Článek

Svobodní: Zákon o rozpočtové odpovědnosti je slabý, ale díky aspoň za něj

 
Vláda projednala návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti. Svobodní vítají alespoň náznak směrem k zastavení zadlužování státu, i když navržené sankce jsou slabé a návrh zákona obsahuje značné množství výjimek.
24.02.2015 13:26 |

podobné články

Podobné články

Legislativní rada schválila pravidla rozpočtové odpovědnosti

 
Konkrétní pravidla při sestavování rozpočtů a střednědobého rozpočtového výhledu i působnost a fungování Národní rozpočtové rady řeší návrh zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který dnes schválila Legislativní rada vlády. Návrh zákona navazuje na ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, tedy na takzvanou finanční ústavu, která je nyní v Poslanecké sněmovně.
30.05.2013 19:30 |

podobné články

Svobodní: Vláda navrhla zákon o rozpočtové odpovědnosti tak, aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá

 
Svobodní považují vládní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti, který dnes bude projednávat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení, za zmrzačený a nefunkční.
16.06.2015 09:46 |

podobné články

MF odmítá výhrady senátorů, zákon o rozpočtové odpovědnosti není diskriminační

 
Absolutně odmítáme veškerá nařčení řady senátorů, že by zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti byl v rozporu s Ústavou. Nový zákon rozhodně obce ani kraje nediskriminuje. A už vůbec není pravda, že by snad mohl „existenčně ohrozit stovky obcí“.
09.03.2017 18:50 |

podobné články

ČSSD nepodpoří zákon o rozpočtové odpovědnosti

 
Soc. dem. nepodpoří ve Sněmovně ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti. Poslancům to jednomyslně doporučilo stranické předsednictvo, které jednalo v pátek v pražském Lidovém domě. ČSSD se obává, že by norma podrazila nohy nové vládě, která vzejde z voleb v roce 2014. Právě soc. dem. má ambici tento kabinet vést.
07.06.2013 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9474 článků)

ČSSD ve Sněmovně nepodpoří zákon o rozpočtové odpovědnosti

 
Sociální demokracie v příštím týdnu ve Sněmovně nepodpoří ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti. Poslancům dnes takový postoj jednomyslně doporučilo vedení ČSSD. Na tiskové konferenci o tom informoval předseda strany Bohuslav Sobotka, který je přesvědčen, že poslanci ČSSD budou doporučení respektovat.
07.06.2013 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9474 článků)

Sněmovna navzdory senátu stvrdila zákon o rozpočtové odpovědnosti

 
Sněmovna přehlasovala senátní veto a opět schválila zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který má zavést nástroje proti zadlužování veřejných rozpočtů. Senát ho pokládá za neústavní ve vztahu k obcím. Senátoři už dříve prohlásili, že pokud je sněmovna přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud, připomíná ČTK.
17.01.2017 20:35 |

podobné články

Sovka (TOP 09): Zákon o rozpočtové odpovědnosti pohledem místostarosty

 
Na jedné straně tu máme Zákon o rozpočtové odpovědnosti, který schválila Poslanecká sněmovna a je v rozporu s Evropskou chartou místních samospráv a vedle toho se máme řídit právem obcí volně nakládat se svým majetkem. A teď babo, raď, jak k takové protichůdné situaci přistoupit?
19.03.2017 21:00 |

podobné články

Mach (Svobodní): Vládní návrh zákona o rozpočtové odpovědnosti je pokrytecký

 
Vláda konečně předložila do parlamentu návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, který by měl omezit možnost politiků zadlužovat zemi. Bohužel se ale nejedná o ústavní zákaz dělat dluhy, jako ho mají např. ve Švýcarsku, ale jen o soubor měkkých sankcí, které mají navíc dopadnout až na příští vládu.
08.02.2013 06:50 |

podobné články

Dolejš (KSČM): K zákonu o pravidlech rozpočtové odpovědnosti

 
Ve vládním programovém prohlášení koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL finanční ústavu nenajdeme. Přesto v únoru 2015 vláda B. Sobotky předložila tři související návrhy zákonů – o finanční ústavě, o pravidlech rozpočtové odpovědnosti a tzv. změnový zákon. Až po dvou letech Sněmovna nakonec prohlasovala určité řešení tzv. dluhové brzdy s cílem dosáhnout konsolidace veřejných financí a současně respektovat příslušné mezinárodní závazky (Smlouvy EU v oblasti fiskální disciplíny). Podstatou návrhu je zavést ze zákona korekční opatření, pokud výše dluhu sektoru veřejných institucí dosáhne 55% HDP.
24.01.2017 06:35 |

podobné články

Martínek (ČSSD): Zákon o rozpočtové odpovědnosti obcí jde k Ústavnímu soudu

 
Šedesát senátorů podepsalo podání k Ústavnímu soudu na přezkoumání některých částí zákona týkajícího se rozpočtové odpovědnosti obcí. Svůj podpis připojila také většina senátorů za ČSSD. Jen na okraj – návrh k Ústavnímu soudu může podat nejméně 17 senátorů…
10.03.2017 08:35 |

podobné články

ČNB nominovala do Národní rozpočtové rady profesora Jana Pavla

 
Na základě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti nominovala Česká národní banka jednoho ze členů Národní rozpočtové rady. Jako svého kandidáta navrhuje ČNB profesora Jana Pavla.
03.10.2017 16:40 |

podobné články

ANO a ČSSD o rozpočtové odpovědnosti jen hovoří, ale chtějí utrácet čím dál víc, zlobí se Kalousek

 
První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zkritizoval vládní strany za to, že v úterý hlasovaly proti návrhu TOP 09 na novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti, která by zavedla mimo jiné tzv. dluhovou brzdu. ANO a ČSSD podle Kalouska pouze hovoří o šetření, ale ve skutečnosti chtějí průběžně zvyšovat deficit státního rozpočtu.
12.02.2014 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (6373 článků)

ČSSD bude bojovat ve sněmovny proti přeběhlictví a rozpočtové odpovědnosti

 
Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky bude strana na úterním zasedání Sněmovny věnovat největší pozornost předkládanému zákonu o rozpočtové odpovědnosti, se kterým přijde ODS. Už teď je ale podle Sobotky jasné, že ho sociální demokraté nepodpoří.
05.02.2013 16:25 |

podobné články

Rouček (ČSSD): Na co vládu, která nevládne?

 
Vláda, která sama sebe nazývá „vládou rozpočtové odpovědnosti“, předvádí svým občanům trestuhodné kličkování a mlžení ohledně našeho přistoupení ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti v rámci EU.
20.01.2012 14:40 |

podobné články

Nečas: Pakt o rozpočtové odpovědnosti je pro nás nevyhovující

 
Premiér Petr Nečas (ODS) v pondělí před zahájením evropského summitu ostře kritizoval nynější podobu paktu o rozpočtové odpovědnosti. Pro Českou republiku je prý v současném stavu nevyhovující.
30.01.2012 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9261 článků)

ČSSD: Nesouhlasíme s návrhem zákona o rozpočtové odpovědnosti

 
Předsednictvo České strany sociálně demokratické doporučuje poslancům a senátorům zvoleným za ČSSD, aby v navrhované podobě nepodpořili vládní návrh ústavního zákona o tzv. rozpočtové odpovědnosti.
08.06.2013 12:40 |

podobné články

Senátoři oznámí, jak chtějí napadnout zákon o rozpočtech obcí

 
Senátoři dnes chtějí společně se zástupci samospráv, měst a obcí představit svůj návrh na zrušení části zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který chtějí předložit Ústavnímu soudu. Senátorům vadí protidluhová opatření namířená proti obcím, která zákon obsahuje. Senát loni tento nový zákon zamítl, ale Sněmovna ho přehlasovala a zákon schválila. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) obavy senátorů odmítl.
09.03.2017 06:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12458 článků)

Ministerstvo financí: Mezirezortní připomínkové řízení k novele zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla bylo zahájeno

 
Ministerstvo financí dne 14. srpna 2015 zahájilo mezirezortní připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
16.08.2015 17:51 |

podobné články

Martínek (ČSSD): Od ústavního k neústavnímu zákonu

 
Od ústavního zákona k neústavnímu zákonu. Tak by bylo možné velmi stručně charakterizovat legislativní vývoj návrhu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který jsme projednávali v Senátu. A je to neuvěřitelné, protože právě tento zákon, by měl být velmi důležitý. Dokonce klíčový, měl totiž předurčovat, jak stát bude dělat rozpočty. Jak veřejné instituce budou dělat rozpočty. Ale je jasné, že pokud takový zákon má být, tak musí být samozřejmě ústavní. A to, že nakonec byl schválen jako normální zákon, je fatální problém.
04.12.2016 07:35 |

podobné články