Článek

Sporný energetický zákon prošel do třetího čtení

 
Sněmovna ve středu odpoledne nechala proplout druhým čtením kontroverzní vládní novelu energetického zákona, k níž se sešlo asi 350 pozměňovacích návrhů. Novelu má ovšem opětovně posoudit hospodářský výbor. Hlasovat o normě v závěrečném čtení se má za čtrnáct dní. Dnešní a včerejší jednací den provázela několikahodinová diskuze mezi poslanci a několik přestávek ze strany klubu hnutí Úsvit.
11.03.2015 16:05 |

podobné články

Podobné články

Balkánská kravina, prohlásil Kalousek o Babišově EET. Zákon prošel do třetího čtení

 
Za balkánskou kravinu označil ve středu místopředseda TOP 09 elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně nakonec protlačil do třetího čtení. Kalousek narážel na to, že se Babiš tímto systémem inspiroval v Chorvatsku. Poslanci zákon ve druhém čtení schválili po více než čtyřhodinové debatě.
07.10.2015 16:11 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12026 článků)

Koudelka (ČSSD): Energetický regulační úřad, prezident republiky a vláda

 
Energetický zákon určuje, že Energetický regulační úřad jedná nezávisle. Zákon zdůrazňuje, že nesmí přijímat pokyny od orgánů výkonné moci. Takovým orgánem výkonné moci je i vláda nebo státní zastupitelství. Vláda či jiný orgán výkonné moci nesmí být tomuto úřadu nadřízeny, aby neměly možnost trestat úřad za rozhodnutí, jež se vládě nelíbí, či naopak odměňovat jej za provládní politiku. Navíc v době, kdy probíhal spor o rozsah podpory pro miliardové obnovitelné zdroje energie, zvláště solární elektrárny.
19.01.2016 09:15 |

podobné články

Energetický regulační úřad: Etický kodex obchodníka čeká aktualizace

 
Etický kodex obchodníka v energetických odvětvích (Etický kodex) byl poprvé vydán v roce 2012. Po čtyřech letech působení ho čeká aktualizace. Zohledněny budou legislativní změny, především nový občanský zákoník, energetický zákon a zákon o ochraně spotřebitele, a také praktické zkušenosti. Ty Energetický regulační úřad (ERÚ) čerpá mj. z podnětů, stížností a požadavků zákazníků a spotřebitelů.
04.08.2016 19:20 |

podobné články

Zákon o látkách poškozujících ozonovou vrstvu prošel do třetího čtení

 
Před závěrečným schvalováním je ve sněmovně nový zákon o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech. Poslanci dnes normu prodiskutovali ve druhém čtení a nenavrhli žádné změny.
07.12.2011 16:10 |

podobné články

Návrh na omezení hazardu prošel do třetího čtení

 
Druhým čtením prošel návrh na novou úpravu regulace hazardu. Zatím ale není jasné, v jaké výsledné podobě omezení hazardu schválí. Závěrečné čtení by se ale mělo uskutečnit příští úterý. Václav Klaus již jednou novelu loterijního zákona vetoval, a to v loni v červnu, kdy sněmovna již o jeho vetu nemohla rozhodnout.
15.06.2011 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (8984 článků)

Slovensko: Gašparovič vrátí parlamentu sporný vlastenecký zákon

 
Slovenský prezident Ivan Gašparovič vrátí parlamentu sporný vlastenecký zákon, který měl platit od dubna. Ve státních školách se tak zatím nebude muset každý týden hrát slovenská hymna.
19.03.2010 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Gašparovič (136 článků)

Zadlužené obce nebudou smět nakládat s majetkem. Zeman podepsal sporný zákon

 
Prezident Miloš Zeman i přes výhrady Senátu podepsal sporný zákon o rozpočtové odpovědnosti. Ten obcím, jejichž zadluženost překročí šedesát procent průměrných příjmů, omezí právo nakládat s majetkem a sebere jim pět procent ze sdílených daní. Podle senátorů je norma protiústavní a plánují se obrátit na Ústavní soud.
23.01.2017 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20172 článků)

Balík sociálních reforem jde do třetího čtení. Pohroma pro odpírače práce

 
Vláda protlačila do třetího čtení balíček 17 sociálních reforem, jejichž platnost v březnu na žádost opozice pozastavil Ústavní soud. Na rozdíl od prvního čtení, kdy se kolem nich rozbouřila divoká diskuse, proběhlo úterní jednání hladce. Platnost uvedených reforem trvá po zásahu soudu pouze do konce letošního roku. Pokud poslanci balíček neodhlasují, přijde státní pokladna podle vlády v příštím roce o 20 milionů korun.
30.08.2011 20:30 |

podobné články

Rozpočet jde do třetího čtení. Kalousek nepřipustil přesuny peněz

 
AKTUALIZACE Poslanci dnes ve druhém čtení posuzovali státní rozpočet. Ministr financí Miroslav Kalousek na úvod řekl, že již poslanci jsou s parametry seznámeni, a tak nebude zdržovat, aby se zákonodárci mohli v debatě vyjádřit. „Vládní rozpočtová rezerva bude ve výši 0,3 procenta,“ upozornil kromě jiného Kalousek ve svém kratičkém proslovu a upozornil tak, že poslanci mohou brát peníze z této rezervy jen do této částky. Zákonodárci pak začali předkládat jednotlivé pozměňovací návrhy a navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. V poledne pak normu poslali do třetího čtení.
07.12.2011 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (6347 článků)

Zuří Poláci i EU: Sporný zákon o nejvyšším soudu prošel Senátem

 
Horní komora polského parlamentu v noci podle očekávání schválila bez úprav kontroverzní zákon o reorganizaci nejvyššího soudu. Senátoři tak nevzali v potaz varování Evropské komise ani protesty v ulicích polských měst. Podle kritiků zákon ohrožuje nezávislost polské justice.
22.07.2017 12:05 |

podobné články

Farského „nejkrásnější zákon“ schválen. Ruku ale nezvedli vlivní politici

 
Poslanci se začali zabývat – zatím v prvním čtení – některými z protikorupčních zákonů, jak mnozí z nich přislíbili projektu Rekonstrukce státu. Jeden z nich - zákon o registru smluv - předložil semilský starosta a poslanec Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj). „Otevřená data umožní se zveřejněnými pracovat, porovnávat, vyhledávat excesy, plýtvání, předražování,“ uvedl v Poslanecké sněmovně. „Vyslechl jsem slova podpory, ale i výtky. Nakonec ale zákon prošel do druhého čtení,“ radoval se posléze.
22.01.2014 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Farský (146 článků)

„Nedělejte z Česka Čínu.“ Babiš to schytal, nový zákon o hazardu ale prošel

 
Nové omezení hazardu a hazardních her se dostalo ve sněmovně do třetího čtení. Hlavním aktérem byl vicepremiér Andrej Babiš, který se opět stal terčem opozičních politiků. Stěžovali si na to, že novela omezuje svobodu internetu kvůli možnému blokování některých stránek. Vládní návrh však nakonec prošel.
13.04.2016 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12026 článků)

Poslanci Úsvitu vzali řečniště útokem, snažili se blokovat energetický zákon

 
Středeční jednání Poslanecké sněmovny uvázlo na mrtvém bodě. Poslanci hnutí Úsvit se totiž rozhodli zdržovat projednávání energetického zákona, a tak se jeden po druhém střídali u řečnického pultu a přednášeli dlouhé projevy. Zákon odpoledne prošel do závěrečného čtení, rozhodnout by se o něm mělo v dubnu.
11.03.2015 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (634 článků)

Okamura: Energetický zákon se snaží zpolitizovat řízení ERÚ

 
Poslanecká sněmovna bude projednávat tzv. Energetický zákon a Hnutí Úsvit navrhne tento zákon vrátit vládě k přepracování, aby skutečně vyhovoval potřebám naší země a jejích občanů.
04.11.2014 17:15 |

podobné články

Koalice stáhne sporný zákon o pojišťovnictví, který rozhádal Babiše a Šincla

 
Šéfové koaličních stran se dohodli, že sporný návrh zákona o pojišťovnictví stáhnou z projednávání ve Sněmovně. Novinářům to ve středu sdělil ministr financí Andrej Babiš.
24.06.2015 14:31 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12026 článků)

Vládou prošel energetický zákon, který liberalizuje trh

 
Vláda ve středu schválila novelu energetického zákona, která má přinést větší ochranu spotřebitelům a liberalizovat energetický trh. Po skončení jednání kabinetu o tom informoval mluvčí vlády Jan Osúch.
05.01.2011 16:20 |

podobné články

Zákon o ovzduší sněmovna poslala do třetího čtení

 
Sněmovna dnes poslala do třetího čtení návrh nového zákona o ochraně ovzduší, v němž žádal hospodářský výbor vypustit ustanovení o zvyšování poplatků za znečištění.
07.02.2012 15:45 |

podobné články

Novela zákona o státních maturitách prošla do druhého čtení

 
Novela zákona týkající se státních maturit prošla dnes ve sněmovně do druhého čtení. Původně měla být schválena ve zrychleném režimu už v prvním čtení, protože jde o zákon, který vláda označila jako svou prioritu. Proti zrychlenému schválení se ale ve středu postavila ČSSD. Zákon proto putuje do školského výboru.
11.03.2010 10:55 |

podobné články

Návrh na vydání dluhopisů prošel ve sněmovně do závěrečného čtení

 
Poslanci podle předpokladů propustili do třetího čtení návrh zákona o vydání státních dluhopisů v celkovém objemu 209,6 miliardy korun. Dluhopisy mají sloužit zejména k tomu, aby stát mohl za peníze získané jejich prodejem skupovat své dluhopisy splatné v letošním roce. Návrh představil ministr financí Andrej Babiš (ANO), ovšem sněmovna musela na jeho příchod čekat.
18.03.2014 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (12026 článků)