Článek

Většina Čechů přiznává svoji právní negramotnost

 
Více jak tři pětiny drtivé většiny domácí populace připouští, že v českém právu nemají dostatečné znalosti. Nadpoloviční většina domácí populace (52,4 %) pak přiznává svoji právní negramotnost. Obecnou právní gramotnost jednoznačně připouští pouze 7,3 % respondentů. Ukázal to aktuální průzkum společnosti SANEP, který se zaměřil na hodnocení právní gramotnosti u široké veřejnosti.
07.07.2015 11:06 |

podobné články

Podobné články

Chudoba prý vyhání mladé ženy prodávat na ulici sex

 
Jedním z největších problémů chudoby, s nimiž se setkávají sociálně působící organizace, je právní negramotnost. Vyplynulo to z diskuze na semináři „Pražské setkání lidí se zážitkem chudoby", který se uskutečnil pod záštitou poslankyně Lenky Kohoutové (ODS) v Poslanecké sněmovně.
17.10.2011 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Lenka Kohoutová (105 článků)

Nejnovější průzkum: Většina Čechů míní, že politiky názory lidí nezajímají

 
Naprostá většina Čechů míní, že politiky nezajímají názory lidí. Jen 12 procent dotázaných je přesvědčeno, že většina politiků přikládá názorům občanů váhu. Více než 80 procent Čechů se pak domnívá, že se o názory lidí zajímá jen menšina nebo dokonce vůbec žádný z politiků. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nezájem ze strany politiků pociťují občané dlouhodobě.
22.03.2016 13:25 |

podobné články

Ministr Žák bude zdůvodňovat růst nákladů na právní služby ŘSD

 
Důvody rostoucích cen za právní služby, které mezi roky 2010 až 2012 zadalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) externím právním poradcům, bude na čtvrtečním zasedání vlády hájit ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Přílišné zvýšení nákladů na právní poradenství odhalil na ŘSD koncem září Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který upozornil, že mezi roky 2010 a 2012 se tato suma zvýšila o 62 procent na téměř 132 milionů korun za rok. Hodinová sazba za právní služby byla vysoutěžená v transparentním řízení, uvedlo Ministerstvo dopravy.
01.01.2014 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Žák (147 článků) , Zdeněk Žák (147 článků)

Neubauer (ČSSD): Senioři mohou využít právní radu i během prázdnin

 
Již několik let využívají senioři třetího plzeňského obvodu bezplatnou právní poradnu, která je zaměřena na řešení různých právních záležitostí. Odborníci zde odpovídají na specifické otázky, pomáhají řešit právní problémy, anebo požadavky na právní služby zařazují přesně do uvedených oblastí práva.
15.07.2015 20:21 |

podobné články

Neubauer (ČSSD): Senioři, kteří potřebují právní radu, ať neváhají a zajistí si schůzku

 
Již několik let využívají senioři třetího plzeňského obvodu bezplatnou právní poradnu, která je zaměřena na řešení různých právních záležitostí. Odborníci zde odpovídají na specifické otázky, pomáhají řešit právní problémy, anebo požadavky na právní služby zařazují přesně do uvedených oblastí práva.
06.01.2017 05:30 |

podobné články

Průzkum ukázal, že nákup na základě reklamy přiznává asi 36 procent Čechů

 
Nákup na základě reklamy přiznává 36 procent Čechů. Nejdůvěryhodněji na lidi působí reklama v obchodech, nejméně lidé věří uváděným vlastnostem zboží a jeho kvalitě.
23.02.2012 12:21 |

podobné články

Průzkum: Téměř třetina Čechů přiznává, že byla někdy partnerovi nevěrná

 
Nevěru přiznává třetina Čechů, ovšem celkem dvě třetiny domácí populace nepovažují za nevěru flirt, sex po telefonu, sex na jednu noc, líbání, erotické služby, sex s expartnerem, skupinový sex, erotické sms, lesbický sex a orální sex.
31.08.2017 10:50 |

podobné články

Většina Čechů chce středopravicovou vládu

 
Nadpoloviční většina českých občanů (57,4 procenta) podporuje středopravicovou vládu. Drtivá většina Čechů (85,3 procenta) vnímá pozitivně odchod Jiřího Paroubka z čela ČSSD.
31.05.2010 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (3427 článků)

Většina Čechů odsun Němců schvaluje. Násilnosti odsuzují, ale omlouvat se nechtějí

 
Poválečný odsun sudetských Němců považuje 70 procent Čechů za nevyhnutelný a 61 procent ho vnímá jako spravedlivý. Většina lidí odsuzuje násilnosti, které odsun provázely, ovšem stejně tak většina nepovažuje za nutné se za vysídlení omlouvat. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research a sbírky Paměť národa, který byl zveřejněn ve středu.
20.05.2015 13:11 |

podobné články

Na pivo má většina Čechů: Finančně strádáme méně než Němci i většina Evropy

 
V Česku je jen minimum lidí, kteří si finančně nemohou dovolit návštěvu hospody, restaurace nebo baru mnohem častěji. V porovnání se zbytkem EU jsme na tom lépe než drtivá většina ostatních zemí. Zatímco přibližně jeden z osmi obyvatel EU si nemůže dojít na drink s přáteli nebo rodinou alespoň jednou za měsíc, v případě Čechů je to jen jeden z 29. A senioři jsou na tom ještě lépe.
02.03.2017 05:05 |

podobné články

Fotbal: Představujeme slovenského soupeře

 
Slovensko se často plete se Slovinskem, takže pozor. Náš soupeř v kvalifikaci fotbalového mistrovství světa je z malé země na jihu Evropy, obyvatelstvo je velmi dobrosrdečné a pohostinné, místy jednoduché. Pouhých 18% procent dokončilo základní vzdělání, ale v posledních letech klesla negramotnost. Jazyk nesrozumitelný, podobný finštině.
02.09.2009 02:20 |

podobné články

Desetiletí školáci: Pan prezident ví, kolik má kdo dostat peněz

 
Finanční gramotnost jako vytoužený cíl je v českých podmínkách natolik novým pojmem, že se ještě ani nezačal používat jeho opak. Finanční negramotnost by ale byla nejspíš adekvátním označením pro úroveň znalostí a představ o všem kolem peněz, jak je mezi dětmi opakovaně dokumentují nezávislé průzkumy.
01.10.2010 08:05 |

podobné články

Kauza Key Investments: Praha 13 má peníze zpět, jinde problém trvá

 
Hazardní hra s veřejnými penězi ve správě Key Investments. Tak se vyjadřují představitelé TOP 09 i KDU – ČSL k rizikovým investicím veřejných peněz do firmy, která už neexistuje. A část milionů může skončit v nenávratnu. Proto vyzývají v tom zainteresované politiky, aby zmizeli z veřejného života. Jde třeba o ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, poslance Davida Vodrážku a další. Ti se ale, každý po svém, brání. Ekonom Pavel Kohout posuzuje jejich čin jako ekonomickou negramotnost.
06.07.2011 22:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Kohout (220 článků) , Tomáš Chalupa (365 článků) , David Vodrážka (123 článků)

Topí se v dluzích, začínají krást. Poslanci to chtějí řešit

 
Přes částku jednoho bilionu korun už vystoupalo zadlužení českých domácností, které se stává čím dál ožehavějším problémem. Na vině je jak ekonomická krize, tak finanční negramotnost těch, kdo spirálu vlastního zadlužování roztáčejí. Riziko jejich pádu do dluhové pasti si uvědomují i zákonodárci a chtějí hledat cesty, jak z nich pomoci nejen sociálně vyloučeným skupinám.
31.08.2011 18:00 |

podobné články

Česko bude muset řešit negramotnost, 50 tisíc lidí nemá ani základní školu

 
S problémem negramotnosti se zřejmě bude brzy potýkat i Česká republika. Podle údajů Českého statistického úřadu totiž v naší republice spadá 50 tisíc lidí do kolonky „bez vzdělání“. Nemá ukončenu povinnou základní školní docházku, často ani její první stupeň. Počet těchto lidí přitom roste – v roce 1961 jich bylo o dvacet tři tisíce méně.
04.08.2012 03:50 |

podobné články

Pěnička: Negramotnost je hrozbou pro demokracii

 
Vyjádření nezávislého kandidáta do Senátu Parlamentu ČR pro volební obvod 35 - Jablonec nad Nisou na kandidátce Semiláci.
07.08.2012 16:45 |

podobné články

Američané kritizují Česko: Kvůli sociální odloučenosti Romů

 
Sociální odloučenost, negramotnost, chudoba, nezaměstnanost a diskriminace. Aktuální zpráva o stavu lidských práv v Česku, kterou vypracovalo americké ministerstvo zahraničí, kritizuje postavení Romů v naší společnosti.
20.04.2013 15:15 |

podobné články

Průzkum: Finanční negramotnost je příčinou zadlužení a finančních problémů

 
Třetina českých domácností má finanční rezervu jen na měsíc. Každý patnáctý Čech by s finanční rezervou vystačil necelý týden, 35 procent pak dva až tři měsíce. Jednou z příčin zadlužení je nedostatečné finanční vzdělání. Údaje vyplývají z říjnového průzkumu agentury STEM/MARK, který má k dispozici deník Právo.
15.11.2013 08:01 |

podobné články

Filosof napsal o diktatuře politické korektnosti. S lidmi se prý manipuluje

 
Lidé, kteří jsou odkázáni na mainstreamová média, jsou podle filosofa Jiřího Fuchse oběťmi manipulace a v podstatných společensko-politických otázkách jsou v podstatě neinformovaní. Výsledkem je podle něj u mnoha lidí negramotnost.
29.12.2013 18:43 |

podobné články