Článek

Advokát: Rozsudkem zakazujícím distanční výuku se mohou řídit i ostatní školy

 
Úterní verdikt Městského soudu v Praze, který zakázal Gymnáziu Na Zatlance distanční výuku, by mohl platit i pro ostatní školy. Ty si to ale podle Otakara Duchka, asistenta advokáta Marka Pavla, který žalobu proti distanční výuce na této škole podal v zastoupení svého klienta, musí samy odůvodnit a rozhodnout se. Podle Duchka se rozhodnutí soudu opírá o to, že nynější nouzový stav je protiústavní, a tedy není možné omezovat vzdělávání.
23.02.2021 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Marek (279 článků) , Pavel Marek (295 článků)
Podobné články

Baxa (ODS): Školství má ke zvládnutí distanční výuky několik domácích úkolů

 
Jarní výuka otestovala připravenost škol na distanční výuku. Teď je ten pravý čas se z jara poučit a připravit se na moderní distanční výuku do budoucna. Stavíme na zkušenosti ředitelů škol, a proto pro zajištění kvalitní distanční výuky doporučujeme ze strany státu a škol naplnění několika předpokladů.
01.09.2020 11:30 |

podobné články

Povinnou distanční výuku i možnost volit z auta pro lidi v karanténě schválila vláda

 
Pokud se kvůli koronaviru opět uzavřou školy, budou se muset žáci povinně účastnit distanční výuky. Počítá s tím návrh zákona ministra školství Roberta Plagy (za ANO), který zavádí distanční výuku do školského zákona. To v pondělí schválila vláda. Kabinet podpořil také tři alternativy, díky kterým by mohli volit i lidé v karanténě.
17.08.2020 15:45 |

podobné články

Do lavic jen s testem, odmítači přijdou i o online výuku: Plaga nastínil pravidla pro školy

 
Do otevřených škol se nevrátí děti, které nebude možné otestovat. Zůstanou v režimu domácí výuky s tím, že poskytována distanční výuka se nebude muset řídit podle pravidel, která jsou v tuto chvíli jasná pro distanční výuku podle zákona. Uvedl to ministr školství Robert Plaga při jednání školského výboru Sněmovny. Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek navíc dodal, že po návratu žáků do škol je pravděpodobný nárůst počtu nakažených covidem-19. Od začátku roku se infekce začala vyskytovat častěji i u dětí, které chodí do mateřských a základních škol. Jedním z důvodů může být i šíření britské mutace koronaviru.
17.02.2021 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Robert Dušek (28 článků)

Ivanka Trumpová utnula distanční výuku: Dceru (9) spořádaně v roušce poslala do školy

 
Ivanka Trumpová, dcera a blízká poradkyně prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, poslala svou dceru Arabellu (9) zpátky do školy. Matka s dcerou se na cestu vyzbrojily rouškami, od uzavření škol byly všechny tři děti Trumpové doma, několik týdnů na distanční výuku dohlížela, pak se ale musela vrátit do Bílého domu, informoval list Daily Mail.
25.09.2020 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5647 článků)

Některé pražské děti musí distanční výuku zvládnout offline. Chybí jim počítače i internet

 
Přechod na distanční výuku není pro řadu rodičů tak snadný, jak by si možná většina lidí myslela. Ne každá rodina má doma k dispozici počítač, na kterém by se děti mohly učit, a někde dokonce nemají ani dostatečné připojení k internetu. Technika se teď sbírá všude, kde to jde, lidé nabízejí staré notebooky na internetu, techniku také sbírají městské části, nebo ji nakupují samotné školy. I tak podle pedagogů zůstanou některé děti offline a úkoly vypracovávají písemně.
17.10.2020 05:15 |

podobné články

Roušky vadí žákům i starším učitelům. Raději výuku na dálku, zaznívá ze škol

 
Pro mnohé učitele je představa celodenní výuky v rouškách a respirátorech tak nepříjemná, že by raději přešli na distanční vzdělávání. Vyslovily se tak školské odbory a i ředitelé mají pro to pochopení. Nicméně bez nařízení z vyšších míst nemohou na distanční výuku přejít.
19.09.2020 10:45 |

podobné články

Školky najely na distanční výuku: Děti to samy nezvládnou, potřebují asistenci rodičů

 
Se zpřísněním vládních nařízení se od pondělka musely uzavřít i školky. Poslední předškolní ročníky ale musí povinně pokračovat distanční výukou, aby byly děti připravené na základní školu. Ministerstvo školství přitom vydalo manuál až poté, co k uzavření došlo. Mateřské školky si tak musely výuku vymyslet samy. Některé využívají domácí úkoly, jiné pak online schůzky přes MS Teams.
05.03.2021 06:30 |

podobné články

Změny ve školství: Prodloužené prázdniny, jen půlka žáků na 2. stupni a VŠ na dálku

 
Na druhém stupni základních škol se od pondělí bude dva týdny učit prezenčně polovina dětí. Ostatní budou mít výuku na dálku. Po týdnu se žáci vystřídají. Na pondělí 26. a úterý 27. října vyhlásí ministerstvo školství volno, prodlouží tak podzimní prázdniny v základních a středních školách na celý týden. Kvůli zhoršující se epidemii také přejdou na výuku online vysoké a střední školy v celé ČR. Výjimky budou dál platit pro praktickou výuku. V ZUŠ bude od pondělí umožněna individuální výuka.
08.10.2020 17:10 |

podobné články

Šimral (Piráti): Modemy, stravování, technická pomoc i poradenství. Praha pomáhá s distanční výukou

 
Hlavní město Praha i při druhé vlně pandemie nemoci COVID-19 věnuje zvýšenou pozornost pomoci rodičům a dětem, které jsou nyní kvůli vládním nařízením odkázány na distanční výuku. V provozu nadále zůstávají pouze mateřské školy.
12.11.2020 04:36 |

podobné články

Vysílali jsme: Střední školy a koronavir. Jak studenti zvládají výuku na dálku?

 
Maturity zřejmě v červnu a přijímací zkoušky na jeden pokus. Takto zatím vypadají vyhlídky na středních školách. Jak studenti zvládají distanční výuku, co jim vyhovuje a co naopak škodí? Nejen o tom v Epicentru hovořil Tomáš Jízdný ze společnosti Education.cz.
22.04.2020 14:55 |

podobné články

Zavřené školy jako „kudla do zad“: Nemocnice pro děti zdravotníků zajišťují výuku i dětské tábory

 
Přechod základních škol na distanční výuku v minulých dnech vyvolal obavy, že může způsobit problémy hlavně nemocnicím. Lékaři a sestry se děsili, že budou muset zůstat doma s dětmi. Pražské nemocnice se pro Blesk.cz svěřily, jak se s problémem popasovaly. A jaké hrozí dětem riziko nákazy?
16.10.2020 05:35 |

podobné články

Průlomový rozsudek nad pražským gymnáziem: Otevírat zatím nemusí, soud vyhověl žádosti školy

 
Pražské Gymnázium Na Zatlance zatím nemusí v pondělí obnovit prezenční výuku. Nejvyšší správní soud (NNS) vyhověl žádosti gymnázia o odložení účinku úterního rozsudku Městského soudu v Praze, dokud nerozhodne o kasační stížnosti. Soud gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.
26.02.2021 14:25 |

podobné články

Senát schválil zavedení distanční výuky do školského zákona

 
Senát ve čtvrtek schválil zavedení možnosti distanční výuky do školského zákona. Novinka ukládá dětem povinnost účastnit se distanční výuky jako součásti povinné školní docházky. Formu výuky na dálku zákon nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
20.08.2020 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24966 článků)

Ztrácím důvěru v mocenské složky. Advokát promluvil k případu Šlachta a vytáhl k němu velkou kauzu z minulosti

 
ROZHOVOR Ať si do zastupitelstev rovnou sednou policisté, pak nemusíme vůbec chodit k volbám, říká v souvislosti s kriminalizací politických rozhodnutí advokát Jaroslav Ortman. V souvislosti s nepravomocným odsuzujícím rozsudkem nad bývalými pražskými primátory Bohuslavem Svobodou a Tomášem Hudečkem prohlásil, že už to zachází hodně daleko. „To směřuje ke státu, kde bude vládnout policie,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz známý advokát, který byl v devadesátých letech poslancem. A poukázal na to, že prominentní bývalý policista Robert Šlachta se dnes dopouští stejného jednání, za které byli vazebně stíhání exposlanci ODS.
13.09.2016 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Hudeček (668 článků) , Jaroslav Svoboda (125 článků)

Ropková (ČSSD): Polytechnická hnízda na základní školy navrátí tradiční dílenskou výuku

 
Radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková dnes představila vzhled takzvaných polytechnických hnízd, která mají od poloviny příštího školního roku na sedmnácti místech v Praze navrátit do školních vzdělávacích programů na základních školách tradiční dílenskou výuku. Hnízda mají vzniknout na středních školách, kde jsou k dispozici odborní mistři a žáci škol základních tam budou na výuku dojíždět. Celkem hodlá město, za pomoci evropských prostředků, investovat do dílen 90 milionů korun. Spolupracovat bude zejména s pražskou hospodářskou komorou.
12.05.2017 04:30 |

podobné články

Pedagogická komora: Distanční vzdělávání na základních školách by mělo být uzákoněno co nejdříve

 
Vedení Pedagogické komory, z. s., podporuje usnesení Poslanecké sněmovny. Součástí usnesení je i výzva, aby vláda do konce tohoto školního roku zveřejnila plán komplexní podpory pro distanční výuku na školách a aby ministerstvo školství vytvořilo krizový manuál s přesným postupem a opatřeními, u nichž bude jednoznačně uvedeno, zda jsou právně závazná, nebo pouze doporučující.
10.06.2020 11:55 |

podobné články

Poslanci projednají zákony o volbách a distanční výuce ve stavu legislativní nouze

 
Poslanci se ve středu mimořádně sejdou, aby ve zrychleném režimu a ve stavu legislativní nouze projednali dva zákony, které souvisí s epidemií koronaviru. První ze zákonů má umožnit lidem v karanténě v říjnových senátních a krajských volbách hlasovat z auta či ve zvláštních okrskových a výjezdových komisích. Druhým zákonem je novela, která do školského zákona zavádí distanční výuku.
17.08.2020 19:55 |

podobné články

Zeman podepsal možnost volby z karantény i distanční výuku

 
Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon umožňující lidem v karanténě hlasovat v podzimních volbách do Senátu a krajů a novelu školského zákona zavádějící možnost distanční výuky. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
21.08.2020 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24966 článků)

Kritika Hřiba za distanční výuky na VŠ: Děsivá komunikace, žádná dohoda s koaličními partnery!

 
Koalice i opozice kritizují pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za způsob, kterým v pátek ohlásil záměr zavést kvůli koronaviru distanční výuku na pražských vysokých školách. Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahou Sobě. Hřib informaci zveřejnil dříve než hygienici a v prvním vyjádření navíc uvedl, že se změna bude týkat i středních škol. Hygienici ale takové opatření nezavedli.
18.09.2020 20:45 |

podobné články