Článek

Svět umění od Jagellonců ke Krištofu Kinterovi

 
Pracovníci pařížského Louvru letos připravili objevný pohled do zákulisí tvorby Leonarda da Vinci. Mimo jiné jsem tu poprvé na jednom místě viděl dvě Mony Lisy, které zcela souběžně vznikaly v umělcově florentském ateliéru. Fascinující objev!
03.08.2015 18:24 |

podobné články

Podobné články

Svět umění od Jagellonců ke Krištofu Kinterovi

 
Pracovníci pařížského Louvru letos připravili objevný pohled do zákulisí tvorby Leonarda da Vinci. Mimo jiné jsem tu poprvé na jednom místě viděl dvě Mony Lisy, které zcela souběžně vznikaly v umělcově florentském ateliéru. Fascinující objev!
04.03.2013 09:15 |

podobné články

Umění za vlády Jagellonců dostalo evropský rozměr

 
V Galerii Středočeského kraje se otevírá výstava o umění doby Jagellonců. "V zemích, kde vládli, měla svou značnou autonomii aristokracie a města. Nedá se tam mluvit moc o jednotném panovnickém uměleckém programu. Pro 15. a 16. století je naopak typická různorodost a také náboženská tolerance, což u Jagellonců vychází z jejich respektu ke katolictví a pravoslaví," řekl v rozhovoru pro Právo Jiří Fajt, autor výstavy Europa Jagellonica.
18.05.2012 14:35 |

podobné články

Výstava Jagellonců se po desetileté přípravě blíží do cíle

 
Ke svému závěru finišují přípravy reprezentativní putovní výstavy Europa Jagellonica 1386 – 1572 o umění doby pozdní gotiky a renesance za vlády Jagellonců ve střední Evropě, která by měla být příští rok na jaře v Kutné Hoře a poté i v Německu a Polsku. Hlavním autorem projektu je historik umění Jiří Fajt, který působí v Německu a výstavu chystá více než deset let.
22.08.2011 16:25 |

podobné články

GASK chystá výstavu za 25 miliónů korun

 
GASK – Galerie Středočeského kraje – chystá pro příští rok v Kutné Hoře výstavu věnovanou středoevropskému umění gotiky a renesance za vlády Jagellonců. Tříměsíční česká zastávka výstavy, která bude reprízována i ve Varšavě a v Postupimi, by měla podle odhadů organizátorů stát asi 25 miliónů korun.
04.05.2011 09:40 |

podobné články

Kutná Hora bude znovu uměleckým centrem střední Evropy

 
Sto dvacet muzeí z celého světa zapůjčí do Kutné Hory 350 uměleckých děl, která budou dokumentovat kulturní rozkvět v době pozdní gotiky a rané renesance na území dnešního Česka, Slovenska, Polska, Litvy, Chorvatska a Maďarska za vlády králů z dynastie Jagellonců. Fascinující projekt představil ve středu na tiskové konferenci jeho autor, historik umění Jiří Fajt působící v Lipsku a v Berlíně.
16.02.2012 10:30 |

podobné články

Poklady doby Jagellonců dorazily do Německa

 
Německá Postupim je místem reprízy velkolepé uměleckohistorické výstavy Europa Jagellonica, kterou připravil český odborník Jiří Fajt a realizoval s mezinárodním týmem z výzkumného centra středoevropského umění GWZO v Lipsku.
13.03.2013 14:20 |

podobné články

Královské dílo osloví nejširší publikum

 
Kniha Jiřího Kuthana Královské dílo za Jiřího z Poděbrad a dynastie Jagellonců (Lidové noviny, 816 stran, cena 1599 Kč) se dočkala druhého dílu, který reprezentativně představuje architektonické umění a památky pozdní gotiky a rané renesance v českých městech a klášterech a v korunních zemích Českého království, tedy ve Slezsku a Lužici.
21.01.2014 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Kniha (36 článků)

Češi na umění moc neslyší. Dávají přednost drahým restauracím a elektronice, tvrdí architekti

 
Klenuté prostory bývalého skladu pražského gymnázia obsadili architekti, designéři a umělci. Společně chtějí pomoci Čechům, jak zpříjemnit svůj životní prostor. "Navykli jsme si umění potkávat v galeriích, nad postel si však raději zavěsíme tapetu z Ikey. Máme rádi umění, ale umělce si do bytu nepouštíme," komentují zakladatelé platformy Kvalitář současnou společnost, která z našeho životního prostředí vylučuje umění autorské a hodnotné. Propojením architektury s designem, ale i výtvarným uměním se proto snaží vzbudit v Češích zájem o umění.
05.11.2015 13:15 |

podobné články

Ministerstvo už rozhodlo: Díla Jagellonců do Polska nepůjčíme. Kvůli Diagu

 
Přestože se firma Diag Human zaručila, že v Polsku nesáhne na nejcennější díla z velké mezinárodní výstavy Europa Jagellonica, české ministerstvo kultury se teď rozhodlo, že díla do Polska skutečně nepošle. Polsko totiž nemá legislativně ustanoveny záruky nezabavitelnosti a o díla by tak Česko mohlo přijít v rámci exekuce.
26.10.2012 10:25 |

podobné články

Nejstarší smrk v Česku: Pamatuje Jagellonce!

 
Zrodil se za vlády Jagellonců, pamatuje Habsburky, první republiku, protektorát, bolševický puč, okupaci, sametovou revoluci a všechny polistopadové prezidenty. Zřejmě nejstaršímu smrku v republice je 498 let a roste v Jeseníkách.
03.05.2016 05:10 |

podobné články

Umění nezná hranice, pestře kvete i ve vězení

 
Myšlenka zbourat stereotypy, objevit nové hranice sebepoznání a ukázat umění zase trochu jinak přivedla dohromady docela překvapivou skupinu lidí. Odsouzené ve věznicích a výtvarníky „tam venku“. Několikaměsíční projekt Věznice: místo pro umění završila výstava v pražském Centru současného umění DOX. Přístupná je do 12. ledna.
28.12.2011 10:40 |

podobné články

Festival současného umění Tina B. chce předvést pozitivní náladu

 
Tématem tradičního pražského festivalu současného umění Tina B., který se uskuteční od středy do 31. října, je umění a štěstí. Organizátoři tvrdí, že přehlídka přinese do hlavního města umění, které má svůj význam nejen v estetické hodnotě, ale také v rovině emoční.
17.10.2012 08:30 |

podobné články

Neobyčejná sonda do dějin italského umění

 
Po knize věnované francouzské katedrále v Chartres, pařížské kapli Sainte Chapelle Ludvíka IX. Svatého a dvorskému umění císaře Fridricha II. napsal a vydal historik umění a umělecký kritik deníku Právo Peter Kováč už čtvrtou publikaci o umění vrcholného středověku.
11.06.2013 11:05 |

podobné články

Národní galerie si po 14 měsících našla nového šéfa. Je jím historik umění Fajt

 
Ředitelem Národní galerie se stal historik umění Jiří Fajt. Trvalo 15 měsíců, než se našel nástupce po odvolaném Vladimíru Röselovi. Čtyřiapadesátiletý odborník na umění středověku Jiří Fajt se do NG vrací po 14 letech, v letech 1995 až 2000 vedl její Sbírku starého umění. 
01.07.2014 14:55 |

podobné články

Ředitelem Národní galerie se stal historik umění Jiří Fajt

 
Ředitelem Národní galerie v Praze je historik umění Jiří Fajt. Galerie se tak nového vedení dočkala až po 15 měsících od odvolání Vladimíra Rösela. Čtyřiapadesátiletý odborník na umění středověku Jiří Fajt se do NG vrací po 14 letech, v letech 1995 až 2000 vedl její Sbírku starého umění.
01.07.2014 16:15 |

podobné články

Poznali byste, co může být tohle? Možná vás to překvapí, ale dneska se o to lidé perou!

 
Největší česká aukční síň 1. Art Consulting Brno - Praha se rozhodla podpořit sběratelské a tržní aktivity v oblasti současného umění, které je u nás nahlíženo s mnoha rozpaky. Po vzoru světových aukčních domů, které pořádají samostatné aukce současného umění, se Art Consulting Contemporary rozhodla nabízet současné umění jinak. Nejen jako apendix aukcí moderny, ale jako svébytnou aukci současného umění, jež nabídne hodnotná a prověřená díla.
26.11.2014 21:03 |

podobné články

Hlavní kurátor Národní galerie v praze Adam Budak: V Čechách je vyspělé kulturní publikum

 
Polský teoretik umění Adam Budak pracoval v letech 2012– 2014 jako kurátor v Hirshhornově muzeu moderního umění ve Washingtonu. Předtím byl devět let kurátorem v rakouském Štýrském Hradci. Studoval teorii divadla a filologii na Jagellonské univerzitě v Krakově, filozofii umění a architekturu na Středoevropské univerzitě v Praze a teorii umění na Essexské univerzitě v Colchesteru. Nyní pracuje jako umělecký ředitel v pražské Národní galerii.
08.11.2015 09:35 |

podobné články

GASK: Zahájení výstavy „XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění“

 
V sobotu 25. června bude v 16 hodin slavnostně zahájena výstava „XXL pohledů na současné slovenské výtvarné umění“. Jedná se o nejvýznamnější přehlídku slovenského umění v Čechách, kde přes čtyřicet výtvarníků představí historici umění ze Slovenska, Čech, Francie a Velké Británie. Ve 14 hodin proběhne tisková konference za přítomnosti zástupců Středočeského kraje, Bratislavského samosprávního kraje, kurátorů a umělců.
21.06.2016 12:30 |

podobné články

Muzeum umění Olomouc znovu otevře část stálé expozice Století relativity

 
Muzeum umění Olomouc znovu otevírá stálou expozici moderního umění Století relativity obohacenou o díla Victora Vasarelyho. Vzhledem k nečekaným komplikacím při probíhající rekonstrukci fasády a střechy však o prázdninách návštěvníci uvidí jen jednu její část, a to expozici věnovanou umění druhé poloviny 20. století.
06.07.2016 12:40 |

podobné články