Článek

Bludný balvan za ivermektin? Vše jinak. „Vsadím se o milion. Je tu studie.“

 
V době vrcholící pandemie covidu-19 v letech 2020 a 2021 se v Česku experimentovalo i s léčbou této nemoci s pomocí ivermektinu, což je přípravek proti parazitům, jenž se používá v lidské i veterinární medicíně. V roce 2023 získala členka Rady ČT Angelika Bazalová tzv. Bludný balvan, informační anticenu za šíření nepřesných informací o covidu. Ale teď se dočkala hlasitého zastání. Od jednoho z chirurgů. Ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Dám na dřevo milion korun a oholím si plnovous,“ zvolal.
22.05.2024 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Angelika Bazalová (47 článků)
Podobné články

Anticenu Bludný balvan dostala lékařka za tažení proti očkování

 
Anticenu Bludný balvan letos dostala praktická lékařka Ludmila Eleková za "udatné tažení proti očkování" v kategorii jednotlivců a firmy ZAT a.s. a MDM Centrum s.r.o. v kategorii družstev za "originální humánní přínos pro společnost při prosazování šarlatánské metody do medicíny". Český klub skeptiků Sisyfos vyhlásil již pošestnácté zlatý, stříbrný a bronzový balvan za matení veřejnosti dnes na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
28.03.2014 20:00 |

podobné články

Čínská medicína, léčba podle přísloví: Kdo si odnesl anticenu Bludný balvan?

 
Recesistické ceny Bludný balvan, které každoročně uděluje za matení veřejnosti Český klub skeptiků Sisyfos, letos získali převážně alternativní medici a zdravotnická zařízení. Mezi oceněné pronikla i Rada Českého rozhlasu. Zlatý balvan skeptici přisoudili lékaři Janu Hnízdilovi „za diskreditaci psychosomatické medicíny“, v soutěži družstev pak královéhradecké fakultní nemocnici kvůli provozování tradiční čínské medicíny.
01.04.2016 18:25 |

podobné články

Liberální institut: Bludný balvan ekonomie získali Babiš a Středula

 
Liberální počin 2022: liberální vízový režim pro uprchlíky z Ukrajiny. Antiliberální počin 2022: jednotné kabely USB-C. Bludný balvan ekonomie 2022: Andrej Babiš & Josef Středula
05.01.2023 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26326 článků)

„Zázračný“ ivermektin? Češi kšeftují už i s koňskou pastou. Expertka varuje

 
Je libo koňský lék za 1108 korun? Obsahuje ivermektin a pošlu jej dobírkou. Tak by se dal shrnout inzerát na internetovém bazaru. Jak se ale shodují experti, léky pro zvířata prostě nejsou určené lidem a především ty neregistrované, kterým je i lék nabízený na internetu. Samotný ivermektin označil za nadějný lék premiér Andrej Babiš (ANO). Do Česka doputovalo od bulharského výrobce 10 tisíc dávek. Jako první ho začali podávat pacientům v nemocnici sv. Anny v Brně, o látku mají zájem další desítky zařízení. Mezi odborníky ale budí kontroverze. Důkazy, které by jeho účinnost potvrzovaly, jsou totiž zatím jen nedostatečné, a nejnovější vědecká studie dokonce dospěla k závěru, že ivermektin zotavení lidí s mírnými příznaky covidu nijak neurychluje.
07.03.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26326 článků)

Bárta: Vsadím pleš na to, že Kalousek 16 miliard navíc nevybere

 
V pondělí se na svém blogu („Nepromrhejme získanou důvěru“) snažil ministr financí Miroslav Kalousek obhájit jím připravovaný vládní daňový balíček. Ten je nyní předkládán do Sněmovny a váže se na něj také důvěra vlády. Vsadím se s Kalouskem a mé ostříhání dohola, že jím navrhovaná úprava kýžené miliardy prostě nepřinese.Vsadím pleš na to, že Kalousek 16 miliard navíc nevybere.
04.10.2012 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7858 článků)

Ze zámeckého parku v Raduni ukradli obří bludný Čertův kámen! Byl tam od doby ledové

 
Obří Čertův balvan, který byl stovky let symbolem Raduně na Opavsku, někdo ukradl! Zloděj musel být pořádný svalovec, balvan totiž váží odhadem dvě tuny. „Kámen je pro místní srdeční záležitost,“ posteskl si jeden z obyvatel Jaroslav Beinhauer (77). Po šutru policie pátrá.
06.11.2020 12:10 |

podobné články

Ze skály se svalil obří balvan a zahrál si kuželky s domem a auty u něj

 
Na úterní ráno nebude v dobrém vzpomínat rodina z amerického státu Ohio. Přesto měli však její členové štěstí v neštěstí. Na jejich dům se totiž svalil ze skály obří balvan, který měl v průměru 7,62 metru. Rodina byla navíc doma, naštěstí však v zadní části domu, kam se balvan nedostal. Nedošlo tak k žádným zraněním.
25.03.2012 03:42 |

podobné články

Poslanec a lékař Kaňkovský: Ivermektin za vyzkoušení stojí

 
Lékaři mezi poslanci se neshodují, jestli by měly nemocnice začít používat pro léčbu covidu-19 nadějný lék ivermektin. Část je vůči neregistrovanému léčivu opatrná, část by nechala ivermektin stejně jako na Slovensku nebo USA k užití některým fakultním nemocnicím.
23.02.2021 13:15 |

podobné články

Blatný: Ivermektin je nově povolen lékařům, nutný souhlas pacienta. Co lék isoprinosine?

 
Isoprinosine. Ivermektin. Léky, ke kterým se v poslední době v souvislosti s pandemií covidu upíná nemalá pozornost. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je to však i proto, že by si zkrátka všichni přáli najít nějaký lék. Jenže tak jednoduché to není, upozorňoval ve Sněmovně Blatný. Jeho resort však nakonec přece jen umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem lék ivermektin dle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba vyžaduje souhlas pacienta.
12.03.2021 10:20 |

podobné články

Studie vychválila ivermektin jako zázračné léčivo proti covidu. Byla ale plná chyb a plagiátů

 
Ivermektin patřil loni mezi testovanou léčbu koronaviru, v západních zemích se však od teorie, která naznačovala rychlejší uzdravení díky antiparazitiku, brzy odstoupilo. Proti užívání ivermektinu v souvislosti s covidem se postavila i Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO). V poslední době se zájem o tento lék začal opět zvedat, a to převážně kvůli velké lékařské studii egyptského lékaře Ahmeda Elgazzara, která potvrzovala až 90 procentní efektivitu ivermektinu při léčbě hospitalizovaných pacientů s covidem. Tato studie však byla nedávno stažena kvůli plagiátu. Do vyšetřování možného podvodu s falešnými daty se zapojili vědci po celém světě. O věci informoval server The Guardian.
19.07.2021 05:10 |

podobné články

VIDEO: V Českých Budějovicích zkusili zloději ukrást bludný kámen

 
Před zloději není v bezpečí nic. Přesvědčili se o tom i českobudějovičtí městští policisté. Někdo se v noci na pondělí pokusil ukrást z náměstí takzvaný bludný kámen. Vybavili se na to nožem.
02.08.2010 19:25 |

podobné články

Největší záhady Česka: Bludný kámen a žába

 
O bludném kořeni mnozí z nás slyšeli. Zabloudit v lese nakonec není těžké. Ale v Českých Budějovicích mají i bludný kámen uprostřed města. Otestovat ho, zda funguje, může každý
09.09.2011 12:10 |

podobné články

Brněnský primář Rezek: Stav většiny pacientů, kteří dostali ivermektin, se zlepšil tak, že mohli jít domů

 
Brněnští lékaři sloužící na covidovém oddělení vyzkoušeli k léčbě pacientů už několik nadějných léků. Vedle remdesiviru a kortikoidů nasadili koncem roku i ivermektin, který v Česku zatím není k dostání. Podle primáře a zástupce přednosty I. interní kardioangiologické kliniky FN u svaté Anny v Brně Michala Rezka to vypadá, že by mohl fungovat. Čekat na klinické studie podle něj v této napjaté situaci nelze.
23.02.2021 15:00 |

podobné články

Vědci ze Sysifosu rozdávali Bludné balvany! Ten největší za boj proti očkování

 
Anticenu Bludný balvan letos dostala praktická lékařka Ludmila Eleková za "udatné tažení proti očkování" v kategorii jednotlivců a firmy ZAT a.s. a MDM Centrum s.r.o. v kategorii družstev za "originální humánní přínos pro společnost při prosazování šarlatánské metody do medicíny".
28.03.2014 23:05 |

podobné články

Jaroslav Dušek slaví 60! „Bludný balvan“, co téměř 30 let odmítá léky a chodí rád bos

 
Oblíbený herec, moderátor, propagátor učení toltéckých šamanů a vyznavač alternativního života Jaroslav Dušek chodí rád bos a téměř třicet let nebere žádné léky. Možná i díky tomu se ve zdraví dožil 60.
30.04.2021 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Dušek (137 článků)

Drtinová dostala nepěkné ocenění. „Měla na vyšší příčky,“ baví se Zahradil. A pak přišel naštvaný Veselovský

 
Moderátorka DVTV Daniela Drtinová má na krku nepříjemnost. Spolek skeptiků Sisyfos jí udělil anticenu bludný balvan za to, že věří ezoterice, přírodní magii a podobným věcem. A když se baví s léčiteli či dalšími podle vědců pochybnými profesemi, tak prý jen „přitakává“. Do bývalé moderátorky ČT se opřel např. europoslanec Jan Zahradil nebo youtuber Ondřej Tesárek. Ten neváhal použít výraz „ezopíčovina“. A pustil se do něj kolega Drtinové z DVTV, Martin Veselovský.
28.07.2021 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Zahradil (772 článků) , Daniela Drtinová (375 článků) , Dan Martin (162 článků) , Daniel Martin (163 článků) , Daniel Martin (100 článků)

Daniela Drtinová dostala cenu. Ale hlásit se k ní nebude ráda

 
Česká televizní moderátorka, novinářka a vystudovaná právnička Daniela Drtinová za svou práci získala ocenění, které ji však příliš nepotěší. Jedná se o anticenu za pseudovědeckou činnost Bludný balvan, kterou jí udělil letos Český klub skeptiků Sisyfos za „excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení“, informuje iDNES.cz.
28.07.2021 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Daniela Drtinová (375 článků)

A kolik anticen dostal Flegr?! Vážné obvinění známého spolku. Lékař zapátral

 
Ekonomka Markéta Šichtařová se hrozí nad tím, jaké osobnosti v dnešní době získávají anticenu Bludný balvan, kterou uděluje Český klub skeptiků Sisyfos. Jde mj. o erudované osobnosti, jež měly a mají v rámci covidové pandemie názory jdoucí proti hlavnímu proudu. Reaguje tak souhlasně na slova chirurga a praktického lékaře Martina Vavruši, který hovoří o „vědecké pravdě na objednávku“.
25.12.2021 16:20 |

podobné články

Liberální institut: Liberálním počinem roku 2021 návrh na legalizaci marihuany, antiliberálním kriminalizace projevu

 
Liberální počin 2021: návrh na legalizaci rekreační marihuany • Antiliberální počin 2021: návrh na kriminalizaci tzv. nenávistných projevů • Bludný balvan ekonomie 2021: Alena Schillerová
01.02.2022 11:05 |

podobné články