Článek

Češi jsou k Bruselu skeptičtější, v budoucnost Evropské unie nevěří téměř půlka z nich

 
Češi jsou proti loňsku skeptičtější k budoucnosti Evropské unie. Důvěru má projekt sjednocené Evropy u 41 procent lidí, nevěří v něj naopak 47 procent. Zároveň ale ubylo odpůrců přijetí eura v ČR a zvýšil se podíl příznivců tohoto kroku. Proti vstupu ČR do eurozóny jsou ovšem stále více než dvě třetiny dotázaných. Ukázal to červencový průzkum, jehož výsledky v pátek ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
11.09.2020 14:50 |

podobné články

Podobné články

V budoucnost eura věří polovina Čechů. Stejný počet mu ale nevěří

 
Stejný počet Čechů nevěří v budoucnost eura, stejně jako evropské měně věří. Podobné je to u zavedení eura v České republice. Z průzkumu vyplývá, že dvě pětiny lidí si myslí, že euro vydrží a v budoucnu jím Češi budou platit, dvě pětiny v to ale nevěří.
22.11.2011 14:10 |

podobné články

Češi v budoucnost sjednocené Evropy nevěří. Jen třetina ano

 
Češi v budoucnost sjednocené Evropy moc nevěří. Ukázal to průzkum CVVM. V to, že projekt má budoucnost, věří jen třetina dotázaných. Odpovědi se však výrazně různí podle míry dosaženého vzdělání a podle věku.
30.04.2012 19:40 |

podobné články

Zbyněk Fiala: Co s Fondem obnovy?

 
Chyba zničujícího škrcení, které nás dorazilo po finanční krizí 2009, se nemá opakovat. Na koronavirovou krizi je nasazen obrovský Fond obnovy EU. Po pětidenních tahanicích Evropské rady v Bruselu skončil v kompromisní podobě – půlka úvěry a půlka granty. Neměl by sloužit jen k záplatování.
21.07.2020 16:25 |

podobné články

Češi jsou s krizí skeptičtější, být pracovitý podle nich nezaručí úspěch

 
Mohou pracovití a přemýšliví lidé uplatnit své schopnosti? Tato otázka rozděluje českou společnost na dva vyrovnané tábory. Polovina lidí má za to, že ano, druhá míní, že nikoliv. Optimismus klesl oproti loňsku v tomto ohledu především u lidí bez práce a zaměstnanců, ale i u studentů či důchodců. Loni byli Češi optimističtější a v možnost uplatnění schopností jich věřilo přes 60 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.
30.06.2009 15:25 |

podobné články

Zachraňte nás, až nebude sluníčko, diktují si Češi v cizině. Půlka lidí po návratu porušila karanténu

 
Neuvěřitelnou dávkou drzosti se nebojí šermovat někteří Češi, kteří se nacházejí za hranicemi. Jedná se o přibližně 25 tisíc občanů, které se vláda kvůli pandemii koronaviru snaží přepravit zpátky domů. Ministerstvo zahraničí obdrželo třeba i žádost, aby pro ně letadlo vyrazilo až v úterý, protože v Egyptě je momentálně hezké počasí. Ukázalo se také, že půlka lidí po návratu ze zamořené Itálie porušila karanténu.
21.03.2020 13:46 |

podobné články

Největší průšvih po roce 1989? Kupónová privatizace, míní Češi

 
Dvacet dva let po sametové revoluci, a Češi jsou, jak se zdá, k jejím důsledkům čím dál skeptičtější. 56 procent respondentů výzkumu společnosti SC&C;, který zveřejnily dnešní Otázky Václava Moravce, si myslí, že se česká demokracie nedá srovnávat s tou západní. Jen 12 procent lidí se přitom domnívá, že naše demokracie je s tou západní jednoznačně srovnatelná.
20.11.2011 15:00 |

podobné články

Polovina Čechů vidí v Evropské unii projekt bez budoucnosti

 
Češi jsou skeptičtí k výhledům Evropské unie (EU). Více než polovina z nich nevěří, že má evropská sedmadvacítka budoucnost. Opačný názor zastává podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zhruba třetina lidí.
30.04.2012 18:10 |

podobné články

Opustí Británie EU? Je to reálné riziko, varuje před summitem Tusk

 
Rozhovory o britských požadavcích na reformu Evropské unie jsou v kritické fázi a riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je reálné. Na Twitteru to napsal předseda Evropské rady Donald Tusk (58), který je nyní na návštěvě Rumunska. Jak Tusk dodal po setkání s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem (56), čtvrteční summit v Bruselu bude klíčový pro budoucnost Evropské unie. Politici mají podle něj na jednání před sebou dvě výzvy: budoucí členství Británie v EU a migrační krizi.
16.02.2016 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Donald Tusk (180 článků)

Poc (ČSSD): Řešení krizí v EU leží ve změnách jejího fungování

 
Dne 23. června 2016 se občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v referendu rozhodli vystoupit z Evropské unie. Historický vztah Evropské unie a Spojeného království byl vždy komplikovaný a po vstupu do Evropské unie měla Velká Británie vždy mnohem víc výhod, exkluzivity a vlivu než byla ochotna svým občanům přiznat. Nyní tedy toto farizejství Britské pravice a snahy britských nacionalistů o posílení politického vlivu vyústily v referendum, ve kterém se občané Spojeného království rozhodli odejít z Evropské unie.
24.06.2016 11:45 |

podobné články

Krajča (KSČM): Komunisté proti nové vojenské struktuře Evropské unie

 
Za účasti České republiky vzniká v těchto dnech nová vojenská struktura Evropské unie pod názvem Permanent Structured Cooperation (PESCO). Podle svých zakládajících dokumentů se má PESCO v blízké době stát novou platformou pro výcvik armád, společné sdílení nákladů na vojenské operace Evropské unie, společné investice pro nákup vojenských kapacit a modernizaci vojenské infrastruktury. Má tak, dle svých tvrzení, doplnit Severoatlantický pakt NATO novým rozměrem, a to o spoluprací, která zajistí rychlejší a efektivnější vojenskou reakci Evropské unie na různé události v zahraničí.
14.12.2017 04:35 |

podobné články

Premiér Sobotka: Budoucnost Evropské unie musí spočívat v jednotě

 
Premiér Bohuslav Sobotka a jeho kolegové z Visegrádské skupiny včera večer jednali s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem o budoucnosti evropské integrace a tématech říjnové Evropské rady, která dnes začíná v Bruselu.
19.10.2017 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9548 článků)

Pan Evropa a další „otcové“ EU. V Bruselu po nich pojmenovali řadu budov

 
Hrstka odvážných státníků začala po 2. světové válce přesvědčovat národy o vzájemné spolupráci a integraci. Jejich počínání v 50. až 70. letech dalo vzniknout prvním předchůdcům dnešní Evropské unie. V Bruselu a ve Štrasburku jsou dnes po nich pojmenovány budovy, náměstí, kruhové objezdy nebo stanice metra. Blesk.cz připravil přehled těch, kteří do vzniku Unie promluvili nejvíce.
16.01.2017 06:25 |

podobné články

Vláda: Premiér Babiš bude v Bruselu jednat o dlouhodobém rozpočtu EU a plánu obnovy

 
Předseda vlády Andrej Babiš se od pátku 17. července 2020 účastní mimořádného zasedání Evropské rady v Bruselu, které se bude věnovat víceletému finančnímu rámci na období 2021-2027 a plánu na podporu oživení Evropské unie po koronavirové krizi. Po celkem pěti videokonferencích se bude jednat o první společné osobní setkání v Bruselu.
16.07.2020 12:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (19330 článků)

Konec EU kvůli migraci? Tak to vidí Merkelová, mluví o „koalici ochotných“

 
Dlouho do noci ve čtvrtek zřejmě budou o migraci diskutovat v Bruselu šéfové států a vlád Evropské unie. Ačkoli nyní do Evropy přijíždí výrazně méně lidí než na vrcholu migrační krize v roce 2015, téma mimo jiné ohrožuje politické přežití německé kancléřky Angely Merkelové. Ta před odjezdem na summit prohlásila, že by spor o migranty mohl znamenat konec Evropské unie v nynější podobě. Český premiér Andrej Babiš pochybuje, že se šéfům států a vlád zemí Evropské unie podaří najít společné řešení. Podle jeho slov za českou vládu italskou žádost o pomoc odmítne.
28.06.2018 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (19330 článků) , Angela Merkelová (2616 článků)

V Bruselu začalo jednání EU, OSN a Africké unie o Sahelu

 
Představitelé zemí Evropské unie spolu ze zástupci Africké unie a OSN dnes v Bruselu jednají o větší mezinárodní podpoře Sahelu, tedy zemím na jižním okraji Sahary. Tento region unijní činitelé považují za klíčový pro stabilitu regionu i pro předcházení migračních krizí. Zprávu přinesla ČTK.
23.02.2018 10:15 |

podobné články

Mladí Češi jsou největšími kuřáky trávy v Evropské unii

 
Mladí Češi ve věku 15 až 24 let marihuaně holdují vůbec nejvíce z celé Evropské unie. Ukázala to zveřejněná data z průzkumu Eurobarometr. Marihuanu si v posledním roce podle tohoto zdroje dala téměř čtvrtina z nich (23 procent). Dalších 24 procent mladých Čechů už tuto drogu vyzkoušelo, ač ne v posledních 12 měsících před provedením průzkumu. V obou případech jde o vůbec nejvyšší čísla v rámci 27členné unie.
11.07.2011 14:30 |

podobné články

Komentář: Češi nevěří Evropské unii, bohužel ale ani sobě

 
Poslední průzkum agentury STEM ukázal, že Češi stále méně věří EU. Nebo přesněji: spíš už jí nevěří. Důvěra v EU klesla na 29 procent, zatímco europarlamentu důvěřuje pouhých 24 procent lidí.
20.03.2016 06:00 |

podobné články

Češi koruně nevěří? Ekonom se tomu vysmál a předložil fakta. Eurofilové, nečtěte

 
Člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda se ve svém twitterovém příspěvku pustil do eura. Vysmál se všem argumentům, že Češi koruně nevěří. „Vzpomínka na měnovou reformu roku 1953 Čechy stále budí ze snu, takže v koruně mají jenom 91,2 % svých vkladů. Chápejme, reforma může udeřit kdykoli, i v noci. S eurem ale nikdy nenastane, proto v něm má vklady úctyhodných 6,7 % Čechů,“ pousmál se na twitteru. Vše doložil na oficiálních datech Evropské centrální banky.
29.07.2020 10:35 |

podobné články

Půlka Čechů jsou burani, říká režisér Menzel! Myslel i Zemana?

 
Vánoční čas nijak zvlášť nerozněžnil režiséra Jiřího Menzela. Alespoň na obrazovce ČT. Přijal pozvání do pořadu Hydepark a při jednom z dotazů se pustil rovno udo českého národa. "Tak půlka národa jsou burani," řekl moderátorovi Takáčovi s tím, že buranství zashlo i nejvyšší místa. Koho měl Menzel na mysli? Prezidenta Zemana, kterého "nemusí"?
25.12.2013 19:07 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Menzel (432 článků) , Jiří Zeman (1254 článků)