Články k osobnosti

Albert Camus

  dramatik, spisovatel, filozof

  « Zpět na výpis všech článků | Více informací o Albert Camus »
 

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 205. Mýtus o Sisyfovi

 
Albert Camus (7. listopadu 1913 – 4. ledna 1960) byl francouzský spisovatel a publicista. Bývá uváděn jako jeden z čelných představitelů existencialismu, přestože takové označení odmítal. Stejně tak si nepřál, aby byl pokládán za filozofa, avšak pozdější filozofické myšlení výrazně ovlivnil.
10.09.2021 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Albert Camus (5 článků)

Keller: Co probíhá za covidem a mlčí se. Jourová... A svobodu ohrožují roušky?!

 
ROK S COVIDEM A TEN PŘÍŠTÍ „Já jsem si na Vánoce půjčil v městské knihovně román Alberta Camuse s názvem Mor.“ Hodně špatný rok bilancuje známý sociolog profesor Jan Keller. Ukázalo se podle něj, v jak nesmyslné době žijeme. Zatímco na covid umírají lidé ve všech zemích, vojenské bloky zbrojí usilovněji než v minulosti. „Vypadá to, že vojáci všech stran budou cvičeni na boj v rouškách, aby se proboha někdo nenakazil, než ho ten druhý zabije.“ Profesor přidává pár slov k vládě, opozici i novému hnutí. Mikuláš Minář „je šikovný mladý muž, kterému by se mohlo podařit získat ve volbách čtyři a půl procenta, ubrat je trojkoalici a dosáhnout toho, že se do Parlamentu nedostane ani ODS se svými dočasnými spojenci, ani on. Dost mu v této věci věřím,“ dodává.
17.12.2020 07:15 |

podobné články

Osobnosti: Albert Camus (5 článků)

Caligula uvede Camuse do Divadla na Vinohradech

 
Jedno z klíčových děl dramatu 20. století, Caligula Alberta Camuse, uvede ve středu 4. listopadu v premiéře herecký soubor Divadla na Vinohradech. Je to v historii vůbec první vstup tohoto autora na vinohradskou scénu.
03.11.2015 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Albert Camus (5 článků)

RECENZE: Alžířan Daúd se ptá - Kdo je lepší

 
V duchu postmodernismu si vzal alžírský novinář a spisovatel Kámel Daúd (1970) jako námět románu Meursault, přešetření existenciální novelu Alberta Camuse Cizinec a staví jí zrcadlo proměny času.
29.10.2015 14:01 |

podobné články

Osobnosti: Albert Camus (5 článků)

Botička, šílenec usilující o neomezenou moc v mosteckém divadle

 
Po několika nadbíhavých inscenacích (Naši furianti, Švejk, U pokladny stál) předstoupilo Městské divadlo Most před diváky s projektem zase jednou pořádně ambiciózním. K práci na inscenování Caliguly Alberta Camuse si pozvali bulharského režiséra Alexandra Galperina. Čas letí, už skoro šedesátníka.
12.03.2012 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Albert Camus (5 článků)
« Předchozí 1 Další »