Článek

Běloruská opoziční politička zahájila návštěvu Česka. Lukašenkův režim označila za nezákonný

 
Přední představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes zahájí čtyřdenní jednání v Česku.
07.06.2021 12:10 |

podobné články

Podobné články

Česko zastavuje lety z Běloruska a do Běloruska

 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek z ČSSD a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) oznámili, že Česko zastavuje lety do Běloruska a z Běloruska. Jde o výraz protestu proti tomu, že běloruský diktátor Alexandr Lukašenko přinutil přistát stroj soukromé společnosti Ryanair v Bělorusku a nechal v něm zatknout opozičního novináře. Ostatní cestující mohli poté pokračovat.
26.05.2021 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (201 článků)

Lukašenkův režim před startem hokejového šampionátu 'pro jistotu' pozatýkal oponenty

 
Běloruský režim si před zahájením světového šampionátu v hokeji pojistil klid v zemi pozatýkáním skupiny opozičních aktivistů. Těm soud vyměřil tresty ve výšce několika týdnů. Tiskové agentury AP mluví o šestnácti zatčených, běloruská nevládní organizace hájící lidská práva Viasna ve čtvrteční zprávě uvádí 28 jmen. 
09.05.2014 13:20 |

podobné články

To je nepřijatelné! Merkelová volala Putinovi kvůli Bělorusku, ale narazila

 
Německá kancléřka Angela Merkelová iniciovala telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kvůli krizi v Bělorusku. Putin jí oznámil, že považuje vnější vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska za nepřijatelné. Podle Merkelové je ale třeba zajistit, aby Lukašenkův režim nepáchal násilnosti na demonstrantech.
18.08.2020 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3644 článků) , Angela Merkelová (2740 článků)

KGB zatýká novináře v Bělorusku kvůli plyšovým medvídkům

 
Běloruská policie dnes v Minsku zadržela dvě místní novinářky při fotografování plyšových medvídků, které na podporu lidských práv do Běloruska v červenci dopravilo švédské letadlo. Zadrženým novinářům může pomoci případná účast Švédů v soudním procesu, kterou běloruská justice požaduje.
09.08.2012 12:25 |

podobné články

Vlajka je vlajka, i ta běloruská. Hokejová legenda k „politickému“ mistrovství světa

 
Každý stát má jen jednu vlajku, odsoudil nahrazení státní vlajky Běloruska vlajkou, kterou používá běloruská opozice, hokejový mistr světa a trenér Josef Paleček. Komentoval tak akt, ke kterému přistoupili pořadatelé v Rize, kde právě probíhá letošní šampionát. Ten měl probíhat ve sdíleném pořadatelství s Běloruskem, nicméně z politických důvodů došlo ke změně. Paleček ParlamentníListy.cz upozornil, že v Minsku, kde zaujímají vlažnější přístup k hrozbě covidu-19, by přitom jistě byli v ochozech přítomni diváci. Paleček komentoval i zatím neuspokojivé výsledky českých reprezentantů na probíhajícím mistrovství.
26.05.2021 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Josef Paleček (10 článků)

„Praktiky totalitních států.“ Kvůli Pratasevičovi se do Běloruska obula i zpravodajka OSN

 
Vynucené přistání civilního dopravního letadla v Minsku kvůli zatčení opozičního novináře ukazuje, že běloruská vláda si přeje skoncovat s odporem a odlišným smýšlením v jakékoliv podobě. Radě pro lidská práva v Ženevě to dnes řekla zvláštní zpravodajka OSN Anais Marinová. Ta podle agentury Reuters přirovnala postupy, které používá běloruská vláda, k počínání totalitních států.
05.07.2021 21:50 |

podobné články

Lukašenkův režim zatýkal opoziční aktivisty

 
Úřady autoritářského běloruského režimu prezidenta Alexandra Lukašenka zatkly údajně o víkendu desítky opozičních aktivistů a zároveň zablokovaly internetové stránky opozičních organizací.
03.07.2011 15:45 |

podobné články

Schwarzenberg: Lukašenkův režim je diktatura, není možné ji trpět

 
Za čistou diktaturu, kterou není možné trpět, označil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) běloruský režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Uvedl to ve čtvrtek v Senátu, který odsoudil represe Lukašenkovy administrativy proti jeho oponentům po prosincových prezidentských volbách.
27.01.2011 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4018 článků)

Schwarzenberg: Lukašenkův režim je diktatura, není možné ji trpět

 
Za čistou diktaturu, kterou není možné trpět, označil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) běloruský režim prezidenta Alexandra Lukašenka.
27.01.2011 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4018 článků)

Pašování migrantů: Na Lukašenkův režim se zlobí EU i USA, soused staví bariéry

 
Předsedové zahraničních výborů parlamentů 11 zemí, včetně České republiky, ve společném prohlášení kritizují režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za podle nich státem organizované pašování migrantů do Litvy. Prohlášení zveřejnil na twitteru mimo jiné předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, který ho podepsal stejně jako šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý.
09.07.2021 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Veselý (138 článků) , Ondřej Veselý (138 článků) , Alexandr Lukašenko (201 článků) , Pavel Fischer (198 článků)

Upozornil na nezákonný vjezd k Černému jezeru, teď vystavuje fotografie Šumavy v Bruselu

 
Amatérský fotograf Václav Vetýška, který letos upozornil na nezákonný vjezd aut k Černému jezeru, vystavuje své fotografie Šumavy v Bruselu. K vidění jsou fotografie z celé Šumavy - od Nýrska po Kvildu. Patronem výstavy je Plzeňský kraj a Správa NP a CHKO Šumava.
10.01.2014 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Černý (84 článků)

V Kyjevě stoupl nezákonný prodej zbraní. Stonásobně!

 
V ukrajinském hlavním městě se za poslední dobu až stonásobně zvýšil nezákonný prodej zbraní. Z bojové zóny na východě země se do Kyjeva dostávají pistole, samopaly a dokonce i granátomety. Na počtu násilných trestných činů páchaných v hlavním městě se to ale zatím neprojevilo. 
31.03.2015 09:36 |

podobné články

Žalobce Nagyové: Verdikt je nezákonný, chystám se na druhé kolo

 
Státní zástupce Rostislav Bajger považuje rozsudek zprošťující Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a tři vojenské důstojníky obžaloby ze zneužití tajné služby za nezákonný. Hlavní líčení podle něj důkazy proti obžalobě nepřineslo.
29.05.2015 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Jana Nagyová (1580 článků) , Jana Nagyová (1573 článků)

Zákrok policie při návštěvě čínského prezidenta byl nezákonný, rozhodl soud

 
Policejní zásah proti dvěma mužům, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku, byl nezákonný. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Policistům dal za pravdu pouze v tom, že mohli muže legitimovat, napsala ČTK.
12.12.2017 14:55 |

podobné články

Muži, kteří vyvěsili tibetské vlajky, podali trestní oznámení a za nezákonný zásah proti nim požadují...

 
Kvůli několika incidentům, kdy policie nutila lidi sundávat tibetské vlajky při předloňské návštěvě čínského prezidenta, podali Ladislav Pelcl a Martin Maloš trestní oznámení na neznámého pachatele. Muži vlajky v březnu 2016 vyvěsili v oknech v práci. Policisté jim nařídili, aby je sejmuli. Soud policejní zákrok proti nim loni v prosinci označil za nezákonný.
23.01.2018 20:45 |

podobné články

Bývalý státní zástupce si přečetl kompletní usnesení Šarocha ke kauze Čapí hnízdo. A udeřil: Nezákonný verdikt, neměl to zastavit!

 
„Verdikt Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo byl nezákonný, zastavit stíhání je alibistický postup,“ říká – po pročtení kompletního nezačerněného znění usnesení státního zástupce – advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka v rozhovoru pro server iRozhlas, jenž má dokument k dispozici. Kauza je podle něj velmi nejednoznačná a v takovém případě má státní zástupce ze zákona povinnost obžalobu podat.
23.11.2019 15:35 |

podobné články

Bývalý státní zástupce si přečetl kompletní usnesení Šarocha ke kauze Čapí hnízdo. A udeřil: Nezákonný verdikt, neměl to zastavit!

 
„Verdikt Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo byl nezákonný, zastavit stíhání je alibistický postup,“ říká – po pročtení kompletního nezačerněného znění usnesení státního zástupce – advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka v rozhovoru pro server iRozhlas, jenž má dokument k dispozici. Kauza je podle něj velmi nejednoznačná a v takovém případě má státní zástupce ze zákona povinnost obžalobu podat.
24.11.2019 06:40 |

podobné články

Hřib dal vůdkyni běloruské opozice klíč od Prahy. Kulhánek: Bělorusko má podporu Česka

 
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která pokračovala v návštěvě ČR, vyzvala v Senátu k vytvoření mezinárodního tribunálu pro trestní stíhání představitelů režimu běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Senátoři v usnesení vyzvali běloruskou vládu k propuštění politických vězňů a požádali o uvalení dalších sankcí EU a NATO na Lukašenkův režim. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po schůzce s Cichanouskou uvedl, že Česko evropské sankce podpoří. Sešla se také s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).
09.06.2021 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (201 článků) , Radek Hřib (2 články)

Putin nemá důvod zasahovat. Exilová vláda Běloruska promluvila přes PL

 
ROZHOVOR Volby byly zcela jasně zfalšované, dle průzkumů je vyhrála Cichanouská, říká člen exilové vlády Běloruska Aleś Čajčyc. Současné protesty jsou největší v běloruské historii a může dojít k tomu, že Lukašenka opustí i vládní síly. Přepočítávat volební lístky podle něho nemá smysl, ty pro Lukašenka byly zfalšované a ty pro opoziční kandidátku Cichanouskou někdo spálil. Jsou potřeba nové volby. A Lukašenko v nich nemá právo kandidovat, říká. A že by vojensky zasáhl Putin? Podle něho by to nebylo rozumné, poštval by proti sobě Bělorusy.
18.08.2020 11:40 |

podobné články