Článek

Agent agentovi? Návštěva Pavla v BIS neprošla jen tak

 
V roce 1998 navštívil sídlo BIS Václav Havel a novinářům řekl, že toužil poznat pozadí jejího světového úspěchu. Václav Klaus ani Miloš Zeman zpravodajskou centrálu nenavštívili nikdy, až nyní zde Michal Koudelka provedl Petra Pavla. Ten BIS pochválil, jak je důležitá, její analýzy věcné a apolitické. A fanoušci na síti X měli radost, že konečně máme prezidenta, který vše obratem nevyžvaní v Moskvě. Petr Holec se ale u počítače válel smíchy.
27.03.2024 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6481 článků) , Václav Klaus (11097 článků) , Miloš Zeman (28062 článků) , Petr Pavel (2846 článků)
Podobné články

BIS ve výroční zprávě píše o ruském agentovi s vazbami na české novináře a politiky

 
Bezpečnostní informační služba (BIS) informuje o ruském agentovi s vazbami na české novináře a politiky. Využíval je podle kontrarozvědky k nastolování proruské politické agendy, koordinaci veřejných vystoupení politiků nebo medializaci témat, která jsou v souladu se zájmy Ruska. BIS to uvedla ve výroční zprávě za rok 2021 ( ZDE ).
17.10.2022 14:20 |

podobné články

Bublan k výslechu šéfa BIS: Úniky prý souvisí s odchody lidí z BIS

 
Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) dnes pokračovala v rozmotávání kauzy uniklých odposlechů lobbisty Romana Janouška s exprimátorem Pavlem Bémem a nově se zabývala i nahrávkou Janouška s vysokým důstojníkem BIS Janem Pavlíčkem. Komise se dnes sešla hlavně kvůli tomu, co si Janoušek s Pavlíčkem, jenž velí protiteroristickému oddělení BIS, povídali v roce 2007. Právě nahrávku z jedné jejich schůzky minulý pátek zveřejnil týdeník Euro.
03.04.2012 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Bém (863 článků) , Pavel Roman (352 článků)

Dolejš (ČSSD): Další jednání Stálé komise pro kontrolu BIS ke kauze odposlechů Janouška a Béma

 
V pátek 13. 4. 2012 jsem od ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřího Langa obdržel písemné odpovědi BIS na mých sedm otázek ve věci možných aktivit BIS, včetně realizace možných odposlechů, směrem k lobbyistickým strukturám napojeným na podnikatele Romana Janouška. Tyto písemné odpovědi BIS jsou v režimu „důvěrné“, a proto jsem v této věci vázán mlčenlivostí.
18.04.2012 22:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Lang (94 článků) , Jiří Dolejš (537 článků)

Koudelka před poslanci odmítl, že by BIS odposlouchávala ústavní činitele

 
Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka před sněmovní komisí pro kontrolu BIS odmítl tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který hovořil o tom, že BIS by „neměla fízlovat ústavní činitele.” Podle usnesení komise rovněž neexistují indicie o tom, že by BIS používala operativní techniku v rozporu se zákonem.
26.08.2021 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28062 článků)

BIS může odposlouchávat každého, i mě, naznačil Bělobrádek. Koudelka prý nepochybil

 
Zákon BIS dovoluje odposlouchávat kohokoli. Pokud to povolí předseda Nejvyššího soudu v Praze. Právě jemu se BIS zodpovídá, pokud žádá o povolení odposlechu. Novinářům to připomněl předseda sněmovní Komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. Nejvyšší ústavní činitele BIS neodposlouchávala. Tedy ani prezidenta Miloše Zemana.
26.08.2021 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28062 článků) , Pavel Bělobrádek (1642 článků)

Hrad: Stanovisko Kanceláře prezidenta republiky

 
Prezident republiky Miloš Zeman požádal již v roce 2018 ředitele BIS plk. Michala Koudelku o poskytnutí informace, zda použitím zpravodajských prostředků či shromažďováním informací Bezpečnostní informační službou proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky, resp. spolupracovníkům prezidenta republiky byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS. V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď. Zároveň prezident republiky nebyl ředitelem BIS upozorněn na žádná bezpečnostní rizika ve svém okolí. Průkazný je v tomto smyslu obsah korespondence mezi prezidentem republiky, předsedou vlády a ředitelem BIS z let 2018 až 2021. Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu.
26.08.2021 17:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28062 článků)

Lhal snad Zeman? naznačoval Jakub Železný. A začalo se to sypat

 
Mezi prezidentem Zemanem a BIS dál zuří otevřená válka, do které byl zatažen premiér Andrej Babiš (ANO) s poslanci stálé Komise pro kontrolu BIS. Z hradní kanceláře zaznívá, že šéf BIS plukovník Michal Koudelka tajnou službu zneužívá a nechává odposlouchávat okolí prezidenta. Předseda zmíněné komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil spor Hradu a BIS za nešťastný. A pak si vzal slovo bezpečnostní analytik a bývalý zpravodajec, který se BIS rázně zastal.
27.08.2021 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26248 článků) , Pavel Bělobrádek (1642 článků) , Jakub Železný (230 článků) , Michal Zeman (19 článků)

Šéf BIS Lang prý do vyšetřování úniku odposlechů Janouška nezasahoval

 
Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang nezasahoval do vyšetřování úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a někdejšího pražského primátora Pavla Béma a ani je neřídil. Novinářům to po dnešním zasedání sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS řekl mluvčí tajné služby Jan Šubert. Na komisi se obrátil bývalý agent Jan Petržílek, jenž čelí společně s exministrem Vítem Bártou obvinění. Tvrdí, že BIS do kauzy nepřiměřeně zasahuje.
30.10.2014 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Lang (94 článků) , Pavel Bém (863 článků) , Vít Bárta (2859 článků) , Pavel Roman (352 článků) , Jiří Bárta (265 článků) , Jan Bárta (159 článků) , Jiří Bárta (265 článků)

Nečas se postavil za šéfa BIS: Slouží oddaně své zemi

 
V souvislosti se zveřejněním odposlechů lobbisty Romana Janouška a exprimátora Prahy Pavla Béma, ale i dalších vlivných lidí se objevily úvahy o tom, jestli BIS pracuje správně, když k těmto odposlechům dochází. Nabízí se i otázka, zda se tak někdo nepokouší BIS zdiskreditovat. Premiér Petr Nečas (ODS) se v nedělních Otázkách Václava Moravce jednoznačně postavil za šéfa BIS a jasně ho pochválil za práci, kterou odvádí on a jeho muži.
01.04.2012 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Bém (863 článků) , Petr Nečas (9422 článků) , Pavel Nečas (469 článků) , Pavel Roman (352 článků)

BIS stále neví, zda odposlechy Béma s Janouškem pocházejí od ní

 
Bezpečnostní informační služba (BIS) stále nemá jasno, zda odposlechy telefonních hovorů Pavla Béma a Romana Janouška pocházejí od ní. Po jednání poslanecké komise pro kontrolu BIS to uvedl šéf zpravodajců Jiří Lang. BIS kauzu i nadále šetří.
24.04.2012 11:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Lang (94 článků) , Pavel Bém (863 článků) , Pavel Roman (352 článků)

A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

 
V Událostech komentářích na ČT24 se včera řešila slova prezidenta Zemana o BIS. Do studia byl pozván nezávislý senátor Pavel Fischer, Ladislav Václavec, nestraník zvolený za ANO a senátor ODS, Tomáš Jirsa, předseda a místopředsedové senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Tito senátoři navštívili sídlo BIS a po jednání členové výboru podle slov Pavla Fischera chtěli ocenit práci BIS. Slova prezidenta Zemana senátoři se zpravodajci podle reportáže neprobírali. A Světlana Witovská chtěla vědět, jak je to možné a zda má prezident podle svých slov důvod „klonit hlavu“.
19.12.2018 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Jirsa (102 článků) , Pavel Fischer (327 článků) , Světlana Witowská (447 článků)

„Je tu agent BIS.“ Foldyna ale jel, až se sál otřásal. Dal pokyn lidem

 
Určitě tady bude agent BIS, který naslouchá, ohlásil plnému sálu v Plzni poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Spolu s kolegyní Marií Pošarovou besedovali před plným sálem. A Foldyna se nešetřil: Cinknuté volby, válka na ho*no, ceny bydlení na Západě a v ČR, bombardování Bělehradu, cena plynu a nevýkonný odborář Středula. „Teď není klíčové, jestli vystoupit z unie, nebo ne. Ale porazit vládu Petra Fialy. Dostat je od koryt, nebo nás zničí,“ vyzval přítomné.
01.05.2023 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6327 článků) , Jaroslav Foldyna (775 článků) , Jaroslav Fiala (175 článků)

Tady je ten agent! Ne v KSČM. Po akci BIS jasněji

 
Bezpečnostní informační služba včera ve své výroční zprávě informovala o tom, že identifikovala proruského agenta, který měl mít kontakty na politiky i novináře. Jméno zveřejněno nebylo, nicméně dle LN měl mít zájem hlavně o komunisty. Z řad lidovců byla BIS chválena, europoslanec Zdechovský prohlásil, že BIS nejsou žádní čučkaři, a i poslanec Bartošek mínil, že „je dobře, že se česká vláda i loajální občané ČR se mohou spolehnout na funkční a kvalitní bezpečnostní služby“. Na adresu agenta zazněl i posměch a vyskytly se i spekulace o jméně.
18.10.2022 08:50 |

podobné články

Tady je ten agent! Ne v KSČM. Po akci BIS jasněji

 
Bezpečnostní informační služba včera ve své výroční zprávě informovala o tom, že identifikovala proruského agenta, který měl mít kontakty na politiky i novináře. Jméno zveřejněno nebylo, nicméně dle LN měl mít zájem hlavně o komunisty. Z řad lidovců byla BIS chválena, europoslanec Zdechovský prohlásil, že BIS nejsou žádní čučkaři, a i poslanec Bartošek mínil, že „je dobře, že se česká vláda i loajální občané ČR se mohou spolehnout na funkční a kvalitní bezpečnostní služby“. Na adresu agenta zazněl i posměch a vyskytly se i spekulace o jméně.
18.10.2022 22:55 |

podobné články

Příslušníci BIS si vydělávali falšováním výkazů za projetý benzín

 
Několik příslušníků Bezpečnostní informační služby (BIS) je podezřelých, že vykazovali větší než skutečnou spotřebu pohonných hmot, a finančně si tak přilepšovali. ČTK to ve středu sdělil mluvčí BIS Jan Šubert s tím, že podezření vychází ze závěrů vnitřní kontroly. Podezřelí pracovníci jedné z podpůrných, servisních složek BIS jsou postaveni mimo službu a ředitel tohoto útvaru už není ve své funkci, dodal Šubert. Podle serveru Euro.cz rezignoval Milan Vlček a případ se týká odboru, který má na starosti operativní sledování osob.
14.12.2011 20:40 |

podobné články

Koudelka si udrží křeslo šéfa BIS: Babišova vláda zvolila kličku, poslanci si dají oraz

 
Vláda v pondělí pověřila nynějšího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky. A to od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa. Novinářům to po krátkém mimořádném zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Výběr nového ředitele BIS bude podle něj náležet vládě, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Koudelkovi končí funkční období v polovině srpna. Poslanci koalice Spolu ve stejný den oznámili, že stáhnou po oznámení premiéra o pověření Koudelky vedením BIS návrh na páteční mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, zákonodárci tak budou mít volno a budou si moci užít teplého počasí.
06.08.2021 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26248 článků) , Petr Fiala (6327 článků)

Komise pro BIS se bude zabývat vazbou Janouška na tajnou službu

 
Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) se bude v úterý zabývat nahrávkou telefonátu lobbisty Romana Janouška s šéfem protiteroristického odboru BiS Janem Pavlíčkem. Nahrávka podle týdeníku Euro.cz dokládá, že Janouškův vliv sahá až dovnitř BIS.
03.04.2012 08:45 |

podobné články

BIS prověřuje, zda na Ukrajině a v Sýrii bojují Češi

 
Počet českých občanů bojujících na Ukrajině nechce Bezpečnostní informační služba (BIS) komentovat. Podle médií jich v řadách proruských separatistů může bojovat až několik desítek. Dva z nich údajně v srpnu v bojích zemřeli. BIS prověřuje i to, jestli někdo neodjel bojovat do Sýrie, podle mluvčího BIS Jana Šuberta to nelze vyloučit.
04.09.2014 18:51 |

podobné články

BIS se domáhá nahrávky, na níž se hovoří o úniku její tajné nahrávky

 
Bezpečnostní informační služba (BIS) požádala týdeník Euro o vydání audiozáznamu, na kterém má někdejší šéf kontrarozvědky Jiří Lang řešit případ bývalého pracovníka BIS Jana Petržílka. Petržílek čelí obvinění, že z BIS vynesl záznamy s rozhovory Béma a Janouška a poskytl je firmě ABL Víta Bárty.
07.11.2014 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Lang (94 článků) , Vít Bárta (2859 článků) , Jiří Bárta (265 článků) , Jiří Bárta (265 článků)