Článek

Soudci nemají nárok na zpětné dorovnání platů snížených v důsledku nižšího koeficientu pro jejich určení

 
Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vladimír Sládeček) zrušilo výrok II. rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 29. 12. 2014, č. j. 21 Cdo 1440/2014-456, kterým bylo žalované České republice – Okresnímu soudu Brno – venkov (v tomto řízení stěžovatelka) uloženo zaplacení částky 35 100 Kč s ohledem na použití násobku 3 podle § 3 odst. 3 zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, neboť jím došlo k porušení čl. 36 odst. 1 Listiny základních práva a svobod a čl. 89 odst. 2 Ústavy České republiky.
09.08.2016 19:55 |

podobné články

Podobné články

Ústavní soud potvrdil postoj Ministerstva spravedlnosti odmítnutím zpětného dorovnání platů soudců

 
Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti České republiky, kterou se domáhala zrušení části rozhodnutí Nejvyššího soudu týkajícího se nároku na zpětné doplacení sníženého platu soudce z trojnásobku na dvouapůlnásobek průměrné měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Záměrem podané ústavní stížnosti bylo konečným rozhodnutím Ústavního soudu definitivně uzavřít soudní spory o zpětném dorovnání platů soudců.
09.08.2016 17:15 |

podobné články

Soudci i úředníci se domáhají vyšších platů. Babišova pravá ruka by jim nedala navíc nic a v ČT vysvětlovala proč

 
Soudci a možná i politici se mohou domáhat zvýšení svého platu. Ten je totiž vypočítáván jako násobek průměrného platu a jedna soudkyně spočítala, že Ministerstvo práce a sociálních věcí při výpočtu tohoto platu chybovalo. Teď někteří soudci zvažují žaloby na zpětné doplacení za poslední tři roky. Celkem je ve hře jen u těchto zpětných doplatků pro soudce 1,7 miliardy korun.
03.02.2015 22:51 |

podobné články

Senátor Antl: Žaloby soudců vůči státu kvůli dorovnání platů zhorší pověst české justice

 
Požadavek soudců na zpětné dorovnání platů považuji za oprávněný, je ale třeba těmto dlouholetým nechutným tahanicím do budoucna zamezit.
17.02.2015 22:15 |

podobné články

ÚS odmítl stížnost státních žalobců na snížení jejich platů

 
Ústavní soud zamítl stížnost státních zástupců na snížení jejich platů o čtyři procenta. Platy byly sníženy v roce 2010 za vlády premiéra Jana Fischera. Ta v rámci úsporných opatření odebrala žalobcům čtyři procenta. Ustanovení zákona o platu platilo jen do konce roku 2010. Pokud by byl paragraf zrušen, žalobci by mohli žádat o zpětné dorovnání platů.
14.07.2011 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1743 článků)

Soudci, kteří žádali zpětné doplacení platů, u ÚS ostrouhali. Ministr Pelikán má radost

 
Ústavní soud dnes soudcům nepřiznal nárok na dorovnání platů za dva roky, kdy byly vládou protiústavně zmrazeny a sníženy o šestinu. Verdikt se týká asi stovky soudců, ostatní se státem podepsali kompromisní dohody. Informoval o tom server iDnes.cz.
09.08.2016 19:25 |

podobné články

Pospíšil: Navrhneme doplatit soudcům mzdy za loňský rok

 
Ministerstvo spravedlnosti posoudilo první pravomocný rozsudek týkající se dorovnání platu soudci za první tři čtvrtletí loňského roku. Na základě této analýzy se Jiří Pospíšil rozhodl, že příští týden navrhne vládě dorovnání platu za zmíněné období všem soudcům v ČR.
06.03.2011 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1849 článků) , Jiří Pospíšil (1849 článků)

Kvůli chybě berou politici a soudci roky nižší platy

 
Mzdy politiků a soudců jsou roky stanoveny chybně, rozhodl Nejvyšší soud. Může za to údajně špatný výpočet platové základny. Soudci, kteří na rozdíl od politiků neměli od roku 2011 zmrazené platy, se mohou ušlé mzdy domáhat zpětně. Dorovnání platů může státní kasu vyjít na miliardy.
21.01.2015 10:37 |

podobné články

Někteří soudci se vzpírají dohodě s Válkovou o plastech. Vysvětlují proč

 
Odcházející ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) na závěr svého působení v resortu ušetřila státu miliardy, když napomohla uzavření dohody se soudci ve věci dorovnání jejich platů za minulá léta. Ukazuje se však, že situace není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Především soudci v Liberci uvažují, že se o své platy budou soudit dohodě navzdory. Informuje o tom Český rozhlas.
20.02.2015 20:21 |

podobné články

Osobnosti: Helena Válková (339 článků)

Někteří soudci se vzpírají dohodě s Válkovou o platech. Vysvětlují proč

 
Odcházející ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) na závěr svého působení v rezortu ušetřila státu miliardy, když napomohla uzavření dohody se soudci ve věci dorovnání jejich platů za minulá léta. Ukazuje se však, že situace není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Především soudci v Liberci uvažují, že se o své platy budou soudit dohodě navzdory. Informuje o tom Český rozhlas.
20.02.2015 22:41 |

podobné články

Osobnosti: Helena Válková (339 článků)

Soudci dostali přes prsty. Ústavní soud jim překazil cestu k dalším penězům

 
Ústavní soud zrušil část průlomového verdiktu Nejvyššího soudu, který předloni otevřel soudcům cestu ke zpětnému dorovnání příjmů. Peníze měli dostat kvůli tomu, že v minulosti dostávali nižší násobek průměrné mzdy. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nález přivítal, podle něj umožní definitivně uzavřít soudní spory o zpětném dorovnání platů soudců.
09.08.2016 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Robert Pelikán (426 článků)

Pospíšil chce 219 milionů na dorovnání platů soudců

 
Ministerstvo spravedlnosti s Jiřím Pospíšilem v čele požaduje, aby se přidalo 219,3 milionu korun na dorovnání platů soudců. Chce jim plošně vyplatit rozdíl ve mzdách za deset měsíců, který vznikl poté, co Ústavní soud zrušil část zákona snižující jejich platovou základnu.
22.11.2011 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (1849 článků) , Jiří Pospíšil (1849 článků)

O dorovnání platů se už přihlásila téměř polovina českých soudců

 
Pouhých 14 dní od rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) stačilo soudcům k podání více než 1300 žalob o dorovnání platů za poslední tři roky. Vláda bude o nárocích soudců v pátek diskutovat se zástupci justice, zatím jednání o rozhodnutí přerušila do pondělí.
04.02.2015 19:55 |

podobné články

Ústavní soudci dostanou přidáno. Umožní to přílepek k zákonu

 
Ústavní soudci by už brzy mohli dostat výrazně přidáno. Jejich výdělek by se stanovil ze stejného základu jako u ostatních soudců, ne z nižšího jako u poslanců, členů vlády či prezidenta. Senát tento návrh ve čtvrtek nejspíš schválí. Podporuje ho ČSSD, proti není ani opoziční ODS. Novinářům to řekli zástupci jejich klubů. Růst platů upravuje tzv. přílepek k zákonu, tuto praxi ale Ústavní soud v minulosti odmítl.
23.07.2014 16:00 |

podobné články

Zvýšení platů ústavních činitelů nechá vláda na poslancích

 
Vláda nechá rozhodnutí o zvýšení platů ústavních činitelů na poslancích. Do sněmovny pošle několik variant navýšení koeficientů pro výpočet. Způsob pro vypočítání platů soudců a ostatních tak může být odlišný.
19.07.2012 14:10 |

podobné články

Soudce se nemůže rozhodnout, zda kvůli platům podá ústavní stížnost

 
Předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa se nemůže rozhodnout, zda podá stížnost k Ústavnímu soudu proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který přiřkl soudcům nárok na zpětné dorovnání platu. K podání stížnosti Jirsu v úterý vyzvala ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).
04.02.2015 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Helena Válková (339 článků)

Soudce podal ústavní stížnost kvůli platům soudců

 
Navzdory dohodě o zpětném dorovnání části platů, kterou s vládou v únoru dojednali předsedové nejvyšších soudů, bude nakonec soudcovské platy řešit Ústavní soud. Předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa k němu v úterý podal stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který soudcům přiznal nárok na zpětné doplacení špatně spočítaných mezd.
31.03.2015 12:16 |

podobné články

Ústavní soud změnil dorovnávání důchodů. Přijde stát o miliardy?

 
Bývalý strojvůdce Karel Holubec má právo na dorovnání nižšího slovenského důchodu. V úterý o tom rozhodl Ústavní soud. Podobný nárok tak zřejmě mohou vznést i další Češi a Slováci.
14.02.2012 18:55 |

podobné články

Osobnosti: Karel Holubec (2 články)

Při amnestii propustili soudci i vězně, kteří na to neměli nárok

 
Po necelém měsíci od amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem se ukazuje, že někteří soudci omylem pustili na svobodu i několik vězňů, kteří na to neměli nárok. Soudci prý rozhodovali v časovém presu a znění amnestie je podle některých nejednoznačné, uvedla v úterý Mladá fronta Dnes (MfD).
29.01.2013 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9102 článků)

Vláda odsouhlasila, že soudci dostanou zpět část platů

 
Soudkyně Jana Lorencová, jejíž žaloba rozpoutala spor o platy soudců, souhlasí s návrhem na částečné dorovnání, na kterém se v pátek dohodli zástupci vlády a justice. Ministři dnes podobu návrhu schválili. Soudci a státní zástupci peníze dostanou, pokud se vzdají části nároků.
09.02.2015 13:16 |

podobné články