Článek

Akce StB Kámen dobývá divadelní prkna

 
Akce Kámen, kdy agenti Státní bezpečnosti vytvořili umělou hranici, aby oklamali lidi, kteří se pokoušeli po únoru 1948 ilegálně dostat na Západ, je dobře známa. Šlo o promyšlenou metodu a do pasti se chytily stovky lidí. Nyní se dočkala i divadelní podoby, tématu se chopil německý režisér Florian Fischer a nastudovala ji ve spolupráci s pražskou Archou Staatsschauspiel Dresden. V Praze bude uvedena ve čtvrtek a v pátek.
09.01.2019 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Florian Fischer (2 články)
Podobné články

Falešné hranice, výměna běženců za cigarety, sehraný únos. Badatelka popisuje opravdu zákeřnou akci StB

 
ROZHOVOR Akce „Kámen“, obětí možná nejzákeřnější metody StB vůbec se stal utečenec z Jáchymova i bývalý viceředitel Škodových závodů. Právě druhého jmenovaného, Emanuela Valentu, vyměnili na falešných hranicích estébáci převlečení za západoněmecké pohraničníky zpět do Československa za jídlo a cigarety. „Valenta se pravdu nikdy nedozvěděl. Do konce života se domníval, že byl na německém území a že ho západoněmečtí pohraničníci vyměnili,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz badatelka a spisovatelka Václava Jandečková, která se metodě „Kámen“ dlouhodobě věnuje. Metodu falešných hranic podle Jandečkové StB využívala opakovaně a podle potřeby tam, kde se to zrovna hodilo. Všechno ale začalo ve Všerubech na Plzeňsku, kde ji Státní bezpečnost otestovala poprvé. Nejeden z komunistických agentů exponovaných v akci „Kámen“ si pak nesl z minulosti dokonce vroubek z protektorátního období v podobě kolaborace s Němci.
15.07.2018 17:15 |

podobné články

Knightleyová i Law se vracejí na divadelní prkna

 
Britská filmová herečka Keira Knightleyová se po úspěšném debutu v divadle vrací v Londýně na divadelní prkna ve hře Lillian Hellmanové Dětská hodinka. V divadle v londýnském West Endu se znovu objeví také další filmová hvězda - Jude Law, který bude hrát hlavní roli v dramatu Eugena O´Neilla Anna Christie.
17.01.2011 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Keira Knightley (196 článků) , Jude Law (213 článků) , Lillian Hellmanová (1 článek)

Regina Rázlová se vrátila na divadelní prkna

 
Herečka Regina Rázlová se po dvacetileté odmlce vrátila na divadelní prkna v pražském Divadle Ungelt v inscenaci Kurtizána, která byla poprvé uvedena v předpremiéře 1. května.
04.05.2014 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Regina Rázlová (159 článků)

Maraton kojení – zpívání – kojení zvládla na jedničku! Bývalá hvězda Tváře se po porodu vrátila na divadelní prkna

 
Přesně na den po skončení šestinedělí se vrátila půvabná Markéta Procházková  (32) na divadelní prkna a opět si zahrála romantickou Constance v muzikálu Tři mušketýři. „Kromě odměny v podobě standing ovation jsem od diváků dostala také oblečky na Theodora, což mě velmi potěšilo,“ svěřila nám nadšeně zpěvačka.
08.10.2018 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Markéta Procházková (91 článků)

Předčasný návrat na divadelní prkna se Míše Tomešové vymstil: Kvůli ekzému na obličeji teď ruší práci

 
Všichni jenom žasli, s jakou energií se novopečená dvojnásobná maminka Michaela Tomešová  (27) jen pár dnů po narození syna Jonáše vrhla zpátky do pracovního kolotoče. Brzký návrat na divadelní prkna se jí ale vymstil a zanechal stopy na jejím zdraví.
23.10.2018 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Michaela Tomešová (175 článků)

Z přehlídkových mol na divadelní prkna: Kráska Eliška Bučková získala roli v muzikálu!

 
Vedle focení a chození po přehlídkovém mole se Eliška Bučková  (29) již řadu let věnuje také zpěvu. A to nejen jako koníčku. Nazpívala pár songů a také se před pár lety objevila v muzikálu. „Moje první muzikálová role byla Ofélie v Hamletovi,“ svěřila modelka, které se nyní opět vrací na divadelní prkna.
04.11.2018 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Eliška Bučková (1132 článků)

Zasáhl Manitou: Láska k Vinnetouovi přivedla celníka Jana z Brna až na divadelní prkna

 
Láska k Vinnetouovi a Old Shatterhandovi zavedla celníka z mezinárodního letiště Brno-Tuřany Jana Machálka (56) na divadelní prkna. Do westernového městečka v Boskovicích jel jen ze zvědavosti okouknout kulisy nového představení a rovnou dostal roli!
06.09.2020 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Old Shatterhand (38 článků)

Akce Kámen, kterou rozvazovali StBáci lidem na útěku jazyk. Badatelka na besedě ohromila mrazivými příběhy. Došlo i na jednoho velmi mocného člena StB

 
REPORTÁŽ O fiktivní západní hranici, rafinovaném způsobu státní bezpečnosti, akci Kámen, hovořila na setkání s desítkou přítomných autorka řady publikací, týkající se problematiky STB, Václava Jandečková. Organizátorem byla nezisková organizace Mozaiky – Platform dialog, která vychází z učení tureckého myslitele Fetulláha Güllena, žijícího v USA.
03.06.2018 15:10 |

podobné články

Babiše jsem do StB nenaverboval, řekl u soudu klíčový svědek

 
Někdejší agent komunistické státní policie StB Július Šuman u bratislavského soudu popřel údaje zaznamenané v archivních dokumentech StB, že v 80.letech naverboval současného českého ministra financí Andreje Babiše do StB. Další bývalý agent StB zase František Hákáč zase vypověděl, že má výpadek paměti a Babiše vůbec nezná. 
14.04.2014 07:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21492 článků)

„Obrovská křivda.“ Babiš žaluje noviny za článek o jeho spolupráci s StB, chce 25 milionů

 
Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu Nový Čas za článek z rozhovoru s bývalým příslušníkem československé Státní bezpečnosti (StB) Jánem Sarkocym, který Babiše označil za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádá omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho, napsal ve středu list. Babiš spolupráci s StB dlouhodobě odmítá. Slovenský soud letos v lednu v obnoveném líčení v souladu s loňským verdiktem ústavního soudu ale zamítl jeho žalobu, že je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.
25.04.2018 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21492 článků)

Jiří Bartoška se vrací na divadelní prkna

 
Na prkna pražského Divadla Kalich se po pauze vynucené nemocí vrátí začátkem října herec Jiří Bartoška.
16.06.2015 15:51 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Bartoška (715 článků)

Skvělá zpráva! Luděk Munzar (82) porazil rakovinu a vrací se na divadelní prkna!

 
Kdo by to byl řekl... legendární český herec Luděk Munzar (82) se vrací na prkna, která znamenají svět. Tu čest bude mít Divadlo Viola, kde si herec zahraje ve hře Koncert na ostrově.
07.10.2015 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Luděk Munzar (112 článků)

Jiří Bartoška je po rakovině úplně fit: Vrací se na divadelní prkna

 
Boj s rakovinou je sám o sobě velmi náročný a ne každý ho zvládne. Herec Jiří Bartoška (69) měl to štěstí, že se s rakovinou mízních uzlin dokázal poprat a porazil ji. Vrátil se před kamery a naplno se vrhl do organizování karlovarského filmového festivalu a nyní ho čeká návrat na prkna, co znamenají svět!
29.06.2016 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Bartoška (715 článků)

Čtyři měsíce po porodu se vrátila na prkna: Muzikálová zpěvačka stíhá dcerku kojit během představení

 
Muzikálová zpěvačka Leona Černá Stříbrná (37) se vrátila na divadelní prkna. Se svým manželem vychovávají dvě dcerky, k prvorozené Theodoře přivedla Leona na svět v červnu dceru Tamarku . My jsme ji navštívili v Divadle Broadway, kde září jako Marie Tereza v muzikálu Muž se železnou maskou.
31.10.2019 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Leona Černá (19 článků) , Marie Černá (14 článků)

Polský instalatér vykopal ze země podivný kámen, vyléčil prý už stovky lidí

 
Zvláštní kámen s velkým písmenem Z vyrytým na jedné straně zcela změnil životní cestu polského instalatéra Jacka Slominskiho. Doslova ze dne na den se z něj stal léčitel, za kterým jezdí lidé i stovky kilometrů daleko. Všichni se shodují, že je kámen plný nedefinovatelné energie, která má schopnost léčit.
08.03.2010 13:55 |

podobné články

To je síla: Rumunští lékaři vyoperoval kilogram vážící ledvinový kámen

 
Rumunští lékaři vyoperovali čtyřiašedesátiletému muži neuvěřitelně velký ledvinový kámen. Je o třetinu těžší než původní rekordman z Pákistánu. Pastevci z kraje Dolj vyjmuli z ledviny kámen vážící neuvěřitelných 1 002 gramů. Předchozí světový rekord měl „pouhých“ 620 gramů.
13.06.2011 20:55 |

podobné články

Soutěžte s Bleskem Vaše recepty o čistič grilu Mefisto!

 
Mefisto special 500ml čistič skel krbových kamen výrobek Mefisto special 500ml čistič skel krbových kamen přípravek s mechanickým rozprašovačem je určen na odstraňování sazí a mastných nečistot z povrchu skel dvířek krbových kamen a prosklených vložek krbů. Lze použít i k odstraňování sazí a mastných připečených nečistot z krbového nářadí nebo součástí grilu, keramických obkladů, dlažby apod. Přípravek díky gelové konzistenci nestéká. Obsahuje příjemnou vůni červeného pomeranče.
05.09.2012 00:05 |

podobné články

Češi mohou poprvé spatřit měsíční kámen

 
Není to tak, že by bohatý šejk Praze zapůjčil kámen v hodnotě 10 miliónů korun, který byl skutečně součástí horniny na Měsíci. Jeho majitelem je Čech, který ho před lety našel na Sahaře, kde pátral po meteoritech. Že je jeho půlkilový kámen z Měsíce, zjistil náhodou až po 15 letech.
07.11.2013 15:11 |

podobné články

V Děčíne se z převisu utrhl 20tunový kámen a řítil se na rodinný dům!

 
Asi 20 tun vážící kámen se v neděli večer utrhl z převisu v děčínské části Horní Žleb. Kámen proletěl kolem domů a zastavil se o plot. Děčínská radnice evakuovala obyvatele jednoho domu, skálu dnes prohlédnou odborníci. ČTK to dnes řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá.
30.06.2014 12:05 |

podobné články