Článek

Andor Šándor cynicky o smrti Prigožina: Aspoň nevypadl banálně z okna, věří spíš mstě Putina

 
Velmi kontroverzní velitel wagnerovců, Jevgenij Prigožin (†62), má být podle ruské agentury TASS po smrti. Byl totiž součástí letecké katastrofy. Bezpečnostní expert, generál Andor Šándor (66), je sice opatrný ve vynášení kategorických soudů, ale v reakci pro eXtra.cz má docela jasno.
24.08.2023 05:10 |

podobné články

Podobné články

Šándor o útoku Prigožina: Putin dal stranou hrdost před mstou, teď ale musí uspět na Ukrajině

 
Víkendová revolta šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina (62), který chtěl za pomoci tanků a vojáků sesadit ministra obrany a šéfa armády, skončila neúspěchem, když se nakonec s režimem dohodl a vzpouru ukončil. Pro Vladimira Putina (70) událost do budoucna přesto může znamenat problémy. „Hodně bude záležet na tom, jak se mu povede nyní na Ukrajině,“ řekl eXtra.cz v rozhovoru bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor (65).
26.06.2023 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5154 článků)

„Těmto informacím nevěřte.“ Po projevech Putina a Prigožina jasno

 
Včera zazněly dva projevy ohledně povstání Jevgenije Prigožina a jeho PMC Wagner. Jeden od zakladatele žoldácké společnosti, druhý od prezidenta RF Vladimira Putina. Prigožin prohlásil, že nechtěl svrhnout vládu, ale jádro sporu bylo s ministerstvem obrany. A Putin prohlásil, že sliby platí a vojáci PMC Wagner mají tři možnosti. Podle analytika Štěpána Kotrby je však projev zklamáním, nezazněla žádná kritika štábu. Ale jsou zde i jiné pohledy. Ty vyvrací teorie, že celý puč byl jen „divadlo“. Putin prý nic takového neměl zapotřebí a šlo o snahu Prigožina předejít „znárodnění“ jeho skupiny.
27.06.2023 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5154 článků) , Wagner Wagner (22 článků) , Wagner Wagner (22 článků) , Wagner Wagner (22 článků)

Centrum pro boj s dezinformacemi nemá zdroje, aby mohlo kázat pravdu. Zeman to ale neměl dokazovat svým výrokem v rádiu, varuje generál Šándor

 
ROZHOVOR I když si bezpečnostní expert a bývalý šéf tajné služby Andor Šándor nemyslí, že Centrum pro boj s dezinformacemi a hybridními hrozbami znamená cenzuru, pochybuje o tom, že bude schopno skutečně najít mezi množstvím protichůdných informací, kde je pravda. „Jsme v situaci, kdy šestnáct let po 11. září stále mnoho lidí věří, že si ta dvojčata Američané zbourali sami, že za to mohou Židi, existuje spousta konspiračních teorií, lidi je mají rádi, jsou pro ně sexy. Nevím, jak by si s tím takovýto orgán poradil,“ řekl generál Andor Šándor v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
12.01.2017 22:10 |

podobné články

Ukrajina se vpádem Ruska paradoxně zbavila problému, tvrdí Andor Šándor

 
Přestože Rusko vyslalo své jednotky na východní území Ukrajiny, víc si nedovolí. Alespoň v to věří generál v záloze a bezpečnostní poradce Andor Šándor. Jak uvedl v rozhovoru pro eXtra.cz, Vladimir Putin si chce vydupat ústupky, kvůli kterým bere Ukrajinu jako rukojmí. Paradoxně by si podle něj ale měla oddechnout, že se zbavila problému v podobě dvou separatistických republik. "Stejně nad tou částí země žádnou kontrolu neměla a nebylo vůbec zřejmé, že by ji byla schopna obnovit," říká Šándor.
22.02.2022 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5154 článků)

Útok na Putina: Byli za tím Ukrajinci, hrozí eskalace války, říká Andor Šándor

 
Rusko propadá hysterii, tamní úřady a média informují o tom, že Ukrajinci v noci na středu plánovali atentát na Vladimíra Putina. A i když někteří údajný útok dronů komentují jako špatné divadlo pro zdůvodnění ještě brutálnějšího chování na okupovaném území, bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Andor Šándor pro eXtra.cz uvedl, že útočníkem podle něj spíš opravdu mohli být Ukrajinci. A obává se zhoršení situace.
04.05.2023 18:20 |

podobné články

Andor Šándor o Ukrajině hrozící Rusku: Civilisty to vystraší, ale drony v Moskvě jen posílí Putina

 
Zasejí strach, sklidí vyšší podporu Putina. To si myslí bezpečnostní poradce generál Andor Šándor (66) o videu, v němž Ukrajina tajemně naznačuje, že 24. srpna začne odplata ruskému okupantovi. Ani aktuální útoky dronů v Moskvě podle něj Ukrajině nijak nepomohou, spíš naopak, jak řekl eXtra.cz.
02.08.2023 05:10 |

podobné články

Ukrajinská katastrofa, další díl: Generál Šándor utíná naděje Ukrajiny na NATO, zavrhuje Zemanův plán a vyčítá Kyjevu, kam až zašel

 
Bezpečnostní expert generál Andor Šándor je přesvědčen, že členství Ukrajiny v NATO je iluze stejně jako finlandizace Ukrajiny, kterou považuje za recept na rusko-ukrajinský konflikt prezident Miloš Zeman. „Myslím, že finlandizace Ukrajiny je ze hry, protože Kyjev ještě po dlouhou dobu nebude Moskvě důvěřovat. Nemyslím, že by Kyjev přijal jakékoli mentorství ze strany Moskvy, takže je to podle mne nápad nerealizovatelný,“ říká bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
02.12.2014 09:51 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Andor Šándor: Vyvoláváte nenávist k muslimům. Někdo něco provede a bude to malér

 
Bezpečnostní expert Andor Šándor považuje za pravděpodobnější, že zahyneme při autonehodě než rukou teroristy. Zároveň upozorňuje, že pokud se někdo rozhodne vyhodit do povětří, zabránit tomu lze jen velmi těžko. Za skutečnou bezpečnostní hrozbu přitom Šándor považuje projevování nenávisti vůči muslimům.
24.03.2016 11:11 |

podobné články

Andor Šándor: Asad není blázen. Je to jako se Saddámovými zbraněmi. Já chci pořádný důkaz! Skripal? To nemá logiku

 
Bezpečnostní analytik Andor Šándor na vlnách Českého rozhlasu promluvil o situaci v Sýrii i o otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. To, co Šándor řekl, by se asi příliš nelíbilo ve Washingtonu ani v Londýně.
11.04.2018 14:50 |

podobné články

Andor Šándor na férovku: Afghánistán neudržíme, je čas říci pravdu. Bezpečnost? Češi si mnohé neuvědomují

 
CO NÁM DAL ROK 2018 Specialista na bezpečnostní problematiku, generál ing. Andor Šándor se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz podělil o své dojmy z událostí roku 2018. Vypjatá situace v Afghánistánu způsobila smrt čtyř českých vojáků. Generál Šándor potvrzuje, že jakožto spojenci USA máme jisté povinnosti. „Odvolávat se na naše závazky však nesmí znamenat to, že se nebudeme ptát na smysl ztrát toho nejcennějšího – životů našich vojáků,“ dodává jedním dechem. Šándora mrzí úroveň české veřejné debaty, ať už jde o jakékoli téma související s politikou. „Má-li někdo jiný názor než ten mainstreamový, je hned, a to velmi často veřejně, nálepkován různými výrazy počínaje trolly, elfy, pražskou kavárnou, kolaborantstvím apod.,“ všímá si generál.
18.12.2018 10:10 |

podobné články

Sedíme na sudu se střelným prachem. Lidem mohou brzy bouchnout saze, obává se Andor Šándor

 
Situace v Česku začíná být kvůli nekončící epidemii a řadě vládních restrikcí napjatá. Čím dál častěji jsou k vidění momenty, kdy jsou lidé nespokojeni, ať už s koronavirovými opatřeními nebo naopak s odmítači roušek a očkování. Expert na bezpečnost Andor Šándor se tak obává, že Česko sedí na pomyslném sudu prachu a stačí malá jiskra, aby zažehla pořádný průšvih. „Máme řadu restrikcí a pořád jsme nejhorší, řada míst je zavřených a stejně počty nakažených narůstají. V tom vidím problém a říkám, že Velikonoce mohou být nebezpečným bodem obratu,“ varuje Šándor.
08.03.2021 17:25 |

podobné články

Uražený Andor Šándor: Já a šašek? Je to kejhání husy, zlobí se na Foltýna

 
Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor (65) řadě lidí leží v žaludku a kvůli jeho výrokům ho dokonce někteří označují za „proruského švába“. Když nyní tvrdil, že řadu civilistů si Ukrajinci zabíjejí sami, když sestřelují drony a rakety protivzdušnou obranou, ho náčelník Vojenské policie ČR Otakar Foltýn označil za šaška. Co na to Šándor uvedl pro eXtra.cz? Evidentně je uražený.
24.10.2022 05:10 |

podobné články

„Hnus v ČR, dělejte něco.“ Masakr v Ostravě: Generál Šándor o příčině, akčních filmech a nesmyslech, které padají

 
ROZHOVOR „My jsme si mysleli, že se to k nám nepřesune, jenže to tu už máme,“ říká bezpečnostní expert, generál Andor Šándor, k tragédii z ostravské nemocnice, kde střelec zavraždil šest lidí a další zranil. Poukazuje tak na fenomén šílených střelců, se kterým se potýkají například v USA. Podle Šándora policie nemá kapacity na to, aby mohla chránit všechny „měkké“ cíle. Stejně tak ale nevěří, že by útočníka v nemocniční čekárně zvládl zastavit netrénovaný držitel zbrojního průkazu. „Vyndá 9mm pistoli, má v ní 17, 18 nábojů a udělá: ‚Raz, dva, tři, čtyři, pět, šest…‘ Takhle rychle to jde,“ popisuje Šándor realitu podobných útoků. Útok je prý projevem rostoucí míry násilí a hrubosti ve společnosti, ke které velkou měrou přispívají politici. Šándor se pozastavil i nad tím, že někteří kritici legálních zbraní začali ihned po prvních zprávách o ostravském útoku volat po zpřísňování jejich držení, ačkoli se brzy ukázalo, že útočník použil nelegálně drženou zbraň.
11.12.2019 04:55 |

podobné články

„Hnus v ČR, dělejte něco.“ Masakr v Ostravě: Generál Šándor o příčině, akčních filmech a nesmyslech, které padají

 
ROZHOVOR „My jsme si mysleli, že se to k nám nepřesune, jenže to tu už máme,“ říká bezpečnostní expert, generál Andor Šándor, k tragédii z ostravské nemocnice, kde střelec zavraždil šest lidí a další zranil. Poukazuje tak na fenomén šílených střelců, se kterým se potýkají například v USA. Podle Šándora policie nemá kapacity na to, aby mohla chránit všechny „měkké“ cíle. Stejně tak ale nevěří, že by útočníka v nemocniční čekárně zvládl zastavit netrénovaný držitel zbrojního průkazu. „Vyndá 9mm pistoli, má v ní 17, 18 nábojů a udělá: ‚Raz, dva, tři, čtyři, pět, šest…‘ Takhle rychle to jde,“ popisuje Šándor realitu podobných útoků. Útok je prý projevem rostoucí míry násilí a hrubosti ve společnosti, ke které velkou měrou přispívají politici. Šándor se pozastavil i nad tím, že někteří kritici legálních zbraní začali ihned po prvních zprávách o ostravském útoku volat po zpřísňování jejich držení, ačkoli se brzy ukázalo, že útočník použil nelegálně drženou zbraň.
11.12.2019 10:00 |

podobné články

Andor Šándor o Putinovi: Ani on není takový magor, aby zničil svět, jadernými zbraněmi jen straší

 
Bezpečnostní expert a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor (65) nepatří k těm, které by strašení Vladimíra Putina (69) jaderným konfliktem vyděsilo k smrti. A o vývoji války na Ukrajině podle jeho vyjádření pro eXtra.cz rozhodnou následující týdny.
22.09.2022 05:10 |

podobné články

Dvojník Putina na Ukrajině? Andor Šándor reaguje na podivný vzhled prezidenta

 
Byl to on, nebyl to on… Ruský prezident Vladimir Putin (70) se před pár dny vydal na Ukrajinu, aby tam zkontroloval území, která okupuje jeho diktátorský režim. Hned se vyrojily spekulace, že vůbec nešlo o něj, ale o podivně vypadajícího dvojníka. Co na to řekl pro eXtra.cz bezpečnostní expert Andor Šándor? A proč si myslí, že Slovensko s Polskem na Ukrajinu posílají šrot místo stíhaček?
26.03.2023 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5154 článků)

Odchod wagnerovců z Bachmutu: Kalkul, Prigožin se snaží vyprovokovat Putina, říká Andor Šándor

 
Nedáváte nám dost munice, mí chlapci zbytečně umírají, končím! Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin vztekle a sprostě vynadal špičkám ruské armády a oznámil, že 10. května jeho lidé skončí s boji v Bachmutu. Podle bezpečnostního analytika to je vážné. „Může to znamenat, že Rusové přijdou o celé město,“ domnívá se ve vyjádření pro eXtra.cz Andor Šándor.
06.05.2023 05:10 |

podobné články

Andor Šándor o údajném dvojníkovi Putina: Chování ruského prezidenta souvisí se zradou

 
Byl to on, nebyl to on… Živě se nyní spekuluje o identitě muže, který v Dagestánské oblasti v Rusku vystupoval jako ruský prezident Vladimir Putin (70). A na rozdíl od toho skutečného byl překvapivě vřelý, dokonce políbil jednu z dívek. „Nevěřím, že by se v dnešní době používali dvojníci, jeho jiné chování má ale svůj důvod,“ řekl eXtra.cz bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor (65).
01.07.2023 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5154 článků)

Andor Šándor o smrti českého dobrovolníka na Ukrajině: Kritici by měli radši držet hubu

 
Neobvykle ostře se bezpečnostní analytik Andor Šándor (65) pustil do těch, kteří mají pomalu radost ze smrti českého zdravotníka s přezdívkou Taylor, který pomáhal zraněným ukrajinským vojákům. „To jsou většinou kritici, kteří by asi nikdy nikomu nepomohli, možná mají i radost, že se někomu něco stalo,“ neskrývá pro eXtra.cz své znechucení.
18.05.2023 05:10 |

podobné články