Článek

Svatohubertská slavnost v Chrášťanech připomene myslivecké tradice

 
Neobvykle zajímavou podívanou nabídne v sobotu 24. října dnes již tradiční, pro letošek sedmá Svatohubertská slavnost v Chrášťanech na Českobudějovicku. K vidění zde bude průvod sv.Huberta i speciální svatohubertská mše v místním kostele sv.Bartoloměje. Akce pro všechny příznivce myslivosti a mysliveckých tradic, kterou společně pořádají obce Chrášťany, Hosty, Dražíč a Týn nad Vltavou za finančního přispění Skupiny ČEZ v rámci Oranžového roku v okolí Jaderné elektrárny Temelín, začne ve 13.30 hodin na prostranství u kostela v Chrášťanech.
24.10.2015 11:16 |

podobné články

Podobné články

Hrozivý nález v Chrášťanech u Prahy: Mezi odpadky ležela mrtvola

 
Tělo zatím neznámého člověka nalezli v pátek ráno zaměstnanci třídírny odpadu v Chrášťanech u Prahy. Na místě jsou kriminalisté i soudní lékař, zjistila agentura Mediafax.
03.08.2012 08:50 |

podobné články

Myslivci uctili v Chrášťanech svého patrona sv. Huberta

 
Svatohubertskou slavností a mysliveckou mší v kostele sv. Bartoloměje zahájili v sobotu 24. října v Chrášťanech na Českobudějovicku zdejší myslivci novou loveckou sezónu. Společné akce obcí Chrášťany, Dražíč, Hosty a města Týn nad Vltavou, tradičně podporované Jadernou elektrárnou Temelín Skupiny ČEZ, se zúčastnilo bezmála pět stovek příznivců myslivosti a diváků.
25.10.2015 10:46 |

podobné články

Tradiční svátky – zvyky, které přetrvávají

 
Listopad se překulil jako voda a do nejkrásnějšího dne v roce, na který se těší jak malí, tak i velcí, zbývá už jen něco málo přes tři týdny. K Vánocům se neodmyslitelně pojí nejrůznější tradice a zvyky, ať už to je zdobení vánočního stromečku, chození na půlnoční nebo třeba rozkrajování jablíčka. Zatímco některé zvyky postupem let vymizely a přestaly se dodržovat, jiné se dodržují stále a mnoho lidí by si bez nich nedokázalo představit ty pravé Vánoce. Možná i vy nějaké tradice dodržujete, možná jste se naopak nechali zlákat moderní dobou a zvyky jste úplně vypustili. Pokud je to tak, děláte dobře, že si čtete tento článek. Společně se v něm podíváme na nejoblíbenější tradice a zvyky, kterými vás určitě svátečně naladíme a kdo ví – možná i přimějeme k tomu, abyste nějakou tradici letos dodrželi i vy. Tradiční zvyky na Vánoce, které se dodržují i dnes Tématem dnešního článku nebudou zapomenuté tradice, které už se několik let o svátcích nedodržují. My si zpříjemníme den připomenutím nejoblíbenějších a stále dodržovaných tradic a zvyků, u kterých by byla škoda, pokud by v ně lidé přestali věřit. Zdobení vánočního stromečku Vánoce bez stromečku, který září všemi barvami? No tak to v žádném případě! A na tom se snad všichni shodneme. Zdobení vánočního stromečku není samozřejmostí, i tohle je totiž tradice, která se započala před několika desítkami let. Věděli jste například, že na samotném začátku věšeli stromeček nad stůl špičkou dolů? Rozkrajování jablek Po štědrovečerní večeři si každý člen rodiny rozkrojil jablíčko a podle jeho jádřince si pak věštil budoucnost na následující rok. Pokud byl jádřinec ve tvaru hvězdičky, znamenalo to, že dotyčný bude mít štěstí a bude oplývat zdravím. Naopak nechtěný křížek v jádřinci představoval smrt. Kdo našel shnilý jádřinec, toho měly čekat nemoci. Polibek pod jmelím Věšíte si doma jmelí, pod... Čtěte více Příspěvek Tradiční svátky – zvyky, které přetrvávají pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
05.12.2017 21:05 |

podobné články

Senátor Palas se vzdal funkce v čele myslivecké jednoty

 
Senátor a bývalý moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas se vzdal funkce předsedy Českomoravské myslivecké jednoty. Z pozice místopředsedy odešel exposlanec ODS Jiří Papež. Palas, o něhož se zajímá policie v souvislosti s financováním jeho domu v Ludvíkově na Bruntálsku, to oznámil na webu jednoty. Důvod rezignace neuvedl.
08.05.2014 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Papež (16 článků)

Jaroslav Palas končí jako předseda ČMMJ

 
Na mimořádném jednání Myslivecké rady Českomoravské myslivecké jednoty, které se konalo 6. května 2014, odstoupili ze svých funkcí předseda ČMMJ Ing. Jaroslav Palas a místopředseda ČMMJ Ing. Jiří Papež. Na stejném jednání podal výpověď z funkce jednatele organizace Ing. Jaroslav Kostečka, Ph.D.
09.05.2014 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Papež (16 článků)

Zeman boří tradice, pozvánku na Hrad nedostali ani expremiéři

 
Na tradice se má navazovat, a ne je bořit. V tomto duchu se včera nechal slyšet prezident Miloš Zeman v rámci své návštěvy Ústeckého kraje. Přesto se sám rozhodl některé tradice hodit za hlavu. Alespoň pokud jde o výběr pozvaných na slavnostní ceremoniál při předávání státních vyznamenání 28. října.
26.10.2013 04:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20924 článků)

CzechTourism představuje české tradice interaktivně

 
Představit Českou republiku jako zemi živoucích tradic, kde zahraniční i domácí turista tradice nejen objeví, ale rovněž pochopí jejich souvislosti a příběh. To je cílem projektu Tradiční Česko všemi smysly, který zastřešuje Česká centrála cestovního ruchu. Jeho marketingová kampaň obsahuje nejen sérii videí či originálních tištěných map, ale i novou mobilní aplikaci České tradice, která je ke stažení zdarma.
22.07.2015 12:26 |

podobné články

Velikonoce jsou tady! Zvyky a tradice křesťanského svátku!

 
Češi pro náboženské tradice zrovna neplanou, volný pátek však ocení i zarytí ateisté.  Často se však snoubí pohanské vítání jara a zvyky s křesťanskými svátky. Světíte svátky, nebo vás čeká relaxace a lenošení? A víte, jsou vlastně velikonoční zvyky a tradice? Nezapomínáte na něco?
26.03.2016 05:15 |

podobné články

Je prý těžké debatovat, když proti vám stojí Konvička a nahé dívky

 
Martin Konvička uspořádal v Brně Ramadán po česku. Dovolával se přitom českých kulturních tradic, které jsou jiné než tradice muslimské. S tím lze jistě souhlasit. Má to ovšem i háček. České tradice podle Konvičky zahrnují pálení knih a promenáda dívek ve spodním prádle. Lucie Sulovská si v textu pro Svobodné fórum Pavla Šafra klade otázku, zda zmíněné projevy opravdu považujeme za české tradice.
08.07.2016 15:25 |

podobné články

Žatec: Největší slavnost chmele v Čechách

 
Tolik stánků s pivem a jídlem na jednom náměstí i v přilehlých uličkách se jen stěží uvidí jinde než na dočesné v Žatci. Obrovská slavnost po dva dny korunovala královské město na pivní metropoli.
07.09.2009 05:05 |

podobné články

Přeplněná loď jela na slavnost, potopila se. 17 mrtvých žen a dětí

 
Přeplněná převozní loď vezla 30 cestujících, kteří jeli na buddhistickou slavnost. Třináct se zachránilo.
11.10.2009 09:00 |

podobné články

Británie: Vůdce krajní pravice nepustí na královninu slavnost

 
Buckinghamský palác oznámil, že vůdce krajně pravicové Britské národní strany (BNP) Nick Griffin nebude vpuštěn na čtvrteční zahradní slavnost, přestože na ni byl původně pozván jako europoslanec.
22.07.2010 20:30 |

podobné články

Trapas: Havle, na oslavy pádu komunismu nechoď!

 
Neuvěřitelného trapasu se dopustila Klausova kancelář a pražské arcibiskupství. Bývalého prezidenta a symbol sametové revoluce Václava Havla nepozvali na večerní slavnost ve svatovítské katedrále. Slavnost se přitom 17. listopadu konala právě na připomenutí pádu komunismu. Havel se o vzpomínkové akci dozvěděl z rádia.
18.11.2010 23:20 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4854 článků)

Spalující, drtivá a ničivá Rodinná slavnost v Divadle Petra Bezruče

 
Tři premiéry ve třech dnech, to je skok ostravských divadel do nového roku. Jen Divadlo loutek si pospíšilo a už v polovině ledna uvedlo Ošklivé kačátko. Minulý víkend - to byla divadelní smršť: Nejprve famózní Gottland u Myrona, po něm palčivá Rodinná slavnost u Bezruče, nakonec fantasy Dávníkové v Aréně.
25.01.2011 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Bezruč (51 článků)

Nový Jičín: Blíží se městská slavnost, přípravy vrcholí

 
Přestože 18. městská slavnost proběhne až 10. září 2011, neboť tradičně uzavírá Novojičínské kulturní léto, přípravy na tuto nejprestižnější akci města jsou v plném proudu.
23.05.2011 21:35 |

podobné články

Oblíbená Lesní slavnost Lapků z Drakova se blíží

 
Tajemné zříceniny strážních hradů, vzácnou dřevouhelnou huť, řemeslníky či lesníky spatří v sobotu 14. a v neděli 15. července návštěvníci Drakova v údolí Černé Opavy, v blízkosti obce Heřmanovice, u Vrbna pod Pradědem v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se tam totiž další ročník mezi lidmi populární akce Lesní slavnost Lapků z Drakova a Dny s Lesy ČR. Očekává se příjezd pěti až šesti tisíc malých i velkých návštěvníků.
12.07.2012 09:30 |

podobné články

Zahradní slavnost jako moralita

 
Činohra pražského Národního divadla uvedla Havlovu Zahradní slavnost, jež měla před padesáti lety premiéru v Divadle Na zábradlí. V Národním divadle se hrála poprvé až v roce 1990.
17.06.2013 13:20 |

podobné články

Přes sto dýní oživilo zahradu v centru Brna, na zimu se uzavře

 
Slavnost s více než stovkou dýní, dýňovými jídly, hudbou a programem pro děti dnes oživila Otevřenou zahradu v centru Brna. Zahrada provozovaná Nadací Partnerství se otevřela v dubnu a má za sebou první sezonu provozu. Dýňová slavnost je poslední letošní akcí, na konci října se prostor na zimu uzavře. Zahrada slouží k výukovým programům pro žáky, může si sem však přijít odpočinout a projít se kdokoliv. Podle mluvčí Moniky Urbáškové navštívilo Otevřenou zahradu zhruba 5000 lidí.
12.10.2013 15:00 |

podobné články

Československá hymna i petice. Tak vypadala tradiční Slavnost Haló novin

 
Asi tisícovka lidí všech věkových skupin se dnes sešla na pražském Výstavišti na tradiční akci KSČM Slavnost Haló novin. Informovala o tom webová stránka Haló novin s tím, že akci moderovali šéfredaktor komunistického listu Petr Kojzar a lídryně pražské kandidátky KSČM, poslankyně Marta Semelová.
20.09.2014 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Marta Semelová (263 článků)