Článek

Čarodějnice jsou za dveřmi. Přichází magická Valpuržina noc, nejlepší čas počít

 
Letošní pálení čarodějnic bude v dosti stížených podmínkách. Podle meteorologů má v pátek pršet, navíc je v platnosti celá řada opatření, která nepřejí hromadným akcím. Nic nám však nebrání v tom podívat se, kde se tento zvyk vzal.
29.04.2021 21:20 |

podobné články

Podobné články

Připravte se: Přichází magická Valpuržina noc! Co vás čeká?

 
Naši předci se poslední dubnovou nocí definitivně loučili se zimou. Teď nastává období světla, které vydrží opět až do Dušiček. Filipojakubská či Valpuržina noc je magická a je předzvěstí měsíce lásky - máje.
30.04.2017 17:20 |

podobné články

VIDEO: Jak vypadá magická noc slavných?

 
Megashow Magická noc vyvrcholil charitativní projekt Blesk - Srdce pro děti, během níž se vybralo 5,5 milionu korun, které poputují na pomoc nemocným dětem. Vyzpovídali jsme pro vás hosty večera, která noc byla pro ně právě ta magická?
16.12.2010 17:10 |

podobné články

Poslední dubnová noc patří tradičně pálení čarodějnic

 
VIDEO. Milovníci tradiční jarní zábavy stráví dnešní noc pod širým nebem s vatrami a čarodějnickým rejem. Na noc známou jako jako filipojakubská, Valpuržina noc nebo noc Beltine pořadatelé chystají na mnoha místech Česka hudební program, soutěže a hry pro děti i dospělé. Vrcholem akcí budou ohně, v nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice.
30.04.2012 10:30 |

podobné články

HZS ČR: Jak prožít poslední dubnovou noc bez úhony

 
Konec dubna je přede dveřmi a tak na mnoha místech naší země, stejně jako každý rok, vzplanou menší či větší ohně a vypuknou lidové veselice známé jako „pálení čarodějnic“, „Filipojakubská noc“ nebo „Valpuržina noc“. Hasiči každoročně vyjíždějí ke zvýšenému počtu požárů, ke kterým v důsledku těchto oslav dochází.
26.04.2017 12:35 |

podobné články

Magická noc: Karel Gott se třásl strachy z tance s andílky 5Angels!

 
Charitativní show Magická noc projektu Srdce pro děti - noc plná hudby, kouzel a největších hvězd českého showbyznysu v čele s Karlem Gottem - skončila a přinesla magických 5 460 867 korun pro nemocné děti. Vystoupila spousta umělců české popové i taneční scény. Například Karel Gott se přiznal, že se bál tance s dívkami skupiny 5Angels, se kterou zpíval! Prý si do poslední chvilky trénoval taneční kroky na chodbě.
15.12.2010 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (6291 článků)

Magická podívaná kousek od Prahy: Fotograf Jan Hodač zvěčnil noční nebe zkrášlené „svítícími“ oblaky

 
Na prosvětlené obloze není zdaleka nic tak zvláštního, pokud by nebyla prosvětlená zrovna v noci. Ačkoliv se o Praze a jejím okolí zpravidla hovoří v superlativech s přídomky „magická,“ dne 5. července to byla spíše právě obloha nad Prahou, Středními Čechy a vůbec nad celou republikou, která byla magická. Unikátní a sporadicky se objevující jev zvaný noční svítící oblaka stihl v Libčicích nad Vltavou vyfotografovat známý fotograf Jan Hodač (39).
10.07.2020 06:00 |

podobné články

Česko v plamenech. Pyromani si mnou ruce, budou čarodějnice

 
Na mnoha místech Česka se ve středu večer rozhoří tradiční ohně, které lidé zapalují na filipojakubskou noc. Jinde se jí říká noc Valpuržina podle mladší křesťanské tradice. Lidé by měli dávat pozor, aby při pálení čarodějnic nevznikl požár. Hasiči evidují zvýšený počet požárů v posledním dubnovém dni.
29.04.2014 15:20 |

podobné články

Budete pálit čarodějnice? Pozor, ať nedostanete pokutu až 25 tisíc!

 
Pálení čarodějnic, Filipojakubská, nebo Valpuržina noc. Svátek, který slavíme poslední dubnovou noc, je starý tisíce let a nikdy se neobešel bez pořádné vatry. Pokud i vy plánujete oslavit příchod jara ohněm v přírodě, dejte si pozor, aby vám plameny nepřerostly přes hlavu.
30.04.2014 10:35 |

podobné články

Oslavte »čarodějnice«! Z původního svátku zůstal především oheň

 
Pálení »čarodějnic«, filipojakubská nebo Valpuržina noc, či Beltain, zkrátka noc na přelomu dubna a května je významné datum, i když náhodou nejste vědma. Můžete čarovat, můžete slavit nebo třeba tancovat na techno.
30.04.2018 12:15 |

podobné články

Po stopách pálení čarodějnic: Jak se ze sexuálních orgií vyvinul rituál symbolizující dávné inkviziční popravy?

 
Již od nepaměti je poslední dubnové noci přičítána zvláštní "magická moc":http://www.extra.cz/tema/magie. Pálení čarodějnic, též Valpuržina noc *(podle Walpurgy, světice z 8. století, ochránkyně před zlými čarami)* nebo Beltine *(keltský svátek)*, navazuje na pohanské tradice. Církev pak dala noci z 30. dubna na 1. května přízvisko filipojakubská *(dle apoštolů Filipa a Jakuba)*.
27.04.2014 17:30 |

podobné články

Magická noc Srdce pro děti

 
Benefiční show Magická noc na podporu projektu srdce pro děti deníku Blesk proběhne 15. prosince 2010 od 20:00 hodin v prostorách Tesla arény v Praze, v přímém přenosu na TV Prima.
22.11.2010 16:40 |

podobné články

Magická noc: Petr Kolář zpíval malým pacientům

 
To bylo ale těšení! Malí pacienti z dětského oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi snad nemohli ve čtvrtek ani dospat. Všichni věděli, že mezi ně přijde zpěvák Petr Kolář. Je jednou z velkých hvězd benefičního koncertu Magická noc, jehož výtěžek půjde na pomoc dětem ve čtrnácti českých nemocnicích.
22.11.2010 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Kolář (571 článků)

Magická noc: Machálková potěšila nemocné děti

 
Za necelý měsíc proběhne velký benefiční koncert Magická noc Srdce pro děti. Jeho součástí je i nadační sbírka. Výtěžek z dárcovských esemesek, které můžete už teď posílat, poputuje na dětská oddělení čtrnácti českých nemocnic. Finanční příspěvek od vás udělá určitě velkou radost také dětem z nemocnice v Chebu, kam přijela potěšit malé pacienty i Leona Machálková a skupina Turbo.
23.11.2010 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Leona Machálková (485 článků)

Magická noc: Karel Gott bude tančit

 
Karel Gott (70) bude tančit. Slavík se rozhodl, že na ojedinělé charitativní show Magická noc Srdce pro děti předvede svoje taneční umění společně s dívčí skupinou 5Angeles, se kterou nedávno nazpíval duet Hvězdný rej. A právě na benefičním koncertu bude mít píseň svoji velkou premiéru.
24.11.2010 08:35 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (6291 článků)

Magická noc: Gott se bál tance, ale vybralo se přes pět milionů

 
Blesk již tři roky pomáhá dětem projektem Srdce pro děti. Ve středu večer se konal charitativní koncert Magická noc, na kterém vystoupilo bez nároku na honorář mnoho hvězd českého showbyznysu. V pražské Tesla Areně se vystřídaly celebrity jako Karel Gott, Leona Machálková nebo Petr Kolář. A díky vám, čtenářům, se podařila vybrat neuvěřitelná suma - 5 460 867 korun!
16.12.2010 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (6291 článků) , Leona Machálková (485 článků) , Petr Kolář (571 článků)

Filipojakubská noc 2018 v hasičských statistikách

 
Filipojakubská noc či také Valpuržina noc byla staročeským lidovým svátkem spojovaným s upálením čarodějnic, přeskakováním vater a metáním zapálených košťat do vzduchu. Jak se dnes tato již spíše společenská a zábavná akce spojená s rozděláváním ohňů, projevila v hasičských statistikách, přiblíží následující řádky.
01.05.2018 15:25 |

podobné články

Na koště si čarodějnice mazaly drogy! Co nevíte o dnešní noci?

 
Magická Filipojakubská je tu! Co nevíte o svátku všech čarodějnic? A proč uměly čarodějnice létat na koštěti?
30.04.2018 14:10 |

podobné články

Kde se vzaly čarodějnice?

 
Magická Filipojakubská noc (též Valpružina noc nebo Beltine) se slaví od dávných dob v noci z 30. dubna na 1. května.
30.04.2010 15:40 |

podobné články

Brutální vražda tří žen i malého batolete: Sedm případů, které otřásly Českem o filipojakubské noci

 
Čarodějnice mají rej 30. dubna, a to hlavně, když se přiblíží noc. Scházejí se na kopcích a křižovatkách cest, aby obcovaly s ďáblem a radily se, jak škodit lidem. Škodit lidem v době čarodějnic se rozhodlo i několik z nás, a to někdy i tou nejhorší formou. Jako by tato magická noc zvlášť vybízela k temným skutkům.
30.04.2021 19:05 |

podobné články