Článek

Bavorský model není jen neuznávání testů, zdůrazňují odborníci a doporučují testovat školáky

 
Bavorský model protiepidemických opatření není podle odborníků jen neuznávání negativních testů na covid-19.
18.11.2021 11:55 |

podobné články

Podobné články

Bavorský model drží neočkované stranou od hromadných akcí i služeb. Testy jim nepomůžou

 
Česko od pondělní půlnoci zavede takzvaný bavorský model, oznámil v České televizi Andrej Babiš (ANO). Řekl to poté, co úterní testy odhalily v populaci rekordních 22 479 nakažených. Podívejte se, co přesně bavorský model znamená a jak se liší například od modelu rakouského.
16.11.2021 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23816 článků) , Vojtěch Adam (1721 článků) , Adam Vojtěch (1335 článků)

Jakou ze tří variant vybrat a co nouzový stav? U přitvrzení v Česku tápou i experti

 
Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných. Další v odpovědích pro ČTK doporučují zaměřit se na testování, řádnou kontrolu potvrzení o testu, prodělání nákazy nebo očkování (O-T-N), změny v karanténách nebo domácí léčbu pacientů.
16.11.2021 20:40 |

podobné články

Babiš reaguje na rekordní čísla nakažených: Česko zavede bavorský model. Co se změní?

 
Od noci z neděle na pondělí bude v České republice zaveden takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. V České televizi to dnes oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Opatření bude schvalovat ve čtvrtek dopoledne vláda, jejíž většina se k tomu podle Babiše přiklání. Není k tomu podle předsedy vlády potřeba vyhlásit nouzový stav.
17.11.2021 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23816 článků)

Babiš: Od pondělí vláda zavede bavorský model, bude uznávat jen očkování a prodělání covidu

 
Od pondělí bude v České republice zaveden takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu.
17.11.2021 14:10 |

podobné články

Blatný slíbil vakcínu v lednu. Učitele chce plošně testovat, školáky ne. A jak dopadli senioři?

 
Nejmladší děti se už ve středu 18. listopadu vrátí do lavic. Nebude to ale tak jednoduché, především pro učitele. Ti by se měli nechat pravidelně testovat. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě doporučí, aby svolila k povinnému nasazení antigenních testů u pedagogů. Pro děti to ale nedoporučil. U testů pak během diskuze v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ještě zůstal. Zveřejnil, jaké jsou první předběžné výsledky plošného testování v domovech důchodců. A nastínil i možný termín, kdy bude mít Česká republika vakcínu na koronavirus.
15.11.2020 14:15 |

podobné články

Bavorský model v Česku od pondělí, oznámil Babiš. Svrčinová představila seznam výjimek

 
Od noci z neděle na pondělí 22. listopadu bude v Česku zaveden tzv. bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu, oznámil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v České televizi. Opatření bude schvalovat ve čtvrtek dopoledne vláda, jejíž většina se k tomu podle Babiše přiklání. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) kvůli tomu svolal na odpoledne mimořádnou tiskovou konferenci, kde zdůraznil, že očkování je poslední šancí na relativně klidné Vánoce bez zaplněných JIP. Babiš řekl, že se na zástupce vznikající vlády nemůže ohlížet, podotkl ale, že nová vláda to může změnit. Přímý přenos tiskové konference nnabízíme živě. Zástupci rodící se vlády v čele s Fialou 17. listopadu na Národní třídě ostře kritizovali neakceschopnost dosluhujícího kabinetu.
17.11.2021 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (2373 článků) , Vojtěch Adam (1721 článků) , Adam Vojtěch (1335 článků)

Ploty na hranicích? Ještě o nich uslyšíme, říká bavorský šéf financí

 
Vybudování plotů na německých hranicích je jednou z možností, jak omezit příchod běženců do země. Řekl to v rozhovoru pro časopis Focus bavorský ministr financí Markus Söder s tím, že je přesvědčen, že otázka budování plotů a ochrany vnitřních hranic se v Evropské unii ještě dostane na pořad dne. Bavorský premiér Hors Seehofer ale návrh na vznik plotů na hranici s Rakouskem odmítl. 
02.10.2015 10:15 |

podobné články

NP Šumava: Nová kniha o Národním parku Bavorský les dokazuje propojení dvou přeshraničních národních parků

 
Milovníci Šumavy a sběratelé fotografických publikací ze Šumavy by měli zpozornět. Správa Národního parku Šumava totiž vydala novou knihu popisující území svého přeshraničního souseda – Národní park Bavorský les. Autorem je ředitel Správy NP Bavorský les Franz Leibl, jehož texty doplňují špičkové snímky německého fotografa Rainera Simonise.
20.08.2020 13:15 |

podobné články

„Mstí se, že očkování selhalo.“ Zpřísnění: Vrazi, řekl lékař

 
Není asi žádným překvapením, že bavorský model, který dosluhující vláda oznámila jako odpověď na rekordní čísla pozitivně testovaných, nevyhovuje imunologovi Jiřímu Šinkorovi. Nazývá ho apartheidem. Vláda podle něj nechce přiznat, že naslibovala u očkování něco, co nemůže splnit, a tak se mstí těm, kdo ho nepodstoupili. A bavorský model povede k nekontrolovanému šíření nemoci, tvrdí imunolog, což ale na druhou stranu prý povede k tomu, že promoření bude rychlé. Řekl též, že očkovaní, kteří uvěřili vládě a výrobcům vakcín a chovají se jako bezinfekční, jsou „vrazi“.
18.11.2021 08:05 |

podobné články

Ministři nemají na přitvrzení shodu, oznámil Babiš. Bude nouzový stav kvůli rakouskému modelu?

 
Po třech hodinách diskusí o úpravě opatření proti covidu skončili ministři bez shody, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Jednání kabinetu bude pokračovat ve čtvrtek a do té doby by mělo být jasnější, jak na jednotlivá opatření nahlížejí například soudy, dodal s dalším apelem na očkování. Podle Babiše se zvažuje více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. Babiš připustil, že na rakouský model by byl potřeba podle názoru legislativců nouzový stav. Po dotazu Blesk Zpráv, zda by ho vyhlásila i jeho vláda v demisi, opáčil: „Počkejte si na čtvrtek.“
15.11.2021 07:20 |

podobné články

Antigenní testy odhalily 10 tisíc nakažených Čechů. Ministerstvo změní výpočet skóre PES

 
 Lidé v Česku podstoupili více než 350.000 antigenních testů na covid-10, odhalily 10.000 pozitivních. Podle ministerstva zdravotnictví bude kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu nutná změna v hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES. Pokud by se započítávaly, byla by ČR ve čtvrtém stupni teprve třetí den, nikoliv od 6. prosince, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od úterý 15. prosince bude úřad zveřejňovat dvě hodnoty PES - první se bude vypočítávat z PCR testů a druhé nově z PCR testů i testů antigenních. Podle výsledků se metodika změní do 22. prosince. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
14.12.2020 17:00 |

podobné články

V Česku testujeme 3000 lidí za den, Rakousko hodlá testovat 15 000 za den

 
V České republice bylo ke středečnímu ránu potvrzeno 1497 testů nákazy koronavirem. Provedeno bylo celkem 22 600 testů. Během úterý bylo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) otestováno rekordních 2976 osob. Sousední Rakousko hodlá testovat 15 000 lidé denně, aby byly otestovány stovky tisíc osob.
25.03.2020 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1721 článků)

Jak probíhají kontroly bezinfekčnosti v centru Prahy? Restauratéři čekají propad tržeb

 
Restauratér Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků očekává v tomto týdnu kvůli neuznávání testů pokles tržeb o 15 až 20 procent proti minulému týdnu. Kastner je spolumajitelem skupiny Hospodska, do které mimo jiné patří pražská restaurace Červený Jelen. Co říkají další provozovatelé restaurací?
22.11.2021 15:50 |

podobné články

Čeští pendleři už se nemusí do Bavorska každý týden testovat. Soud povinnost zrušil

 
Bavorský nejvyšší správní soud dnes dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé dojíždějící za prací či za studiem z Česka a Rakouska každý týden testovat na koronavirus. Opatření, které mělo zabránit šíření nákazy z rizikových oblastí, platilo v Bavorsku od 23. října. Podle soudu lze ale pochybovat o tom, zda bylo přiměřené. Informoval o tom server Bayerischer Rundfunk (BR).
24.11.2020 19:30 |

podobné články

Národní parky Šumava a Bavorský les vydávají svůj zlatý poklad

 
Jak funguje příroda bez lidských zásahů? Dokáže se les sám obnovit? Jsou znovu vysazené populace zvířat životaschopné a jaké biotopy opravdu potřebuje pro svůj život tetřev hlušec? To je pouze několik málo otázek, které si kladli odborníci i část laické veřejnosti při založení Národních parků Bavorský les a Šumava před padesáti, resp. třiceti lety.
04.11.2021 16:15 |

podobné články

Ať se lidé mohou testovat před Vánoci a mít klid, že nenakazí příbuzné. Výzva zdravotnickým zařízením

 
Zdravotníci z iniciativy Lékaři pomáhají Česku na svém facebookovém profilu uvedli, že ještě před Vánocemi můžou vybraná zdravotnická zařízení začít testovat své pacienty pomocí antigenních testů. Stačí, aby se zdravotnická pracoviště přihlásila k iniciativě. Co největší protestování doporučuje také René Levínský z iniciativy Model Anti-covid-19 při centru IDEA. „Ať se testuje, kdo chce, ale ať má tu šanci, a ví, že o Vánocích může bez obav navštívit své příbuzné. Pokud tohle neuděláme, směřujeme k velkému problému,“ varuje Levinský.
03.12.2020 17:55 |

podobné články

Praze hrozí nedostatek antigenních testů pro školáky. Vypíše tendr na PCR testy ze slin

 
Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na testování žáků na covid-19 na víceletých gymnáziích a taneční konzervatoři pomocí PCR testů. Vybraná firma by měla dodat nejen testy, ale i systém přihlášení se k němu, nakládání se vzorky a vyhodnocení. Jedním z důvodů je nedostatek antigenních testů, kterými jsou nyní školáci testováni, uvedl v pondělí radní Vít Šimral (Piráti). Magistrátní odbory veřejných zakázek a školství chystají veřejnou zakázku v hodnotě do dvou milionů korun.
03.05.2021 16:20 |

podobné články

Stát chce plošně testovat zaměstnance domovů pro seniory. Na klienty už kapacity nejsou

 
Stát chce pravidelně testovat personál domovů pro seniory na nový typ koronaviru, ovšem samotné seniory v těchto zařízeních testovat plošně nebude. Vzhledem k jejich množství to není reálné. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
04.04.2020 19:25 |

podobné články

Praha chce vrátit žáky do lavic. Testování na covid-19 zkouší u dětí ze škol i ze školek

 
Zatímco testy pro školáky na covid-19 objednané vládou se setkávají s kritikou hlavně kvůli netransparentnímu dodavateli, Praha začíná děti testovat po vlastní ose. I kvůli nepřehlednosti vládní strategie požaduje větší autonomii, aby mohla ve svých školských zařízeních testovat podle své strategie. Zkušební testy proběhly na Praze 9, nově i na Praze 3, dnes se zkušebně testuje v Praze 7. O nákupu samotestovacích sad uvažuje i Praha 22. Podle informací Blesku děti i rodiče tuto možnost přijali spíše pozitivně.
22.02.2021 19:05 |

podobné články