Článek

Boj o uznání protilátek: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké „pro“

 
Za nárůstem případů nově nakažených koronavirem stojí podle přední české viroložky Ruth Tachezy varianta delta, která momentálně tvoří přes 90 procent infekcí v Česku. Lze předpokládat, že s návratem lidí z dovolených a do škol ještě k dalšímu růstu reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, ještě poroste. Své spoluobčany v pořadu Epicentrum vyzývala k opatrnosti: „Svatého grálu“ – kolektivní imunity podle ní jen očkováním a infekcí nedosáhneme a současná protiepidemická opatření budou tedy v nejbližší době i nadále potřeba. Členka poradní mezioborové skupiny MeSES mimo jiné také pochválila spolupráci se současným ministerstvem zdravotnictví.
12.08.2021 05:05 |

podobné články

Podobné články

Epicentrum: Viroložka Tachezy o protilátkách proti covidu. Dokazují bezinfekčnost?

 
Uznat či neuznat množství protilátek v krvi jako důkaz bezinfekčnosti je tématem, které v posledních dnech rozvířilo vášnivou debatu nejen mezi politiky, odborníky, ale také v rámci široké veřejnosti. Co to přesně protilátky jsou, jaké známe druhy? Jaká hladina představuje dostatečnou ochranu? Nejen na tyto otázky odpovídala ve středečním Epicentru viroložka a vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, Ruth Tachezy.
11.08.2021 14:50 |

podobné články

Vakcína bude připravená do roka, míní britský vědec. Z Česka zaznělo důrazné varování

 
Britský imunolog a profesor Robin Shattock z Královské univerzity v Londýně oznámil, že vakcína proti koronaviru by měla být připravená do roka za předpokladu, že testy na lidech budou úspěšné. Zatím vakcínu otestovalo 15 dobrovolníků, dalších 300 bude oočkováno v následujících týdnech. Shattock rovněž zdůraznil, že není jistota, že vakcína vyvinutá odborníky z Královské univerzity v Londýně bude účinná, informoval list Daily Mail. Český epidemiolog Rastislav Maďar vysvětlil, že až do finálních momentů testování nikdo neví, zda vakcína funguje, nebo ne. A že špatné renomé očkovací látky by mohlo mít neblahé důsledky pro celý očkovací kalendář.
14.07.2020 05:05 |

podobné články

„Andreji, teď mám vysoké protilátky.“ Babiš pobízel Jágra k očkování, u legendy hokeje narazil

 
Legendární hokejista Jaromír Jágr odmítl nabídku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se nechal naočkovat proti covidu-19 a pomohl tak přitáhnout k očkování i další lidi. Server Seznam Zprávy napsal, že premiérovu žádost Jágr odmítl s argumentem, že on sám se nyní očkovat nehodlá, protože má dostatek protilátek. Množství protilátek na koronavirus by ale při rozhodování o podání vakcíny nemělo hrát roli, upozorňují odborníci. Zástupci ministerstva ani vakcinologové nedoporučují zkoumání protilátek v souvislosti s očkováním. Babiš pro Blesk Zprávy uvedl, že po Jágrovi přímo nechtěl, aby byl tváří očkovací kampane. A přiznal, že ho přístup sportovce mrzí, podle premiéra je nicméně možné, že se Jágr v budoucnu naočkovat přeci jen nechá.
11.06.2021 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Jágr (3001 článků) , Andrej Babiš (24023 článků)

MeSES k detekci protilátek

 
Skupina MeSES vydala stručné stanovisko k problematice zjišťování protilátek, která se v Česku stala předmětem intenzivní veřejné a politické debaty. Skupina především upozorňuje na to, že k tématu existuje podrobná technická zpráva ECDC “Použití testů na přítomnost protilátek proti SARS-COV-2 u v kontextu digitálních zelených certifikátů”. Mezioborová skupina doporučuje Česku vycházet z podkladů ECDC, které je v podobných odborných otázkách nespornou autoritou, spíše než například z vyjádření jednotlivých vědců v médiích.
31.07.2021 12:45 |

podobné články

Babišova Vivien „ostrouhá“. Odborníci smetli uznávání protilátek a vzkazují: Očkujte se

 
Pro uznávání protilátek proti covidu-19 jako dokladu o bezinfekčnosti není dost důkazů. Není jasné, jak vysokou hladinu člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru. Po dnešním jednání kulatého stolu za účasti odborníků to ČTK řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní na tomto stanovisku dnes panovala shoda, uznávat se tedy i nadále nebudou. O protilátkách se začalo ještě víc mluvit poté, co premiérova manželka Monika Babišová pro Blesk Zprávy prozradila, že dcera Vivien se nemůže nechat očkovat, protože má vysokou hladinu protilátek. O tom, že covid prodělala, přitom vůbec nevěděla. Jako potvrzení bezinfekčnosti dnes slouží dokončené očkování proti covidu-19, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu.
19.08.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Martina Babišová (13 článků)

Přední viroložka: Boj s koronavirem bude maraton. Roušky neodložíme nejméně dva roky

 
Přední španělská viroložka Margarita del Valová promluvila o současné situaci v Evropě, kde mnoho států včetně Česka čelí masivnímu přírůstku nakažených kvůli podzimní vlně koronaviru a kvůli které musí zavádět přísné restrikce. Podle del Valové se svět musí připravit na „koronavirový“ maraton, konkrétně roušky se prý budou nosit nejméně dva roky. Zprávu přinesl list Daily Mail.
09.10.2020 21:00 |

podobné články

Testování protilátek nabídnou části lidí zdarma. Britové chtějí data o mutacích

 
Britská vláda od příštího týdne nabídne veřejnosti testování protilátek proti covidu-19. Informovala o tom dnes britská média, mimo jiné BBC či Sky News. Cílem vládního programu je získat data o hladině protilátek u lidí, kteří se nakazili různými mutacemi koronaviru.
22.08.2021 11:05 |

podobné články

Očkovaní: Nula protilátek. Neočkovaní: Plno. Vynesla laborantka

 
Podle zkušeností laborantky Jany Filipové skutečně prodělání covidu-19 vítězí nad očkováním v tvorbě protilátek. „Vidím dnes a denně výsledky, které jednoznačně ukazují, že mnoho lidí po očkování nemá vůbec žádné, nebo jen minimální množství protilátek a naopak mnoho lidí, kteří prodělali covid, má protilátky klidně i po roce a půl,“ říká. Zvýhodňování očkovaných je tedy podle ní nesmysl, stejně tak jako požadovat po těch, kdo mají protilátky, aby se neustále testovali. Její zkušenost pak potvrzuje to, co odhalil pirátský expert na zdravotnictví Ondřej Dostál.
26.10.2021 11:30 |

podobné články

Chaos u PCR testů zdarma: Naštvaní lidé ve frontě se jich nedočkali. Vojtěch mění cenu

 
Ode dneška by měli mít lidé hrazeny z veřejného zdravotního pojištění dva PCR testy na nemoc covid-19 a čtyři antigenní testy. Schválila to minulý týden vláda. Dosud mohly být hrazeny antigenní testy každé tři dny, ale dražší PCR test musel předepsat lékař či hygienik. Bez předpisu si museli lidé zaplatit PCR test sami. Jenže ne všude se ode dneška PCR testu „na pojišťovnu“ dočkáte. Některá testovací místa mají na svých webech uvedeno, že jim chybí metodika od ministerstva zdravotnictví a pojišťoven, a proto zatím dva hrazené PCR testy poskytovat nebudou. První problém už ministerstvo odstranilo - ministr Adam Vojtěch oznámil, že pojišťovny zvýší platbu za PCR testy bez žádanky na 614 korun místo 350 Kč.
01.06.2021 10:10 |

podobné články

Covid: Blbiny vymýšlíte. Roupama nevíte co dělat. Česká vědkyně a zásadní zprávy

 
Viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR se vyjádřila k očkování proti koronaviru. Podle ní vakcína pro Česko míří do finále. Uvedla to v rozhovoru pro Deník N. Zároveň uvedla, že odborníci jsou přesvědčeni, že jen vakcína může ochránit zejména ohrožené skupiny lidí. "Neumírá se na žádné ošklivé infekční choroby, nemáme válku, takže si lidé vymýšlejí blbiny," podotkla k tomu, že vůči očkování je skepse.
03.11.2020 10:35 |

podobné články

Vakcína bude do konce roku, zní od Trumpa. USA však do té doby čekat nebudou. „Vakcína, nevakcína – jsme zpátky,“ oznámil

 
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že by Spojené státy mohly mít vakcínu účinnou na nemoc covid-19 již do konce letošního roku. Slibné výsledky podle amerického prezidenta vykazuje až 14 látek. Dokud však vakcína nebude, není dle něho záhodno čekat. „Chci, aby bylo jasno: Vakcína, nevakcína – jsme zpátky,“ pronesl k záměru navrátit co nejrychleji život do normálního režimu.
15.05.2020 22:40 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5817 článků)

Naděje pro lidstvo: Test vakcíny proti koronaviru na myších uspěl, na řadě jsou lidé

 
Přelomovou zprávu uveřejnili vědci z Pittsburghu. Tento týden oznámili, že otestovali potenciální očkování proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. a to s výsledkem, který je nadějí pro svět. U myší totiž vakcína zafungovala vytvořila množství protilátek účinných proti tomuto viru. Protilátek bylo dost na to, aby vir neutralizovaly.
04.04.2020 15:35 |

podobné články

Akademie věd ČR: Přední vědecké ústavy spojí síly ve výzkumu syntetických protilátek iBodies®

 
Ústav makromolekulární chemie AV ČR ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR intenzivně pokračují ve výzkumu syntetických náhrad protilátek iBodies® a za účelem jejich dalšího vývoje uzavřely spolupráci s Mezinárodním institutem pro konopí a kanabinoidy (ICCI).
11.10.2018 07:45 |

podobné články

Omikron jako chřipka? Viroložka by ho tak brala, odborníci před ním však varují

 
Vláda by měla zrušit plošné testování ve školách i na pracovištích a přistupovat ke koronaviru podobně jako k chřipkové epidemii. Myslí si to viroložka Hana Zelená, která vede Oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě. Podle ní je nyní v Česku odlišná situace než v minulosti. Část odborníků však brzdí nadšení a před snahami dobrovolně se touto mutací nakazit varují.
19.01.2022 10:00 |

podobné články

Viroložka po útěku z Číny: Koronavirus je uměle vyrobený. Světové kapacity nepřesvědčila

 
Čínská viroložka Li-Meng Jen (36) v dubnu utekla do Spojených států a před časem slíbila zveřejnit důkazy o tom, že byl koronavirus uměle vytvořen v čínských laboratořích. Vědkyně dostála svému slibu a na webu Zenodo publikovala své závěry. Podle ní Číňané stvořili smrtící koronavirus manipulací genetického materiálu jiných virů. Světoví experti dlouho čekali na důkazy, které Jen v Číně posbírala, z její předložené zprávy, o níž se domnívali, že potvrdí jejich domněnky o vzniku koronaviru, jsou však zklamaní. „Vše je nepodložené a neprůkazné,“ stěžují si. Zprávu přinesl list Daily Mail.
16.09.2020 21:45 |

podobné články

Viroložka: Pomůžou represe, chytrá karanténa a nakonec vakcína

 
Problematikou výzkumu virů se Vanda Boštíková (55), proděkanka královéhradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, zabývá celý profesní život, a to nejen v Česku. Působila i v USA nebo v Latinské Americe. Podle ní v současné pandemii pomohou jen důsledná protiepidemická opatření a vakcína.
05.04.2020 08:10 |

podobné články

Podle Nečase jsou v nové vědecké radě ÚSTR bývalí komunisté

 
Premiér Petr Nečas (ODS) kritizuje složení nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Nečas tvrdí, že v radě jsou bývalí komunisté a odpůrci vzniku ústavu. Hlavní rada ústavu zvolila tento týden nových 12 členů vědecké rady, která je poradním orgánem instituce. Předchozí vědecká rada odešla na protest proti tomu, že byl odvolán ředitel Daniel Herman. Úkolem ÚSTR je nestranně zkoumat dobu nesvobody. O činnost instituce se nyní přou hlavně mezi vládní ODS a opoziční ČSSD.
18.05.2013 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9376 článků) , Daniel Herman (1130 článků)

Česká viroložka o koronaviru: Věřím, že nákaza může zmizet s příchodem jara

 
Koronavirus nazvaný Covid-19, který se v únoru z Číny rozšířil i do Evropy, děsí svět. Ačkoliv počet nakažených i obětí se každým dnem zvedá, je možné, že k poklesu stačí jen změna ročního období. Stejně jako například chřipka, i nová nemoc je virové onemocnění, které může s oteplením ztratit na síle. Pro eXtra.cz o tom promluvila viroložka Ruth Tachezy.
27.02.2020 15:21 |

podobné články

V Česku byl potvrzen koronavirus: Viroložka řekla, jak se nenakazit a čím nahradit roušku

 
Česko potvrdilo 1. března 3 případy koronaviru, lidé si dělají zásoby potravin a vykoupili respirátory i dezinfekce. Taková panika není namístě, uklidňuje uznávaná viroložka Ruth Tachezy. Ve velkém rozhovoru pro eXtra.cz radí, jak se nákaze spolehlivě vyhnout a co dalšího se dá preventivně dělat, když není po ruce rouška.
27.02.2020 19:01 |

podobné články