Článek

Spor právníků kolem občanského zákoníku: Mohou manželé nebo manželky vykonávat vlastnická práva ve firmách partnerů?

 
Nový občanský zákoník vnesl velkou nejistotu do možnosti ovládat firmy vlastněné jedním z manželů právě tím druhým. Jádro sporu spočítá v tom, že někteří právníci tvrdí, že nově mohou partneři v manželství například přijít na valnou hromadu a hlasovat za toho druhého nebo vykonávat jakákoliv jiná práva a povinnosti společníka. Ti druzí tvrdí, že se nic nemění.
12.03.2015 18:26 |

podobné články

Podobné články

Exnáměstek ministra: Na urgentní novele občanského zákoníku pracovali i studenti

 
Především o probíhajících přípravách na „urgentní novelu občanského zákoníku“ se mluvilo v úterním vydání pořadu Interview ČT 24, jehož hostem byl první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Zajímavé bylo, že v pořadu několikrát zopakoval větu, že bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil „toužil mít svůj pomník“, proto prý „nezodpovědně“ dopustil vstup nového občanského zákoníku v platnost, přestože nebyly přijaty související zákony atd.
19.08.2014 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1832 článků) , Jiří Pospíšil (1832 článků)

Náměstek Válkové: Na urgentní novele občanského zákoníku pracovali i studenti

 
Především o probíhajících přípravách na „urgentní novelu občanského zákoníku“ se mluvilo v úterním vydání pořadu Interview ČT24, jehož hostem byl první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Zajímavé bylo, že v pořadu několikrát zopakoval větu, že bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil „toužil mít svůj pomník“, proto prý „nezodpovědně“ dopustil vstup nového občanského zákoníku v platnost, přestože nebyly přijaty související zákony atd.
20.08.2014 01:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1832 článků) , Jiří Pospíšil (1832 článků)

Dientsbier a Tominová (ČSSD): Návrh nového občanského zákoníku je diskriminační

 
V návrhu nového občanského zákoníku chybí úprava registrovaného partnerství. Je tak popírán jeden ze základních principů nové kodifikace občanského práva. Podle hlavních zásad, uvedených v důvodové zprávě, má nový občanskoprávní kodex zahrnovat komplexní úpravu soukromých právních pravidel.
12.08.2011 20:25 |

podobné články

Nový zákoník je plný kuriozit a šíleností! ČTĚTE

 
Novela občanského zákoníku přináší stovky změn proti úpravě platné od roku 1964. Nový kodex se dotýká všech občansko-právních vztahů, změn doznají dědická práva, vlastnická práva, ochrana majetku i právní pohled na zvířata.
24.01.2012 18:20 |

podobné články

ČLFA: Nejistota kolem účinnosti nového občanského zákoníku poškozuje trh

 
Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) upozorňuje na negativní dopady, které způsobuje nejistota, zda počátkem příštího roku skutečně nastane účinnost nového občanského zákoníku. Reaguje tím na úvahy o možných komplikacích v legislativním procesu nezbytném pro dokončení rekodifikace soukromého práva, které se objevily v souvislosti s rozpuštěním Poslanecké sněmovny.
09.09.2013 14:35 |

podobné články

Pospíšil: Poslanci schválili návrh nového občanského zákoníku

 
Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh nového občanského zákoníku. Schválený návrh je výsledkem jedenáctileté práce rekodifikační komise ministerstva spravedlnosti. Přináší novou, moderní úpravu soukromoprávních vztahů, mezi jejíž hlavní přínosy patří například větší důraz na úpravu osobnostních práv, podpora principu svobodné vůle či jednotná úprava závazkového práva.
10.11.2011 10:35 |

podobné články

Desítky expertů protestují proti novele občanského zákoníku

 
Celkem 29 profesorů, docentů a právních vědců z kolegia pro občanské právo při Ústavu státu a práva Akademie věd ČR protestuje proti připravované novele občanského zákoníku, která se rodí na ministerstvu spravedlnosti.
05.09.2014 08:20 |

podobné články

Kvůli vám je problém! Pospíšil mlátí Kalouskovi o hlavu občanským zákoníkem

 
ROZHOVOR Občanský zákoník, který přináší největší změnu soukromého práva za dvacet let, se stává předmětem politických tahanic. O problémech kolem nového kodexu občanského práva ParlamentníListy.cz hovořily s „otcem“ občanského zákoníku, bývalým ministrem spravedlnosti, místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem. Kritiky jako advokáty Kláru Samkovou nebo Pavla Hasenkopfa nepovažuje za experty, kteří civilnímu právu rozumějí.
28.08.2013 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1832 článků) , Jiří Pospíšil (1832 článků)

Závěť už lze pořídit podle nového občanského zákoníku

 
Lidé, kteří pořizují závěť, mohou už nyní využít širokých možností obsažených v novém občanském zákoníku a v daleko větší míře než dosud ovlivnit, co se stane s jejich majetkem, až zemřou. Nemusí tedy čekat až na účinnost nového zákoníku, která má nastat 1. ledna 2014.
02.07.2012 03:35 |

podobné články

MÁTE MILENKU? Podle nového občanského zákoníku to MUSÍTE ŘÍCT MANŽELCE

 
Následující příběh dokládá, jak absurdní mohou být naše zákony. Na právníka se totiž obrátila žena z Pardubic, která chce před soudem ze svého manžela vymámit, jaké úmysly má do budoucna se svou milenkou! Asi 40letá žena o manželových záletech sice ví, nic víc než občasnou nevěru mu ale nehodlá tolerovat. A zdá se, že podle nového občanského zákoníku má na tyto informace skutečně právo!
01.02.2014 20:45 |

podobné články

Majetek se na švagra ulít nedá, vymlouvat u nehody ano

 
Rodina v pojetí nového občanského zákoníku, který je účinný od loňského roku, se vlastně rozrostla. Také švagři a švagrové, tedy sourozenci manžela či manželky a jejich manželé a manželky, mohou před zákonem vystupovat jako osoby blízké. Má to pro ně výhody i nevýhody.
21.03.2015 13:05 |

podobné články

Klaus váhá nad podpisem občanského zákoníku

 
Prezident Václav Klaus má pochybnosti o novém občanském zákoníku, který má citelně změnit právní úpravu života v Česku. Lhůta k rozhodnutí o podpisu deset let připravovaného zákoníku o více než třech tisících paragrafech prezidentovi vyprší v pondělí.
18.02.2012 06:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9029 článků)

Pospíšil překvapil: Zpěvák Jahelka pomůže v propagaci občanského zákoníku

 
Komunistka Zuzka Bebarová – Rujbrová má starosti s tím, že lidé a koneckonců ani soudci nebudou rozumět novému občanskému zákoníku, který Senátem prošel v lednu tohoto roku a začne platit od začátku roku 2014. Bebarová – Rujbrová se proto tázala v interpelaci ministra spravedlnosti, zda je odborná veřejnost připravena na to kvůli zákoníku odolávat tlaku veřejnosti. Pospíšil se jal za sněmovním pultíkem pak vysvětlovat, kdo všechno mu pomůže zákoník zpropagovat - v televizi prý i zpívající právník Jehelka.
03.05.2012 10:35 |

podobné články

Po bezmála 50 letech představí vláda návrh nového občanského zákoníku

 
Ministerstvo spravedlnosti představí v pondělí návrh nového občanského zákoníku. Ten nahradí kodex, který je s řadou novelizací v platnosti od roku 1964 a v řadě aspektů již neodráží nynější poměry.
09.05.2011 11:35 |

podobné články

Po 50 letech představila vláda návrh nového Občanského zákoníku

 
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil spolu s premiérem Petrem Nečasem (oba ODS) a profesorem Karlem Eliášem představili v pondělí návrh nového Občanského zákoníku. Ten nahradí kodex, který je s řadou novelizací v platnosti od roku 1964 a v řadě aspektů již neodráží nynější poměry.
09.05.2011 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1832 článků) , Jiří Pospíšil (1832 článků) , Petr Nečas (9261 článků)

Vláda posoudí reformní zákony. Má schválit i návrh nového občanského zákoníku

 
Kabinet Petra Nečase bude dnes posuzovat novou podobu občanského zákoníku. Norma upravuje tři základní okruhy: rodinu, vlastnictví a smlouvy. Ministři ale budou schvalovat i bílou knihu o obraně, která má udat směr vývoje české armády, či diskutované sociální zákony z dílny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).
18.05.2011 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9261 článků) , Jaromír Drábek (1070 článků)

Vláda přijala návrh nového občanského zákoníku, čítá přes 3000 paragrafů

 
AKTUALIZOVÁNO. Vláda Petra Nečase schválila návrh nového občanského zákoníku z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Podle informací ČTK kabinet v návrhu neudělal žádné zásadní změny. Kodex upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy.
18.05.2011 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1832 článků) , Jiří Pospíšil (1832 článků) , Petr Nečas (9261 článků)

Kabinet schválil Pospíšilovu podobu občanského zákoníku

 
AKTUALIZOVÁNO Vláda schválila návrh nového občanského zákoníku z dílny šéfa spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Kabinet v návrhu neučinil žádné zásadní změny.
18.05.2011 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1832 článků) , Jiří Pospíšil (1832 článků)

Min. spravedlnosti: Experti projednají návrh nového občanského zákoníku

 
Nad návrhem nového občanského zákoníku se budou ode dneška setkávat odborníci nominovaní parlamentními politickými stranami.
15.07.2011 15:15 |

podobné články