Článek

Afghánský prezident možná odstoupí ještě dnes. V nové vládě má mít hlavní slovo Tálibán

 
Podle webu regionální televize Al Arabiya se prezident Afghánistánu Ghaní nejspíš chystá rezignovat na svou funkci v řádu hodin, patrně ještě během neděle. Odkazuje se na své zdroje z Kábulu.
15.08.2021 12:20 |

podobné články

Podobné články

V televizi vyzval Tálibán k boji, teď utíká před smrtí. Afghánský voják hledá pomoc u USA

 
Afghánský vysoko postavený voják Mohammad Khalid Wardak, který bojoval po boku americké armády a při televizním vysílání vyzval Tálibán k boji, se musí skrývat před smrtí a doufat, že mu stejně jako tlumočníkům Spojené státy nabídnou pomocnou ruku. To se ale pravděpodobně nestane. Nyní se za něj přimlouvají jeho přátelé z řad amerických vojáků. Informovala o tom tisková agentura AP.
20.08.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Mohammad Khalid (1 článek)

Afghánský voják, který zastřelil svého kolegu ze Slovenska, je na útěku

 
Afghánský voják uvězněný minulý týden za to, že zastřelil svého slovenského kolegu, uprchl. K útěku mu pomohl afghánský komplic, uvedla dnes místní armáda, kterou citovala agentura AFP. 
15.07.2013 09:00 |

podobné články

VIDEO „Prezident opustil národ.“ Tálibán umožní každému utéct. Vyhlásí islámský režim

 
Novinky z Afghánistánu. Bývalý afghánský prezident utekl do Tádžikistánu. Hnutí Tálibán dobylo hlavní město a umožní prý každému utéct. Američtí diplomaté se připravují na možný rychlý odlet. Pracují údajně z letiště. Rusové naopak zůstávají. Představitel Tálibánu prohlásil, že brzy vyhlásí v zemi islámský emirát. Mezitím vládne panika. Ceny zboží letí vzhůru. A podívejte se na snímek islamistů z prezidentského paláce
15.08.2021 20:55 |

podobné články

Přání ke 100 letům poslala britská královna i afghánský prezident

 
Blahopřejný dopis k výročí sto let od vzniku samostatného Československa poslala na Pražský hrad i britská královnaAlžběta II, afghánský prezident Ašraf Ghaní, italský prezident Sergio Mattarella či generální guvernér Austrálie Peter Cosgrove. Dopisem gratuloval i slovenský prezident Andrej Kiska a španělský král Felipe VI. Spolu s přáním státníci vyjádřili zájem na pokračování dobrých vztahů s Českou republikou. Hrad o tom dnes informoval na svém webu. České republice dnes k svátku jménem USA poblahopřál i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
27.10.2018 06:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Kiska (355 článků) , Sergio Peter (3 články)

Tálibán vydal mírové příkazy bojovníkům. Jsou stále barbarští, ať vás neoblbnou, varuje bývalý voják

 
Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce. Svým bojovníkům hnutí nařídilo udržovat disciplínu - nepronikat do domovů, nezabírat vozidla. Podle agentury AP zároveň vysoce postavený představitel Tálibánu vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. jenže bývalý voják a bezpečnostní expert Robert Clark má jasno: tenhle Tálibán verze 2.0 není o nic lepší a méně barbarský, než Tálibán dřívější. A obyvatele Afghánistánu čekají bídné dny.
17.08.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Robert Clark (1 článek) , Robert Clark (1 článek)

Afghánský prezident odsoudil sebevražedný útok, který přinesl smrt českým vojákům

 
Afghánský prezident Hamíd Karzáí dnes odsoudil úterní sebevražedný útok, při němž nedaleko základny Bagrám zahynuli čtyři čeští vojáci a několik afghánských civilistů, včetně dětí. Informoval o tom dnes list The Kabul Times.
09.07.2014 11:11 |

podobné články

Miliony pro Tálibán: OSN chce radikálům platit za ochranu svých lidí v Afghánistánu

 
Organizace spojených národů navrhuje v příštím roce vyplatit téměř šest milionů dolarů afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán, aby mohlo patřičně zajistit ochranu zaměstnanců a budov světové organizace v Afghánistánu. Většina peněz by měla jít na podporu platů a stravné někdejších bojovníků Tálibánu, kteří nyní pracují pro afghánské ministerstvo vnitra a měli by zařízení OSN v zemi střežit. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument Spojených národů a na informovaný zdroj. Reuters přitom připomíná, že afghánský ministr vnitra Sirádžuddín Hakkání čelí sankcím ze strany OSN a Spojených států a je hledaný FBI.
22.12.2021 18:00 |

podobné články

Afghánský prezident Ghaní složil přísahu. Inauguraci předcházely útoky

 
Nově zvolený afghánský prezident Ašraf Ghaní složil přísahu. Slavnostní inaugurace tak uzavírá problematické volby, provázené obviněním z podvodů a několikaměsíčním handrkováním o jejich výsledek.
29.09.2014 09:50 |

podobné články

Taliban chtěl bin Ládina postavit před soud, USA neprojevily zájem

 
Afghánský radikální Taliban nabídl v době své vlády v Afghánistánu Spojeným státům, že postaví vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina před soud. Podle rozhovoru, který jeden z členů vedení Talibanu mulla Vakíl Ahmad Mutavakil poskytl stanici Al-Džazíra, o to ale USA neprojevily zájem.
13.09.2011 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Usáma bin Ládin (321 článků)

10 let po invazi Taliban ovládá afghánský venkov

 
Vítr mocně duje z pusté afghánské pouštní planiny a bičuje shrbeného muže, který klečí spoutaný se zavázanýma očima na zemi. Za chvíli ho Taliban nechá popravit.
05.10.2011 20:50 |

podobné články

Afghánský Taliban je údajně ochotný začít jednat o míru

 
Afghánské radikální hnutí Taliban je prý ochotno zahájit mírové rozhovory a ukončit tak válku, která vypukla v roce 2001.
19.02.2015 16:45 |

podobné články

Afghánský Taliban má na svědomí další životy! Zabil 8 policistů

 
Nejméně osm policistů zabili bojovníci hnutí Taliban. Dalších 15 policistů bylo zraněno. Povstalci několikrát zaútočili na kontrolní stanoviště policie v provincii Ghazní ve východním Afghánistánu.
29.08.2015 10:45 |

podobné články

Pro gaye jsou jen dva druhy trestu. Kamenování nebo zavalení zdí. Dvacet let jsme za to bojovali, vykládá afghánský soudce

 
V geopolitickém prostoru se dějí výrazné změny. Američané opouštějí Afghánistán a na jejich místo se tlačí Tálibán, který obsadil sever Afghánistánu a získává zde stále větší vliv. Soudce Gul Rahim uplatňuje právo šaría na územích pod kontrolou islamistického hnutí Tálibán a podle svých vyjádření s jistotou očekává, že během několika týdnů bude pod kontrolou Tálibánu celý Afghánistán, informuje server Novinky.cz.
12.07.2021 21:35 |

podobné články

„Pro gaye jsou jen dva druhy trestu“. Kamenování nebo zavalení zdí. Dvacet let jsme za to bojovali, vykládá afghánský soudce

 
V geopolitickém prostoru se dějí výrazné změny. Američané opouštějí Afghánistán a na jejich místo se tlačí Tálibán, který obsadil sever Afghánistánu a získává zde stále větší vliv. Soudce Gul Rahim uplatňuje právo šaría na územích pod kontrolou islamistického hnutí Tálibán a podle svých vyjádření s jistotou očekává, že během několika týdnů bude pod kontrolou Tálibánu celý Afghánistán, informuje server Novinky.cz.
12.07.2021 21:45 |

podobné články

Afghánský prezident Hamíd Karzáí složil prezidentský slib

 
Staronový afghánský prezident Hamíd Karzáí složil prezidentský slib a byl slavnostně uveden do svého druhého pětiletého funkčního období.
19.11.2009 09:00 |

podobné články

Afghánský prezident přitvrdil, zakázal NATO nálety na afghánské domy

 
Afghánský prezident Hamíd Karzáí varoval Severoatlantickou alianci, že pokud nezastaví při útocích na povstalecké pozice nálety na domy afghánských civilistů, bude považována za "okupační sílu".
31.05.2011 10:20 |

podobné články

Nestihl jsem se ani obout... Afghánský prezident se dušuje. Neutekl s miliony

 
Uprchlý afghánský prezident Ašraf Ghaní vyvrací zprávy, že uprchl s miliony dolarů nacpanými v helikoptéře. Podle svých slov opouštěl zemi bos a v slzách. „Nestihl jsem si vzít ani své knihy,“ uvedl také Ghaní, který prý zemi musel opustit, aby zabránil krveprolití.
20.08.2021 16:50 |

podobné články

Tálibán pohrozil, Biden rozhodl: Jednotky USA odejdou k 31. srpnu. Skončí evakuace?

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán chce, aby evakuace z Kábulu skončily ke 31. srpnu, tedy termínu dohodnutém dříve pro odchod zahraničních vojsk, uvedl dnes mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid. Dodal, že na kábulské mezinárodní letiště Tálibán kvůli chaotické situaci už nepouští žádné Afghánce, informoval server BBC. Jednotky USA odejdou z Afghánistánu ke 31. srpnu, jak bylo dohodnuto, rozhodl prezident Joe Biden.
24.08.2021 17:00 |

podobné články

Tálibán hrozí dvěma televizním stanicím: Zaútočíme na vás!

 
Afghánské extremistické hnutí Tálibán prohlásilo, že dvě hlavní televizní stanice v zemi považuje za „vojenské cíle“ a může proti nim kdykoliv podniknout ozbrojený útok. Soukromé kanály Tolo a 1TV, které často Tálibán kritizují, označili radikálové za „satanské“ a obvinili je z šíření nepravdivých informací.
12.10.2015 23:20 |

podobné články