Článek

Armáda ČR: V Lotyšsku se vystřídali čeští vojáci, noví jsou z Přáslavic

 
Na základně Adaži se uskutečnilo předání operačního úkolu mezi 5. a 6. úkolovým uskupením Armády ČR alianční předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence, eFP) Lotyšsko. Příslušný dokument svými podpisy stvrdili velitelé, kapitán Jiří Pudil a nadporučík Martin Dřímalka.
07.02.2021 21:35 |

podobné články

Podobné články

Čeští vojáci ve čtvrtek odjíždějí do pobaltské mise

 
První čeští vojáci do pobaltské mise v rámci předsunuté přítomnosti NATO (Enhanced Forward Presence – EFP) odjedou ve čtvrtek. V Lotyšsku budou příslušníci minometné čety půl roku působit v mnohonárodním praporu pod vedením Kanady. Další čeští vojáci do Pobaltí odjedou na konci června a začátku července, mechanizovaná rota o velikosti 230 lidí se zapojí v Litvě do praporu pod vedením Německa.
11.06.2018 15:00 |

podobné články

Armáda ČR: Čeští bojoví záchranáři vyhráli v Lotyšsku soutěž Horned Viper

 
Vojáci 42. mechanizovaného praporu Tábor, kteří jsou nyní součástí 4. Úkolového uskupení alianční Předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence) v Lotyšsku, zvítězili v soutěži s názvem Horned Viper. Bojoví záchranáři v ní změřili síly v disciplínách, které souvisejí s poskytnutím první pomoci v boji.
16.06.2020 22:55 |

podobné články

Osobnosti: Viper Viper (2 články)

Zcela jiný pohled na Lotyšsko. Budete koukat, co je možné v členské zemi EU

 
ROZHOVOR Probíhá ukrajinizace Pobaltí. Kdo v Lotyšsku kritizuje stát, může být trestán za podporu jiného státu – samozřejmě, že Ruska. Bez volebního práva v Lotyšsku i dalších vymožeností EU je v Lotyšsku na 200.000 „neobčanů“. Začínají být arestováni novináři – třeba jeden z nich za dětskou pornografii, protože mu při domovní prohlídce našli fotografie jeho koupajících se dětí. ParlamentníListy.cz oslovily žurnalistu Alexandra Malnacha, který nyní přijel do naší republiky, aby diskutoval o svobodě médií a setkal se případně i s našimi zákonodárci. Nedávno byla v té zemi, kterou občas chrání v rámci NATO i naše gripeny, zakázána výuka ruštiny. Jakékoliv návrhy na změnu či zmírnění tvrdých postihů a sankcí jsou neprůchodné. Není toto „laboratoř“, do níž by se zamilovali někteří z EU?
01.12.2018 04:45 |

podobné články

Nové pušky dostanou vojáci na misích

 
Armáda rozdělila prvních pět set nových pušek CZ 805 BREN. Přednostně je dostanou vojáci z mechanizovaných brigád z Přáslavic a Tábora, které čeká mise v Afghánistánu.
08.08.2011 13:20 |

podobné články

Čeští vojáci znovu hlídkují v Afghánistánu. Základnu opustili měsíc po smrti kamarádů

 
Čeští vojáci v neděli večer obnovili hlídkování v okolí spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. Spojenečtí vojáci na hlídky mimo základnu nejezdili od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise Resolute Support John Nicholson. V pondělí to řekl ředitel Společného operačního centra ministerstva obrany Jiří Verner.
03.09.2018 16:40 |

podobné články

Osobnosti: John Nicholson (2 články)

Čeští vojáci obnovili po útoku v Afghánistánu hlídkování

 
Čeští vojáci v neděli večer obnovili hlídkování v okolí spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. Spojenečtí vojáci na hlídky mimo základnu nejezdili od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise Resolute Support John Nicholson.
03.09.2018 17:30 |

podobné články

Osobnosti: John Nicholson (2 články)

Čeští vojáci v Pobaltí útočili na vesnice. Byl to fiktivní boj

 
Manévry, které intenzivně probíhají po celém státě, ještě čeští vojáci nezažili. Boje a přesuny mezi vesnicemi a městy před zraky místních obyvatel si mohli poprvé vyzkoušet letos v Lotyšsku.
08.12.2018 19:20 |

podobné články

Armáda ČR: Ženisté se v zimě a na sněhu připravují na misi v Lotyšsku

 
„Kontakt na šesté hodině!“ Informace se během vteřiny ozývá ze všech stran. Třicet osm vojáků 15. ženijního pluku vybíhá ze stanů a zaujímá místa při obraně svého prostoru rozmístění. Zalehávají do bahna a sněhu a jsou připravení střílet. Začíná třetí den jejich praktického výcviku, který je má připravit na zahraniční operaci v Lotyšsku.
22.02.2021 21:05 |

podobné články

Armáda ČR: Do Přáslavic se vrací historické BVP-1, které zde dvacet let sloužilo

 
Každý si své pracovní prostředí zvelebuje jinak. Vojenské útvary s úctou ke svým předchůdcům budují síně tradic, stavějí pietní místa či vystavují historickou techniku, pro ně typickou. Přáslavický 72. mechanizovaný prapor se nově pyšní dvěma BVP-1, vozidly, která se v tehdejší ČSLA začala objevovat koncem 70. let, a jejich nástupce, BVP-2, armáda používá dodnes.
01.02.2021 22:55 |

podobné články

Čeští vojáci chtějí v Afghánistánu dopadnout strůjce útoku

 
Česká armáda chce v Afghánistánu dopadnout strůjce sebevražedného útoku, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. Pomáhat jim budou koaliční partneři ze spojeneckých sil. České televizi to řekl náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata. Podle televize plánuje armáda ke hledání kompliců útočníka využít hlavně vojáky, kteří již v Afghánistánu jsou.
10.08.2018 20:35 |

podobné články

Čeští vojáci v Afghánistánu zachránili opuštěné štěně

 
Čeští vojáci, kteří chrání spojeneckou základnu Bagrám v Afghánistánu, pomohli zachránit opuštěné štěně. Malá fenka si české výsadkáře oblíbila při jejich návštěvách sousední vojenské afghánské základny. Vojáci jí nejprve vozili pamlsky, poté ji přes americkou organizaci pomáhající opuštěným zvířatům zajistili nový domov ve Spojených státech. Česká armáda to uvedla na svém webu.
07.08.2014 18:00 |

podobné články

Za Afghánistán mají vojáci příplatek až 5200 korun denně. Armáda řekla důvod

 
Čeští vojáci, kteří slouží v zahraničních misích, dostávají vedle pravidelného měsíčního platu speciální příplatek. Jeho výše záleží na nebezpečnosti lokality a hodnosti vojáka. Vojákům sloužícím v Afghánistánu náleží denně příplatek v rozpětí mezi 3600 a 5200 korunami. V méně nebezpečných misích dostávají za den 500 až 2500 korun. V úterý to uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Právě v Afghánistánu zemřeli po útoku sebevraha tři čeští vojáci: Martin Marcin (†36), Patrik Štěpánek (†28) a Kamil Beneš (†25).
07.08.2018 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Beneš (34 článků) , Martin Štěpánek (141 článků) , Martin Beneš (45 článků) , Martin Štěpánek (137 článků) , Martin Štěpánek (22 článků) , Jan Beneš (18 článků)

„Pomstili“ Tomáše (†42) kolegové? Vrah českého vojáka zemřel po úderech do hlavy

 
Afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který zastřelil českého psovoda, podle svědka při výslechu zbili vojáci USA. Chán krátce po výslechu americkými i českými vojáky zemřel na následky úderů do hlavy. Na základě dokumentů amerických vyšetřovatelů to v pondělním vydání píše týdeník Respekt. Zda se na bití podíleli i čeští vojáci, není jasné. Podle svědka měl ale po výslechu českými vojáky Chán na obličeji modřiny a krvácel. V místnosti pak vyšetřovatelé údajně nalezli stopy krve. Čeští vojáci, kteří výslech prováděli, ani Armáda ČR to nechtěli komentovat.
16.02.2020 14:35 |

podobné články

Armáda ČR: Čeští vojáci se v roce 2021 zapojí do 138 cvičení v zahraničí

 
K sousedům na Slovensko, do Německa či Polska, ale také do Jordánska či Senegalu se vydají čeští vojáci příští rok. Do ČR naopak přijedou spojenečtí vojáci na 71 cvičení. Počítá s tím plán, který odsouhlasila vláda. Veškerý výcvik bude organizován s ohledem na aktuální epidemickou situaci a platná hygienická opatření.
08.12.2020 22:20 |

podobné články

Mrazivé noci i zabití kozy: Čeští vojáci se učili přežít v mongolské stepi

 
Padesát českých vojáků muselo několik týdnů přežít v mongolské stepi. Učili se nejen hledat vodu nebo ulovit a upéct na ohni kozu, ale i přežít mrazivou noc v narychlo zbudovaném přístřešku. Podle deníku Právo tvořili jednotku průzkumníci z Opavy a tankisté z Přáslavic, kteří pomáhali mongolským kolegům při výcviku na misi v Jižním Súdánu.
07.06.2016 08:40 |

podobné články

Čeští vojáci tváří v tvář teroru: Zapojili se do bojů v Mali

 
Čeští vojáci se v neděli v africkém státě Mali zapojili do boje proti teroristům, kteří zaútočili na areál hotelového komplexu nedaleko hlavního města Bamaka. Podíleli se na bojích, evakuaci a záchraně lidí. ČTK to v pondělí řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Všichni čeští vojáci jsou v pořádku. Podle dřívějších zpráv útočníci zabili v letovisku Kangaba nejméně dva lidi. Usmrceni poté byli čtyři radikálové a zachráněno bylo kolem 36 zákazníků nebo pracovníků hotelu.
19.06.2017 12:00 |

podobné články

Čeští policisté se vrací z Iráku, vojáci zůstávají. Jsou v bezpečí, ujišťuje Babiš

 
Pětice českých policistů se kvůli omezenému provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu přesune z Iráku do České republiky. Na twitteru o tom informoval policejní prezident Jan Švejdar. Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová ČTK řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace. Čeští vojáci naopak v Iráku zůstanou. Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s konfliktem mezi Íránem a Spojenými státy nevidí nebezpečí pro české občany v Česku ani v zahraničí. Řekl to ve čtvrtek novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu, která aktuální situaci řešila. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že čeští vojáci zatím v Iráku zůstávají a velení spojenecké mise, pod kterou spadají, jedná s Bagdádem o pokračování mandátu.
09.01.2020 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20880 článků)

Fotbalisté výhrou v Lotyšsku zpečetili postup na EURO

 
Čeští fotbalisté dnes v Lotyšsku porazili domácí tým 2:1 a i díky zaváhání Nizozemska v Turecku si s předstihem zajistili účast na mistrovství Evropy 2016. Češi tentokrát nezaspali vstup do utkání a již v 25. minutě vedli o dva góly, v závěru zápasu se však o výhru museli strachovat. 
06.09.2015 20:31 |

podobné články

Čeští vojáci se v Mali nenudí. Zdejší příroda připomíná Jurský park

 
Čeští vojáci se v africkém Mali zapojili do cvičení místních vojáků a podle postřehů rotmistra Petra Kopeckého se vůbec nenudí. Zážitky, které mají z výcvikového tábora uprostřed savany v městě Koulikora asi šedesát kilometrů od hlavního města Bamaka, se zcela vymykají dosavadním zkušenostem, které čeští vojáci v zahraničních misích mají.
29.01.2014 20:00 |

podobné články