Článek

Tak už je to oficiální: Uzbecký prezident Karimov zemřel

 
Agentura Reuters hlásí, že tento svět opustil uzbecký prezident Islam Karimov, který ve své zemi vládl pevnou rukou a proslul mimo jiné i tím, že své odpůrce nechal vařit zaživa. Smrt Islama Karimova prý potvrdily tři diplomatické zdroje. Není jasné, co teď bude s Uzbekistánem dál.
02.09.2016 12:15 |

podobné články

Podobné články

Uzbecký prezident zemřel, tvrdí média. Úřady ale úmrtí nepotvrdily

 
Uzbecký prezident Islam Karimov podle tvrzení místní tiskové agentury Fergana v pondělí zemřel. Úřady se ale zatím k této zprávě nevyjádřily a oficiálně stále platí pondělní informace dcery hlavy státu, že Karimov utrpěl v sobotu krvácení do mozku a je v nemocnici na jednotce intenzivní péče.
30.08.2016 20:35 |

podobné články

Konec spekulacím? Uzbecký prezident zemřel, tvrdí diplomaté

 
Uzbecký prezident Islam Karimov zemřel, napsala agentura Reuters s odvoláním na tři diplomatické zdroje. Úřady zprávu o jeho úmrtí dosud nepotvrdily.
02.09.2016 11:05 |

podobné články

Když zemře věčný vůdce: Uzbeci se loučí s jediným otcem vlasti. Jiného nepoznali

 
Uzbecký prezident Islam Karimov, jeden z nejdéle vládnoucích středoasijských vůdců, zemřel. Týden spekulací o jeho skonu ukončilo v pátek oficiální prohlášení uzbecké vlády a parlamentu. Pohřeb vladaře, který stál v čele země 27 let, ještě od sovětských časů, se uskuteční v sobotu v jeho rodném Samarkandu. Kdo nahradí uzbeckého "věčného vůdce"?
02.09.2016 23:15 |

podobné články

Smrt Islama Karimova potvrdila vláda. Do Česka nakonec nepřijel. V zemi zuří boj o moc

 
Světová média s odvoláním na diplomatické zdroje uvedla, že dlouholetý uzbecký prezident Islam Karimov (78) zemřel. Taškent ovšem informaci oficiálně potvrdil až v pátek večer. Dle ruských médií nyní probíhá v zákulisí boj o moc, politické elity totiž chtějí rodinný klan moci zbavit. Jako nejpravděpodobnější nástupce Karimova je pak zmiňován premiér Šavkat Mirzijajev (59).
02.09.2016 16:55 |

podobné články

USA vyzvaly Biškek k vytvoření podmínek pro návrat Uzbeků

 
Uzbecký prezident Islam Karimov obvinil zahraniční síly z podnícení nepokojů v sousedním Kyrgyzstánu. Podle něj nejsou za vypuknutí násilností odpovědní Kyrgyzové ani Uzbeci.
19.06.2010 19:20 |

podobné články

Karimov měl velký pohřeb v muslimském stylu. Lékaři potvrdili úmrti na mrtvici

 
První prezident nezávislého Uzbekistánu Islam Karimov byl v sobotu pochován na hřbitově v rodném Samarkandu, kde spočívají i jeho rodiče. Uvedla to agentura Interfax. Vlastnímu pohřbu, který se uskutečnil podle muslimských zvyků, předcházela smuteční modlitba. Na náměstí před mešitou se jí zúčastnilo několik tisíc věřících.
03.09.2016 12:50 |

podobné články

Farmáři lepili zpět na rostliny chomáče bavlny. Zemí totiž projížděl premiér

 
Uzbekistán ještě stále neopustil praktiky bývalého Sovětského svazu, jehož byl po desetiletí součástí. Když totiž venkovem projíždí na oficiální prohlídce premiér, musejí farmáři na pole s lepidlem a pytli bavlny. Sklizené chomáče pak lepí zpět na rostliny, aby uzbecký ministerský předseda viděl, jak bohatá úroda je letos na polích jeho země.
21.10.2015 11:00 |

podobné články

Putina dnes dvakrát píchlo v podbřišku

 
Dva bývalé sovětské státy, Uzbekistán a Kyrgyzstán, se dostaly na přední příčky médií. Oba dva byly totiž stiženy tragédií. V Uzbekistánu údajně zemřel prezident Islam Karimov, zprávy o jeho smrti se však zatím nepotvrdily. Zato v Kyrgyzstánu vybuchla bomba, a to přímo před čínskou ambasádou.
30.08.2016 15:25 |

podobné články

Zesnulého vůdce Uzbekistánu Karimona nahradil jako prezident Mirzijojev. Vyhrál „o parník“

 
Uzbecký premiér Šavkat Mirzijojev se podle očekávání stal prezidentem své země, když v nedělních volbách podle volební komise získal téměř 89 procent odevzdaných hlasů. Devětapadesátiletý politik v nejvyšší funkci nahradil bývalého uzbeckého vůdce Islama Karimova, který zemřel počátkem září po 27 letech nekompromisního vládnutí.
06.12.2016 07:25 |

podobné články

Prezident Zeman odlétá do Číny, oficiální jednání potrvají od pátku do pondělí

 
Prezident Miloš Zeman dnes ráno odlétá na oficiální návštěvu Číny, kde se sejde s předními čínskými představiteli a bude u podpisu několika smluv. Jednou z nich má být memorandum o zavedení pravidelné letecké linky mezi Šanghají a Prahou. Prezident chce jednat o ekonomických tématech a o čínských investicích a turistech v Česku. Oficiální program začne v pátek a potrvá do pondělí.
23.10.2014 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (17937 článků)

Do Prahy dnes přijede na oficiální návštěvu mongolský prezident

 
Do Česka dnes přijede na oficiální státní návštěvu mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Do Prahy dorazí vlakem, oficiální přivítání se tak netradičně bude konat na pražském hlavním nádraží.
18.01.2015 06:32 |

podobné články

Za násilnosti v Kyrgyzstánu může zahraničí, tvrdí uzbecký prezident

 
Kyrgyzská prozatimní vláda obviňuje z vyvolání nepokojů svrženého prezidenta Bakijeva. Ten to odmítá.
19.06.2010 09:20 |

podobné články

Zeman zve diktátory kvůli byznysu a Schwarzenberg není proti, píše deník

 
Prezident Miloš Zeman pozval na Hrad uzbeckého diktátora Islama Karimova a zřejmě dojde také na návštěvu prezidenta Turkmenistánu Gurbanguliho Berdymuhamedova. Oba muži ve svých zemích vládnou tvrdou rukou, Karimov nechal v roce 2005 zmasakrovat 500 lidí kvůli občanským protestům. Zeman ale sleduje především ekonomické zájmy, což vítá viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Neprotestuje ani exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
05.02.2014 07:55 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3652 článků) , Miloš Zeman (17937 článků)

Uzbekistán: Co teď, pokud jde o Moskvu a Západ

 
Ve čtvrtek 1. září čekají Uzbekistán velké oslavy; slavit se bude 25 let nezávislosti země. Přesně před čtvrt stoletím byl zformován současný Uzbekistán, následník Uzbecké SSR. V průběhu všech těchto let zemi vedl jeden muž, prezident Islam Karimov, který v pondělí zažil klinickou smrt. O okolnostech jeho léčby a budoucnosti země napsal známý expert na Uzbekistán, novinář Daniil Kislov.
31.08.2016 10:15 |

podobné články

Nalepte bavlnu zpátky na keře, jede k nám premiér!

 
Od slavné cesty Kateřiny Veliké na Krym, kterou tak trochu vylepšil její milence Potěmkin, sice uplynulo 200 let, vypadá to však, že některé metody jsou prostě věčné. A tak když se v jedné uzbecké obci doslechli, že k nim zavítá sám premiér, rozhodli se ho ohromit běloskvoucími bavlníky podél silnic. Jenže bavlnu mezitím stihli sklidit. Problém však vyřešil uzbecký následovník Potěmkina. 
17.10.2015 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Veliká (8 článků)

Džamila Stehlíková dramaticky vylíčila, jak to chodí v Uzbekistánu. Smrtí diktátora Karimova si prý lidé moc nepolepší

 
Někdejší ministryně Džamila Stehlíková popsala život v Uzbekistánu pod krutovládou Islama Karimova. A doplnila pár informací o tom, proč toho krvavého vládce podporovalo jak Rusko, tak Čína, ale i Spojené státy. Karimov měl prý v rukávu jedno eso. Radikální islám. A kdo ovládne Uzbekistán teď?
03.09.2016 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Džamila Stehlíková (69 článků)

Švédský premiér ukazuje svaly: Vstřícná politika skončila. Komu zamítneme žádost o pobyt, ten by se měl vrátit

 
Uprchlická krize je nyní tématem především ve Švédsku, kdy uzbecký migrant najel nákladním autem ve Stockholmu do davu. Švédský premiér Stefan Löfven tak migraci vyhlásil stopku. Server Novinky.cz pak mimo jiné informuje i o tom, že Němci míní, že další přílivy utečenců už nezvládnou.
10.04.2017 16:15 |

podobné články

Boxer Čagajev: Valujev je největší zbabělec na světě

 
Uzbecký boxer Ruslan Čagajev označil po neuskutečněném zápase ruského obra Nikolaje Valujeva za zbabělce.
02.06.2009 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Nikolaj Valujev (5 článků)

Uzbecký boxer je po profesionálním duelu v komatu

 
Boxer Nosirjon Ruzimatov leží po pátečním duelu v bantamové váze s ruským favoritem Alexandrem Bachtinem v moskevské nemocnici v komatu.
26.12.2009 17:00 |

podobné články