Článek

Boj s koronavirem bude trvat déle než rok, tvrdí vědecká studie

 
Tým z londýnské Imperial College vedený ředitelem Ústavu pro nemoci a analýzu výjimečných situací Neilem Fergusonem zveřejnil studii, v níž hledal odpověď na otázku, co mají Evropa a USA dělat s koronavirem. Dobré zprávy z ní ale nevyplývají - drastické opatření ve formě omezení volného pohybu osob by mělo být dodržováno, dokud nebude vyvinuta vakcína, tedy i déle než rok.
18.03.2020 22:06 |

podobné články

Podobné články

Vědecká rada UK nedoporučila čestný doktorát pro Umberta Eca

 
Vědecká rada Univerzity Karlovy v Praze nedoporučila, aby italský spisovatel, vědec a filozof Umberto Eco dostal čestný vědecký titul doctor honoris causa. Dnes to potvrdil mluvčí univerzity Václav Hájek. Důvody rozhodnutí nejsou známy, protože vědecká rada hlasovala tajně. Podle Hájka pro udělení čestného doktorátu Ecovi bylo 16 ze 46 přítomných členů rady.
04.07.2013 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Umberto Eco (40 článků)

Vědecká rada navrhuje zvýšit rozpočet pro vědu o tři miliardy

 
Vládní vědecká rada by chtěla zvýšit výdaje státního rozpočtu pro rok 2015 na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun. Navrhuje, aby celkově vzrostly z přibližně 27 na 30 miliard. Sdělil to zpravodaj pro rozpočet Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Aim. Její předseda a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) však zatím navýšení nevidí příliš reálně.
06.04.2014 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Bělobrádek (1620 článků)

Vědecká rada Krajské zdravotní ocenila lékaře a sestry za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu

 
Vědecká rada Krajské zdravotní ocenila lékaře a sestry na „Výroční vědecké konferenci Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem“ za nejlepší výsledky v oblasti vědy a výzkumu za rok 2015.
26.05.2016 15:20 |

podobné články

Babiš sejmul odpůrce: Jako chřipka? Ne! Vědecká studie, jak koronavirus zabíjí. Je to zlé

 
Je koronavir „obyčejnou chřipkou“? Andrej Babiš se v nedělním hlášení a i v parlamentu oháněl studií, podle které tomu tak není. Studie pochází ze Skotska. A její zjištění jsou více než zajímavá. Pokud jde o léta, které ztratily její oběti, v průměru je to více než 10 let. I když se započítají komorbidity, tedy předchozí potíže a rizikové faktory. Z modelu vyplývá, že je koronavir srovnatelný spíše se zápalem plic nebo s kornatěním tepen.
28.04.2020 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20051 článků)

O budoucnosti výzkumných center bude dnes debatovat vládní vědecká rada

 
Budoucnost výzkumných center, která se v posledních letech za miliardy korun z evropských fondů v Česku budují, bude dnes řešit vládní vědecká rada. Zástupci ministerstev školství a průmyslu i zvláštní zmocněnkyně předloží průběžnou zprávu o aktuální situaci. Pracovní ministerská skupina prověřuje, zda jednotlivá centra budou udržitelná. Panují totiž obavy, jak se budou nově vybudované infrastruktury financovat, až skončí evropské dotace.
28.11.2014 06:36 |

podobné články

Sobotka: Nová vědecká centra se nemohou vnímat jen jako riziko

 
Nová vědecká infrastruktura se nemůže podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vnímat jen jako riziko pro veřejné rozpočty, ale zejména jako příležitost pro rozvoj vědy, výzkumu a inovací v Česku. Předseda vlády to dnes řekl po setkání s vicepremiérem pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Reagoval tak na obavy veřejné sféry, jak se bude nově vybudovaná čtyřicítka špičkových center financovat, až skončí čerpání evropských dotací. Úkolem vlády nyní podle Sobotky není centra zavírat, ale tlak na to, aby byly efektivní.
07.08.2014 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Bělobrádek (1620 článků) , Bohuslav Sobotka (9551 článků)

V ústavu pro studium totality se dnes volí nová vědecká rada

 
V Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se dnes bude na neveřejném jednání volit nová vědecká rada. Jde o odborný poradní orgán ředitele. Nový šéf ústavu Zdeněk Hazdra navrhuje 12 kandidátů, jde o tuzemské i zahraniční odborníky.
26.08.2014 06:15 |

podobné články

Primátor Macura: Vědecká knihovna nutně potřebuje nové prostory

 
Moravskoslezská vědecká knihovna se přece jen bude stavět. Projekt tzv. Černé kostky schválili krajští zastupitelé a nic nebrání tomu, aby knihovna dostala nové prostory naproti Domu kultury města Ostravy. Do projektu vstupuje i město Ostrava, které zainvestuje 150 milionů korun.
30.03.2018 12:15 |

podobné články

Zpátky do lavic: Zavření škol podle vědců zpomaluje šíření koronaviru až o 60 %

 
Dlouho se spekulovalo o tom, zda děti mohou přenášet koronavirus. Vědecká studie provedená v Číně dokazuje, že nemocí covid-19 se děti mohou nakazit a přenášet ho. Jedno čtrnáctileté dítě pak podle nich rovněž vídá zhruba třikrát více lidí než průměrný dospělý. Uzavření škol tak podle studie zpomaluje šíření nákazy o 40 až 60 %.
06.05.2020 10:45 |

podobné články

Na další těhotenství čekejte po porodu aspoň rok, studie uvádí alarmující čísla

 
Mezi dvěma těhotenstvími by měl uplynout nejméně rok, vyplynulo z nejnovější studie zveřejněné v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA). Ženy, které se rozhodnou mít děti mezi třicítkou a čtyřicítkou, často řeší dilema, jak dlouho mezi jednotlivými těhotenstvími čekat. Lékaři obvykle radí počkat 18 až 24 měsíců, napsala agentura AFP. Nová studie říká, že pauza méně než rok mezi jednotlivými těhotenstvími zvyšuje rizika pro matku i dítě.
30.10.2018 10:25 |

podobné články

Závislost na pornu? Je nesmysl, tvrdí psycholog

 
Studie hovořící o závislosti na pornografii a zhoubném vlivu porna na zdraví a sexualitu lidí jsou zmanipulované a nevědecké. Tvrdí to klinický psycholog doktor David J. Ley z Nového Mexika. Prozkoumal všechny studie zabývající se vlivem porna na zdraví a tvrdí, že jen sedmadvacet procent z nich přichází s negativními závěry. Jsou to však podle něj studie chabé vědecké kvality. A tak dodává, že závislost na pornu jako porucha neexistuje a že sledování porna lidem spíš prospívá.
18.02.2014 08:10 |

podobné články

John opět myslí na chudé. Nižší sazbu DPH by chtěl déle než rok

 
Nejmenší vládní strana znovu přišla s tím, že by mohla být zachována dvojí sazba DPH. Předseda Věcí veřejných Radek John uvedl pro deník Právo, že přechodné období, kdy budou dvě sazby ve výši 20 a 14 procent, mohlo trvat déle než pouhý jeden rok. Tím chtějí VV omezit dopad růstu DPH na nižší a střední vrstvy.
14.10.2011 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2467 článků)

Peníze najdeme, vědecká centra nesmí padnout, prohlásil Fiala

 
Velká výzkumná vědecká centra bez peněz skončí, což si podle ministra školství Petra Fialy nemůže dovolit. Slíbil proto, že se na ně peníze v rozpočtu resortu najdou. Informuje o tom server Aktuálně.cz. V rozhovoru také popsal, co se již na ministerstvu podařilo zlepšit.
05.07.2012 08:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (1733 článků)

Vědecká rada ÚSTR se rozpadá, skončil i první náměstek

 
Vědecká rada Ústavu pro studium totality se rozpadla, na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana a vývoji v ústavu odešlo už 12 z 15 členů. S novou ředitelkou Pavlou Foglovou se nedohodl na další práci 1. náměstek Eduard Stehlík. Z ÚSTR odchází, mimo jiné proto, že nesouhlasí se zvažovaným odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánkové.
15.04.2013 12:31 |

podobné články

Umberto Eco nejspíš čestný doktorát UK nedostane, vědecká rada je proti

 
Vědecká rada pražské Karlovy univerzity se ve čtvrtek postavila proti tomu, aby světoznámý italský spisovatel, vědec a filosof Umberto Eco dostal čestný vědecký titul doctor honoris causa. Oficiální důvody tohoto rozhodnutí nejsou známy, prý ale zazněly například argumenty, že Eco nemá nic společného s Karlovou univerzitou a nepracuje „vědecky”.
04.07.2013 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Umberto Eco (40 článků)

Vědecká rada generální ředitelky NPÚ nesouhlasí se schválením ramp na Václavském náměstí

 
Vědecká rada generální ředitelky NPÚ vyjádřila na svém zasedání 26. října 2016 negativní stanovisko k umístění ramp podzemních garáží na Václavském náměstí v Praze. Podpořila tak podnět k přezkoumání závazného stanoviska odboru památkové péče Magistrátu hl. města Prahy, který byl Ministerstvu kultury zaslán dne 18. října územním odborným pracovištěm NPÚ v Praze.
29.10.2016 20:15 |

podobné články

Moravskoslezská vědecká knihovna stále nabízí své služby

 
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě byla nucena s posledními protiepidemickými opatřeními omezit provozní dobu, pro navrácení knih doporučovat maximální využívání biblioboxů před knihovnou a pro čtenáře ponechat otevřenou pouze hlavní půjčovnu, registraci a informační služby. Stále se však snaží vyjít svým návštěvníkům vstříc, proto přesunula některé své aktivity do online prostoru.
15.10.2020 10:20 |

podobné články

Vědecká rada generální ředitelky NPÚ posuzovala studii využití Invalidovny ve variantách

 
Vědecká rada generální ředitelky NPÚ je vrcholným poradním orgánem NPÚ. Na svém 27. zasedání posoudila studii využití národní kulturní památky Invalidovna. Po rozsáhlé diskusi přistoupila k hlasování s následujícími závěry.
23.11.2020 08:31 |

podobné články

Vědecká studie: Ženy tloustnou, protože dělají méně domácích prací

 
Zametání, praní, vytírání, žehlení, luxování, vaření… Tak tyhle práce už dnes ženy nedělají tak často, jako v minulosti. Podle odborné studie vědců z univerzity v Jižní Karolíně to je příčinou tloustnutí žen.
05.03.2013 05:05 |

podobné články