Článek

Babiš pro Blesk: Jednali jsme s Tálibánem! Premiér o evakuacích i zoufalství v Kábulu

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) promluvil ve středu pro Blesk o probíhajících evakuacích z kábulského letiště poté, co se Tálibán ujal vlády nad Afghánistánem. Babiš vzpomněl hrůzné chvíle, kdy z letadel, jenž do bezpečí přepravují zahraniční diplomaty a jejich spolupracovníky včetně rodin, padali z nebe zoufalí lidé ve snaze dostat se ze země. A popsal aktuální průběh utajované operace, která zahrnovala i vyjednávání s Tálibánem.
18.08.2021 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24331 článků)
Podobné články

Češi dolétali, tlumočníci volají o pomoc: Sourozenci v nebezpečí a absurdní situace v Kábulu

 
Třikrát a dost. Česko vyslalo do Kábulu tři evakuační lety - počtvrté se už speciál do vzduchu nevydal, byť v Afghánistánu západní spojenci v evakuacích pokračují. Na paluby se dostaly užší rodiny spolupracovníků Česka, nyní vyvstává však problém s tím, že v Afghánistánu, ovládaném Tálibánem, mají své sourozence či rodiče. A mají o ně přirozeně strach, protože se ví, že spolupracovali se Západem. Předsedkyně Spolku Vlčí máky Miroslava Pašková upozorňuje na to, že problém nyní mají vůbec v tom, aby se v Kábulu dostali na letiště.
25.08.2021 19:35 |

podobné články

Do Kábulu poletí první komerční let od ovládnutí Talibánem, vyrazí z pákistánské metropole

 
První komerční let do Kábulu po ovládnutí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán spojí v pondělí afghánské hlavní město s pákistánskou metropolí Islámábád, oznámily pákistánské aerolinie PIA. Veškeré civilní lety do Kábulu byly přerušeny 15. srpna poté, co moc v zemi převzal Tálibán. Podle letecké společnosti je o první letecké spojení do Kábulu zájem zejména mezi humanitárními pracovníky a novináři, uvedla agentura AFP.
11.09.2021 13:50 |

podobné články

Princ William zachránil kamaráda ze spárů Tálibánu: Afghánistán opustil na poslední chvíli

 
Při evakuacích z Afghánistánu přispěchal na pomoc i vévoda z Cambridge, princ William. Svému známému vojákovi umožnil přístup skrz letištní kontroly v Kábulu a zajistil mu místo na palubě jednoho z evakuačních letů. V zemi ovládnuté Tálibánem nadále zůstávají stovky britských spolupracovníků, napsal DailyMail.
04.09.2021 05:15 |

podobné články

Bývalý mariňák zachraňoval v Kábulu zvířata: Bál se utracení psů a koček, dočká se pomoci

 
Bývalý příslušník Královského námořnictva Pen Farthing založil v Kábulu charitu Nauzád, která se zaměřuje na záchranu zvířat, zvláště pak psů a koček. Poté, co se moci chopilo radikální islamistické hnutí Tálibán, se snaží dostat sebe a hlavně své kolegy a zvířecí svěřence do bezpečí. Narazil však na komplikace, britský ministr obrany Ben Wallace vzkázal, že při evakuacích upřednostňují lidi před zvířaty. Záběry z evakuačního letu však ukazují, že Britové z Afghánistánu „zachraňovali“ i auta. Farthing se obává, že bude muset zvířata nechat utratit, uvedl list Daily Mail. Spor mezi Farthingem a Wallacem se ve středu vyřešil a Británie bývalému vojákovi a jeho charitě pomůže.
25.08.2021 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Ben Wallace (7 článků)

Afghánistán: Turecko plné, Írán také. Půjdou do Evropy, ani tanky je nezastaví. Slova přímo z Kábulu

 
Portugalský politik a komentátor Bruno Maçaes se vypravil do afghánské metropole Kábulu, aby zmapoval situaci ve městě, před které se již začíná přesouvat Tálibán. Hrozí prý, že déle než do konce září Kábul nepřečká. Ulice mají být již nyní plné uprchlíků, a zatímco někteří čekají na odlet, většina obyvatel nesouhlasící s Tálibánem míří na hranici s Íránem. Komentátor varuje, že pokud Evropa Teheránu nepomůže, uprchlíci dojdou do ní. Půjde o miliony lidí. „Když je jich dost, nic je nezastaví. Ani tanky,“ varuje jeden z kábulských diplomatů. „Nakonec se to dostane do Evropy. A pak možná padne jedna vláda a pak další a další,“ zní prý v diplomatických kruzích uvnitř Kábulu.
13.08.2021 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Bruno Bruno (35 článků) , Bruno Bruno (35 článků)

Tajná evakuace 1000 lidí z „Orlího hnízda“ u Kábulu: Před Tálibánem uprchli díky CIA

 
Americké CIA se bez povšimnutí podařilo evakuovat přes 1000 Američanů a afghánských spolupracovníků z tajné základny poblíž Kábulu. „Orlí hnízdo“ se těsně před odletem posledních vojenských jednotek z Kábulu stalo obětí řízené demolice, napsal DailyMail. Mluvčí Bílého domu varuje před hrozbou islámského státu. Teroristé by se podle vlády mohli vplížit na soukromé charterové lety a zaútočit na americké zahraniční základny.
05.09.2021 05:05 |

podobné články

Poslední známý Žid v Afghánistánu odmítl utéci před Tálibánem: Po zachráncích chtěl peníze

 
Zabulon Simantov (62) je obchodník s koberci a šperky, který se narodil v Herátu. Po smrti Jicchaka Leviho v roce 2005 se stal posledním známým Židem v Afghánistánu a v Kábulu spravuje synagogu. V současné době mohl utéci před Tálibánem, jenž se v zemi dostal zpět k moci, nicméně po zachráncích požadoval peníze na splacení dluhů. Když byl odmítnut, rozhodl se v zemi zůstat. Tálibánci ho přitom už jednou do vězení zavřeli, nicméně se tam hádal s Levim, a tak je raději fundamentalisté propustili.
21.08.2021 08:20 |

podobné články

Krvavý svátek muslimů: Bičují se a noži řežou sebe i děti

 
Ášúrá je nejdůležitějším svátkem v šíitském kalendáři. Věřící si jím připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, který byl vnukem proroka Mohameda, a dalších 72 jeho stoupenců v roce 680 během bitvy u Karbaly. Oslavy doprovází známé obřady, při nichž se muži bičují řetězy na znamení zoufalství. Ášúrá je nejdůležitějším svátkem v šíitském kalendáři. Věřící si jím připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, který byl vnukem proroka Mohameda, a dalších 72 jeho stoupenců v roce 680 během bitvy u Karbaly. Oslavy doprovází známé obřady, při nichž se muži bičují řetězy na znamení zoufalství.Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-zpravy/283996/pres-milion-siitskych-poutniku-v-iraku-slavi-svatek-asura.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy Ášúrá je nejdůležitějším svátkem v šíitském kalendáři. Věřící si jím připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, který byl vnukem proroka Mohameda, a dalších 72 jeho stoupenců v roce 680 během bitvy u Karbaly. Oslavy doprovází známé obřady, při nichž se muži bičují řetězy na znamení zoufalství.Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-zpravy/283996/pres-milion-siitskych-poutniku-v-iraku-slavi-svatek-asura.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy
25.10.2015 19:15 |

podobné články

Začal válku v Afghánistánu, teď promluvil o smutku: Exprezident Bush volá po rychlých evakuacích

 
Bývalý americký prezident George Bush mladší a jeho žena Laura sledují vývoj v Afghánistánu s „hlubokým smutkem“. Pár to uvádí v prohlášení vydaném v noci na dnešek po rychlém postupu radikálního hnutí Tálibán zakončeném obsazením hlavního města Kábulu. Podle Bushových by Spojené státy měly Afgháncům prchajícím před islamisty zajistit možnost opustit jejich vlast.
17.08.2021 16:05 |

podobné články

Osobnosti: George George (841 článků) , Laura Bush (1 článek)

Poslední úniková cesta před Tálibánem: Afghánci míří houfně na letiště, život sbalili do pár kufrů

 
Podle posledních zpráv z Afghánistánu jsou oddíly radikálního hnutí Tálibán pouhých 11 kilometrů od metropole, jednoho z posledních dvou velkých měst, jež dosud drží vládní jednotky. Tálibán podle agentury AP ovládá už celou provincii Lógar jižně od Kábulu a zajal místní představitele. Dnes večer dobyl také město Mazáre Šaríf na severu. Poslední cestou, jak uniknout před rychle postupujícím islamistickým hnutím, je mezinárodní letiště v Kábulu, kde se tvoří dlouhé fronty lidí, kteří jsou ochotni odletět prakticky kamkoli, popisuje situaci agentura AP.
14.08.2021 21:30 |

podobné články

Zasedl místo mámě s dítětem! Student zachráněný z Kábulu, co zažil dovolenou v nejnebezpečnější zemi světa, to schytal za sobeckost

 
Mladý Brit Miles Routledge (22), který hlupácky odcestoval do Kábulu, jelikož chtěl zažít dovolenou v nejnebezpečnější zemi světa, to pořádně schytává na sociálních sítích. Angličanovi se sice podařilo se evakuovat z města obsazeného Tálibánem, ale kvůli své sobeckosti mohl ohrozit další lidi, kteří se zoufale snaží dostat pryč z radikály ovládaného pekla. Letadla s evakuovanými Afghánci totiž praskají ve švech.
18.08.2021 11:35 |

podobné články

Zákeřný Tálibán rozehnal demonstraci střelbou. V Kábulu vládne chaos

 
Bojovníci afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes v centru Kábulu střelbou do vzduchu rozháněli demonstraci několika stovek lidí, kteří protestovali proti vměšování Pákistánu do afghánských záležitostí a zasazovali se za ženská práva. Informoval o tom zpravodajský server BBC News a další světová média. Pákistán je dlouhodobě obviňován z blízkých vztahů s Tálibánem, který se v polovině srpna ujal v Afghánistánu moci.
07.09.2021 15:05 |

podobné články

Dvojčátka Asna a Sana (5) se z Kábulu dostala do bezpečí! Tisíce dětí ale takové štěstí nemají

 
Zoufalství Afghánců prchajících před Tálibánem se stupňuje. Jen zlomek z nich věří, že se Západu podaří přesvědčit vůdce radikálního islamistického hnutí, aby povolili pokračování evakuací i po 31. srpnu. Rodina pětiletých dvojčátek Asny a Sany patří mezi ty šťastnější, jejich otec Núragha Hašimí pracoval pro britskou armádu jako tlumočník, jeho dcery už jsou v Británii a rodina může v bezpečí začít svůj nový život. Jenomže tisíce dalších dětí takovou šanci nedostanou, uvedl list Daily Mail.
25.08.2021 05:15 |

podobné články

Mrazivé záběry z Afghánistánu: Zoufalý útěk na podvozku amerického letadla

 
Stovky Afghánců, kteří prchají před Tálibánem, se dnes na ranvej letiště v Kábulu neprodraly, ale shromáždily se za ostnatým drátem na dohled od vojenských speciálů, které i dnes evakuují z Afghánistánu řadu zahraničních pracovníků i jejich spolupracovníků. Na twitteru se však objevilo nové video dokládající obrovskou míru zoufalství, se kterou se vrhali lidé na podvozky letadel ve snaze odletět ze země.
17.08.2021 15:15 |

podobné články

Babiš: Afghánistán je debakl Západu

 
Evakuace z Kábulu skončila. Zachránili jsme všechny, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci. Ocenil armádu i velvyslance Jiřího Balouna. Ten získal nejvyšší vyznamenání v oblasti české diplomacie, neboť řídil evakuaci spolupracovníků z Kábulu. Babiš situaci označil za debakl Západu.
19.08.2021 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24331 článků)

Členové Talibanu zabili při útoku v Kábulu na 20 lidí

 
Afghánský Taliban se přihlásil k úternímu sebevražednému atentátu, při němž v Kábulu zahynulo 20 vojáků i civilistů. Italský velvyslanec v Kábulu řekl televizi Sky TG24, že cílem byla americký vojenský konvoj.
18.05.2010 09:35 |

podobné články

Krvavé pumové útoky v Kábulu: Zahynuly desítky lidí

 
Policejní akademie v afghánské metropoli Kábulu se dnes ve večerních hodinách stala terčem sebevražedného bombového útoku, který si podle zdrojů agentury DPA vyžádal minimálně 26 mrtvých a 20 zraněných. K zodpovědnosti za útok se přihlásilo radikální hnutí Taliban. Při ranním bombovém útoku v centru Kábulu navíc zemřelo minimálně 15 lidí a dalších 250 osob bylo zraněno, řekl prezidentský mluvčí. Exploze večer zněly celým městem.
07.08.2015 21:10 |

podobné články

Válka skončila, tvrdí Tálibán po obsazení prezidentského paláce. V Kábulu se střílelo

 
Bojovníci radikálního hnutí Tálibán ovládli Afghánistán a obsadili i prezidentský palác v Kábulu. Při jejich postupu metropolí se dle zpravodajů ozývala i střelba. Nyní mají islamisté v plánu vyhlásit Islámský emirát Afghánistán, zatímco řada zemí se dál snaží evakuovat své diplomaty a jejich splolupracovníky. Američtí vojáci dnes ráno stříleli v Kábulu do vzduchu, aby odehnali tisíce Afghánců, kteří se dostali na plochu letiště, uvedla agentura AFP.
16.08.2021 07:25 |

podobné články

Problémy s evakuací: Němci přepravili v letounu jen 7 osob z Kábulu, přiznala ministryně

 
Německá armáda prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravila v noci na dnešek sedm lidí, ačkoli kapacita vojenského stroje je 114 míst. Německé ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že nebyla kvůli chaotické a vyhrocené bezpečnostní situaci jiná možnost. Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes řekla, že odletět mohl jen ten, komu se v pondělí podařilo i přes chaos na letiště dostat. Německo chce další osoby z Afghánistánu dostat leteckým mostem mezi Kábulem a Taškentem, evakuace ale vázne. Afghánistán včetně Kábulu v posledních dnech rychle ovládlo islamistické hnutí Tálibán, na což západní země reagují překotnou snahou evakuovat své občany a spolupracovníky.
17.08.2021 12:00 |

podobné články