Články k osobnosti

Božena Němcová

  spisovatelka

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Božena Němcová »
 

Libuška Šafránková zářila už jako šestnáctiletá. Dva roky nevěry a osudový Josef Abrhám

 
Národem milovaná herečka Libuše Šafránková se do srdcí televizních diváků zapsala zejména rolí Popelky v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Již předtím, jako šestnáctiletá dívka, ovšem zářila v roli Barunky ve filmu Babička podle knižní předlohy spisovatelky Boženy Němcové, který můžete sledovat 1. dubna na ČT1.
01.04.2024 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Josef Abrhám (341 článků) , Božena Němcová (176 článků) , Libuše Šafránková (392 článků)

Jarmila Kurandová čekala na životní roli do svých 81 let: Představitelka Babičky měla drsné dětství v chudé rodině

 
Na životní roli ve filmu Babička podle české literární klasiky od Boženy Němcové čekala Jarmila Kurandová až do svých 81 let. Herečka pocházela z velmi skromných poměrů, byla jedním z jedenácti dětí hajného z vesničky Veselá. Bez vzdělání se dostala na divadelní prkna a seznámila se se svým manželem Františkem Kurandou. S láskou svého života byla 62 let a zemřela dva roky po smrti svého muže. Herečka odpočívá na Ústředním hřbitově města Brna a její náhrobek je památkově chráněn, jak uvádí web Krajskelisty.cz.
31.03.2024 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Jarmila Kurandová (1 článek)

Anna Kameníková se v Boženě pustila i do odvážných scén: Diváci její výkon chválili

 
Čtyřdílná minisérie Božena z produkce České televize pojednává o životě spisovatelky Boženy Němcové. Snaží se zachytit její život plný vášně, ale i touhy po svobodě. Němcovou v první části jejího života si v seriálu zahrála Anna Kameníková, na kterou čekalo i několik odvážných scén. Jak se svěřila pro Super, pokud je herecký partner citlivý a empatický, tak se takovéto scény zvládnout dají.
08.02.2024 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)

Minisérie Božena měla být novým pohledem na Boženu Němcovou, ale moc nepřekvapila

 
Seriál Lenky Wimmerové měl premiéru v roce 2021. Ten samý rok si vysloužil 5 nominací na Českého lva. Nakonec si odnesl ceny jen za kostýmy a nejlepší filmovou minisérii. Herecky mile překvapila Anna Kameníková.
05.02.2024 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Lenka Wimmerová (2 články)

Tři herečky, které se divákům představily jako nejznámější postava z knih Boženy Němcové

 
Babička je postava, která se díky filmovému zpracování dostala do povědomí nejen čtenářů klasické české literatury. Režiséry tato postava zaujala hned několikrát, a tak si každý obdivovatel starých časů mohl vybrat, která filmová Babička je ta jeho oblíbená.
02.02.2024 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)

Pyšná princezna způsobila poprask: Vránová se vztahem s Rážem téměř odepsala

 
Neuvěřitelných 71 let už baví diváky několika generací pohádkový opus Bořivoje Zemana Pyšná princezna. V pohádkovém snímku natočeném podle předlohy Boženy Němcové září v hlavních rolích Alena Vránová (91) a její herecký kolega – který se v průběhu natáčení stal pro talentovanou krásku i něčím víc – Vladimír Ráž (†77). Právě o milostném vzplanutí na place hovořila před lety herečka pro deník Blesk.
25.12.2023 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Vladimír Ráž (73 článků) , Alena Vránová (121 článků) , Bořivoj Zeman (20 článků)

Bohdanka ze Sedmera krkavců bojuje s dcerou v pubertě: Františka by vám řekla, že vyrůstá v koncentráku, směje se Issová

 
Pohádka Sedmero krkavců patří mezi vánoční klasiky. Adaptace příběhu z pera Boženy Němcové se zařadila mezi stálice svátečních dní na televizních obrazovkách. I na platformě ČSFD převažují pozitivní reakce. V hlavní roli zazářila Martha Issová, která se od té doby posunula jak herecky, tak ve svém osobním životě. 
24.12.2023 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Martha Issová (363 článků)

Maruška z pohádky Dvanáct měsíčků žádnou další velkou roli nedostala. Učí děti v lesní školce

 
Pohádka Dvanáct měsíčků, která se už přes deset let objevuje na televizních obrazovkách během vánočních svátků, pochází ze sbírek Boženy Němcové. Filmového zpracování se ujal režisér Karel Janák, hlavní role dostali Roman Vojtek a Maria Majkusová, která si zahrála Marušku. Žádnou další velkou roli už ale nezískala. Jak řekl pro eXtra.cz režisér Janák, nejspíš to bylo tím, že byla neprůbojná.
21.12.2023 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Janák (144 článků) , Božena Němcová (176 článků) , Roman Vojtek (684 článků) , Maria Karel (91 článků)

O pohádce, kde diváky už před více než sedmdesáti lety očarovala modrooká Milena Dvorská

 
S pohádkou Sůl nad zlato od Boženy Němcové vyrostlo nejedno dítě a skvěle napsaný pohádkový příběh s celou řadou poučení dostal filmovou podobu už v roce 1954. Od té doby se pravidelně, hlavně na konci roku, objevuje na televizních obrazovkách.
21.12.2023 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Milena Dvorská (96 článků)

Půvabná Miroslava Pleštilová si v pohádce kromě šatů pro princeznu zkusila i blond paruku

 
Na motivy Boženy Němcové vznikla pohádka Rozhodni obraze krásný z cyklu Strom pohádek. Natočila ji Jiřina Pokorná-Makoszová a vypráví o chudém chasníkovi, který vrátil princezně řeč. Napadla ho geniální myšlenka. Neoslovil přímo princeznu, ale mluvil k obrazu a dal mu hádanku.
19.08.2023 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Miroslava Pleštilová (7 článků) , Miroslava Němcová (1788 článků)

Kdo by neznal modrookou Marušku z filmové pohádky Byl jednou jeden král. V našem kvízu si vyzkoušejte, jak dobře znáte celou pohádku

 
Předlohou filmové pohádky Byl jednou jeden král se stala klasická pohádka Boženy Němcové Sůl nad zlato. Režie tohoto díla se ujal v roce 1954 Bořivoj Zeman a bylo pojato trochu netradičně, a to obohacením původní předlohy o mnohé humorné scény. Navíc byla pohádka už v té době barevná, což nebylo až tak obvyklé.
03.06.2023 00:00 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Bořivoj Zeman (20 článků)

Chuchlík (Piráti): Od dubna se bude stavět kanalizace

 
V polovině dubna by měla začít stavba kanalizace nad náměstím Boženy Němcové v Jablonci nad Nisou.
21.02.2023 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)

Odmítnutí Jiřiny Bohdalové a kritika Zdeňka Trošky: Co jste nevěděli o pohádce Anděl Páně

 
Pohádka Anděl Páně z roku 2005 je mezi diváky velmi oblíbená. Snímek režiséra Jiřího Stracha, natočený podle knihy Boženy Němcové, je obsazen nejlepšími českými herci a jako jeden z mála tuzemských filmů dosáhl na serveru ČSFD hodnocení přes 75 %. I takto úspěšná pohádka ale skrývá divákům několik tajemství. Věděli jste například, že Anděl Páně vytvořil v roce 2006 nový rekord?
23.12.2022 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiřina Bohdalová (1358 článků) , Božena Němcová (176 článků)

Královna, která důstojně mlčela a platila daně

 
Znáte pohádku o královně, která poslouchala vládu, byla milá k poddaným a k tomu ještě odváděla monarchii daně? Není od bratří Grimmů nebo Boženy Němcové. A není to ani pohádka, byla to britská realita s Alžbětou II.
09.09.2022 00:10 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)

Lidl na nejdražší adrese v Praze? Na místě, kde zemřela Božena Němcová

 
Potravinářský řetězec Lidl, který je zaměřen na diskontní prodej zboží, chystá prodejnu v Praze Na Příkopě. Využije prostory historické budovy, bývalé centrály Československé obchodní banky. Potraviny budou v sousedství hračkářství Hamleys. Lidl předpokládá otevření nového obchodu v polovině roku, uvedl v pondělí v tiskové zprávě. Ulice Na Příkopě se v žebříčku nejdražších ulic světa společnosti Cushman & Wakefield umísťuje kolem 20. příčky.
21.02.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)

Aňa Geislerová v netypické roli: Umíte si ji představit jako českou prezidentku?

 
Vysoké podpatky, elegantní kostýmky, hladký nadýchaný účes a chování hodné dámy. Tak si představují tvůrci romantické komedie Prezidentka hlavu státu, kdyby jí byla žena. Navíc žena s oduševnělou tváří herečky Anny Geislerové (45). Ostatně, když už zvládla nejslavnější českou spisovatelku Boženu Němcovou, českou obdobu Zuzany Čaputové (48) zvládne levou zadní!
02.02.2022 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Anna Geislerová (119 článků) , Božena Němcová (176 článků) , Zuzana Geislerová (8 článků)

Poslední slova Němcové: Měly jste mě nechat umřít! Po smrti exhumace

 
O bezstarostném, takřka idylickém dětství se rozepisovala ve svém nejikoničtějším díle – Babičce. Oč smutnější pak byly její poslední dny, vyplněné strádáním a bolestmi. Božena Němcová (†41), nejznámější česká spisovatelka vydechla naposledy 21. ledna 1862. Umírala zklamaná a rozbolavělá, přičemž smrt očekávala každým dnem.
22.01.2022 05:40 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)

Hraje celá rodina: V Babovřeskách se objevili všichni tři Kikinčukovi

 
U Kikinčuků hraje celá rodina. V Babovřeskách si dokonce zahráli všichni tři spolu. Jindřiška Kikinčuková (67), známá jako babka Božena Němcová, se aktuálně navíc i přes svou vleklou nemoc raduje z vnoučat dcery Kamily (32). Tu má s Pavlem Kikinčukem (62), kterého diváci znají jako Šimona Pláničku z kultovní trilogie Slunce, seno.
13.11.2021 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Pavel Kikinčuk (39 článků) , Šimon Plánička (23 článků) , Jindřiška Kikinčuková (8 článků) , Kamila Kikinčuková (21 článků)

Představitelka babky Boženy Němcové z Babovřesk: 8 let těžkého boje s rakovinou, přišla o oba symboly ženství

 
Na plátnech kin rozdávala radost a smích, a to i v dobách, kdy jí bylo nejhůř. Herečka Jindřiška Kikinčuková (67), manželka Pavla Kikinčuka (62) alias Šimona Pláničky ze Slunce, seno, jahody, už osm let bojuje s opakovaně vracející se zákeřnou nemocí.
06.11.2021 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků) , Pavel Kikinčuk (39 článků) , Jindřiška Kikinčuková (8 článků)

Božena Němcová dostává od Čechů bídu, říká Karolína a převléká se za ni na TikToku

 
Karolínu Zoe Meixnerovou začalo během čtyř měsíců na Instagramu sledovat téměř 20 tisíc lidí a byla nominována na cenu Křišťálová lupa.
04.11.2021 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Božena Němcová (176 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »