Článek

80 let od začátku zatýkání gestapem: Sokola se bál i Heydrich!

 
Z tělocvičen se nebáli vyjít do ulic, za mobilizace připravovali brannou výchovu, po okupaci v roce 1939 se aktivně zapojovali do odboje. I proto se na členy slavné tělovýchovné organizace Sokol zaměřilo gestapo. A před 80 lety začalo s masivní likvidační akcí.
08.10.2021 12:20 |

podobné články

Podobné články

Reinhard Heydrich nebyl jediným Heydrichem, co v Česku zemřel: Odskákal to i jeho syn!

 
Je tomu přesně 77 let od chvíle, kdy byl do funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě jmenován Reinhard Heydrich, jehož cílem bylo mimo jiné i připravit germanizaci a později i likvidaci českého národa. O rok později už ale Heydrich podlehl zraněním po atentátu, který zastínil smrt ještě jednoho Heydricha — protektorova syna Klause.
28.09.2018 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Reinhard Heydrich (38 článků)

Protektor Heydrich to prý s Čechy nemyslel zase tak špatně. Přečtěte si, co k tomu sepsal historik Krystlík

 
Heydrich to s námi zas tak špatně nemyslel a vysokou školu mohl přece za války studovat, kdo chtěl. To plyne z textu česko-německého spisovatele a historika Tomáše Krystlíka, který vyšel jako kritika prezidenta Zemana a jeho tvrzení, že nás chtěl Heydrich „zotročit“.
26.06.2015 09:41 |

podobné články

Heydrich zemřel před 75 lety: „Pražského řezníka“ by zachránil penicilin

 
Týden poté, co na něj v zatáčce v pražské Libni zaútočili českoslovenští parašutisté, zemřel nad ránem 4. června 1942 v pražské Nemocnici Na Bulovce Reinhard Heydrich. Prominentní nacista a jeden z hlavních architektů holokaustu sice atentát, provedený 27. května Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem, přežil, utrpěl ale vážná zranění. Zprvu se však zdálo, že Heydrich i díky rychlému lékařskému zákroku přežije, nakonec ale podlehl infekci.
03.06.2017 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kubiš (76 článků) , Reinhard Heydrich (38 článků)

Válečné tajemství Baarové (†86) odkryto po 70 letech: Ze spolupráce s gestapem ji usvědčili Beneš a Havel!

 
Přestože se Lída Baarová (†86) zapřísahala, že nikdy nespolupracovala s gestapem, i ti, co ji milovali, tvrdili opak! Plyne to ze 70 let starých výslechů Svatopluka Beneše (†89) a Miloše Havla (†68).
25.06.2016 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Svatopluk Beneš (7 článků) , Lída Baarová (498 článků) , Miloš Havel (49 článků)

„Hájit svobodu národa je povinností každého Čecha.“ Hrdina odboje Mašín padl do rukou gestapa před 80 lety

 
Podplukovník Josef Mašín je legendární postavou československého odboje za druhé světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil slavnou zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. Letos 13. května uplyne 80 let od jeho zatčení gestapem, o rok později, v červnu 1942, jej Němci popravili.
13.05.2021 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Václav Morávek (23 článků) , Josef Mašín (107 článků) , Josef Balabán (6 článků)

Znamení zrcátkem a krev na galerii: Tohle je 10 fám o atentátu na Heydricha a boji parašutistů s gestapem

 
Před 76 lety hrdinně zahynulo sedm parašutistů po boji s gestapem a SS v kostele sv. Cyrila a Metoděje. A téměř hned se okolo jejich činů začaly šířit mýty a fámy. Historik Pavel Kmoch pro Blesk vyvrátil těch 10 nejznámějších.
18.06.2018 07:40 |

podobné články

Karla Čapka plicní edém „zachránil“ před gestapem: Utopilo ho jeho vlastní tělo

 
O životě a odkazu Karla Čapka se napsalo už mnohé. Méně se ovšem mluví o jeho smrti, která přicházela pomalu, až ho po půl roce dostihla na Boží hod vánoční. Umíral tiše, plíce se mu kvůli dlouhé nemoci plnily vodou a jeho poslední momenty naplňovalo jen lapání po dechu, kterého se mu nedostávalo. Jeho bratr Josef později prohlásil, že bratr měl štěstí - stihl totiž zemřít krátce před okupací a zachránil se tak před gestapem.
25.12.2018 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Karel Čapek (233 článků) , Josef Čapek (64 článků)

Kam na ples v Brně: Originální kančí ples i opulentní bál se šnečím barem

 
Kam na ples v Brně? Poradíme! Hotel International hostí v lednu hned dva plesy - Ples olympioniků a sportovců a bál s názvem "Zářivá noc". Ples jako Brno se koná již podeváté a letošní novinkou je, že pomůže dvěma charitám. Do časů minulých vás zavede Bál swingový. Hotel Myslivna bude pořádat nejen myslivecké tanečky, ale i Maškarní ples pro dospělé. A konečně v březnu, Brno nedá dopustit na svou kuriozitu – Kančí bál.
17.01.2020 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Kam Kam (434 článků)

Heydrich se tu bavil krátce před atentátem. Pak sál zaplnili senátoři

 
Historie horní parlamentní komory založené koncem roku 1996 se nezačala psát v jednacím sále někdejší valdštejnské konírny, kde zasedají senátoři dnes, ale v Hlavním sále Valdštejnského paláce, který se už využívá pouze k reprezentaci nebo třeba ke koncertům. První zasedání a po něm další desítky během následujících dvou let hostil druhý největší sál v Praze. Večer před atentátem tu byl na koncertě i říšský protektor Reinhard Heydrich.
05.08.2017 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Reinhard Heydrich (38 článků)

Mládě sokola si namlelo: Spadlo na zem z malešického komína, odvezli ho záchranáři

 
Pravděpodobně první letecký pokus se minulý týden příliš nevyvedl jednomu ze čtveřice mláďat vzácného sokola stěhovavého. Ti hnízdí na komíně malešické spalovny. Letos na jaře se opeřenci vylíhli zdejšímu sokolímu páru, který tu bydlí v dřevěné budce a daří se mu zde. Mládě sokola sice vzletělo, ale rychle slětelo na zem.
24.06.2016 11:05 |

podobné články

Co stálo za koncem Sokola v Partičce? Bylo to jako při rozvodu, tvrdí Dangl

 
Náhlý konec Ondřeje Sokola (46) v oblíbené Partičce překvapil mnohé diváky. Televizi Prima se údajně nelíbilo, že jedna z tváří jejich pořadu uvádí vlajkovou loď konkurenční stanice – show Tvoje tvář má známý hlas. Také se ale spekulovalo, že za odchodem Sokola stojí spor s Michalem Suchánkem (52). Nyní se k aféře vyjádřil Slovák Daniel Dangl (42), který v Partičce zadává a řídí jednotlivé improvizační úkoly.
10.11.2017 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Michal Suchánek (307 článků) , Ondřej Sokol (387 článků) , Daniel Dangl (14 článků) , Michal Suchánek (129 článků)

Knižní pokání synovce Reinharda Heydricha

 
Vrátit nacisty hanobené spisovatele do povědomí široké veřejnosti se rozhodl herec, kabaretiér a šansoniér Peter Thomas Heydrich (1931–2000). O jeho formě pokání napsal evangelický farář Hans-Georg Wiedemann v knize Můj strýc Reinhard Heydrich.
21.01.2011 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Reinhard Heydrich (38 článků) , Peter Thomas (3 články) , Peter Thomas (3 články)

Právě před 76 lety Gabčík s Kubišem zasáhli Heydricha

 
Operace Anthropoid, při níž byl zasažen zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, se uskutečnila před 76 lety. Útok provedli parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942. Heydrich podlehl zraněním 4. června. Píše o tom server Echo24.cz.
27.05.2018 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kubiš (76 článků) , Jozef Gabčík (38 článků) , Reinhard Heydrich (38 článků)

„Prymula je Heydrich!“ Známá aktivistka demonstrovala proti „koronafašismu“

 
REPORTÁŽ S nevelkou účastí se v Žatci před pár dny setkala akce proti vládnímu teroru a koronafašismu kvůli nemoci, která podle pozvané exreportérky Jany Peterkové neexistuje. Přesto ve městě, kde byla zrovna tajemnice v karanténě, zazněly výroky, po kterých někteří lapali po dechu: „Prymula je vrchní protektor Heydrich, který nám chce očkovat a zavírat děti.“ Plamenně se zapojil místní vyznavač komunitního žití: „Toto je novej Orwell. Jak se kurňa údajný virus mohl dostat ke křovákům?" Tak si teď vybereme jednoho vira..., perlila kompromitovaná hvězda Novy.
16.09.2020 18:25 |

podobné články

K výročí atentátu: Co všechno zde napáchal protektor Heydrich, připomíná Zdeněk Zbořil

 
O hrdinství Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří se postarali o odchod z tohoto světa u jedné z největších lidských bestií chodících po zemi, když spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, toho bylo naspáno již hodně. Politolog Zdeněk Zbořil má však za to, že se příliš málo pozornosti věnuje otázce, co všechno Heydrich v prostoru Čech a Moravy napáchal. Rozhodl se to tedy napravit.
28.05.2021 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kubiš (76 článků) , Reinhard Heydrich (38 článků)

Češi jsou jako tráva: Před 80 lety odstartoval Heydrich svou hrůzovládu nad protektorátem

 
Před 80 lety odstartoval Heydrich svou hrůzovládu nad tehdejším protektorátem Čechy a Morava. Zahájil ji vyhlášením stanného práva a krutým terorem. Kdyby tak tušil, že mu zbývá už jen 8 měsíců života a že sejde ze světa rukama českých odbojářů. Ambiciózní nacista si ovšem od Čechů, Moraváků i místních Židů ještě po smrti vybral svůj krvavý desátek.
28.09.2021 10:20 |

podobné články

Kanadská policie dává opilcům při zatýkání lízátka. Jsou pak krotcí

 
Kanadská policie z Victorie v Britské Kolumbii nosí u sebe lízátka. Ta strká do pusy při zatýkání opilcům. Jsou pak prý krotcí, jejich agresivní nálady ustoupí a celý průběh zatýkání probíhá mnohem více hladce.
24.07.2011 15:15 |

podobné články

Turecká policie zahájila zatýkání kvůli protestům

 
Turecká policie v rámci potírání pokračujících protivládních protestů dnes zahájila další vlnu zatýkání. Dotklo se to řady měst, včetně Istanbulu a Ankary. Při raziích v bytech a dalších místech byly podle tamních médií zadrženy desítky osob a podle agentury AFP jsou zatýkáni hlavně činitelé menší levicové strany, která je v organizování nynější protestů velmi aktivní. Premiér Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že by měla být posílena policie, aby mohla proti protestujícím zasahovat ještě účinněji než dosud. 
18.06.2013 10:10 |

podobné články

Kolem zatýkání útočníku na letišti v Praze vyplouvají nové zprávy. Toto se tam prý dělo podle očitých svědků

 
Jak probíhalo zatýkání cizinců, kteří o víkendu brutálně napadli číšníka v centru Prahy a den před tím ještě dalšího člověka v jiném podniku? Podle očitého svědka serveru iROZHLAS.cz bylo zatýkání na letišti poněkud zdlouhavé. Svědek mimo jiné také uvedl, že nic nenasvědčovalo tomu, že by policie měla vlastní informace o pohybu cizinců.
24.04.2018 17:10 |

podobné články