Článek

V Lukavci se na Boží hod opět rajtovalo kolem osení

 
Vítězství Ježíše Krista nad smrtí oslavili v neděli na Boží hod velikonoční lidé v Lukavci, což je místní část Fulneku. Na tradiční Jízdu kolem osení hodinu po poledni vyrazilo dvaadvacet jezdců v černých oblecích na opentlených koních. Podle dostupných historických pramenů se zde rajtuje kolem osení více než 390 let, minimálně od pobělohorské doby.
05.04.2015 19:26 |

podobné články

Podobné články

V Lukavci se jela Jízda kolem osení. Tradici udržují už 400 let!

 
Prastarým zvykem zvaným Jízda kolem osení, který má zajistit úrodu polím, přivítali v neděli odpoledne jaro v Lukavci poblíž Fulneku na Novojičínsku.
04.04.2010 18:20 |

podobné články

Velikonoční osení: Pravý čas ho zasadit!

 
Velikonoční osení je oblíbenou jarní dekorací. V mnoha domácnostech právě misky se zelenou travinou zdobí jídelní stoly či okenní parapety. Víte však, kdy osení zasadit, aby vyrašilo v pravý čas? Zhruba 10 dní před velikonocemi! Poradíme vám, jak na to, aby bylo krásně husté a nepřerostlo vám.
24.03.2013 10:15 |

podobné články

Velikonoce vrcholí. Ve Slezsku vyjela unikátní Jízda kolem osení

 
Ve stopách svých předků jdou obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku na Novojičínsku. Od středověku zde udržují na Velikonoční neděli unikátní zvyk, který nemá v Česku obdobu a nedokázali jej přerušit ani komunisté. Jízdou kolem osení zde lidé uctívají vítězství Ježíše Krista nad smrtí.
08.04.2012 15:50 |

podobné články

Velikonoce jsou za dveřmi! Máte poslední šanci zasadit osení

 
Chcete mít na Velikonoční pondělí krásně nazdobený stůl i okna? Pak by se vám mohla hodit živá dekorace za pár drobných. Zasaďte si osení, která pak zkrášlíte vajíčky nebo kuřátky.
14.04.2014 06:15 |

podobné články

Na poslední chvíli: Velikonoční osení za pouhé tři dny!

 
Zapomněli jste vysít osení a nemáte čas běhat po květinářstvích a shánět nějaké vzrostlé? Nezoufejte! Ještě pořád máte šanci si vlastní zelený trávníček vypěstovat. Zachrání vás řeřicha. Máme pro vás návod, jak ji do pondělí vypěstovat.
29.03.2018 06:15 |

podobné články

Povodí Moravy: Vydatné deště doplňují hladiny v nádržích, na tocích už opět hladiny řek klesají

 
Aktuálně přes část našeho území přechází fronta, která je ovšem bez výskytu vydatných srážek. Nejvyšší srážkové úhrny jsou nyní do 3-5 mm/hod – Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Šternberk. Na Jižní Moravě do 1mm/hod. Nejvyšší úhrn za 24 hod naměřila včera stanice Bukovinka – 111 mm. Za posledních 24 hod byly nejvyšší srážky – Troubsko – 84 mm, Červená Voda – 81 mm, Olešnice – 73,4 mm, Kobylí – 64 mm.
23.08.2015 16:11 |

podobné články

Charlie Sheen byl na Boží hod zatčen za domácí násilí

 
Při rozbalování dárků v pátek na Boží hod u Charlieho Sheena lítaly facky. Herec byl pak před polednem zatčen za domácí násilí a vzat do vazební věznice, kde stráví zbytek Vánoc. Policie ho obvinila z napadení druhého stupně, mučení a trestného způsobení škody. Napadnout a fyzicky týrat měl prý manželku Brooke Muellerovou.
26.12.2009 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Charlie Sheen (454 článků)

Modelka Andrea Vránová: Rodila na Boží hod!

 
Modelka Andrea Vránová (27) porodila na Boží hod syna Jáchyma! „Držela jsem to pod stromečkem, abychom si s rodinou užili Štědrý den,“ smála se Vránová, které se narodil 25. prosince zdravý čtyřkilový syn.
27.12.2009 02:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrea Vránová (53 článků)

Charlie Sheen byl na Boží hod zatčen za domácí násilí

 
Při rozbalování dárků v pátek na Boží hod u Charlieho Sheena lítaly facky. Herec byl pak před polednem zatčen za domácí násilí a vzat do vazební věznice, kde stráví zbytek Vánoc. Policie ho obvinila z napadení druhého stupně, mučení a trestného způsobení škody. Napadnout a fyzicky týrat měl prý manželku Brooke Muellerovou.
27.12.2009 03:55 |

podobné články

Osobnosti: Charlie Sheen (454 článků)

Na Boží hod zemřel Karel Čapek. Lidé uctili jeho památku

 
Lidé na Vyšehradském hřbitově uctili památku spisovatele Karla Čapka. Pietní akt organizuje Společnost bratří Čapků každoročně v místě posledního odpočinku českého literáta, dramatika a novináře na Boží hod, kdy v roce 1938 zemřel.
25.12.2010 07:25 |

podobné články

Osobnosti: Karel Čapek (118 článků)

Eltonu Johnovi se na Boží hod narodil syn

 
Elton John si s manželem Davidem Furnishem pořídil dítě. Na Boží hod se jim narodil syn Zachary Jackson Levon Frunish John. Jejich mluvčí potvrdil, že chlapce v Kalifornii za úplatu porodila mladá žena. Chlapec vážil po příchodu na svět 3,5 kilogramu.
28.12.2010 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Elton John (472 článků) , David Furnish (90 článků)

Eltonu Johnovi na Boží hod žena za úplatu porodila syna

 
Elton John si s manželem Davidem Furnishem pořídil dítě. Na Boží hod se jim narodil syn Zachary Jackson Levon Furnish John. Jejich mluvčí potvrdil, že chlapce v Kalifornii za úplatu porodila mladá žena. Chlapec vážil po příchodu na svět 3,5 kilogramu.
28.12.2010 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Elton John (472 článků) , David Furnish (90 článků)

V centru metropole válčí modří ptáci s veverkami. Na Boží hod

 
Zvláštní věci se dějí. Na Boží hod velikonoční rozesílá Klub ODS Praha 1 tiskovou zprávu, ve které oznamuje, že chce odvolat místostarostku Prahy 1, Janu Pařízkovou. Zajímavé na celé věci je, že Pařízková na webu Věcí veřejných na návrh na odvolání reagovala už 12. dubna. Proč si na věc vzpomenuli kolegové zrovna tuto sváteční neděli, místostarostka nechápe.
24.04.2011 17:45 |

podobné články

Peruánci si na Boží hod dali do nosu pěstí. Podle stovky let staré tradice

 
Tisíce Peruánců i letos dodržely tradici Takanakuy a vyšly na Boží hod vánoční do ulic, aby si pěstmi vyříkaly staré neshody se sousedy. V jednu chvíli se tak mlátily v ulicích měst davy lidí. Pěstní souboj vždy končí usmířením a peruánské komunity prý mohou úspěšně vkročit do nového roku.
30.12.2013 13:30 |

podobné články

Šedesátku Argentinců na Boží hod pokousalo hejno piraní

 
Argentinské Vánoce jsou většinou provázeny tropickým vedrem. Nejinak tomu bylo letos, kdy teploty dosahovaly během svátků i čtyřicítek. A lidé tak hledali úlevu ve vodách moře i řek. Šedesátka plavců ale na Boží hod zažila hororový útok. V řece Paraná u města Rosario asi tři sta kilometrů na sever od Buenos Aires na ně zaútočily hladové piraně.
30.12.2013 13:30 |

podobné články

Dnes je Boží hod vánoční! Víte, co se oslavuje?

 
Na dnešek připadá Boží hod vánoční, první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista.
25.12.2014 07:50 |

podobné články

Je Boží hod, připomínáme si narození Krista

 
Na dnešek připadá Boží hod vánoční, první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Na připomínku příchodu přislíbeného Mesiáše se v kostelích stavějí betlémy, tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.
25.12.2014 10:41 |

podobné články

Mariah Carey celé Vánoce vždy prospí. A všechny tím naštve

 
Zpěvačka Mariah Carey se chová jako diva i na Vánoce. Na Boží hod vánoční si dopřává dlouhý spánek. Není divu, Štědrý večer totiž hoduje a pije do pozdních hodin. A pak chce načerpat dost sil. Jenže. V Americe se právě na Boží hod brzy ráno rozdávají dárky a všichni se tak snaží vstát co nejdříve. Hvězda však na sebe nechá čekat klidně do odpoledne a všechny tím pěkně štve.
23.12.2015 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Mariah Carey (442 článků)

Na Boží hod vtipálek vymyslel bouračku: Záchranáři ji hodinu hledali

 
Trapný žert zbytečně zaměstnal hasiče, záchranáře a policisty dvou krajů, Plzeňského a Karlovarského. Na Boží hod vánoční marně hledali u Chodové Plané na Tachovsku místo s těžkou nehodou. Jenže ta se nestala.
25.12.2017 15:30 |

podobné články