Článek

Turecku povládne proislámská strana AKP. Ve volbách převálcovala konkurenci

 
Nedělní předčasné parlamentní volby v Turecku podle dílčích výsledků se značným náskokem vyhrála Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil a vedl nynější prezident Recep Tayyip Erdogan. AKP po sečtení necelé poloviny lístků vede s 53,8 procenta hlasů, zatímco sekulární a hlavní opoziční Lidová republikánská strana (CHP) má prozatím 20,7 procenta hlasů.
01.11.2015 17:40 |

podobné články

Podobné články

Potvrzeno: Proislámská AKP bude vládnout Turecku

 
Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se turečtí voliči v nedělních předčasných parlamentních volbách vyslovili pro jednotu a integritu země. Volby vyhrála proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou Erdogan založil a vedl.
02.11.2015 02:10 |

podobné články

Turci zvolili vládu tvrdé ruky. Erdoganova AKP získala absolutní většinu

 
Předčasné parlamentní volby v Turecku potvrdily dominanci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) získala absolutní většinu, takže bude vládnout sama. Do parlamentu se probojovali také nacionalisté, sekulární a ústřední opoziční strana CHP a s odřenýma ušima i Kurdové. 
01.11.2015 20:25 |

podobné články

Erdoganova strana AKP vyhrála turecké komunální volby

 
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a jeho strana AKP jsou vítězem nedělních komunálních voleb. V projevu Erdogan prohlásil, že jeho odpůrci nyní zaplatí za svou kritiku a obviňování, které vedli proti jeho osobě několik měsíců. Jeho strana AKP získala 45 procent hlasů a drží si díky tomu volební neporazitelnost už od roku 2002.
31.03.2014 08:00 |

podobné články

Turecké volby rozhodnuty, prezidentova strana by měla mít ansolutné většinu. Kurdové protestují

 
Turecká proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil a vedl nynější prezident Recep Tayyip Erdogan, získala po dnešních předčasných volbách v parlamentu absolutní většinu, bude tak moci opět vládnout sama. Oznámila to turecká státní agentura Anadolu po sečtení 96 procent hlasů.
01.11.2015 20:51 |

podobné články

Turecké volby rozhodnuty, prezidentova strana by měla mít absolutní většinu. Kurdové protestují

 
Turecká proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil a vedl nynější prezident Recep Tayyip Erdogan, získala po dnešních předčasných volbách v parlamentu absolutní většinu, bude tak moci opět vládnout sama. Oznámila to turecká státní agentura Anadolu po sečtení 96 procent hlasů.
01.11.2015 22:16 |

podobné články

Strana premiéra Erdogana vyhrála turecké volby

 
V dnešních parlamentních volbách v Turecku vyhrála podle očekávání Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Vyplývá to podle agentury Reuters z prvních předběžných výsledků, které zveřejnila turecká televize. AKP podle nich získala 56 procent hlasů.
12.06.2011 17:05 |

podobné články

Hrnčíř (SPD): Islamizace Evropy v režii Turků nabírá na síle

 
Turecká proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil stávající prezident Recep Tayyip Erdogan, získala v předčasných volbách do parlamentu většinu křesel.
06.11.2015 04:35 |

podobné články

Turecká vládnoucí strana odmítla konání předčasných voleb

 
Turecká vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Erdogana dnes odmítla konání předčasných voleb, které požaduje opozice po více než týden trvajících protestech. Rezignace premiéra Recepa Tayyipa Erdogana je i jedním z hlavním cílů demonstrantů. "Místní volby budou v březnu 2014, prezidentské v srpnu 2014 a parlamentní v červnu 2015. Jakákoli změna harmonogramu není možná," uvedl podle agentury Reuters místopředseda AKP Hüseyin Celik po schůzi vedení strany.
08.06.2013 19:45 |

podobné články

Evropský tisk: Erdoganovo vítězství může být černým dnem pro Turecko

 
Drtivé vítězství strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v nedělních předčasných parlamentních volbách musí být pro hlavu státu a pro Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) velkou satisfakcí poté, co tento hegemon turecké politiky v červnových volbách ztratil většinu ve sněmovně. Je ale otázkou, zda bude další vláda AKP přínosná pro samotné Turecko, protože Erdoganovy autokratické sklony mohou ještě více nahlodat narušenou demokracii a rozdmýchat konflikt s Kurdy, napsaly dnes ve svých komentářích evropské deníky.
02.11.2015 10:56 |

podobné články

Telička (ANO): Nová turecká vláda bude mít obrovskou zodpovědnost

 
Předčasné parlamentní volby v Turecku přinesly jasné vítězství Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turečtí voliči dali AKP důvěru především s ohledem na bezpečnost a stabilitu země, kterou ohrožuje konflikt v Sýrii a jím vyvolaná migrační krize i napětí ve vztazích s kurdskou menšinou.
08.11.2015 09:56 |

podobné články

Česká umělkyně žijící v Istanbulu pro PL odkrývá, co se prý dělo během referenda v Turecku

 
ROZHOVOR „Můj kolega zasedal ve volební komisi k referendu o rozšíření prezidentských pravomocích v Turecku. Probíhalo to tak, že nad ním stál policista z Erdoganovy strany AKP, který mu nařídil sečíst i neorazítkované obálky v prezidentův prospěch,“ líčí své poznatky z Istanbulu hudebnice a pedagožka z Moravskoslezského kraje paní Irena, která už několik let působí v Turecku a pro svoji bezpečnost chce raději zůstat v anonymitě. „O férovosti se v rámci referenda nedá příliš mluvit. Vlastně vše proběhlo protiprávně a přijde mi, že i přes velké množství důkazů na sociálních sítích se bohužel nic nezmění,“ dodává ještě umělkyně k hodnocení tureckého referenda.
15.05.2017 20:55 |

podobné články

Komunální volby v Turecku provázejí násilnosti. Zemřelo šest lidí

 
Při střetech, které doprovázejí dnešní komunální volby v Turecku, zemřelo na jihu země u hranic se Sýrií šest lidí. Obecní volby rozhodnou o osudu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ten slíbil, že jestliže jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) neuspěje, jako premiér skončí. 
30.03.2014 14:55 |

podobné články

Vojtěch Filip ohromil: Němcová ve sněmovně 101 hlasů nemá

 
ROZHOVOR Pokud získá vláda Jiřího Rusnoka důvěru a povládne až do řádného konce volebního období, bude za její vládnutí odpovědna ODS a TOP 09, prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip. „Odpovědnost za to, že Rusnokova vláda povládne, neponesou ani tak ti, kteří jí dají důvěru, ale spíš ti, kteří nebyli pro rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz šéf komunistů. Je přesvědčen, že bývalá vládní koalice nemá většinu ve sněmovně.
26.07.2013 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Filip (957 článků) , Jiří Rusnok (1832 článků)

Lidé se začali bát Erdogana, prozradila krajanka žijící v Turecku

 
V Turecku, kde byl nedávno potlačen pokus o vojenský převrat, žijí i Češi. Sdružují se v komunitě, diskutují o tom, co se teď v zemi děje, a mají obavy z toho, co by mohlo přijít dál. Atmosféra v zemi se prý ale mění už dlouho. Zlom nastal v okamžiku, kdy se k moci dostal Recep Tayyip Erdogan se stranou AKP.
24.07.2016 09:05 |

podobné články

Volný průchod uprchlíkům z Turecka: Evropa má štěstí, že se vzpoura nepovedla, říká politička

 
Evropa má „štěstí“, že se v Turecku nezdařil pokus o státní převrat. V případě, že by rebelové uspěli, do Evropy by rázem zamířily statisíce uprchlíků a nastal by „chaos“, tvrdí turecká poslankyně Zeynap Jane Kandur z vládní AKP (Strana spravedlnosti a rozvoje) tureckého prezidenta Recepa Erdogana (62).
16.07.2016 10:35 |

podobné články

Ficova strana ve volbách drtivě převálcovala politické soupeře

 
Opoziční sociální demokraté (Směr-SD) v sobotních předčasných parlamentních volbách na Slovensku převálcovali politické soupeře. Ve sněmovně získají pohodlnou většinu pro sestavení jednobarevné vlády.
12.03.2012 06:10 |

podobné články

V tureckých volbách zvítězil Erdogan. Ústavní většinu ale nemá

 
Turecko uzavřelo v neděli odpoledne volební místnosti a celá země sleduje výsledky parlamentních voleb. V nich vítězí vládnoucí strana Spravedlnost a rozvoj (AKP) premiéra Tayyipa Erdogana, píší agentury AFP a Reuters.
13.06.2011 07:00 |

podobné články

Zásadní den pro Turecko. Otevřely se volební místnosti

 
Obyvatelé Turecka dnes v předčasných volbách vybírají po pěti měsících nový parlament. Politické strany se totiž nedokázaly dohodnout na složení vlády. Dosud vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla v parlamentu o většinu a s ostatními se na koalici nedohodla. Podle analytiků chce vládnout sama, zřejmě se jí to ale po nedělním hlasování opět nepodaří.
01.11.2015 08:36 |

podobné články

V Turecku obviněny dvě stovky lidí ze spiknutí proti vládě

 
Turecká justice obvinila 196 lidí, že se v roce 2003 pokusili svrhnout vládu islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Mezi údajnými spiklenci je i třicet vysokých armádních představitelů v činné službě i ve výslužbě.
19.07.2010 19:20 |

podobné články