Článek

Češi za polárním kruhem vyvíjejí novou metodu, jak měřit znečištění

 
Čeští vědci společně s Nory vyvíjejí v severonorském Finnmarku novou metodu, jak měřit znečištění. Zkoumají vzorky půdy, rašeliny, mechů, lišejníků a sněhu a zjišťují původ a šíření izotopů kovů, které na pomezí Finska a Ruska už 80 let produkuje ruská továrna, která zpracovává nikl. 
03.09.2015 11:50 |

podobné články

Podobné články

Čech brutálně zavraždil přítelkyni za polárním kruhem. Poté zmizel v zasněžené divočině!

 
Muž z Česka za polárním kruhem brutálně ubodal svoji přítelkyni. Po činu z místa uprchl do zasněžených lesů. Policie ho ale brzy dopadla.
05.12.2016 12:35 |

podobné články

Čech brutálně zavraždil přítelkyni za polárním kruhem. Po roce se k otřesnému činu přiznal!

 
Muž z Česka za polárním kruhem brutálně ubodal svoji přítelkyni. Po činu z místa uprchl do zasněžených lesů. Policie ho ale brzy dopadla.
24.08.2017 09:05 |

podobné články

Drsný výcvik za polárním kruhem: Hasič Jiří (40) »otestoval« i ledovou vodu v jezírku

 
Jiří Kubeš, který už 20 let pracuje v Praze jako hasič, absolvoval na přelomu února a března náročný výcvik za severním polárním kruhem. Osobně tento člen speciálního USAR týmu se cvičením problém neměl, byla to však psychicky i fyzicky náročná zkušenost. Podle čtyřicetiletého hasiče v krizových situacích každý pozná sám sebe. Kdo nemá rád zimu, měl by si nechat takový zážitek ujít.
20.03.2018 06:35 |

podobné články

Lyžaři - běžci ve Finsku trénují v dešti a chodí domů promoklí

 
Česká reprezentace v běhu na lyžích absolvuje závěrečnou přípravu na novou sezonu ve finském Muoniu, ani za polárním kruhem však nepanuje zimní počasí, takže závodníci lyžují v dešti.
03.11.2011 16:45 |

podobné články

Měli bychom mít barevnější společnost. Uznávaný primář vypráví, jak léčil nemocné z Majdanu a o špatném svědomí zbabělců z Václava Havla

 
Sexuální menšiny a drogy? V tomto směru jsme tolerantní. Horší už je to s lidmi jiné barvy pleti. I tato slova zmiňuje v kontextu migrační krize primář Kliniky infekčních nemocí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice v Praze Petr Smejkal. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz také upozorňuje na další zásadní problémy současnosti: "Všichni cítíme, že se cosi děje. Lidé za polárním kruhem sledují na vlastní oči, jak tají ledy a měkne půda."
09.12.2015 21:56 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4916 článků) , Petr Václav (753 článků)

„Mami, to je sníh?“ Uprchlíci vyměnili syrské peklo za polární kruh

 
Dostali se daleko od svých domovů. A navíc do prostředí, o kterém ani nesnili, možná ani pořádně nevěděli. Skupinkám uprchlíků nejen ze Sýrie poskytli Švédové azyl v horském hotelu za polárním kruhem. Na rozdíl od Česka jsou tam závěje sněhu. Ten některé syrské děti vidí vůbec poprvé. Jak prozrazuje švédská zdravotní sestřička, jejich rodiče však mají nezřídka obavy: Nemůže jejich ratolesti takový chlad zabít?
21.12.2015 06:20 |

podobné články

Záhadná vražda za polárním kruhem: Čech ubodal přítelkyni, pak prchnul se psím spřežením!

 
Jestli je něco spojovalo, byla to láska. Jak ta vzájemná, tak ta, kterou chovali ke svým psům. Idylka však byla jen zdánlivá. Vyšlo totiž najevo, že kamarádi Rebeccy Johnson (†26), kterou ve Finsku ubodal její český partner Radek Kováč (36), ji před ním opakovaně varovali...
09.12.2016 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Rebecca Johnson (6 článků)

IBM vysílá do světa robotická auta. Určí znečištění vzduchu

 
Automobily řízené roboty a zároveň poháněné solární energií budou na své cestě z Itálie do Číny měřit stav znečištění ovzduší. Do světa je vysílá americká IBM.
12.08.2010 13:05 |

podobné články

Štajf uspěl za polárním kruhem

 
Premiérový start české posádky na jedné z nejseverněji pořádaných evropských soutěží dopadl zdárně. Vůz Subaru Impreza WRX STI nejenže soutěž dokončil, ale Vojtěch Štajf s Petrou Řihákovou se stali i druhou nejlepší zahraniční posádkou v cíli letošní Arctic Lapland Rally.
30.01.2012 07:15 |

podobné články

104 dní na pochodu smrti

 
Vydali se tam, kam lidská noha ještě nevkročila. Američanům Jonu Turkovi (65) a Eriku Boomerovi (26) se jako prvním lidem podařilo obejít Ellesmerův ostrov daleko za polárním kruhem. Lehké to ale rozhodně nebylo.  
03.02.2012 09:50 |

podobné články

Rána jsou v Česku chladná, teploty jsou nižší než na Islandu

 
Ač teploty přes den v posledních dnech přesahují dvacet stupňů a lidé mohou prázdniny a dovolené užívat na sluníčku, ranní teploty už nijak vysoké nejsou. Na horách často klesají nad ránem pod nulu a v průměru se pohybují kolem 6,5 stupně. To je méně, než je nyní například na Islandu, který leží těsně pod polárním kruhem.
14.08.2012 15:50 |

podobné články

Noid utekl od civilizace: Potřebuju si vyčistit hlavu! Od Bučkové?

 
VIDEO | Třetí den tráví Václav Noid Bárta (32) za polárním kruhem. Utekl tam se svým bratrem Štěpánem, aby na chvilku zapomněl na práci, ale především na rozchod se svou snoubenkou Eliškou Bučkovou (23).
10.03.2013 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Eliška Bučková (1009 článků) , Václav Bárta (1144 článků)

Noid hazarduje se životem: Za polárním kruhem provokuje vlky

 
VIDEO: Výlet Václava Noida Bárty (32) mimo civilizaci málem nedopadl dobře. Rocker má sice rád adrenalinové zážitky, ale tentokrát měl strach i on. Když se jen se svým bratrem vydal do divočiny, málem na ně zaútočili vlci.
14.03.2013 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Bárta (1144 článků)

V Murmansku postavili sochu kocourovi, který se vracel domů dva tisíce kilometrů

 
Bronzové sochy v Murmansku se dočkal místní legendární cestovatel, kocour Semjon. Svého mazlíčka prý jeho majitelé ztratili v roce 1987 v Moskvě. Siamský kocour se ale dokázal do svého přístavního domova za severním polárním kruhem vrátit, ačkoli překonat více než dvě tisícovky kilometrů mu trvalo plných šest let.
04.10.2013 07:00 |

podobné články

Emocemi nabitá Tanya Tagaq doprovodí projekci filmu Nanuk, člověk primitivní

 
Šestatřicetiletá kanadská zpěvačka Tanya Tagaq patří k nejexpresivnějším vokalistkám dneška. Inuitka narozená za polárním kruhem ve středu v paláci Akropolis doprovodí projekci legendárního němého filmu Nanuk, člověk primitivní.
28.03.2014 10:10 |

podobné články

Hotel ve tvaru vločky láká na dovolenou pod polární září

 
Za polárním kruhem vznikne mezi fjordy první plovoucí hotel v Evropě. Obří projekt nabídne moderní design a výhled na polární záři.
05.08.2014 11:55 |

podobné články

Uprchlická krize přináší i bizarnosti: Z Ruska do Norska pouze na kole

 
I když drtivá většina uprchlíků přichází do zemí západní a severní Evropy balkánskou trasou, menší část za lepším životem putuje přes rusko-norskou hranici daleko za severním polárním kruhem. A co je ještě nezvyklejší, k přechodu hraniční čáry vzhledem k legislativě obou sousedících států používají migranti výhradně jízdní kola. Informuje o tom server Echo 24.
25.10.2015 09:31 |

podobné články

Vzpoura uprchlíků za polárním kruhem. Vymohli si hlavu šéfa azylového centra

 
Finský červený kříž odvolal šéfa přijímacího střediska v laponské obci Kolari. O post ho připravily protesty žadatelů o azyl, kteří si stěžovali na kontroverzní způsob správy zařízení i na ředitelův přístup. Odvolaný šéf Jari Sillantie ke svému odchodu z funkce pouze řekl, že ho jeho zaměstnavatel nepovažuje za vhodného pro práci v přijímacím centru.
17.05.2016 09:35 |

podobné články

Kam na vánoční trhy? 9 tipů na netradiční zážitky!

 
S blížícími se Vánocemi se evropská města proměňují v pohádkové zimní ráje, náměstí zaplavují stánky s lokálními produkty, rozmanitými vánočnímí dárky i předměty řemeslné výroby. V každém regionu čekají jiné speciality a nápoje. Ne všechny vánoční trhy nabízejí tu samou atmosféru. Ve spolupráci s hotelovým vyhledávačem trivago.cz jsem pro vás sestavili seznam 9 vánočních trhů, které jsou nejen kouzelné, ale také neobyčejné. Zažijte vánoční atmosféru za polárním kruhem, pod zemí či na vodě.
30.11.2016 17:15 |

podobné články