Článek

To jsme to dopracovali. Ukázka z nové knihy Ilony Švihlíkové "Jak jsme se stali kolonií"

 
Česká republika se z pozice suverénní země postupně proměnila v závislou periférii mezinárodního systému, která není schopna prosazovat vlastní zájmy, ani hrát ve významnějším měřítku vlastní, samostatnou ekonomickou roli. Jak se to stalo a jak se s touto pozicí, ohrožující samotnou existenci naší země, můžeme vyrovnat? O tom pojednává celá kniha, kterou právě vydává ekonomka Ilona Švihlíková.
26.10.2015 17:46 |

podobné články

Podobné články

To jsme to dopracovali. UKÁZKA z nové knihy Ilony Švihlíkové "Jak jsme se stali kolonií", která vychází právě dnes

 
Česká republika se z pozice suverénní země postupně proměnila v závislou periférii mezinárodního systému, která není schopna prosazovat vlastní zájmy, ani hrát ve významnějším měřítku vlastní, samostatnou ekonomickou roli. Jak se to stalo a jak se s touto pozicí, ohrožující samotnou existenci naší země, můžeme vyrovnat? O tom pojednává celá kniha, kterou právě vydává ekonomka Ilona Švihlíková. Kniha má být představena v pondělí v Praze.
26.10.2015 17:51 |

podobné články

Michek: Jak jsme se stali kolonií

 
Pod názvem „Jak jsme se stali kolonií“ vydalo v roce 2015 nakladatelství Rybka Publishers knihu mladé renomované ekonomky Doc. Ing. Ilony Švihlíkové, která je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze, kde vystudovala obor mezinárodní obchod a komerční jazyky. V roce 2010 byla vydána její první práce na téma „Globalizace a krize“ a v roce 2014 ji vyšla další kniha nesoucí název „Přelom – od Velké recese k Velké transformaci“. Ing. Švihlíková rovněž publikuje v masmédiích, např. v Britských listech, v Deníku Referendum a vystupuje v Českém rozhlasu i v televizních debatách. Patří mezi mladou generaci intelektuálů, kteří zdůrazňují sociální soudržnost společnosti. V současnosti působí na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, kde vede katedru politických a společenských věd a ekonomie.
24.08.2016 04:35 |

podobné články

Kapitalisté bohatnou, pracující nikoliv. Zde jsou čísla. Exkluzivní ukázka z nové knihy Ilony Švihlíkové

 
Nad globalizací světové ekonomiky a krizí kapitalismu se opět zamýšlí známá ekonomka, docentka Ilona Švihlíková tentokrát ve zbrusu nové knize „Přelom: Od velké recese k velké transformaci", jejíž úryvek poskytla exkluzivně ParlamentnímListům.cz. Předestírá pohled na bitvu mezi kapitálem a prací. Jak se u Švihlíkové dá očekávat, kniha nabídne provokativní závěry.
20.12.2014 19:28 |

podobné články

Černý scénář z nové knihy ekonomky Švihlíkové: Osmdesát procent lidí bez práce kvůli...

 
Server ParlamentníListy.cz vám přináší exkluzivní ukázku z nové knihy ekonomky Ilony Švihlíkové s názvem Přelom. Expertka v ní jasně říká, že se nacházíme ve zlomové době krize kapitalismu a může to skončit všelijak. Hovoří o pracovní šikaně i o tom, jak by moderní technologie mohly rozložit současný ekonomický systém.
18.01.2015 10:22 |

podobné články

488 miliard za rok do ciziny. Německo doženeme za 100 let, pokud vůbec, sdělila docentka Švihlíková a odsoudila, kam se dostalo naše hospodářství

 
REPORTÁŽ Pokud by růst životní úrovně pokračoval stejným tempem jako doposud, k Německu se přiblížíme za sto let anebo nikdy. Zahraničí nás vysává, ročně odcházelo z Česka okolo 500 miliard korun zisků a naše mzdy patří v Evropské unii vůbec k těm nejnižším. Až tak tvrdá kritika českého hospodářství zazněla z úst ekonomky Ilony Švihlíkové při prezentaci její nové publikace v ostravském Knihcentru. Zmíněné dílo s názvem „Jak jsme se stali kolonií“ mapuje vývoj české ekonomiky od takzvané transformace v 90. letech minulého století až po současnost.
30.03.2016 13:35 |

podobné články

Drsná přednáška ekonomky Švihlíkové: Já bych ty zahraniční firmy odsud nejradši vykopala...

 
REPORTÁŽ Žijeme v nejlepším z možných světů! Ne, tohle vyprávění už skončilo. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové přišel pocit obecné nejistoty, ve kterém jede celý svět a extrémně „ten tzv. Západ“. A jak dál? Teď se po čtvrtstoletí od převratu rozhodujeme. Co se týká ekonomiky, má také jasný plán, jak vše „překopat“. Sdělila i to, jak by naložila se zahraničními firmami: „Dbát na to, aby se zahraniční firmy tady chovaly jinak. Já bych je nejradši vykopala, kdyby to šlo.“
28.06.2017 18:40 |

podobné články

Oleg Rybnikář: Peníze nově a komplexně. A nejen peníze

 
V sobotu 10.9.2016 proběhla v Praze na Santošce konference nazvaná Nové peníze pro nový život, organizovaná skupinou kolem doc.Ilony Švihlíkové.
13.09.2016 16:25 |

podobné články

Docentka Švihlíková: USA nás chtějí odstřihnout od Ruska, připoutat k sobě a obklíčit Čínu. Potřebujeme národní obrození. Média nám zamlčují podstatné věci

 
Evropa je kořist, která čeká, až ji někdo shrábne. Dostali jsme se na periferii. I tyto věty zazněly od ekonomky Ilony Švihlíkové. Zároveň varovala před připravovanou transatlantickou a transpacifickou smlouvou. „Je to včlenění Evropské unie pod americké zájmy ještě více než dnes,“ hodnotila a připojila i důvod: „Odstřihnout Evropu od Ruska a zbrzdit vývoj Číny. To je geopolitický důvod těchto dvou dohod.“ Kritizovala také pasivní přístup Evropy. „Potřebujeme nové národní obrození,“ konstatovala mimo jiné.
10.11.2014 04:40 |

podobné články

Ilona Švihlíková: Půlka našeho průmyslu je v cizích rukou. Ujíždí nám vlak, politikům to vyhovuje. Musíme kontrolovat zdroje jako půda a voda, jinak na to doplatíme

 
ROZHOVOR Navzdory příznivému vývoji českého hospodářství nelze podle docentky Ilony Švihlíkové nevnímat skutečnost, že nekontrolujeme náš průmysl, nejsme schopni ovlivnit, aby se v něm používaly moderní technologie, takže jsme v pozici podřízené země. Ale spoustě českých politiků to vyhovuje, protože mají alibi pro to, aby nemuseli dělat nic. Za významnou hrozbu považuje ekonomka vlastnickou strukturu české ekonomiky, pokud by stát neměl pod kontrolou strategické věci, tak na to šeredně doplatí.
14.08.2015 06:05 |

podobné články

Montujte a držte hubu: Docentka Švihlíková o minulých chloubách našeho průmyslu a hospodářské současnosti

 
ROZHOVOR Prodejem kdysi slavných a úspěšných českých firem do rukou zahraničních vlastníků jsme se stali závislou ekonomikou, která nerozhoduje, ale podřizuje se. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se už jen můžeme ptát, zda častý prodej pod cenou byl hloupostí, nebo záměrem. Politické dopady má i skutečnost, že celý náš bankovní sektor je v zahraničních rukou. Vzdělané pracovní síly dodají mateřské firmy, na tuzemce zůstane montování za čtvrtinu platu. Pro mnohé politiky, kteří se na takovém vývoji podíleli, je dnes vhodné tvrdit, že nevyhnutelně vše muselo takto dopadnout.
22.08.2017 10:05 |

podobné články

Ekonomka: Eurozóna osekaná? Ano, o Řecko, Španělsko a Portugalsko

 
Pokud eurozónu bude nutné „očistit“ od některých zadlužených zemí, pak to podle Ilony Švihlíkové z Vysoké školy ekonomické bylo o Řecko, Španělsko, Portugalsko a možná i Itálii. Švihlíková to řekla v rozhovoru pro Rádio Česko.
23.08.2011 12:50 |

podobné články

Levicová ekonomka to vidí černě. Kalousek jen škrtá a daně se neplatí

 
Tři roky po pádu amerického bankovního gigantu Lehman Brothers skýtají námět pro bilancování. Podařilo se vyspělým státům skoncovat s krizí, nebo ji alespoň zamést pod koberec? A jaké jsou prognózy do budoucna? Podle ekonomky Ilony Švihlíkové velmi negativní. A nejen co se hospodářství týče.
17.09.2011 07:30 |

podobné články

Vláda by se měla vrátit lidu, myslí si ekonomka Švihlíková

 
Démos kratos, vláda lidu. Tam by se podle ekonomky a politoložky Ilony Švihlíkové mělo vrátit privilegium rozhodovat o věcech, které se týkají všech. Zatím totiž o osudu veřejnosti a každého občana rozhoduje klientelismus hrstky politiků.
05.01.2012 18:05 |

podobné články

Některé demonstrantky připomínaly Hitlerovy fanatičky, řekl Kubera

 
Senátor Jaroslav Kubera (ODS) v televizní debatě Partie na Prima FTV odsoudil některé projevy na sobotní protivládní demonstraci. Pustil se zejména do aktivistky Ilony Švihlíkové z iniciativy Alternativa zdola, kterou přirovnal k nacistické údernici.
18.11.2012 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Kubera (591 článků)

Ekonomka Švihlíková je prý extremistka. Kubiceho úředníci dali její hnutí na seznam

 
Ministerstvo vnitra i letos pro vládu připravuje Zprávu o extremismu na území České republiky za předešlý rok. Zabývá se tak levicovým i pravicovým extremismem, podává výčet organizací, které lze podle ministerstva za extremistická označit, a zabývá se jejich aktivitami. Zpráva za extremistické organizace označuje kromě neonacistické DSSS například i Alternativu zdola Ilony Švihlíkové či iniciativu Ne rasismu.
07.04.2013 15:30 |

podobné články

Hrozí nepokoje, prý je to práce politiků. Nová čísla o zlé budoucnosti

 
Aktuální pondělní zpráva Mezinárodní organizace práce (ILO) přinesla neveselé informace. Vyplývá z ní totiž, že v Evropě od začátku nynější krize přibylo přes deset milionů nezaměstnaných. Tato zhoršující se situace na trhu práce zvyšuje nebezpečí sociálních nepokojů. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se navíc velmi snižují šance na získání práce i někde v zahraničí, což bylo pro řadu Evropanů řešením.
09.04.2013 11:40 |

podobné články

Jen látáme díry a přesouváme miliardy, varovala v ČT Švihlíková

 
Podle ekonomky Ilony Švihlíkové má recese v České republice několik důvodů. Ten hlavní ale je, že chybí dlouhodobá strategie. Vše se řeší příliš urychleně a zničehonic, akorát se „látají“ díry rozpočtu.
22.04.2013 21:50 |

podobné články

Krize bude drsná. Dělejte zásoby potravin a benzinu, radí ekonomové

 
JINÝMA OČIMA S postupující hospodářskou a finanční krizí někteří ekonomové radí, že nemá cenu mít peníze v bance, ale zajistit se formou komodit, které mají hodnotu samy o sobě a které jsou nutné pro život. V tomto smyslu se nabízí především zemědělská půda, která v okamžiku, že by zkolabovaly tržní vztahy, může zajistit obživu a základní přežití. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové není dobré přeceňovat zlato.
02.05.2013 04:50 |

podobné články

Krize bude drsná. Dělejte zásoby potravin a benzinu, radí ekonomové

 
S postupující hospodářskou a finanční krizí někteří ekonomové radí, že nemá cenu mít peníze v bance, ale zajistit se formou komodit, které mají hodnotu samy o sobě a které jsou nutné pro život. V tomto smyslu se nabízí především zemědělská půda, která v okamžiku, že by zkolabovaly tržní vztahy, může zajistit obživu a základní přežití. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové není dobré přeceňovat zlato.
02.05.2013 13:05 |

podobné články