pořídit nejméně 77 těchto strojů. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s německým protějškem Borisem Pistoriusem v Praze to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Hodnota tendru by měla podle dřívějších informací činit desítky miliard korun, dnes nechtěla Černochová podrobnosti sdělovat.
21.07.2023 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (1000 článků)

Německé tanky proti Rusku: Berlín poskytne Ukrajině Leopardy, USA Abramsy

 
Německo oficiálně souhlasí s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě, která se brání ruské invazi, a v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard 2A6. Dnes o tom na žádost kancléře Olafa Scholze rozhodla spolková vláda, oznámil kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit. Vpodvečer americký prezident Joe Biden oznámil, že USA dodají Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams.
25.01.2023 13:40 |

podobné články

CNN: Vycvičit Ukrajince na Leopardy potrvá roky. Ať nečekají zázraky

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu a znovu žádal o západní tanky a ukrajinská armáda je nakonec skutečně dostane. Dánský major Rasmus Jensen však v rozhovoru pro CNN varoval, že dobře vycvičit posádky německých tanků Leopard 2 trvá roky. Ukrajinci prý tedy nemají čekat zázraky. I když je tank Leopard 2 jeden z nejlepších tanků na světě. Prý jde o tank-zabiják. Jenže možná se na frontu dostane moc pozdě. Z OSN mezitím zaznělo varování před velkou válkou.
07.02.2023 09:35 |

podobné články

Ukrajinci ohrnuli nos: Odmítli převzít německé tanky Leopard, potřebují totiž opravu

 
Ukrajina odmítla přijmout od Německa deset tanků typu Leopard 1A5. Důvodem bylo, že některé z těchto vojenských strojů vyžadují generální opravu a Kyjev nemá k dispozici potřebné technické zázemí ani náhradní díly. Podobný případ se odehrál navíc už i v červenci, informoval list Kyiv Independent.
20.09.2023 16:35 |

podobné články

Kasparov v českém týdeníku: Jak mohou lidé, kteří pamatují sovětské tanky, podporovat ruské tanky na Ukrajině. Nechápu

 
„Nechápu, jak lidé, kteří si pamatují sovětské tanky v roce 1968 v Praze, dnes mohou zcela vážně podporovat ruské tanky na Ukrajině,“ říká v rozhovoru pro Reflex Garri Kasparov, někdejší šachový velmistr a jeden z nejvýraznějších ruských oponentů Vladimira Putina, který před několika lety z vlasti emigroval. V současné době žije v americkém New Yorku.
11.06.2015 22:36 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5390 článků)

Švýcarská vláda neutralitu neporuší: Odmítla reexport tanků na Ukrajinu

 
Švýcarská vláda podle očekávání odmítla žádost švýcarské zbrojovky Ruag o prodej a následný reexport 96 vyřazených tanků Leopard 1 A5 na Ukrajinu. Takový obchod by byl v rozporu se zákonem o vojenském materiálu a měl by za následek změnu ve švýcarské politice neutrality, uvedl dnes kabinet. Tanky měly být nejdřív opraveny v Německu a poté vyvezeny na Ukrajinu.
28.06.2023 14:50 |

podobné články

Česko zřejmě dodalo na Ukrajinu starší tanky. Černochová i armáda mlží

 
Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany. Neoficiální informace, že ČR poslala Ukrajině několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty (BVP), předtím česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat. WSJ původně o dodávce tanků informoval s odvoláním na náměstka ministryně obrany Tomáše Kopečného, později jeho jméno ze zprávy vypustil. Resort obrany popřel informaci, že by náměstek listu dodávku tanků potvrdil.
05.04.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (1000 článků)