Články k osobnosti

Alexandr Veliký

  král

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Alexandr Veliký »
 

Egyptský sarkofág s fekáliemi ukrýval důkaz o starověkých operacích

 
Snad až tělo Alexandra Velikého vyhlíželi největší snílci na počátku července uvnitř nově odhaleného egyptského sarkofágu. Namísto toho po otevření archeologové zjistili, že na ně čekají tři neoznačené kostry a lavina exkrementů, které do hrobky natekly zřejmě z nedalekého odpadního potrubí. Zdálo se, že to, co někteří vyhlíželi jako archeologický objev desetiletí, nakonec skončilo typicky ironickou tečkou. Detailnější analýza obsahu sarkofágu však přeci jenom našla zajímavější materiály, než jenom splašky.
03.09.2018 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Z Afghánistánu musíme odejít. Ale... Andor Šándor soudcuje Klause ml. i jeho oponenty a má silné informace

 
ROZHOVOR „Pokud paštunská matka – a Tálibán jsou Paštunové – už odmalička svému synovi říká, že se nesmí nikdy vzdát, že nesmí nikdy zradit, nesmí být zbabělec a raději umře hrdinně v boji – tak čeho chcete s takovými lidmi dosáhnout. Musíme si uvědomit, s kým bojujeme, a uznat, že tam Alexandr Veliký neuspěl, stejně tak Sověti. Teď jde o to, jak odejít tak, abychom nemohli říci, že jsme prohráli. Představa, že v Afghánistánu budeme dalších dvacet let, je obtížně přijatelná,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál v záloze, bezpečnostní analytik a bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor s tím, že je třeba zajistit, aby se země nestala semeništěm exteritoriálních teroristických organizací.
14.08.2018 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Ztracené město Alexandra Velikého odkrývá svá tajemství

 
Britští vědci začali minulý rok na podzim archeologické průzkumy u jezera Dukan v Iráckém Kurdistánu. Starověké opevnění Qalatga Darband začalo odhalovat antické sochy a starořecké mince. A podle všeho se jedná o ztracené město vystavěné Alexandrem Velikým, který v něm pobýval při svých taženích na východ.
29.09.2017 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

NPÚ: Výstava poháru Alexandra Velikého na zámku Valtice prodloužena až do 29. října

 
Velký zájem návštěvníků valtického zámku společně s oficiální žádostí NPÚ dokázaly přesvědčit majitele této unikátní památky, aby její výpůjčku prodloužil až do 29. října 2017. Publikum tak bude moci vidět tento jedinečný předmět světového významu, který nebyl doposud nikdy a nikde vystaven, po celou hlavní sezónu.
02.08.2017 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Vzácná památka ve Valticích: Zlatý pohár Alexandra Velikého!

 
Na výšku měší 10,5 centimetru, váží 101 gramů a je celý ze zlata. Unikát, pohár Alexandra Velikého (†32) představují na zámku ve Valticích. Památka pochází ze čtvrtého století před naším letopočtem.
06.06.2017 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Unikát nedozírné ceny: Zlatý pohár Alexandra Velikého vystavují na zámku ve Valticích!

 
Zámek ve Valticích vystavuje naprostý unikát – zlatý pohár Alexandra Velikého. Zapůjčil ho rakouský filantrop. Památka nevyčíslitelné hodnoty pochází ze 4. století před naším letopočtem. K vidění bude do konce července.
19.05.2017 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Přišli Rumuni a točili tam porno! Tak Američan Dahlgren vysvětloval vraždu 4 lidí. Uvedl, že byl Batmanem i Alexandrem Velikým

 
Američan Kevin Dahlgren trpí poruchou osobnosti, má pocit, že je výjimečný, a netají se ani homosexuálními traumaty, která prožil v dětství. Policie je přesvědčená, že brutálním způsobem zavraždil čtyři lidi. Co o něm říkají soudní znalci?
01.06.2016 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Starověký hrob v Řecku: Pohřbili tu Alexandra Velikého?

 
Měsíce vědci hádali, kdo leží v hrobce v Amfipoli na severu Řecka. Teď archeologové vyzvedli ostatky a možná identita nebožtíka všechny překvapila: Může se jednat o samotného Alexandra Velikého!
19.11.2014 07:25 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

11 slavných, kteří přiznali: Viděli jsme UFO!

 
Tajemné létající objekty na obloze zvané UFO spatřilo mnoho slavných lidí napříč historií. Od prezidentů přes kosmonauty až po zpěváky a herce. Psal o nich už řecký dobyvatel Alexandr Veliký. Dříve než Ameriku je objevil Kryštof Kolumbus. Mnoho malířů je zachytilo na pozadí svých pláten. Herec Rusell Crowe si je natočil a sdílel na sociální síti. Pro některé celebrity je UFO zcela normální úkaz, s nímž se setkávali v mládí buď po požití omamných látek, nebo díky tomu, že sami ufoni tak trochu jsou.
02.07.2014 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků) , Kryštof Kolumbus (20 článků)

Nové knihy: Kratochvil, Irving, Vondruška, Krivak a Rankin a další

 
Zbrusu novou knihou je svérázná próza brněnského mistra Jiřího Kratochvila. Pozornost jistě upoutá i americký bouřlivák John Irving. Do časů Alexandra Velikého zve Američan Christian Cameron a přemyslovskou tetralogii dokončil Vlastimil Vondruška. Důsledky 1. světové války ukazuje román „slovenského Američana“ Andrewa Krivaka, prokletí z války druhé je tématem australské prozaičky M. L. Stedmanové. Američanka Laurell K. Hamiltonová nabízí detektivku, stejně jako Dán Jussi Adler-Olsen i Brit Ian Rankin. Citový svět žen přibližuje irská prozaička Cathy Kellyová. A nádavkem komiks Gartha Ennise a Lana Mediny.
27.09.2013 07:05 |

podobné články

Osobnosti: John Irving (7 článků) , Jiří Kratochvil (2 články) , Alexandr Veliký (16 článků) , Vlastimil Vondruška (113 článků) , Cathy Rankin (1 článek)

V Řecku se spekuluje, že vědci našli hrob Alexandra Velikého

 
Řecko žije spekulacemi, že se archeologům podařilo najít hrob starověkého vládce Alexandra Makedonského. Vědci totiž na severu země odkrývají pohřební mohylu, kolem níž se táhne 500 metrů dlouhá a tři metry vysoká zeď obložená mramorem. To napovídá, že tam byla pohřbena velmi významná osobnost. Aténské ministerstvo kultury se však pokouší nadšení mírnit a upozorňuje, že na jakékoli závěry je zatím brzy.
23.08.2013 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Vychutnejte si dovolenou v Turecku a zažijte dva světy v jednom!

 
Turecko je zemí starověké antiky a zároveň kolébkou sultánů, mešit a bájných létajících koberců. Na jednom místě se zde prolíná historie Homéra či Alexandra Velikého s tajemstvím pohádek Tisíce a jedné noci, statečného Sindibáda a krásné Šeherezády.
16.07.2013 00:15 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků) , Homér (3 články)

Oliver Stone uvedl ve Varech Alexandra Velikého

 
Americký režisér, scenárista a producent Oliver Stone, který v úterý v podvečer dorazil na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, uvedl ve středu svůj historický film Alexandr Veliký.
03.07.2013 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků) , Oliver Stone (89 článků) , Alexandra Stone (1 článek)

Nové knihy: Gary, Cimický, Svevo, Cameron

 
Nabídku začínáme románem francouzského prozaika Romaina Garyho a pokračujeme neobvyklou prózou Jana Cimického. Američan Christian Cameron zavede opět do doby Alexandra Velikého, Brit Simon Scarrow do Říma. Anglická autorka Anna Reidová do válečného Leningradu. Ženské čtenářky osloví Irka Cecelia Ahernová, o láskách mladých píše Ludomír Müller, o slavných předcích zase americký autor Louis Baldwin.
01.03.2013 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků) , Jan Cimický (122 článků) , Cecelia Ahernová (3 články) , Anna Anglická (1 článek) , Christian Simon (1 článek)

Rohaté lebky: Obři, ufoni nebo polobozi?

 
Kdysi dávno byly rohy znamením vysokého postavení a moci. Třeba Alexandr Veliký se nechal na některých mincích zobrazit s rohy, Vikingové si zase stejným způsobem zdobili přilby. Je ale možné, že na světě žili podivní lidé, kterým rohy vyrůstaly přímo z lebky? Zdá se, že ano. Alespoň podle vykopávek, které v 80. letech 19. století prováděli archeologové u městečka Sayre v americkém státě Pensylvánie.
22.08.2011 06:20 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)

Na Benešovsku se prohánějí koně slavného Čingischána

 
Na farmě Kvaštov u Sedlece-Prčice na Benešovsku chovají koně, jejichž kouzlu v historii propadli například Alexandr Veliký nebo Čingischán. Akhaltekinský kůň vyniká svými osobitými vlastnostmi. Barva srsti je různá, nejcennější je plavé zbarvení s nazlátlým leskem.
22.10.2009 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Veliký (16 článků)
« Předchozí 1 Další »