Článek

AOPK ČR: Ovečky se pasou, nálety dřevin mizí a vzácným druhům se daří. Díky spolupráci s hospodáři

 
I po sedmi letech od skončení projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří pokračuje péče o zdejší cenné stepní vrchy.
24.06.2024 13:10 |

podobné články

Podobné články

Velký test: Silné křovinořezy! Jak zatočit s nálety dřevin a přerostlou trávou?

 
Léto je v plném proudu a všechno bují... Jak nejjednodušeji udržovat svažité terény, nerovné pozemky či špatně přístupné plochy s nálety dřevin? Jednoznačně s křovinořezem. Který ale vybrat, když jich je na trhu celá řada? Rádcem se může stát test těch nejvýkonnějších benzinových modelů. Křovinořez se totiž uplatní i tam, kde není čas na pravidelné sekání a tráva přerůstá.
18.07.2012 05:05 |

podobné články

AOPK: Ocenění získaly revitalizační projekty na Moravě a Dyji i celoživotní práce pro naši přírodu

 
Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala potřetí, již tradičně na konferenci Vybrané problémy naší přírody a krajiny, kterou AOPK ČR pořádá s Českou zemědělskou univerzitou, Fakultou životního prostředí. Ta se online koná právě dnes [1]. Cenu AOPK ČR předával děkan Fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček a ředitel AOPK ČR František Pelc.
29.01.2021 12:18 |

podobné články

Ceny AOPK ČR uděleny

 
Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala potřetí, již tradičně na konferenci Vybrané problémy naší přírody a krajiny, kterou AOPK ČR pořádala spolu s Českou zemědělskou univerzitou, Fakultou životního prostředí. Cenu AOPK ČR předával děkan Fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček a ředitel AOPK ČR František Pelc.
29.01.2021 18:00 |

podobné články

AOPK ČR: Na Stolové hoře se po mnoha letech opět pasou ovce a kozy „na volno“

 
Volná pastva pomůže zdejším stepním společenstvům a druhům – třeba ikonickým kosatcům a koniklecům.
25.04.2021 20:50 |

podobné články

Lesy ČR připravily z loňské úrody dřevin osivo pro lesy nové generace

 
Až 180 milionů sazenic lesních dřevin bude možné vypěstovat z plodů a semen lesních dřevin vytříděných, vyluštěných a uskladněných během loňského roku v Semenářském závodě Lesů ČR v Týništi nad Orlicí. Jen ve státních lesích podnik letos plánuje vysadit 85 milionů sazenic a zalesnit tak 14 500 hektarů vytěžených kvůli kalamitě.
07.01.2021 10:50 |

podobné články

AOPK: Je sucho. Ale v neděli je Světový den mokřadů

 
Nedělní Světový den mokřadů má připomenout, proč je nutné chránit slatiny, rašeliniště, pobřežní pásma rybníků, lužní lesy, nivy řek, slepá ramena, tůně, zaplavované louky či prameniště [1]. Jsou to totiž právě mokřady, které se zásadní měrou podílejí na koloběhu vody v přírodě, pozitivně ovlivňují podnebí a zároveň poskytují domov a potravu mnoha vzácným druhům rostlin a živočichů.
31.01.2020 07:41 |

podobné články

AOPK ČR: Vzácným druhům hmyzu v Bílých Karpatech a Beskydech pomáhají pily, kosy a ovce

 
V těchto dnech je vzácně možné na rozkvetlých loukách pozorovat jasoně dymnivkového. Tento středně velký motýl býval kdysi běžný, avšak v průběhu posledních dekád jeho populace výrazně klesly především kvůli změnám v obhospodařování krajiny. Nyní je proto na seznamu kriticky ohrožených druhů a Česká společnost entomologická jej vyhlásila hmyzem letošního roku [1]. Projekt Ze života hmyzu [2], který nyní probíhá v CHKO Bílé Karpaty a Beskydy, by měl přispět k tomu, aby z naší krajiny nezmizel úplně.
05.06.2021 21:45 |

podobné články

AOPK ČR: Prosvětlování okrajů lesa na Soutoku pomáhá ohroženým druhům brouků

 
AOPK ČR, RP Jižní Morava se v letošním roce dohodla s Lesy České republiky, Lesním závodem Židlochovice na provedení dlouho plánovaného zásahu v lesích EVL Soutok – Podluží.
15.10.2016 12:50 |

podobné články

Míša (2) trpí vzácným onemocněním: Prodělal transplantaci, nemůže jezdit MHD

 
Malý Míša (2) trpí vzácným onemocněním, jehož příznaky byly zpočátku považovány za běžné dětské nemoci. Pak ale přišla krutá diagnóza - chlapeček trpí vzácným těžkým kombinovaným imunodeficitem zvaným SCID. Míša čekal na vhodného dárce kostní dřeně, který se naštěstí našel, komplikace ale stále přetrvávají a chlapec kvůli své nemoci nemůže jezdit MHD. Rodina proto potřebuje ojeté auto, kterým by se dopravovala do nemocnice. Pomůžete?
02.09.2021 05:15 |

podobné články

AOPK ČR: Kvůli vzácným rostlinám bude na Ovčárně pást ovce pastevec s ovčáckými psy

 
Od června do září se na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v národní přírodní rezervaci Praděd budou pást ovce. Novinkou je, že se jedná o volnou pastvu, stádo bude hlídat pastevec společně s ovčáckými psy. Přepásání horských holí pomůže zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely.
07.06.2024 22:15 |

podobné články

Ani bezdůvodné obohacení, ani dotační podvod. Agrární analytik o neoprávněném hospodaření Agrofertu na půdě bez vlastníka a čerpání dotací

 
ROZHOVOR Bezdůvodné obohacení nebo také dotační podvod znělo na adresu společnosti Agrofert poté, co Český rozhlas zveřejnil informaci, že neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy a ještě na to pobírá dotace. Agrární analytik Petr Havel však upozorňuje, že jde o důsledek nynějšího stavu, kdy na jedné straně platí povinnost vlastníka se o půdu starat, přičemž někdy není dohledatelný, takže na ní hospodaří někdo jiný, a na druhé straně existuje úzus, že kdo na pozemcích hospodaří, ten na ně bere dotace. Z toho pohledu Agrofert ani další, kdo takto postupují, neprovádějí nic nezákonného.
03.12.2017 18:00 |

podobné články

AOPK ČR: První pohotovostní štáb pro řešení problematických vlků

 
Pohotovostní štáb pro moravskoslezský region byl ustaven k 1. listopadu 2023 na základě souhlasu Ministerstva životního prostředí. V souladu s Pohotovostním plánem pro řešení problematických jedinců vlka obecného bude koordinovat další postup. AOPK ČR jej zřídila pro území Moravskoslezského kraje, v působnosti jejích regionálních pracovišť Správa CHKO Poodří a Správa CHKO Beskydy. Stálými členy tohoto štábu jsou zástupci AOPK ČR, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Policie ČR, Krajské veterinární správy Moravskoslezského kraje a Českomoravské myslivecké jednoty. Dnešního jednání se zúčastnili i zástupci MŽP, MZe a zástupce Sdružení obcí Jablunkovska.
16.11.2023 10:10 |

podobné články

Munice mizí, mizí, mizí. Na Ukrajinu. CNN o strachu na Západě

 
Na Západě se šíří jedna obava. Podle CNN se o ní nemluví moc nahlas, ale „všichni o ní vědí“. Z arzenálů západních armád rychle mizí ze skladů munice. Polykají ji ukrajinská děla, ukrajinské minomety, ukrajinské raketomety. Nikdo nechce přesně říct, kolik munice už bylo spotřebováno, ale šeptá se o tom, že skříně armádních skladů jsou poloprázdné. Mezitím jedné ze studentek vysoké školy v Rusku hrozí 10 let vězení za podporu terorismu. Dovolila si psát o válce na Ukrajině jinak, než je podle Kremlu žádoucí.
15.02.2023 10:15 |

podobné články

Česká krajina: Divocí koně se pasou mezi kopretinami a šalvějemi, kvetoucí plochy jsou letos zas o něco větší

 
Proměna bývalého vojenského prostoru Milovice pokračuje. Nejviditelnější je v místech původní, čtyřicetihektarové pastviny v sousedství Milovic, kde se již čtvrtým rokem pasou divocí koně z anglického Exmooru. Plochy, kde letos rozkvetly kopretiny a šalvěje, jsou letos opět rozsáhlejší, než v předchozích letech.
07.06.2018 13:25 |

podobné články

Vytáhněte teplé bundy, příští týden bude chladno. A rostou vzácné houby

 
I když bude příští týden chladnější než poslední dny, zima ještě nevydrží. Začátkem prosince se opět mírně oteplí. Průměrně by přes den měly být tři stupně Celsia nad nulou, přes noc už bude mrznout. V měsíční předpovědi to očekávají meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podzimní počasí zatím svědčí houbám, podle mykologů se daří především vzácným a jedovatým druhům.
21.11.2015 15:35 |

podobné články

Unikátní park ve Veselí nad Moravou láká vědce: Pozorují zde unikátní brouky

 
Nadšením září entomologové ze Zámeckého parku ve Veselí nad Moravou. V uměle vytvořených broukovištích se totiž velmi dobře daří vzácným druhům. Mnohé z nich jsou přitom celoevropsky chráněni.
07.11.2016 14:45 |

podobné články

Agentura ochrany přírody a krajiny: Návrat nízkého lesa na Děvín

 
Na dvě desítky hektarů lesa v NPR Děvín se díky spolupráci AOPK ČR a LČR vrátí tradiční lesní hospodaření ve formě nízkého lesa – pařeziny. Opatření pomůže ohroženým druhům rostlin a živočichů.
07.02.2022 22:25 |

podobné články

Ředitelé VLS ČR, s.p. a AOPK ČR podepsali smlouvu o spolupráci na Brdech

 
Za přítomnosti ministra obrany Martina Stropnického a ministra životního prostředí Richarda Brabce v pátek odpoledne podepsali ředitel Vojenských lesů a statků ČR, s. p. (VLS ČR, s.p.) Josef Vojáček s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) Františkem Pelcem na loveckém zámečku Tři trubky rámcovou smlouvu o spolupráci obou institucí při správě CHKO Brdy.
20.01.2016 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1951 článků) , Josef František (261 článků)

Používání drog ve světě se přesouvá k novým druhům a trhům

 
Používání drog ve světě se přesouvá k novým druhům a novým trhům. Uvádí to zpráva, kterou ve Washingtonu zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).
23.06.2010 17:00 |

podobné články