Článek

Armáda ČR: Vojáci pro Pobaltí se při výcviku soustředili na střelby ze 120 mm minometů

 
Ve vojenském újezdu Boletice se minulý týden odehrálo závěrečné cvičení vojáků 5. úkolového uskupení Armády ČR vyčleněných pro alianční předsunutou přítomnost v Lotyšsku. Příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu, kteří do Pobaltí vyrazí v červenci, se při výcviku zaměřili na střelbu ze 120 mm minometů vz. 82 PRAM.
19.05.2020 22:50 |

podobné články

Podobné články

Armáda obnoví minometné střelby v Brdech

 
Armáda bude v bývalém vojenském prostoru v Brdech znovu cvičně střílet z minometů. V chráněné krajinné oblasti (CHKO) to pomůže zachovat unikátní vřesoviště v prostoru cílové plochy Brdo. Kdy přesně budou střelby probíhat, zatím není jasné. Armáda bude o přesných datech informovat úřady, obce i veřejnost, řekl Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.
14.01.2020 12:30 |

podobné články

Armáda chce 19 nových minometů. Dá za ně 80 milionů

 
Česká armáda koupí vojákům nové minomety. Předpokládaná hodnota zakázky bude 80 milionů korun včetně DPH. ČTK to sdělil mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek. Informace o zakázce na nákup 19 minometů ráže 81 milimetrů s příslušenstvím dostanou ve středu členové vlády.
01.07.2014 16:10 |

podobné články

Noviny: Armáda získala 19 minometů za 64 milionů od španělského Expalu

 
Ministerstvo obrany nakoupilo 19 minometů za 64 milionů korun od španělské firmy Expal. Armáda tak získala zbraně s ráží kompatibilní v NATO. Může jimi nahradit minomety vzor 52, které má ve výzbroji několik desetiletí. Veřejnou zakázku obrana zadala prostřednictvím agentury NSPA, která spadá pod Severoatlantickou alianci a sdružuje nákupy jejích členských států. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN).
21.02.2015 06:25 |

podobné články

První vojáci Visegrádu vyrazí do Pobaltí již v lednu 2017

 
První vojáci z jednotky visegrádské čtyřky (V4) vyrazí na cvičení do Pobaltí v lednu 2017. Iniciativu V4 všichni ministři obrany pobaltských zemí uvítali, uvedl po své návštěvě Pobaltí český ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V Lotyšsku, Litvě a Estonsku jednal zejména o agresivní politice Ruska. Východní alianční země proto žádají přítomnost spojeneckých sil na svém území.
03.06.2016 22:05 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1756 článků)

Čeští a nizozemští vojáci si na Joanně vyměnili minomety

 
Vidět nizozemské výsadkáře střílet z českých minometů vz. 52 a ANTOS-LR a jejich české kolegy naopak z minometů L16A1 není zrovna obvyklé. Na polské střelnici Joanna jim to však šlo během cvičení Noble Jump skvěle.
18.06.2015 07:36 |

podobné články

Česko by mohlo vyslat do Pobaltí na tři stovky vojáků, USA rakety Patriot

 
Česká armáda by mohla do aliančních mnohonárodních bojových praporů v  Pobaltí  poslat až 290 vojáků. Působit by měli v Litvě a Lotyšsku od začátku příštího roku do konce ledna 2019. Návrh ministerstva obrany na svém jednání ve středu schválila vláda. Plánem se bude ještě zabývat Parlament. Američané pak možná do Pobaltí pošlou rakety Patriot, které několikrát poskytli i Polsku. 
10.05.2017 14:50 |

podobné články

Ministerstvo obrany: Kopřiva chystal nákup minometů na vlastní pěst

 
Nákup samohybných minometů pro českou armádu v plánech akvizic ministerstva obrany chybí, řekl ve středu mluvčí obrany Jan Pejšek. Je tak pravděpodobné, že odvolaný náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL) jednal při dojednávání zakázky s finskou společností Patria takzvaně na vlastní pěst.
01.09.2010 18:36 |

podobné články

Armáda ČR: Na speciálním polygonu trénují řidiči jízdu na extrémních překážkách i správné reakce

 
Vojáci ze 71. mechanizovaného praporu teď všichni procházejí přeškolením na vozy Tatra 815 8x8 PRAM, které jsou určené k minometné baterii pro přepravu 120 mm minometu vz. 82. Prapor tyto vozy získal na konci minulého roku náhradou za zastaralé Pragy V3S.
16.01.2018 18:30 |

podobné články

Armáda ČR: Vysloužilé Pragy V3S vyměnili vojáci za moderní tatry

 
71. mechanizovaný prapor Sibiřský z Hranic je prvním útvarem české armády, který na začátku listopadu převzal dvanáct nových vozů Tatra-815 8x8 PRAM. Vozidla, která nahradila zastaralé Pragy V3S, jsou přidělena k minometné baterii a určena k přepravě 120 mm minometu vz. 82, který je dělostřeleckou zbraní s hladkou hlavní určenou k likvidaci živé síly, palebných prostředků protivníka nebo boření lehkých krytů a okopů.
05.11.2017 22:30 |

podobné články

Kauzou minometů se začala zabývat policie

 
Policie se s podezřením na trestný čin přijímání úplatků začala zabývat kauzou nákupů minometů, v neděli o tom informovala Česká televize. Trestní řízení bylo zahájeno ve čtvrtek.
05.09.2010 13:55 |

podobné články

Policie zahájila trestní řízení v kauze nákupu minometů

 
Policie zahájila úkony trestního řízení v kauze připravované stamilionové zakázky na nákup minometů. V diskusním pořadu Partie televize Prima to v neděli uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.
05.09.2010 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Renata Vesecká (107 článků)

Němečtí vojáci v Pobaltí, to už tady jednou bylo. Oskar Krejčí odhaluje, co ve skutečnosti schválilo NATO ve Varšavě

 
Summit NATO ve Varšavě skončil, takže pomalu nastává čas zhodnotit jeho záměry i dosažené cíle. V komentáři pro PrvníZprávy.cz se o to pokusil politolog Oskar Krejčí, který poukázal na to, že NATO se rozhodlo posílit své východní křídlo, což bude znamenat, že se němečtí vojáci dostanou do Pobaltí. A to už tu před 75 lety jednou bylo. Pro dokreslení dodává čísla: NATO má čtyřikrát víc vojáků než Rusko.
10.07.2016 07:20 |

podobné články

Policejní instruktor při výcviku postřelil kolegu

 
Policejní instruktor střelby z Prahy ukázal, jak se nemá zacházet se zbraní. Minulý měsíc totiž přímo při výcviku omylem postřelil kolegu ze samopalu.
21.05.2010 07:10 |

podobné články

Stanu se profesionálním střelcem: Valentýnský střelec se při výslechu přiznal

 
Nikolas Cruz obviněný ze střelby, při níž ve středu ve střední škole v americkém městě Parkland na Floridě přišlo o život 17 osob, se k činu přiznal. Třináct zraněných přeživších je stále hospitalizováno, dva z nich jsou ve vážném stavu. Masakr patří mezi deset nejtragičtějších případů střelby na školách ve světě; je to také sedmnáctý letošní případ střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA.
16.02.2018 07:05 |

podobné články

Do Pobaltí má jet 300 českých vojáků kvůli „ruské hrozbě“. Komunisté protestují

 
Česká armáda zřejmě bude moci vyslat až 290 vojáků do aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Pobaltí. Sněmovna ve středu misi po jednodenním odkladu schválila. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku. S návrhem ještě musí souhlasit Senát, je na programu schůze ve druhé polovině července. Už na středečním zasedání doporučil schválit vyslání vojáků také obranný výbor Senátu.
12.07.2017 13:20 |

podobné články

Po hádce schválili poslanci misi českých vojáků do Pobaltí

 
Česká armáda zřejmě bude moci vyslat až 290 vojáků do aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Pobaltí. Sněmovna ve středu misi po jednodenním odkladu schválila. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku. S návrhem ještě musí souhlasit Senát, je na programu schůze ve druhé polovině července. Už na středečním zasedání doporučil schválit vyslání vojáků také obranný výbor Senátu.
12.07.2017 13:30 |

podobné články

Sněmovna schválila misi českých vojáků do Pobaltí

 
Česká armáda zřejmě bude moci vyslat až 290 vojáků do aliančních mnohonárodních bojových uskupení v Pobaltí. Sněmovna dnes misi po jednodenním odkladu schválila. Čeští vojáci by měli působit v Litvě a v Lotyšku celý příští rok a ještě v lednu následujícího roku. S návrhem ještě musí souhlasit Senát, je na programu schůze ve druhé polovině července. Už na dnešním zasedání doporučil schválit vyslání vojáků také obranný výbor Senátu.
12.07.2017 13:50 |

podobné články

Šlendrián, jakému neuvěříte. Armáda za miliardy nakoupila pandury, teď je nemůže použít

 
Komunisty rozčiluje, že by vláda, kterou by z opozičních lavic měli podpořit, mohla poslat české vojáky na misi do Pobaltí. Poslanci KSČM to považují za zbytečné. Mají za to, že čeští vojáci by jen zvýšili napětí mezi NATO a Ruskem. Teď se zdá, že jisté napětí vyvolává cesta do Pobaltí i v samotné armádě. Raději se přesvědčte sami, proč.
26.05.2018 18:55 |

podobné články

Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z Pobaltí, převzali ocenění

 
Dvaaosmdesát vojáků, kteří donedávna působili v Pobaltí v rámci alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence), převzalo včera na Vítkově ocenění. Česká republika patřila k prvním, kdo do této mise nabídl vyslat své jednotky. Loni jsme dokonce jako jediná země NATO působili ve všech třech pobaltských zemích – Litvě, Lotyšsku i Estonsku.
22.02.2020 22:11 |

podobné články