Článek

Brněnský politolog na ČT: Je to typická mobilizace po ruském způsobu

 
Z Ruska uprchlo od středy, kdy byla vyhlášena částečná mobilizace, zhruba čtvrt milionu mužů. Kreml podle informací chystá uzavření hranic. O tom, jestli se Rusku podaří mobilizací zbrzdit postup ukrajinské armády ve válce, hovořil politolog Zdeněk Kříž z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity ve Studiu ČT24. Pokud bude nadále trvat pomoc od Západu, ani mobilizace podle jeho slov nepovede k tomu, že bude Rusko od porážky na Ukrajině uchráněno. Povolávacím rozkazem si podle Kříže prezident Putin vyřizuje i účty mj. s demonstranty proti mobilizaci a válce
26.09.2022 21:40 |

podobné články

Podobné články

V pohraničí se k výročí mobilizace z roku 1938 rozsvítí bunkry

 
K výročí mobilizace z roku 1938 se dnes na řadě míst v českém i slovenském pohraničí rozsvítí betonové bunkry. Do akce se podle odhadů pořadatelů zapojí 300 pevností a lehkých objektů, takzvaných řopíků. Akci nazvanou „Světla nad bunkry – mobilizace“ pořádá parta nadšenců z Ostravska a Opavska prostřednictvím sociálních sítí. Rozhodli se založit novou tradici jako vzpomínku na vyhlášení všeobecné mobilizace. Rozsvícení bunkrů se plánuje mezi osmou a půl devátou večer.
24.09.2016 06:30 |

podobné články

Ruská mobilizace: Někteří se smějí. Jiné smích přešel

 
Putinův dnešní projev rozebírá celý svět včetně komentátorů na českém twitteru. Zatímco někteří podceňují význam plánované mobilizace, publicista Jiří Vojáček má obavy. Rusko má prý obrovské zálohy lidského kapitálu, a tudíž by mobilizace byť jen jednoho ročníku představovala půl milionu nových vojáků, kteří by mohli Ukrajincům pořádně zavařit. Vojáčkovo nabízené řešení? Další dodávky západních zbraní. Dokáže však západní technika vyhrát Ukrajině válku? Odborníci k tomu řekli svoje.
21.09.2022 20:10 |

podobné články

Rusko chystá další vlnu mobilizace, tvrdí americké centrum. Ale i Ukrajině prý už docházejí síly...

 
Válka na Ukrajině trvá již 269 dní. Rusko na východě v okolí Bachmutu znovu zesiluje tlak na ukrajinské obránce. Na ruském Telegramu se vedou debaty o blížící se nové vlně mobilizace občanů Ruské federace. Institut pro studium války (ISW) v této souvislosti upozorňuje, že nově mobilizovaní projdou ještě mizernějším výcvikem, než procházeli dosud. Jenže problémy má i ukrajinská armáda. Podle českého vojenského analytika jsou vojáci unaveni a chybí jim technika i munice.
19.11.2022 15:25 |

podobné články

Ukrajinská mobilizace vázne, dostavila se jen desetina povolaných vojáků

 
Ukrajinská vojenská správa chce využít sociální sítě, aby naplnila stavy jednotek po vyhlášení mobilizace. Bojovou pohotovost vyhlásilo nové ukrajinské vedení v sobotu, podle médií se branná povinnost vztahuje na osoby mladší 40 let. Podle některých ukrajinských médií ale armáda nevyhlásila všeobecnou mobilizaci, pouze doplnění stavů jednotek na úroveň plné pohotovosti. 
03.03.2014 12:15 |

podobné články

Ústecká mobilizace DSSS

 
V dnešní sváteční den začala poslední fáze předvolební kampaně DSSS - NE imigrantům, PROTI nepřizpůsobivým, PRO pořádek! nazvaná příznačně Mobilizace dělníků.
28.09.2016 18:30 |

podobné články

Ve vojenském újezdu Libavá se uskuteční ukázkový den cvičení Mobilizace

 
V pondělí 10. dubna 2017 se od 9.30 hodin uskuteční návštěvní den cvičení 73. tankového praporu a příslušníků aktivní zálohy s názvem Mobilizace 2017. V rámci ukázky bude jako ukončení etapy bojového a odborného stmelení prezentováno rotní taktické cvičení tankové roty s bojovou střelbou.
09.04.2017 19:45 |

podobné články

Byzantský katolický patriarchát: Duchovní mobilizace za Trumpa v USA bude pokračovat do konce roku

 
Modlitební mobilizace byla vyhlášena do 1. 5. 2017. Zákeřný boj ale pokračuje. Prezident je vystaven silným tlakům, mění svůj program a ztrácí původní směr. Je nutné v modlitební mobilizaci pokračovat! Proto se prodlužuje do 31. 12. 2017.
27.04.2017 14:40 |

podobné články

Tomáš Krystlík: Jak se dodnes ohýbá historie

 
K nedávnému 80. výročí květnové mobilizace se objevil článek Karla Pacnera „Udělali Němci z Čechů agresory? Částečná mobilizace z května 1938“. Nedá se říci, že autor článku v něm píše nepravdu, pouze vychází z historických publikací v Česku všeobecně známých. A to nestačí.
26.05.2018 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Karel Pacner (16 článků)

80. let od mobilizace v Československu: Facka, kterou Hitler nečekal!

 
Tak obrovskou vlnu odporu nacisté v roce 1938 nečekali! Republika byla ohrožena a statisíce Čechů a Slováků byly v rámci mobilizace, která začala 23. září, připraveno se zbraní svou zem hájit. Konec všem nadějím však po několika dnech přinesla mnichovská dohoda. Zůstaly jen slzy a zaťaté pěsti...
22.09.2018 05:15 |

podobné články

Osmdesát let od jediné všeobecné mobilizace v československých dějinách. Mohly naše pluky dojít až do Berlína?

 
„Ano, to je válka,“ pronesl československý prezident Edvard Beneš na Hradě poté, co dostal depeši od Britů. Začala v historii naší novodobé státnosti poslední velká mobilizace, po níž měla tuzemská armáda přes milion mužů ve zbrani. Byla vyhlášena 23. září 1938. Proto je vhodné porovnat tehdejší československé síly se silami nepřátelského Německa a zamyslet se i nad jinými scénáři možného vývoje dění v Evropě.
23.09.2018 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Edvard Beneš (237 článků)

Munzar (ODS): 23. 9. 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace

 
Mobilizace se během pár dnů dokončila, již před ní probíhaly armádní přípravy na obranu vlasti.
23.09.2021 20:40 |

podobné články

Ostrá ruská mobilizace: Simulanty varuji, čeká je trestní odpovědnost, vzkazuje komisař

 
Ohlášená mobilizace ruské armády má probíhat důsledně a ostře. Vojenští komisaři varují, ať se nikdo nepokouší vyvléknout kvůli zdravotním problémům. „Všichni budou bránit vlast,“ říká kategoricky jeden z nich. A do toho se internetem šíří nahrávka syna mluvčího prezidenta Putina, který si to „všichni“ vykládá po svém.
22.09.2022 18:20 |

podobné články

Referenda na dobytých územích: Nemusí to být tak samozřejmé, tvrdí zpravodaj ČT

 
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. V mimořádném projevu tento krok zdůvodnil tím, že Rusko neválčí s Ukrajinou, ale se Západem. Státy Evropské unie v reakci na další fázi války jednají o společném postupu. Jak na vyhlášení částečné mobilizace reaguje Ukrajina a jaká je v zemi nálada, prozradil v pořadu Interview ČT24 Jan Šilhan, zahraniční zpravodaj České televize, který na Ukrajině strávil poslední měsíc. Pomoc Západu žene podle něj Ukrajince dál a mobilizace ruských sil nijak nepoznamená jejich víru ve vítězství. Odpor k Rusku prý roste i na Donbasu.
23.09.2022 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4745 článků)

Z demonstrace na frontu: Ruské úřady porušují slíbené podmínky mobilizace

 
Ruské úřady začaly porušovat podmínky částečné mobilizace hned první den po jejím vyhlášení. Stanovené kvóty na odvedence pro jednotlivé regiony se zřejmě podaří naplnit, což však neznamená, že Moskva mobilizací získá efektivní bojovou sílu, píše v pravidelné analýze americký institut ISW.
23.09.2022 09:20 |

podobné články

Z Evropských hodnot: Za „mobilizaci“ Putin schovává etnické čistky

 
Analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalý diplomat u delegace EU v Kyjevě David Stulík tvrdí, že vyhlášení „částečné mobilizace“ jen dokončuje to, co začala již předchozí mobilizace na jaře. Většina odvedenců je totiž i nadále z mimoevropských regionů a podle Stulíka se dokonce dá hovořit i o „etnických čistkách“. Když Putin válku prohraje, může se podle Stulíka stát, že se okrajové části Ruské federace budou snažit o odtržení.
26.09.2022 16:10 |

podobné články

Osobnosti: David David (1460 článků) , David David (1095 článků)

Ruská mobilizace. Co čekat dál? Je to vážné. Milan Syruček tuší

 
Mobilizace je světově poměrně neznámé slovo. A od druhé světové války ve světě podle novinářského nestora a spisovatele literatury faktu Milana Syručka prakticky nebyla. Až nyní v Rusku. Odstartovala tímto i další opatření, jako je třeba stanné právo? To všechno vysvětluje PhDr. Syruček. Dokonce ani nyní oficiálně Ukrajina nemobilizovala…
27.09.2022 21:25 |

podobné články

To bude masark. Pro záložáky je nasazení do boje v podstatě trest smrti, varuje Visingr

 
Kromě referend o připojení k Ruské federaci, která probíhala ve čtyřech ukrajinských oblastech, je nejsledovanějším tématem v Rusku také mobilizace ruských branců. Podle mnohých odborníků není šance zálohy vycvičit za krátký čas na požadovanou úroveň a nasazení těchto odvedenců v boji je často přirovnáváno k rozsudku smrti. Také v samotném Rusku vyvolává mobilizace strach a obavy.
30.09.2022 10:35 |

podobné články

To bude masakr. Pro záložáky je nasazení do boje v podstatě trest smrti, varuje Visingr

 
Kromě referend o připojení k Ruské federaci, která probíhala ve čtyřech ukrajinských oblastech, je nejsledovanějším tématem v Rusku také mobilizace ruských branců. Podle mnohých odborníků není šance zálohy vycvičit za krátký čas na požadovanou úroveň a nasazení těchto odvedenců v boji je často přirovnáváno k rozsudku smrti. Také v samotném Rusku vyvolává mobilizace strach a obavy.
30.09.2022 10:50 |

podobné články

Zlínský (SPD): Mám konkrétní otázky k problematice všeobecné mobilizace

 
Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 1. prosince 2022 – interpelace k k problematice všeobecné mobilizace
01.12.2022 18:55 |

podobné články