Články k osobnosti

Alexandr Lukašenko

  prezident Běloruska

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Alexandr Lukašenko »
 

Za svobodou v neoprenu přes ledové řeky: Uprchlí Bělorusové mluví o věznění, bití i znásilňování! Češi jim vyslovili podporu

 
Zní to jako příběhy z druhé poloviny 20. století a ze zemí sevřené totalitní komunistickou mocí. Jenže pro mnohé Bělorusy, kteří se postavili krutému režimu tamního prezidenta Alexandra Lukašenka, je to trpká současnost. Pronásledování nekončí a současně vystupují na světlo další a další zprávy o zvěrstvech, k nimž dochází za branami tamních policejních stanic a věznic. Zdálo by se, že odpor je marný, ale právě tak to vypadalo i v normalizačním Československu. Mnohé české osobnosti, které nezapomněly na tuto zkušenost, vězněným a pronásledovaným Bělorusům dál vyslovují podporu.
29.03.2021 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Praha pomůže obětem Lukašenkova režimu. Město Bělorusům pronajme šest bytů, schválila rada

 
Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.
08.03.2021 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Podcast: Bělorusko čeká normalizace jako v Československu, odhaduje vývoj odborník

 
Po půlročních protestech proti nelegitimnímu prezidentovi Běloruska Alexandru Lukašenkovi přiznala opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská, že nejspíš prohráli. Podle odborníka na východoevropskou politiku Pavla Havlíčka z neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky čeká Bělorusko nejspíš normalizace podobná té, jakou jsme zažili v Československu po roce 1969. Jak ladili notičky na Rusko nová administrativa USA a zástupci EU, prozradil v Blesk Podcast.
26.02.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Putin v Soči jednal s Lukašenkem. Vítali se bez roušek a byli si i zalyžovat

 
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí přivítal v černomořském letovisku Soči svého běloruského spojence Alexandra Lukašenka. Roušku nebo respirátor neměl ani jeden z nich. Ruská média předpokládají, že Lukašenko požádá o další část přislíbeného úvěru na jadernou elektrárnu ve výši nejméně tří miliard dolarů (asi 64 miliard Kč). Rusko ale v této souvislosti podle listu Kommersant naléhá, aby se běloruský prezident pustil do slibované ústavní reformy. „I když je jasné, že Lukašenko bude Putina žádat o peníze, není známo, co bude (Putin) požadovat na oplátku,“ napsal opoziční server Belorusskij partizan.
22.02.2021 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3576 článků) , Alexandr Lukašenko (154 článků)

Omezování médií v Bělorusku: Novinářky odsouzené za natáčení protestů (AKTUALIZOVÁNO)

 
Běloruský soud dnes poslal na dva roky do vězení dvě novinářky z televize Belsat, sídlící v Polsku, které natáčely v přímém přenosu protesty proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.
18.02.2021 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Vystrčil: Svobodu Bělorusku. Mladí neví, jaké to bylo, nechat si diktovat, jaké noviny číst a na co chodit do kina

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se postavil za Bělorusy, kteří žádají konec vlády prezidenta Alexandra Lukašenka a svobodu pro svou zemi.
08.02.2021 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Česko přijme zdravotníky pronásledované režimem Lukašenka. Pomoc nabídlo už desítkám občanů

 
Česká republika přijme další Bělorusy, kteří byli pronásledováni režimem Alexandra Lukašenka. Návrh ministerstva vnitra v pondělí schválila vláda, informovala v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Pomoc se bude týkat běloruských zdravotníků a jejich rodin. Česko už v minulosti přijalo 60 běloruských občanů kvůli zdravotní a rehabilitační péči.
01.02.2021 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Rok 2021 bez Trumpa, bez Lukašenka, třeba skončí i Babiš, doufá Petr Pithart. Zase se prý budeme moct na sebe usmívat

 
Někdejší premiér a expředseda Senátu Petr Pithart poskytl obsáhlý rozhovor serveru Aktuálně.cz. Pithart, kterému bude zítra 80 let, si v rozhovoru mimo jiné zavěštil, že premiér Andrej Babiš (ANO) už příští rok v čele vlády neusedne. Zároveň také hovořil o tom, že nás čeká rok bez amerického prezidenta Donalda Trumpa a bez běloruské hlavy státu Alexandra Lukašenka.
01.01.2021 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21535 článků) , Donald Trump (5675 článků) , Petr Pithart (220 článků) , Alexandr Lukašenko (154 článků)

„Lukašenko je psychopat!“ Aktivistka popsala pro Blesk těžký život v Bělorusku

 
Představitelé běloruské opozice tento týden převzali v Bruselu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Politická aktivistka Veranika Capkalová, která společně se Svjatlanou Cichanouskou a Mariou Kolesnikovovou tvoří trojici v čele demokratického hnutí, při rozhovoru pro Blesk Zprávy odhalila, jaké jsou další kroky v boji za demokratické Bělorusko, i to, čím by jim Evropa skutečně pomohla. Alexandra Lukašenka, který se po srpnových volbách, které běloruská opozice i Evropská unie považuje za zmanipulované, prohlásil za prezidenta, označila za psychopata.
19.12.2020 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Lukašenkovi zmrazili majetek

 
Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko narazil. Ve Švýcarsku mu zmrazili majetek.
12.12.2020 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Lukašenko i jeho syn Viktor dostali „přes prsty“: Švýcarsko zmrazilo jejich účty

 
Švýcarsko zmrazilo finanční majetek běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Reaguje tak na pokračující násilnosti po prezidentských volbách v zemi, uvedla agentura Reuters. Lukašenko, jeho syn Viktor a dalších 13 lidí mají také od švýcarské vlády zakázáno vstoupit do země nebo jí projíždět.
12.12.2020 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

„Nebij mě, synku.“ Proti Lukašenkovi demonstrovali i penzisté, policie znovu zatýkala

 
Stovky důchodců dnes v Minsku - a v menším počtu i v dalších běloruských městech - demonstrovaly proti autoritářskému režimu. „Kryso, táhni pryč," skandoval dav, požadující odstoupení Alexandra Lukašenka, jehož vítězství v srpnových prezidentských volbách pokládá opozice za zfalšované. „Babičky a dědečkové půjdou až k vítězství," stálo na jednom z transparentů podle agentury AP. Policie nejméně devět lidí zadržela.
30.11.2020 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Slzný plyn a ochromující granáty. Při protestech v Bělorusku policie sebrala stovky lidí

 
Tisíce Bělorusů v neděli 29. listopadu znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka, který vládne bývalé sovětské republice již více než čtvrt století. Opozice ve snaze ztížit policii zásahy pořádá decentralizované protesty v jednotlivých čtvrtích hlavního města namísto jednoho velkého pochodu. Policie v Minsku nicméně podle nezávislého serveru Tut.by potvrdila zatčení přibližně 250 demonstrantů. V celé zemi se počet zadržených vyšplhal přes tři stovky, uvádí nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna, která vede neustále aktualizované seznamy zatčených. Policisté podle médií použili proti demonstrantům také slzný plyn i ochromující granáty.
29.11.2020 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Trest! Seberte Lukašenkovi MS v hokeji! žádá Niedermayer

 
Alexandr Lukašenko, který Bělorusko ovládá už od roku 1994, se i po letošních letních prezidentských volbách vyhlásil vítězem a vládcem nad svou zemí. Jenže někteří lidé dali svému prezidentovi najevo, že už ho mají plné zuby a jsou přesvědčeni, že se u moci drží jen s pomocí podvodů. EU odmítla jeho poslední zvolení uznat. Podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) je prý zapotřebí zajít ještě dál...
22.11.2020 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Bělorusové znovu vyrazili do ulic. Hrozí celonárodní stávkou

 
Alexandr Lukašenko se v srpnu 2020 nechal znovu zvolit prezidentem. Zemi ovládá pevnou rukou od roku 1994, ale Evropská unie už dala najevo, že tyto výsledky voleb neuzná. Z protestů, které probíhají již od srpna, je zřejmé, že výsledky těchto voleb neuznávají ani davy demonstrantů v ulicích běloruských měst. Koronaviru navzdory vyrazilo i dnes do ulic hlavního města Minsku na sto tisíc lidí.
25.10.2020 17:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Sacharovovu cenu udělil europarlament běloruské opozici

 
Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení běloruské demokratické opozici. Jak oznámil předseda zákonodárného sboru David Sassoli, EP podporuje její boj za demokracii a svobodné volby. Poslanci také vyjádřili obdiv vytrvalosti, s níž oponenti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka čelí násilnému potlačování protestů po srpnových zmanipulovaných volbách.
22.10.2020 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků) , David David (745 článků) , David David (562 článků)

Ivan David: Sankce kvůli Navalnému, Oruc Reis vplouvá do řeckých vod

 
Rakouská veřejnoprávní televize ORF včera psala na svém webu: „Po útoku jedem na kritika Kremlu Alexeje Navalného zavádí EU nové sankce vůči Rusku. Ministři zahraničí zemí EU se v pondělí na schůzce v Lucemburku dohodli, že zahájí nezbytné přípravy, dozvěděli se diplomaté. Kromě toho země EU rovněž souhlasily se sankcemi proti běloruskému vládci Alexandru Lukašenkovi.“
13.10.2020 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků) , Alexandru David (2 články) , Ivan Ivan (1813 článků) , Ivan Reis (5 článků) , David David (745 článků) , David David (562 článků)

Vnitro pomohlo 43 pronásledovaným Bělorusům

 
Ministerstvo vnitra v rámci programu Medavac zajistilo pomoc 43 běloruským občanům, kteří jsou zraněni či pronásledováni tamním režimem Alexandra Lukašenka. Mezi pacienty jsou i tací, kteří „vykazují známky mučení“. Po vyléčení si budou moci Bělorusové vybrat, zdali se vrátí do své vlasti, anebo využijí možnosti pracovat a studovat u nás.
10.10.2020 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Střelné rány, zlomeniny a stopy mučení. V Česku se léčí 43 Bělorusů, proti kterým zasáhl Lukašenko

 
Česko v programu Medevac zatím pomohlo 43 Bělorusům, kteří byli zraněni či pronásledováni tamním režimem Alexandra Lukašenka a nyní se léčí v Česku. Ministerstvo vnitra v sobotu informovalo o tom, že někteří byli při střetech s bezpečnostními složkami postřeleni, jiní nesou i stopy mučení. Téměř všichni potřebují psychologickou pomoc.
10.10.2020 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)

Odpor proti Lukašenkovi nepolevil: Tisíce demonstrantů, vodní děla a 103 zatčených

 
Centrem běloruského Minsku dnes prošly desetitisíce lidí. Lidé v ulicích metropole, nespokojení s autoritářskou vládou prezidenta Alexandra Lukašenka, žádali osvobození politických vězňů. Policie proti nim použila vodní děla a přes stovku z nich zatkla, píší tiskové agentury. Protesty se konaly i v dalších běloruských městech.
04.10.2020 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (154 článků)
« Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další »