Článek

Vladimír Wolf: O tragikomedii v české a slovenské pravoslavné církvi, kdy skončí?

 
Premiéra filmu Anthropoid v českých kinech nám připomněla hrdinství českých pravoslavných a mučednickou smrt biskupa Gorazda – Matěje Pavlíka,popraveného 4.září 1942. Vede nás opětovně k zamyšlení, co vlastně přivedlo po šedesáti letech věřící této církve k hluboké krizi, která trvá od roku 2013?
01.10.2016 12:55 |

podobné články

Podobné články

Biskup pravoslavné církve chtěl za rozhovor 600 tisíc korun

 
Částku 25.000 eur (620.900 korun) požadoval za rozhovor s televizní novinářkou biskup pravoslavné církve v Bulharsku, které je nejchudší zemí Evropské unie. O dalším ze série skandálů, kvůli kterým bulharské pravoslavné církvi důvěřuje stále méně lidí, informovala bulharská televize.
29.02.2012 17:50 |

podobné články

Pravoslavné církvi hrozí zánik. Porušuje svou ústavu i zákony ČR, varují věřící

 
Sbírání podpisů pod petici za návrat vladyky Kryštofa je u konce. Ve čtvrtek byly petiční archy předány odboru církví Ministerstva kultury České republiky. Pod petici se podepsalo celkem 3 065 lidí. Ve stejný den byl ministerstvu předán také návrh na zrušení registrace Pravoslavné církve v českých zemích.
12.07.2013 19:05 |

podobné články

Špinavá hra v pravoslavné církvi pokračuje. Vladyka Kryštof čelí novým obviněním

 
Situace v pravoslavné církvi je opravdu alarmující. Přibývají další účelová obvinění vůči odstoupivšímu vladykovi Kryštofovi ve snaze zabránit jeho očištění. Tentokrát jakási komise křesťanské etiky osvětového odboru, o jejímž vytvoření nevěděl ani pověřený Kryštofův nástupce a olomoucko-brněnský arcibiskup Simeon, přišla se stížností na údajné neetické chování bývalé hlavy celé církve.
02.07.2013 17:55 |

podobné články

Kdo se ozve, musí z kola ven. Čistky v pravoslavné církvi pokračují

 
Jediná pravda je ta naše a ty, kteří se nám postaví na odpor, tvrdě potrestáme. Tak by se dalo shrnout nynější chování současného vedení Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku k věřícím. V církvi dochází k zastrašování a čistkám nepohodlných duchovních ve snaze zajistit si jejich poslušnost.
10.07.2013 20:45 |

podobné články

Skandál v pravoslavné církvi má zajímavé vyústění. Vedení rozdává rebelům výpovědi

 
Situace v místní pravoslavné církvi je znepokojivá. Roste nespokojenost věřících a duchovních se zastrašováním a čistkami těch, kteří se postaví na odpor současnému vedení církve. Jedním z více takových příkladů je výpověď, kterou v těchto dnech obdržel správce kostela Povýšení sv. Kříže v Teplicích. K této události vedla řada podivných okolností.
11.07.2013 21:30 |

podobné články

Noviny: Ministerstvo přerušilo vyplácení náhrad pravoslavné církvi

 
Ministerstvo kultury pozastavilo pravoslavné církvi vyplácení restitučních náhrad. Důvodem jsou spory uvnitř církve, píší dnešní Lidové noviny (LN). Asi 40 milionů korun, které má církev z restitucí v lednu získat, by proto mohlo skončit v soudní či notářské úschově. „Udělal jsem, co bylo nutné, abych předešel riziku zneužití peněz," řekl LN ministr Daniel Herman (KDU-ČSL).
20.11.2014 07:06 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Herman (1053 článků)

Nejvyšší představitel pravoslavné církve v ČR odstoupil, údajně kvůli milenkám

 
Nejvyšší zástupce pravoslavné církve, metropolita Kryštof, v pátek rezignoval. Podle tiskového tajemníka olomoucko-brněnské pravoslavné eparchie Romana Jurigy chce takto pomoci zachovat jednotu církve. Arcibiskup pražský a metropolita Česka a Slovenska Kryštof čelil v těchto dnech tvrzením, že porušil mnišský slib, podezření ale odmítal.
12.04.2013 17:20 |

podobné články

Ukrajinské feministky vyráží ořezat větve pravoslavné církvi

 
Ukrajinské feministky vyhlásily turné po památnících ruské duchovní architektury, na kterém chtějí poškozovat dřevěné pravoslavné stavby. Na plánované akci budou motorovými pilami "osekávat" vliv pravoslaví ve společnosti. Organizace Femen vyhlásila turné na svých internetových stránkách.
21.08.2012 13:15 |

podobné články

Temné zákulisí: Lži a intriky v pravoslavné církvi kvůli miliardě z restitucí

 
Nové události v kauze křivých obvinění z porušení mnišských slibů vůči vladykovi pravoslavné církve Kryštofovi svědčí o manipulaci a účelovém nakládání s informacemi s cílem zabránit vladykově očištění a jeho návratu do úřadu. Důvod? Snaha získat kontrolu nad 1,2 miliardami korun z restitucí. O tom, že má československé pravoslaví vážné problémy, vypovídá i nedávná návštěva ekumenického patriarchy Bartoloměje, který situaci popsal ve svém projevu k věřícím.
02.06.2013 13:55 |

podobné články

Další špína vyšla najevo. V pravoslavné církvi mají vážný problém

 
Nové události v kauze křivě obviněného vladyky Kryštofa z porušování mnišských slibů, který v důsledku medializace svého případu rezignoval na své funkce, nasvědčují tomu, že za uměle vyvolaným skandálem byla zřejmě snaha odpoutat pozornost od skutečných provinění některých prominentů pravoslavné církve.
11.06.2013 12:25 |

podobné články

Situace v pravoslavné církvi je kritická. Duchovní žádají patriarchu o pomoc

 
Duchovní pravoslavné církve poslali v pondělí žádost o pomoc na konstantinopolský patriarchát do Istanbulu. V žádosti informují nejvyšší autoritu světového pravoslaví Bartoloměje o kritické situaci uvnitř zdejší církve a poukazují i na nekompetentnost jejího nynějšího vedení.
12.06.2013 21:25 |

podobné články

Další skandály pravoslavné církve. Teď došlo na pochybné vzdělání biskupů

 
Situace v místní pravoslavné církvi je natolik vážná, že se řada duchovních již obrátila s žádostí o pomoc na svého nejvyššího představitele, patriarchu Bartoloměje. Nelíbí se jim totiž intriky a ignorování církevních pravidel ze strany současného vedení církve, u kterého visí také otazníky nad způsobem získaní řádného teologického vzdělání. Biskupové však navzdory všem důkazům odmítají přiznat, že by se chovali jakkoliv neoprávněně, nebo k celé záležitosti pro jistotu mlčí.
16.06.2013 18:05 |

podobné články

Duchovní pravoslavné církve se bojí o svá místa. Jejich nadřízení je drží v šachu

 
Duchovní pravoslavné církve nyní prožívají období strachu. Většina z nich patří mezi ukrajinskou menšinu a na základě jejich pracovního poměru v církvi mají v ČR povolení k pobytu. Právě toho chce využít současné vedení církve s cílem zajistit si jejich poslušnost při volbě nového pražského arcibiskupa. Neuposlechnou-li, přijdou o práci a budou muset zpět na Ukrajinu.
28.06.2013 14:45 |

podobné články

Lež v pravoslavné církvi. Existuje podezření z trestné činnosti

 
REPORTÁŽ Vydírání, vyhrožování, omezování osobní svobody, pomluva nebo šikana zaměstnanců. To je výčet trestných činů, kterých se možná dopouští nynější vedení pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Alespoň toho se obává jedna z pravoslavných věřících, která ve středu přicestovala do Vilémova na Olomoucku, aby na toto podezření z porušování právního řádu ČR upozornila posvátný synod (shromáždění biskupů), jenž zde zasedal.
03.07.2013 19:35 |

podobné články

Bývalý vysoký véčkař se upřímně rozpovídal o své byznysu i o hnutí ANO, za které teď kandiduje

 
ROZHOVOR Někdejší baskytarista, někdejší kolega Radka Johna a dnes zastupitel Teplic Tomáš Jarolím je likvidátorem společnosti Ikonostas, která patří pravoslavné církvi. Pro ParlamentníListy.cz tento člen pravoslavné církve vypráví celý příběh, který souvisel s pučem kolem odstoupivšího vladyky Kryštofa a údajných směnek. Vyjadřuje se také k hnutí ANO, za které bude na podzim kandidovat, a vysvětluje, proč na internetu nenajdeme nic o tom, čím se živí.
20.07.2014 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2465 článků)

Bývalý vysoký véčkař se upřímně rozpovídal o svém byznysu i o hnutí ANO, za které teď kandiduje

 
ROZHOVOR Někdejší baskytarista, bývalý kolega Radka Johna a dnes zastupitel Teplic Tomáš Jarolím je likvidátorem společnosti Ikonostas, která patří pravoslavné církvi. Pro ParlamentníListy.cz tento člen pravoslavné církve vypráví celý příběh, který souvisel s pučem kolem odstoupivšího vladyky Kryštofa a údajných směnek. Vyjadřuje se také k hnutí ANO, za které bude na podzim kandidovat, a vysvětluje, proč na internetu nenajdeme nic o tom, čím se živí.
20.07.2014 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2465 článků)

Bývalý vysoký véčkař se otevřeně rozpovídal o svém byznysu i o hnutí ANO, za které teď kandiduje

 
ROZHOVOR Někdejší baskytarista, někdejší kolega Radka Johna a dnes zastupitel Teplic Tomáš Jarolím je likvidátorem společnosti Ikonostas, která patří pravoslavné církvi. Pro ParlamentníListy.cz tento člen pravoslavné církve vypráví celý příběh, který souvisel s pučem kolem odstoupivšího vladyky Kryštofa a údajných směnek. Vyjadřuje se také k hnutí ANO, za které bude na podzim kandidovat, a vysvětluje, proč na internetu nenajdeme nic o tom, čím se živí.
20.07.2014 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2465 článků)

Ruský patriarcha Kirill mezi tučňáky. Sloužil mši na Antarktidě

 
Patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve, zavítal na Antarktidu, kde kromě vědců trvale nežijí žádní lidé. Na kontinentu celoročně funguje pouze jediný kostel, pravoslavný chrám sv. Trojice, kde ruský klerik odsloužil bohoslužbu. Návštěvou nehostinného podnebí tak Kirill dosáhl svého druhu prvenství. Žádný takto vysoce postavený duchovní v pravoslavné ani v katolické církvi totiž Antarktidu ještě nenavštívil.
18.02.2016 21:35 |

podobné články

Roman Kašparovský začal natáčet tragikomedii Všiváci

 
Ondřej Vetchý a Jiří Langmajer ztvární hlavní role ve filmové tragikomedii Všiváci, kterou začal natáčet debutující režisér a scenárista Roman Kašparovský. Spolu s nimi se na plátně objeví držitel Čes...
06.06.2012 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Langmajer (417 článků) , Ondřej Vetchý (229 článků) , Roman Kašparovský (11 článků)