Článek

75 let od Tobruku: Slavná africká bitva českých »pouštních krys«!

 
Pouštní vítr, mráz i vedra, nedostatek vody i jídla, střelba a nášlapné miny... To všechno čekalo v poušti u Tobruku i na 634 mužů 11. československého pěšího praporu. Je tomu právě 75 let, co od 21. října 1941 pod vedením podplukovníka Karla Klapálka bojovali proti fašistickým hordám za udržení města v rukou Spojenců.
22.10.2016 05:15 |

podobné články

Podobné články

Nemocnici zaplavilo 70 000 krys! Koušou i pacienty

 
Vládní nemocnice v centrální části Indie se snaží zbavit desítek tisíc krys, které se prohánějí v jejích prostorách. Deratizátoři už v nemocnici v indickém státě Madhjapradéš vyhubili více než 2500 krys, ale zdá se, že hlodavců nijak viditelně neubylo.
07.11.2014 11:40 |

podobné články

Armáda ČR: Výcvik přežití v pouštních podmínkách Afghánistánu rozvíjí houževnatost i samostatnost

 
Vojáci 10. strážní roty pokračují ve výcviku S.E.R.E. (Survival Evasion Resistence Escape - přežití, únik, odolání v zajetí, únik ze zajetí a bezpečný návrat) i během svého nasazení v Afghánistánu. V pouštních podmínkách navazují na výcvik, kterým prošli během přípravy v České republice.
23.09.2018 17:10 |

podobné články

Zemřel hrdina 2. světové války Vranský (†97). Létal s RAF a bojoval u Tobruku

 
Po dlouhé nemoci zemřel v neděli ráno veterán z druhé světové války Pavel Vranský. Informaci webu Aktuálně.cz potvrdil ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík. Vranský byl jedním z posledních žijících českých letců RAF, absolvoval také boje u Tobruku.
24.06.2018 13:10 |

podobné články

Zemřel Pavel Vranský (†97): Hrdina od Tobruku

 
»Mydlil« Němce v Sýrii, libyjském Tobruku i jako střelec bombardérů v řadách britského Královského letectva (RAF). Včera ale život jednoho z posledních žijících českých letců RAF Pavla Vranského (†97) po dlouhé nemoci vyhasl.
25.06.2018 05:00 |

podobné články

Zemřel další válečný veterán, bojovník od Tobruku Josef Křístek

 
V Olomouci zemřel koncem minulého týdne ve věku 96 let válečný veterán Josef Křístek, který byl jedním z československých obránců Tobruku. O jeho úmrtí v pondělí informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO)
22.02.2016 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1755 článků)

VIDEO Badatel šokuje: Muslimové ničí hroby našich hrdinů v Tobruku. Vládo, konej

 
Šokující video z libyjského Tobruku se objevilo na internetu. Na záběrech z tamního válečného hřbitova muslimští bojovníci, vítězové nad režimem plukovníka Kaddáfího a možná i příslušníci severoafrické odnože Al-Káidy, ničí hroby spojeneckých vojáků, kteří zdejší přístav bránili před německými a italskými agresory. Mezi tisíci padlých jsou zde i Češi, kteří tady v úplném obklíčení také skvěle bojovali.
16.05.2013 15:35 |

podobné články

Šokující: Britský válečný hrdina málem přišel o život, protože úřady chtěly ušetřit 13 Kč denně

 
Neuvěřitelné! Devětadevadesátiletý Harold Lee z anglického Derby málem zemřel jen kvůli tomu, že mu místní "úřady":http://www.extra.cz/britsky-expert-na-preziti-bear-grylls-si-postavil-obrovskou-skluzavku-ted-ma-problemy-s-urady ve snaze ušetřit 42 pencí (cca 13 Kč) denně nedávno přestaly přispívat na provoz jeho interkomu. Když se bývalý příslušník slavných "Pouštních krys" zdráhal nově zavedený poplatek hradit ze svého, životně důležitý přístroj mu byl jednoduše odpojen.
31.08.2013 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Harold Lee (1 článek)

Výzva pro mladé Čechy k zapojení do přípravy summitu EU-Africká unie

 
Od 9. do 11. 10. 2017 se v Abidžanu (Pobřeží slonoviny) koná Summit EU-Africká unie. Evropská služba vnější akce (ESVA) nabízí jedinečnou šanci mladým lidem podílet se na přípravě summitu a formulaci jeho priorit. Stěžejním tématem summitu je totiž právě mladá generace, její zapojení do politického a ekonomického života, řešení aktuálních socioekonomických problémů a tvorba pracovních příležitostí.
02.08.2017 07:35 |

podobné články

Nejefektivnější deratizační akce. Zabij 60 krys, dostaneš mobil

 
Zajímavým způsobem se rozhodla charita Lifeline vypořádat s obrovským přemnožením krys ve slumu Alexandra v jihoafrickém Johannesburgu. Každý, kdo přinese 60 mrtvých hlodavců, dostane mobilní telefon. Akce se setkala s úspěchem, ale také s kritikou od ochránců zvířat. Informoval o tom deník The Guardian.
06.11.2012 18:35 |

podobné články

Na americký ostrov se snese sprška otrávených krys

 
Žádný paranormální úkaz, ale promyšlený krok amerického ministerstva zemědělství - to bude "výsadek" zhruba dvou tisíc mrtvých a otrávených krys na americkém ostrově Guam. Důvodem je přemnožení stromového hada bojgy hnědé, který ve velkém decimuje ostrovní ptactvo.
01.03.2013 11:25 |

podobné články

VIDEO: Jen pro otrlé! Kebab z krys! Takhle ho běžně připravují v Číně

 
Číňané jsou opravdu schopní sníst všechno. Už se pomalu není ani čemu divit. Stejně je ale pokrm z krys pěkný hnus! Jak si na něčem takovém můžou vůbec pochutnávat? Kebab z krysího masa už je fakt vrchol.
20.12.2015 12:46 |

podobné články

New York zaplavují hlodavci! Město mají ochránit kočičí hlídky

 
Po betonové džungli města New York se potulují zástupy divokých koček. Některé z nich nově dostávají důležitý úkol – pomáhají omezit populaci krys ve městě. Skupina dobrovolníků odchytává divoké kočky, které nechá vykastrovat a naočkovat. Pokud je to možné, vracejí se tyto kočky na své domovské území, nebo končí v oblastech s vysokým výskytem krys, píše agentura AP.
23.10.2016 09:00 |

podobné články

Krajta přilezla do bytu chovatelky krys v 11. patře!

 
Krajta v kuchyni vyděsila v noci na včerejšek chovatelku krys v České Lípě. Had se do jejího bytu v 11. patře zřejmě stoupačkami vyplazil z přízemí od chovatele exotických zvířat.
11.03.2017 11:05 |

podobné články

Příběh s utajením. Tvrdý chleba českých žoldáků. V misích také umírají

 
PŘÍBĚH Pozdní večer na předměstí města někde mezi Bagdádem a Kábulem. Ke křižovatce poblíž elektrárny se blíží konvoj kamiónů. V jeho čele a na konci ho střeží několik terénních aut, na jejichž anténách vlají malé české vlaječky. Najednou z boční uličky vyrazí otřískaný pick-up. Rychle se přiblíží, spolujezdec vytáhne z okénka Kalašnikov a prošije celé poslední auto skrz naskrz dlouhou dávkou. To okamžitě vzplane. Ihned poté pickup prudce zabočí na křižovatce a zmizí v oblaku prachu. Z auta, které mezitím skončilo v zavlažovacím příkopu, vyskočí tři muži v neprůstřelných vestách a pestré směsi pouštních britských, českých nebo amerických maskáčů. Tmou šlehne několik dlouhých dávek, nastřelená posádka pošle za ujíždějícími diverzanty několik dávek ze samopalu. Vůz podivně zakličkuje; muži mají dobrou mušku a jejich střely našly cíl.
23.10.2011 13:40 |

podobné články

Zemřel další válečný letec a krysa z Tobruku Miloslav Bitton-Kratochvíl

 
V britském Knutsfordu v úterý ve věku 95 let zemřel československý válečný letec Miloslav Bitton-Kratochvíl. Oznámila to na svých webových stránkách organizace Free Czechoslovak Air Force, která se odkazu českých válečných pilotů věnuje.
26.02.2014 07:20 |

podobné články

V poušti vyhrabali starou loď! Byla plná...

 
Chtěli v pouštních dunách hledat diamanty, vykopali ovšem... Vrak 500 let staré lodi! Kde se ale propána vzala v namibijské poušti?!
11.06.2016 12:00 |

podobné články

Zemřel válečný pilot RAF Milan Malý

 
V 89 letech zemřel ve středu v Českých Budějovicích bývalý válečný pilot, plukovník Milan Malý. Patřil mezi poslední žijící Čechy, kteří bojovali ve službách Britského královského letectva (RAF). Před vstupem do armády v Anglii zasáhl Malý také do bitvy u Tobruku v Africe. O úmrtí letce informovala mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.
02.05.2013 13:00 |

podobné články

Zemřel válečný hrdina Malý: Vydával se za staršího, aby mohl do armády! Lásce k vlasti ho naučil táta

 
Byl jedním z posledních žijících Čechů, kteří za druhé světové sloužili v Britském královském letectvu (RAF). Plukovník Milan Malý, který v pouhých 18 letech zasáhl i do bitvy u Tobruku, zemřel ve středu v Českých Budějovicích, kde před časem vzpomínal, jak ho jeho otec-italský legionář naučil lásce k vlasti a povinnosti k její obraně.
02.05.2013 20:45 |

podobné články

Zemřel válečný hrdina Malý. Lhal o věku, aby mohl bojovat s Němci! Po válce vzdoroval i komunistům

 
V 89 letech zemřel ve středu v Českých Budějovicích bývalý válečný pilot plukovník Milan Malý. Aby mohl válčit proti okupantům Československa, lhal o věku. Před tím než nastoupil k Britskému královskému letectvu zúčastnil se bitvy u Tobruku v Africe.
02.05.2013 21:45 |

podobné články