Článek

Bolest je nakažlivá pachem

 
Nejen lidé můžou cítit bolest jiných příslušníků svého druhu. Ačkoli u člověka se často uvažuje o složitém psychickém mechanismu zvaném empatie, jíž ale nejsou schopni všichni lidé, vědci z Oregonu tvrdí, že vnímání bolesti druhých je u savců jaksi obecně nakažlivé. A děje se prostřednictvím pachové signalizace. Jednoduše zažívá-li bolest jedna myš, začnou ji brzy cítit i ostatní v jejím okolí. Aniž ji přímo vidí.
26.10.2016 08:00 |

podobné články

Podobné články

Muži nejsou citlivky. A kdo bolest necítí, dřív zemře, tvrdí studie

 
Ženy a muži vnímají akutní bolest každý jinak. Neznamená to ale, že by se také jinak měli léčit. Tvrdí to šéf Centra pro léčbu bolesti brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Marek Hakl. Lékař zároveň upozornil na to, že je lépe vzít si lék v samém počátku, protože plně rozvinutá bolest se hůř tlumí. Akutní bolest je přitom pro život důležitá. Je dobrým signálem, že se něco děje. Lidé, kteří vůbec bolest necítí, žijí kratší dobu, řekl Hakl.
03.11.2015 19:00 |

podobné články

Výzkum amerických vědců: Štěstí je nakažlivá nemoc!

 
Štěstí je krásná věc, ale pěkně nakažlivá…, tak by se teď dala přezpívat slavná píseň Richard Müllera. Výzkum amerických vědců z Framinghamu o štěstí totiž přinesl neuvěřitelné informace.
21.02.2010 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Richard Müller (356 článků) , Richard Müller (356 článků)

Nakažlivá choroba u VV? John a teď i Bárta!

 
V řadách Věcí veřejných zřejmě propukla nakažlivá choroba. Paranoia. Po Radku Johnovi, který obvinil nejmenované kmotry z placení 34 novinářů se ozval i Ministr dopravy Vít Bárta. Na jeho diskreditaci prý byla vypsaná odměna 50 milionů korun. Kým jiným, než nejmenovanými kmotry. A odměna je prý vypsána i na jeho spolupracovníky.
05.01.2011 06:05 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2466 článků) , Vít Bárta (2842 článků)

Lenost je mezi partnery vysoce nakažlivá

 
Máte pocit, že než jste potkali současného partnera, byli jste pořádně akční? Kolotoč koncertů, sportovních aktivit a posezení s přáteli ale z ničeho nic ustál, jakmile vám do života vstoupil "ten pravý". Inu, pokud je váš partner línější, než jste vy, tak za to může on. Lenost je totiž podle odborníků mezi partnery nakažlivá. 
04.06.2014 09:30 |

podobné články

4 rady jak zatočit s migrénou

 
Jak zatočit s migrénou, když vás nesnesitelně bolí hlava, žaludek máte jako na vodě a tyto obtíže přetrvávají několik dní? S bolestí hlavy jsme se setkali snad všichni. Zatímco někdo může mluvit pouze o občasných potížích, které do pár hodin odezní, jsou mezi námi i tací, kteří znají skutečnou bolest hlavy trvající i 72 hodin, při které vás bolí každý vlas na hlavě. Podle statistik trpí bolestí hlavy 90% lidí. Překvapit nás může při únavě, větší námaze, ale i při nachlazení. Jenže není bolest jako bolest, migréna je mnohem horší. Nepříjemné pulsování v hlavě, pocity nevolnosti a zvracení. Pojďme si říci, jak zatočit s migrénou! Chcete poradit, jak zatočit s migrénou? Trpíte často na migrénu? Sužují vás ostré a silné bolesti hlavy, na které nezabírají prášky a které vás pokaždé naprosto ochromí? Lámete si hlavu, jak se těchto nepříjemných pocitů zbavit? Pak si přečtěte dnešní článek, ve kterém možná objevíte způsoby, jenž vám od bolestí pomohou. Bylinky Ač to možná zní jako z úst našich babiček, které nedaly na bylinky dopustit, věřte, že sypaný čaj z těch správných pomocníčků může být vaší propustkou z šílených bolestí hlavy. Připravte si odvar z máty, majoránky nebo dobromyslu, skvělou volbou je i méně známá guarana. Česnek Česnek je nepostradatelný nejen v kuchyni, když připravujeme chutné pokrmy, ale může nám pomoci i proti migréně. Jak? Pokud vás přepadne bolest hlavy, přikládejte si plátky česneku přímo na kůži, ale obalte jej předtím v kapesníku nebo gáze, jinak by mohl kůži ublížit. Klid Když se nad tím zamyslíte logicky, pak dospějete k závěru, že není lepší pomoci, nežli zalézt někam, kde budete mít klid. Přece když vás bolí hlava, pak vám vadí každý hlasitější zvuk. Až vás přepadne migréna, dejte si špunty do uší, zalezte si pod peřinu a nic nedělejte. Jenom odpočívejte. Guarana Již zmíněná... Čtěte více Příspěvek 4 rady jak zatočit s migrénou pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
23.01.2017 09:00 |

podobné články

Světová kaskadérská show poprvé v Praze!

 
Místo nabité adrenalinem, pachem benzínu a spálených pneumatik. To byla bláznivá kaskadérská show Crazy Day, která se v sobotu poprvé představila v České republice! Tisíce lidí se zatajeným dechem sledovali program plný efektních čísel doplněných pyrotechnickou a laserovou podívanou.
02.05.2010 14:55 |

podobné články

Co pomáhá proti srážce aut se zvířaty? Odpuzovače s medvědím pachem

 
Už to zažila spousta řidičů. Běh srnce, divokého prasete nebo zajíce přes cestu často končí nebezpečnou srážkou. Jenomže jak zvěř přinutit, aby se silnicím vyhnula?
19.09.2010 09:25 |

podobné články

EXKLUZIVNĚ! Deník Aha! sledoval cestu favorita Velké pardubické, jehož jede Josef Váňa, z Mlýnců až do dějiště dostihu: S Tiumenem na cestě!

 
V údolí kolem Mlýnců na Karlovarsku se válela hustá mlha, z komínů stoupal dým, vzduch byl prosycený pachem levného uhlí. Krajina byla ospalá, nikomu se nechtělo do raního mrazíku. Jen na farmě Josefa Váni (59) vládl čilý ruch. Známý žokej a trenér nakládal se svými spolupracovníky koně. Mezi nimi i favorita, hnědáka Tiumena (11), s nímž vyhrál už třikrát v řadě.
13.10.2012 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Josef Váňa (190 článků)

Výrobci stále šidí potraviny: Tohle rozhodně nekupujte!

 
Víno s příchutí a pachem síry, konzerva s mnohem menším obsahem masa, než slibuje obal, nebo vodka s nadlimitním množstvím metanolu. Výrobci potravin vytrvale zkoušejí trpělivost konzumentů i kontrolorů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v posledních dnech odhalila další nebezpečné nebo falšované potraviny.
23.10.2012 12:06 |

podobné články

Výrobci stále šidí potraviny a nápoje: Tohle rozhodně nekupujte!

 
Víno s příchutí a pachem síry, konzerva s mnohem menším obsahem masa, než slibuje obal, nebo vodka s nadlimitním množstvím metanolu. Výrobci potravin vytrvale zkoušejí trpělivost konzumentů i kontrolorů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v posledních dnech odhalila další nebezpečné nebo falšované potraviny.
23.10.2012 12:20 |

podobné články

Nikdo se nechce potit jako prase: Co s tím? Pomůžou i bylinky!

 
 Je teplo a pocení je naší »klimatizací«, úplně se zbavit potu tedy nelze. Problém je ale pach, který nás často nepříjemně »uhodí« do nosu. Zatímco bránit se pocení je nesmysl, s pachem můžeme bojovat. Jak na to?
10.06.2014 12:10 |

podobné články

V Českých Budějovicích je s nemocničním pachem konec. Teď je tu cítit vanilka či růže

 
Návštěvníci či pacienti českobudějovické nemocnice už neucítí typický nemocniční pach, který je ve zdravotnických zařízeních způsobován zejména používáním desinfekčních prostředků. Některá oddělení, na nichž to dovolují podmínky, se totiž nově provoněla. V pokojích i společných prostorách je tak cítit například vanilka, jasmín nebo růže.
30.01.2016 18:10 |

podobné články

Suché nudle s pachem moči i hovězí kočičí ucho. Čínské restaurace nabízejí jídla ztracená v překladu

 
Pokaždé když se má v Číně konat velká akce mezinárodního charakteru, země se pokouší skoncovat alespoň s těmi největšími lingvistickými výstřelky.
13.06.2016 09:35 |

podobné články

Čmeláci si pachem svých končetin značkují květy jako zvěř své teritorium

 
Někteří přežvýkavci mají na svých kopytech speciální pachové žlázy, které slouží ke značení teritoria pachovou stopou. Stačí pak, aby na některém místě kopytem hrabali, tím vytvoří čichovou značku. Vědci z Bristolu ale zjistili, že něco podobného dělají také čmeláci. Příslušníci tohoto blanokřídlého hmyzu značkují každý navštívený květ svými končetinami. Pachovou stopu ale nepoužívají k vyznačování teritorií, nýbrž jí dávají najevo ostatním dělnicím svého druhu, že květ už je „použitý“.
13.03.2017 11:30 |

podobné články

Místnost plná psích výkalů láká Pražany! Kontroverzní expozice představuje nevšední kni(hovnu)

 
Knihovna plná exkrementů? I to je k vidění v Praze. V rámci přehlídky mladého umění Pokoje je možné zažít takřka všechno. V 41. místnosti za zavřenými dveřmi objevíte dvě knihovničky. Zatímco v jedné leží učebnice, naproti ní o sobě dává vědět svým pachem její protipól - vitrína plná psích exkrementů. Jak se studentkám Michaele Bartošové (21) a Lucii Škodákové (22) zrodil tento kontroverzní nápad v hlavě?
16.11.2018 06:25 |

podobné články

Bolest k životu nepatří, bojujte s ní!

 
Mnoho lidí se domnívá, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a musí se snášet. Není to tak. S každou bolestí lze účinně bojovat. Stává se, že při těžkých onemocněních bolest ovlivňuje váš životní pocit mnohem silněji, než choroba sama.
04.03.2013 12:15 |

podobné články

Bolest k životu nepatří, bojujte s ní!

 
Mnoho lidí se domnívá, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a musí se snášet. Není to tak. S každou bolestí lze účinně bojovat. Stává se, že při těžkých onemocněních bolest ovlivňuje váš životní pocit mnohem silněji, než choroba sama.
08.03.2013 23:25 |

podobné články

K porodu s úsměvem? Jde to!

 
Bolest je asi pro většinu nastávajících maminek tou největší noční můrou, která je před porodem provází. Přitom stačí tak málo – využít některou metodu, díky které bude bolest snesitelnější. A někdy zmizí bolest úplně!
21.06.2013 10:50 |

podobné články

ZÁHADA: Dívka odmalička necítí žádnou bolest! Jak je to možné?

 
Bolest je sice věcí nepříjemnou, ale lidskému tělu říká, na co by si mělo dát pozor. Jedna dívka z Německa ale už od narození žádnou bolest necítí.
19.09.2013 13:40 |

podobné články