Článek

AOPK ČR: 35 milionů záznamů pozorovaných druhů hub, rostlin a zvířat na jednom místě

 
Nálezová databáze ochrany přírody je svým rozsahem unikátní v celé střední Evropě. Slouží nejen státní správě, ale přístupná je i široké veřejnosti.
19.08.2024 16:40 |

podobné články

Podobné články

AOPK ČR: Dvacet milionů záznamů o výskytu našich druhů

 
Největší databázi údajů o výskytu a rozšíření druhů živočichů, rostlin a hub na našem území provozuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
22.05.2017 18:40 |

podobné články

AOPK ČR: Najděte si svůj oblíbený druh - třináct milionů záznamů o našich zvířatech a rostlinách

 
Nálezová databáze ochrany přírody, která obsahuje veškeré dostupné informace o rozšíření druhů rostlin a živočichů v České republice, překročila hranici třinácti milionů záznamů. Ty slouží jak veřejné správě, tak veřejnosti. Databázi spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
17.09.2013 10:20 |

podobné články

AOPK: Ocenění získaly revitalizační projekty na Moravě a Dyji i celoživotní práce pro naši přírodu

 
Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala potřetí, již tradičně na konferenci Vybrané problémy naší přírody a krajiny, kterou AOPK ČR pořádá s Českou zemědělskou univerzitou, Fakultou životního prostředí. Ta se online koná právě dnes [1]. Cenu AOPK ČR předával děkan Fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček a ředitel AOPK ČR František Pelc.
29.01.2021 12:18 |

podobné články

Ceny AOPK ČR uděleny

 
Cena Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se letos udělovala potřetí, již tradičně na konferenci Vybrané problémy naší přírody a krajiny, kterou AOPK ČR pořádala spolu s Českou zemědělskou univerzitou, Fakultou životního prostředí. Cenu AOPK ČR předával děkan Fakulty životního prostředí ČZU Vladimír Bejček a ředitel AOPK ČR František Pelc.
29.01.2021 18:00 |

podobné články

Od srpna platí zákaz dovozu a vývozu vybraných invazních druhů rostlin a živočichů

 
Od 3. 8. 2016 vstupuje v platnost prováděcí nařízení EU, které uvádí v platnost seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Evropskou unii. Jde o seznam 23 invazních živočichů a 14 druhů invazních rostlin, které svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, ekonomiku a dokonce i lidské zdraví. Seznam konkrétních invazních nepůvodních druhů, představujících ohrožení biologické rozmanitosti v Evropě, přijala Evropská komise (EK) v polovině letošního července. V souladu s uvedeným nařízením se invazní nepůvodní druhy s významným dopadem na EU nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí.
05.08.2016 08:40 |

podobné články

Česká krajina: Květinám z Červeného seznamu ohrožených druhů pomohla pastva divokých koní

 
Pastva divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice pomohla v lokalitě zvýšit počty vzácných rostlin, které jsou zařazené na Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky. Zároveň za sedm let proměnila původně jednotvárné porosty několika málo druhů trav v druhově bohaté květnaté louky. Ukázal to výzkum vědců z Botanického ústavu Akademie věd České republiky. Důležitý přitom není jen samotný nárůst počtu druhů rostlin a šíření těch vzácných, ale také obrovská plocha, na které k pozitivní změně díky velkým kopytníkům došlo.
24.11.2021 12:55 |

podobné články

Houbaři mají na Šumavu databázi, kde hledat úlovky

 
Kde a jaké druhy hub rostou na Šumavě, se nově dozvědí turisté i na webu www.houby-bez-hranic.eu. Ten nabízí celkem 1200 tisíc fotografií, mapy výskytu 4200 druhů hub a popisy tři tisíc druhů hub.
15.09.2020 07:15 |

podobné články

EXPERTI VARUJÍ: Otrav z hub letos prudce přibylo!

 
Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.
28.09.2013 11:20 |

podobné články

ČVUT: Na Fakultě elektrotechnické vzniká nejpřesnější počítačový systém pro rozpoznávání rostlin a hub

 
Ing. Milan Šulc a prof. Jiří Matas z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se věnují problému rozpoznávání rostlin a hub z fotografií. Se svým systémem založeným na hlubokých neuronových sítích, na kterém spolupracoval také Ing. Lukáš Picek z katedry kybernetiky FAV ZČU, získali nyní první místo již ve třech mezinárodních soutěžích.
03.07.2018 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Milan Šulc (1 článek)

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zakončil roční předsednictví v oblasti přípravků na ochranu rostlin

 
Předsedající zemí Řídícího výboru střední zóny pro přípravky na ochranu rostlin byla od začátku roku 2016 Česká republika, kterou při jednáních a řízeních zastupoval ÚKZÚZ, Oddělení koordinace odborného hodnocení spadající pod Odbor přípravků na ochranu rostlin. Mezi členské země patří dále Nizozemsko, Německo, Velká Británie, Irsko, Belgie, Rakousko, Maďarsko. Tématem jednání byly především koncepční otázky při povolování přípravků na ochranu rostlin, zpřesnění pravidel pro činnost pracovních skupin, spolupráce s Evropskou komisí a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.
15.01.2017 20:20 |

podobné články

Moravskoslezský kraj: Moderní pěstování rostlin nebo hydroponická laboratoř

 
Střední zahradnická škola v Ostravě má nové laboratoře, ve kterých se budoucí zahradníci naučí moderní metody pěstování rostlin. Meristematická laboratoř je určená pro vegetativní množení rostlin in vitro rostoucích na umělých živných médiích. Ve výzkumné hydroponické laboratoři si žáci osvojí pěstování rostlin v uzavřeném systému koloběhu vody. Škola má i nové centrum laboratorní praxe pro výuku biologie nebo ekologie. Nové laboratoře střední škola vybudovala s podporou Moravskoslezského kraje z evropských zdrojů.
06.04.2023 16:10 |

podobné články

Sen všech houbařů: Obrovská houba dosud neznámého druhu váží 15 kilo

 
Čínská provincie Jün-nan je známá jako „království hub” díky bohaté rozmanitosti více než 600 jedlých druhů. Ale i ti nejnadšenější milovníci hub by mohli mít problém s konzumací obra, kterého se před několika dny podařilo najít v tamních lesích, napsal list The Christian Science Monitor. Houba dosud neurčeného druhu měří 93 centimetrů napříč srostlými klobouky a váží 15 kilogramů.
31.07.2013 10:30 |

podobné články

Od středy platí zákaz dovozu a vývozu vybraných invazních druhů rostlin a živočichů

 
Středečním dnem vstoupila v platnost prováděcí nařízení EU, které uvádí v platnost seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Evropskou unii. Jde o seznam 23 invazních živočichů a 14 druhů invazních rostlin, které svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, ekonomiku a dokonce i lidské zdraví.
06.08.2016 18:20 |

podobné články

MŽP: Zachraňme slony a dalších na 600 ohrožených druhů. Začala mezinárodní konference o CITES

 
V Panamě začalo 19. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Na konferenci se zastoupením 160 států světa se bude rozhodovat o zavedení či změně regulace obchodu, týkajícího se až 600 druhů zvířat a rostlin.
16.11.2022 19:45 |

podobné články

AOPK: Desetiletý projekt pro lepší ochranu rostlin, hub a živočichů startuje

 
Za deset let zlepšit kondici české krajiny, uchovat a zvýšit její biodiverzitu, zvrátit úbytek nejohroženějších druhů je ambicí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstva životního prostředí, kterou zaštiťuje dlouhodobý projekt LIFE PROSPECTIVE [1].
16.01.2024 22:05 |

podobné články

NP Šumava: Databáze hub bavorsko-česko-rakouského trojmezí prozrazuje místa výskytu více než 4000 druhů hub

 
Kolik jedlých hub najdete na Šumavě? Na kterém stromě roste troudnatec pásovaný? A jak rozšířené je vlčí mléko červené (Lycogala epidendrum)? Odpovědi na tyto otázky poskytuje nový web www.houby-bez-hranic.eu.
10.09.2020 17:15 |

podobné články

NP Šumava: Boubínský prales vydal další tajemství, výskyt vzácných druhů hub souvisí se způsobem smrti stromů

 
Mykologové, pedologové, dendrochronologové a další specialisté zkoumající spontánně se vyvíjející přírodní ekosystémy, vyrazili v letech 2021 a 2022 do jádra Boubínského pralesa. Cílem jejich bádání bylo mimo jiné zjistit, zda a jak se liší společenstva hub, osídlující nastojato odumřelé smrky, ve srovnání s těmi, jež se vyvrátily zaživa. Vědecký projekt přinesl řadu překvapení včetně nálezu velmi vzácných hub.
18.03.2023 08:50 |

podobné články

Houby jako ze science-fiction aneb jaké jsou nejpodivnější druhy hub?

 
FOTO UVNITŘ. I v přírodě existují tzv. podivíni. Druhy z říše rostlin, v tomto případě hub, které jako by vypadly z jiného než našeho pozemského světa. Svou barvou, tvarem, v některých případech i vůní jsou zcela odlišné od ostatních druhů, na které můžeme narazit při procházce lesem. Našli jsme pro Vás houbovou hitparádu těch nejroztodivnějších kousků! Znáte je?
26.11.2013 16:17 |

podobné články

V Brně vykvetlo 800 léčivek!

 
Bylinkáři a báby kořenářky z celé republiky, spěchejte do Brna! Největší živá sbírka léčivých rostlin v Česku je nyní k vidění na Kraví hoře, v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Na ploše jednoho hektaru tam roste a kvete přes 800 druhů a odrůd léčivých, aromatických, kořeninových, tonizujících, ale i jedovatých domácích a cizokrajných rostlin a bylin.
21.06.2017 09:10 |

podobné články