Článek

Vládní koalice udržela v Senátu ústavní většinu

 
Nynější vládní koalici zůstane v Senátu ústavní většina, která při plném počtu 81 senátorů činí 49 hlasů. Do klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle propočtů ČTK přibude v letošních senátních volbách potřebných 14 senátorů včetně místopředsedkyně horní komory a členky lidoveckého klubu Miluše Horské (za hnutí Nestraníci).
15.10.2016 15:50 |

podobné články

Podobné články

PRŮZKUM: Volby by vyhrála ČSSD! Pravice by si udržela většinu

 
Ve volbách do Poslanecké sněmovny by v únoru zvítězila sociální demokracie, které by svůj hlas dalo 31 procent voličů. Současná vládní pravicová koalice by si však udržela většinu, vyplývá z průzkumu, který v pátek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
25.02.2011 14:40 |

podobné články

Průzkum STEM: Vládní koalice mírně oslabila, nicméně má pohodlnou ústavní většinu

 
Zářijové preference zobrazují změny, které se odehrály během prázdnin. Vládní koalice mírně oslabila, nicméně má pohodlnou ústavní většinu 134 mandátů. Oproti červnu se náskok mezi hnutím ANO na čele žebříčku a druhou ČSSD ve volebním modelu snížil na necelé čtyři procentní body.
15.09.2016 11:55 |

podobné články

Levice získá v Senátu poprvé ústavní většinu

 
Levice bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem (dříve ČSSD) k ní získaly ve volbách potřebných 14 křesel. Využít by ji mohly ke změně ústavních zákonů nebo listiny základních práv a svobod jedině v případě, že stejné většiny dosáhnou v příštích volbách i v Poslanecké sněmovně. V dolní komoře parlamentu představuje ústavní většina 120 z 200 křesel.
20.10.2012 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dryml (285 článků)

Slovenský strach české pravice: Tohle už prostě nesmíme dělat. Jinak končíme

 
Na Slovensku v parlamentních volbách drtivě prohrály strany dosavadní středo-pravicové vládní koalice a velkou většinu získal socialistický Smer Roberta Fica. Ve Slovenské národní radě má nadpoloviční většinu a jen pár mandátů mu chybí k většině ústavní. ParlamentníListy.cz oslovily politiky české vládní koalice, v čem by se měly koaliční strany poučit a čeho se vyvarovat, aby nedopadly podobně jako na Slovensku.
13.03.2012 07:37 |

podobné články

Osobnosti: Robert Fico (850 článků)

Senátní volby vyhrála ČSSD s deseti senátory. Vládní koalice bude mít většinu

 
Senátní volby letos opět vyhrála ČSSD. Získala deset senátorů, přičemž 23 míst obhajovala. KDU-ČSL získala pět senátorů a ANO čtyři. Vládní koalice tak bude mít v Senátu většinu 46 hlasů. ODS, hnutí Starostů a Strana zelených získali po dvou senátorech. Strana práv občanů a Strana soukromníků po jednom.
18.10.2014 15:55 |

podobné články

Polovina hlasů sečtena, levice bojuje o ústavní většinu

 
Po sečtení hlasů z poloviny senátních okrsků vede ČSSD ve 13 z 27 obvodů, ODS ve čtyřech obvodech, TOP 09 a KDU-ČSL ve dvou, KSČM v jednom. Volební účast zatím dosahuje 17,3 procenta. Vedení sociální demokracie doufá, že získají tolik hlasů, aby měli většinu a společně s komunisty v Senátu ústavní většinu.
20.10.2012 15:05 |

podobné články

Vůdčí postavení v Senátu si i po letošních volbách udržela ČSSD

 
Senát, který si letos připomínal dvě desetiletí své existence, proměnily volby. Nejúspěšnější v nich byli kandidáti s podporou KDU-ČSL, kteří zvítězili v devíti z 27 obvodů a stali se tak druhou nejsilnější frakcí. Vůdčí postavení si ale přesto udržela ČSSD díky početnímu náskoku z předchozích voleb. Předsedou horní komory tak nadále zůstal sociální demokrat Milan Štěch, nejdéle sloužící senátor.
25.12.2016 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Milan Štěch (668 článků)

Kritik migrantů a Sorose slaví drtivé vítězství. Orbán má ústavní většinu

 
Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v nedělních parlamentních volbách ústavní většinu hlasů. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní dvoutřetinové většiny, uvedla agentura AP. Orbán v prvním povolebním vystoupení označil výsledek za přesvědčivé vítězství a možnost chránit Maďarsko.
09.04.2018 08:05 |

podobné články

Zásadní slova ústavního právníka k výroku slovenského soudu o Babišovi a jeho údajné spolupráci s StB. Je tu jedna velká pochybnost

 
ROZHOVOR „Pro mě to nemá žádný význam. Navíc první, co budeme na sjezdu řešit, není, jestli půjdeme do vlády, ale jakého budeme mít předsedu,“ říká v rozhovoru pro PL.cz ústavní právník a také delegát sjezdu ČSSD Zdeněk Koudelka o výroku slovenského soudu ohledně Andreje Babiše. Podle něj je pochybné, že se vůbec slovenský Ústavní soud zabýval ústavní stížností Ústavu paměti národa. „Platí totiž, že státní orgány při výkonu státní moci ústavní stížnost podávat nemohou. Takže rozhodnutí Ústavního soudu opravdu vstoupí do dějin. Jindy by jinou ústavní stížnost stoprocentně odmítl,“ domnívá se.
17.02.2018 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12392 článků)

Levice atakuje ústavní většinu v Senátu. A slibuje vládě to nejhorší

 
Druhé kolo senátních voleb bude o tom, jestli levicové strany pravicovou vládu porazí úplně, nebo jí ještě dají alespoň minimální prostor. Ve hře je dokonce ústavní většina pro levicové strany, která by jejich opozičnímu boji mohla dát novou kvalitu. Většinu senátorů má levice již nyní jistou.
19.10.2012 07:30 |

podobné články

ČSSD ve volbách zvítězila, levice bude mít ústavní většinu

 
Levice bude mít v Senátu poprvé ústavní většinu 49 hlasů. ČSSD a KSČM na ni však nestačily samy, potřebných 14 křesel mají spolu se zemanovcem Vladimírem Drymlem. Z kandidátů ODS uspěli ve druhém kole senátních voleb jen čtyři, strana deset mandátů ztratila a bude mít jen 15 senátorů, nejméně od vzniku horní komory. Uspěla řada nezávislých kandidátů, například podnikatel Tomio Okamura. K urnám přišla necelá pětina voličů.
20.10.2012 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dryml (285 článků) , Tomio Okamura (2013 článků)

Politici vládní koalice budou řešit, zda stále mají většinu ve sněmovně

 
Před politiky vládní koalice je hledání cesty z další krize poté, co se v úterý rozštěpila nejmenší vládní strana Věci veřejné. Premiér Petr Nečas avizoval, že hodlá jednat s Karolínou Peake, která VV spolu s dalšími poslanci opouští a zakládá nové politické uskupení. Potkají se dopoledne při zasedání kabinetu, kde budou i další odpadlíci z VV - ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský. Podmínkou premiéra Petra Nečase (ODS) je, aby měl kabinet jistou podporu sněmovny. Informuje ČTK.
18.04.2012 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Dobeš (510 článků) , Petr Nečas (9260 článků) , Karolína Peake (1607 článků) , Kamil Jankovský (97 článků) , Pavel Nečas (444 článků)

Ústavní soud je na pokraji kolapsu, prohlásil před senátory Zeman

 
Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek zúčastnil schůze Senátu, na které se schvalují noví ústavní soudci. Zeman při té příležitosti prohlásil, že Ústavní soud je kvůli neúplnosti na pokraji kolapsu. Slíbil proto, že v dohledné době navrhne další čtyři kandidáty na ústavní soudce.
25.04.2013 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20454 článků)

Politiků kolem Peake je dost, aby se vláda udržela

 
Nové politické uskupení kolem vicepremiérky Karolíny Peake, která opouští Věci veřejné i poslanecký klub strany, má dostatek členů, aby s ním mohla mít vládní koalice sněmovní většinu, i když v ní nebudou VV.
17.04.2012 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Karolína Peake (1607 článků)

Babišovi to klesá, Sobotkovi to stoupá

 
Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, vládní koalice by si většinu udržela, i když by o něco oslabila. O něco lepšího výsledku by v červnu ve srovnání s předchozím měsícem dosáhla sociální demokracie. Vyplývá to z výsledků volebního modelu, který sestavila agentura STEM na základě zkoumání preferencí. Naopak hnutí ANO vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše by si oproti předchozímu měsíci o něco pohoršilo.
24.06.2015 12:26 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12392 článků)

Téměř pětina Němců by nyní volila protiimigrační AfD, ukázal průzkum

 
Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) získala v posledním průzkumu veřejného mínění zatím největší podporu. Pokud by se nyní konaly volby do spolkového parlamentu, pro AfD by hlasovalo 16 procent Němců, čímž by se stala třetí nejsilnější stranou. Dosavadní vládní koalice by si ale stále udržela těsnou většinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
23.09.2016 07:10 |

podobné články

ČSSD přišla úmrtím Dienstbiera o většinu v Senátu

 
Úmrtím Jiřího Dienstbiera přišla soc. dem. o těsnou nadpoloviční většinu 41 hlasů v 81členném Senátu. Na uvolněné místo se budou konat doplňovací volby, které musí být do 90 dnů po uvolnění mandátu, tedy do začátku dubna. Jejich termín vyhlásí prezident. ČSSD chce mandát obhájit a většinu v horní komoře získat zpět.
10.01.2011 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Dienstbier st. (754 článků)

Většinu vládních reforem Senát odmítne, myslí si Dienstbier

 
ČSSD pravděpodobně nepodpoří většinu reformních zákonů od koalice, až se dostanou do Senátu, kde má opozice většinu. Zároveň je podle Jiřího Diensbiera strana pro případný odchod z postu poslankyně VV Jany Drastichové.
08.09.2011 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Jana Drastichová (41 článků) , Jiří Dienstbier st. (754 článků)

Průzkum: Levičáci, máte smůlu. ČSSD a KSČM nesloží většinu

 
ČSSD by podle společnosti ppm factum vyhrála volby, ale se sestavením koalice by měla problém. Vzhledem k vyrovnanosti druhé, třetí a čtvrté strany by i koalice dvou nejsilnějších stran - ČSSD a TOP 09 - měla nejistou většinu 106 hlasů. S dalšími stranami by pak většinu dohromady nedala vůbec.
31.05.2013 11:40 |

podobné články