Článek

Berdychová: Digitalizace muzejních sbírek bude jednodušší a kvalitnější

 
Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Královéhradeckým krajem připravují výraznou modernizaci vybavení pro digitalizaci a dokumentaci sbírkových předmětů v celém regionu.
18.11.2022 06:45 |

podobné články

Podobné články

NKÚ: Ochrana muzejních sbírek má řadu nedostatků, stát nemá přehled o sbírkách

 
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil ochranu muzejních sbírek vlastněných státem v letech 2016 až 2018. Kontroloři zjistili, že správa a evidence sbírek je roztříštěná, údaje o předmětech se liší a pravidla jsou jen obecná.
19.05.2020 09:10 |

podobné články

Jihočeský kraj vytvořil unikátní systém digitální evidence muzejních sbírek

 
Jihočeský kraj disponuje novým unikátním a nadčasovým systémem digitální evidence muzejních sbírek, který podle IT specialistů nemá v současné době v Česku obdoby. Zaznělo to na zatím posledním pracovním setkání zástupců krajského úřadu, regionálních muzeí a konstruktérů originálního softwaru systému MUSEION. To se uskutečnilo minulý týden v Českých Budějovicích.
28.11.2018 20:50 |

podobné články

Do Festivalu muzejních nocí se letos zapojí 421 institucí v zemi

 
Rekordních 421 institucí ve 137 městech v zemi se letos zapojí do Festivalu muzejních nocí. Národní zahájení desátého ročníku se uskuteční v pátek ve zlínském Baťově institutu. V obnovených baťovských továrních budovách nyní sídlí krajská galerie výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a krajská knihovna. Národní zahájení se koná vždy tam, kde lze představit nové muzeum či se uskutečnila významná rekonstrukce. Festival muzejních nocí potrvá do 14. června.
13.05.2014 16:55 |

podobné články

Kozlová (Piráti): Stav sbírek nevyřeší inventarizace, ale finanční a personální posílení

 
Komentář Lenky Kozlové ke zprávě NKÚ o ochraně muzejních sbírek
21.06.2020 12:40 |

podobné články

Instituce Středočeského kraje se zapojí do muzejních nocí

 
V pátek 15. května bude v Liberci zahájen již 11. ročník Festivalu muzejních nocí.
12.05.2015 15:19 |

podobné články

Festival muzejních nocí byl slavnostně zahájen

 
V pátek byl v Liberci slavnostně odstartován již 11. ročník Festivalu muzejních nocí.
18.05.2015 08:36 |

podobné články

Moravskoslezský kraj: Muzeum Těšínska hostí národní zahájení Festivalu muzejních nocí

 
Muzeum Těšínska se zhostilo příprav letošního Národního zahájení XVIII. ročníku Festivalu muzejních nocí. Akce se uskuteční 20. května, program pro veřejnost začíná v 18 hodin v Historické budově Muzea Těšínska a na dalších více než 30 místech na obou stranách řeky Olše, v Českém i polském Těšíně.
18.05.2022 11:55 |

podobné články

Knot (TOP 09): Začíná rozsáhlé šetření k úrovni digitalizace jihočeských firem

 
Všichni malí a střední podnikatelé z jihu Čech mohou v následujících měsících přispět ke zjištění stavu úrovně digitalizace firem v tomto regionu. Stačí, když během několika minut vyplní dotazník, přístupný na internetu. Do budoucna tak budou moci podniky přispět například k přípravě regionální podpory v oblasti digitalizace.
15.01.2019 18:35 |

podobné články

Ministryně Dostálová: Digitalizace stavebního řízení a nový zákon výrazně zrychlí povolování staveb

 
Na téma digitalizace stavebního řízení dnes na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) debatovali hosté konference Digitalizace ve stavebnictví II, kterou pořádala společnost CEEC Research.
27.04.2021 18:45 |

podobné články

Až 450 lidí zasažených tornádem trápí exekuce. Hejtman: Nezamlčujte a přiznejte je

 
Lidé, kteří se potýkají s exekucí a zasáhlo je tornádo, by mohli na rok požádat o odklad exekuce a využít peníze z humanitárních sbírek pro opravu domova. ČTK to řekla prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která v úterý spolu se starosty z postižených obcí, hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a organizátory sbírek jednala o možném řešení, při kterém by exekutor dar ze sbírek nezabavil. Zástupci Exekutorské komory ČR se úterního jednání nezúčastnili, podle dřívějšího vyjádření komory však současná právní úprava na podobné situace pamatuje, a to například návrhem na odklad anebo návrhem na zastavení exekuce.
06.07.2021 17:45 |

podobné články

Vláda projedná pomoc pro Moravu. Pomoc z veřejných sbírek se škrtat nebude

 
Vláda dnes projedná úpravu podmínek podpory pro lidi zasažené koncem června bouří a tornádem na jižní Moravě a na Lounsku. Podle dosavadních pravidel se má státní dotace snižovat o dary z veřejných sbírek a úhrady od pojišťoven, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová po kritice navrhla z opatření vypustit omezení týkající se sbírek.
07.07.2021 06:40 |

podobné články

Komunistická strážní věž bude opět hlídat rakouské hranice

 
V době železné opony z ní šel strach. Dvacet let v ní totiž seděli pohraničníci a mířili zbraněmi na každého, kdo se přiblížil ke státní hranici. Strážní věž nyní hrůzu vzbuzovat nebude, stane se součástí muzejních sbírek technického muzea.
09.01.2017 19:45 |

podobné články

Berdychová (ANO): Obnova Vrbenského kasáren nabízí vznik nového prostoru pro živou i muzejní kulturu

 
Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost.
13.07.2022 05:35 |

podobné články

Poplach v muzeích: van Goghovy malby hnědnou

 
Kdyby na tom nebyl býval Vincent van Gogh tak bledě, problém by asi vůbec nevznikl. Jenže nizozemský umělec měl hluboko do kapsy, a tak kupoval ty nejlevnější barvy, na jaké přišel. Patří k nim i chromová žluť, která teď po letech hnědne a nedává spát kurátorům muzejních sbírek.
16.02.2011 10:10 |

podobné články

Slavné české vykopávky včetně Věstonické venuše byly převezeny do Prahy

 
Nová budova Národního muzea se na měsíc stala domovem tří největších klenotů českých muzejních sbírek - Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic i vzácných meteoritů z Opavy-Kylešovic. Unikátní exponáty, které zřídkakdy opouštějí trezory, se představí poprvé v historii společně v Praze na výstavě s názvem Unikáty zemských muzeí.
04.08.2014 17:10 |

podobné články

Oblíbený portál eSbírky, představující muzejní a galerijní sbírky, získal nový kabát

 
Projekt Národního muzea nazvaný eSbírky, který online prezentuje téměř 50 000 předmětů ze 47 muzejních a galerijních institucí v České republice, získal k počátku roku 2015 novou grafickou podobu a uživatelsky příjemnější prostředí včetně několika nových funkcí. Další novinkou je také spuštění digitálního průvodce s názvem Archivní Vademecum, pomocí kterého lze vyhledávat a prohlížet archiválie a další materiály z bohatých sbírek Národního muzea.
29.01.2015 15:11 |

podobné články

Hrozí nám zmenšování? Brouci se už kvůli globálnímu oteplovaní zmenšili o pětinu

 
Brouci a další hmyz reagují na globální změnu klimatu svými tělesnými rozměry. Prokázali to vědci z Britské Kolumbie. Srovnali v současnosti odchycené brouky žijící volně v této kanadské provincii s tisíci exemplářů z muzejních sbírek starých sto let. Tělo dnes žijících brouků stejných druhů je o pětinu menší.
01.02.2018 17:30 |

podobné články

Muzeum od sklepa po půdu. Nová výstava ukáže zákulisí sbírek Národního muzea

 
Národní muzeum otevřelo novou výstavu s názvem Muzeum od sklepa po půdu. V 65 dobových vitrínách, které navrhl architekt historické budovy Josef Schulz, se návštěvníci seznámí s historií budovy, zajímavými osobnostmi spjatými s Národním muzeem, ale také třeba s různými možnostmi získávání muzejních exponátů. Kurátoři nezapomněli ani na děti, pro které je připravena speciální dětská linka, která malé návštěvníky vhodnou formou provede celou výstavou.
09.07.2021 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Josef Schulz (8 článků)

Bumerangy pomáhaly i při výrobě kamenných nástrojů

 
Zakřivená vrhací zbraň z tvrdého dřeva není jenom zbraň. Průzkum mikroskopických stop na povrchu bumerangů z muzejních sbírek města Sydney ukázal, že sloužily i k jiným činnostem. Mimo jiné se používaly k tvarování kamenných nástrojů.
09.08.2021 18:35 |

podobné články