Článek

Sněmovna skoro sedm hodin řešila program schůze, koalice si stěžuje na obstrukce

 
Tři a půl hodiny trvala dopolední debata ke středečnímu programu schůze Sněmovny. K zákonu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se měl projednávat jako první bod, se poslanci vůbec nedostali. Pravicová opozice totiž v devět ráno začala předčítat návrhy na zařazení nových bodů programu a přednesla výčet doposud neprojednaných zákonů. To trvalo až do polední pauzy. Podle vládní koalice se jedná o očividnou obstrukci. Poslanci o programu jednali až do čtvrté odpolední.
20.04.2016 12:55 |

podobné články

Podobné články

Strejček (ODS): Bída obstrukční anarchie

 
Patří obstrukce k nástrojům parlamentní demokracie? Patří. Jsou obstrukce používány i v parlamentech jiných demokratických zemí? Jsou. Mají české demokratické strany právo používat obstrukce jako prostředku k dosažení svých politických záměrů? Mají. Má být obstrukce nástrojem blokovacího teroru? Nemá!
15.11.2011 16:50 |

podobné články

Část opozice chystá zdržování sněmovní schůze. Vadí jim služební zákon

 
Část opozice, především z klubů TOP 09 a ODS, chystá zdržování mimořádné sněmovní schůze, která v úterý začíná. Opozici vadí především komplexní novela služebního zákona, výtky má ale i k některým dalším normám. ODS, která svůj postup koordinuje s TOP 09, nevylučuje obstrukce. Jednání by tak mohlo v některých dnech trvat do noci. Koalice doufá, že schůze bude věcná, ale je připravena i na delší než dvoutýdenní jednání.
15.07.2014 14:40 |

podobné články

Sněmovna po obstrukcích schválila program. O zákonech začala jednat až před večerem

 
Poslanci dnes schválili program schůze až po zhruba čtyřech hodinách hádek. Kvůli chystanému hlasování o koaličních reformách totiž opozice použila obstrukce. Kvůli hádkám o to, zda je možné si vzít veto k zařazení senátních tisků, či nikoliv si navíc poslanecký klub ČSSD vzal během odpoledne hodinovou přestávku na poradu klubu. Fakticky tak začali zákonodárci "pracovat" až v 16.30 hodin. Jenže ještě předtím vše zamotal komunistický poslanec.
01.11.2011 16:15 |

podobné články

O restitucích se obsáhleji ve sněmovně jednat nebude. Nebyl schválen program

 
Sněmovna zamítla program schůze, na níž by se jednalo o církevních restitucích. O svolání schůze požádaly kluby KSČM a Úsvitu, ale jak se ukázalo po dvou a půl hodinové debatě, v níž se ale mohli vyjádřit pouze členové vlády a šéfové stran a poslaneckých klubů, tedy lidé s přednostním právem, neměla opozice dostatek hlasů, aby se restituce probíraly v obsáhlejší debatě. Pro schválení programu schůze hlasovalo totiž jen 41 poslanců, což nestačilo.
24.07.2014 12:01 |

podobné články

Sněmovnu čekají obstrukce, opozice chce zabránit přijetí reforem

 
Sněmovna bude v úterý pokračovat v jednání v rámci pravidelné schůze. Na pořadu jsou jednak zákony, které poslancům vrátil Senát, ale může dojít i na vládní reformní zákony. Opozice již minulý týden avizovala, že k tomu, aby zabránila schválení zdravotnických a důchodových změn, využije i obstrukce. V úterý plán nekonečných jednání potvrdila.
03.05.2011 14:10 |

podobné články

Obstrukce nebo konstruktivní debata? Poslanci se přou o zdravotnictví

 
Sněmovna v úterý pokračuje v jednání v rámci pravidelné schůze. Poté co se poslanci vypořádali se zákony, které jim vrátil Senát, vrátili se k přerušenému bodu, kterým je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Opozice již minulý týden avizovala, že k tomu, aby zabránila schválení zdravotnických a důchodových změn, využije i obstrukce. V úterý plán nekonečných jednání potvrdila.
03.05.2011 21:45 |

podobné články

Nechystáme obstrukce ale ´diskusi´, dušuje se Topolánek

 
Sněmovnu čeká po zbytek lednové schůze náročný program. Postarají se o něj občanští demokraté. Obstrukce prý neplánují, nicméně chtějí nad jednotlivými návrhy "demokraticky diskutovat".
02.02.2010 14:35 |

podobné články

Smutné a absurdní obstrukce, pustil se Klaus do ČSSD

 
Prezident Václav Klaus zkritizoval obstrukce ve Sněmovně. Noční maraton považuje za smutný a absurdní. K obstrukcím v úterý sáhla ČSSD při projednávání norem, které poslancům vrátil Senát. ČSSD kritiku odmítla s tím, že pro obstrukce se rozhodla po zralé úvaze.
02.11.2011 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9025 článků)

To není žádný hejhula, ten Cecílio! týral Zaorálek ve sněmovně ministra

 
AKTUALIZACE Sociální demokracie ve sněmovně slovně ťala do ministrů vlády Petra Nečase. Ráno totiž začal boj o program mimořádné schůze kvůli čerpání evropských peněz ministerstvem školství. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vládu sice jako první diskutér zkáral, ale „špinavou práci“ za něj odvedl až místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. A obouval se do vlády, zejména do ministra školství opravdu důkladně. Program schůze nakonec koalice neschválila - proti bylo 81 poslanců. Předsedkyně sněmovny Němcová ale neumožnila to, aby se konala mimořádná schůze k úřadům práce. Bod přerušila.
09.02.2012 10:00 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2402 článků) , Bohuslav Sobotka (9472 článků) , Petr Nečas (9260 článků) , Petra Němcová (543 článků)

Sněmovna zřejmě zažije obstrukce. Kvůli schvalování restitucí

 
Sněmovna by ve středu mohla zažít obstrukce. Opoziční ČSSD pohrozila zdržováním při rozhodování o vládním návrhu zákona o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi. Poslanci mají na dnešek naplánována konečná schvalování předloh. Církevní restituce jsou mezi nimi a mohlo by se na ně dostat.
13.06.2012 09:05 |

podobné články

Sněmovnu čeká další schůze, znovu o mateřské či krajském referendu

 
Poslance čeká v úterý dubnová schůze Sněmovny. Na programu je opět přes 200 bodů, ale dá se očekávat, že zákonodárci mnoho návrhů vyškrtnou, protože již nemohou být do voleb ani teoreticky schváleny. Na pořadu schůze by se měly objevit například prezidentem vetovaný zákon o krajském referendu či novela o DPH umožňující nižší zdanění benefitů. Poslanci budou znovu rozhodovat i o vrácení mateřské na loňskou úroveň. Tuto novelu jim vrátil Senát. Schůzi by tentokrát neměly provázet obstrukce.
13.04.2010 13:20 |

podobné články

Zeman je pro pevné stanovení času hlasování Sněmovny o EET

 
Prezident Miloš Zeman podpořil pevné stanovení dne a času, kdy bude Poslanecká sněmovna hlasovat o zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Omezí to dlouhé obstrukce opozice, které dosud projednávání zákona provázely. Koalice na konci ledna prosadila, aby se hlasovalo ve středu 10. února v 11:00. Opozice to považuje za protizákonné. Zeman dnes na setkání se středoškoláky z Klatov dlouhé obstrukce odsoudil. Míní, že případnou ústavní stížnost opozice soud zamítne.
09.02.2016 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (20457 článků)

Koalice zkoumá, jak vyloučit obstrukce opozice při hlasování o důvěře

 
Prosazení klíčových reforem zůstává pro premiéra Petra Nečase (ODS) podmínkou pokračování koaličního kabinetu. Koalice pouze prý hledá formu žádosti o důvěru tak, aby vyloučila obstrukce opozice, uvedl v prohlášení předseda vlády.
03.06.2011 17:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9260 článků)

Obstrukce mohou ČSSD přinést jen krátkodobé efekty, shodují se politologové

 
Politologové se shodují, že sloučení diskuse k reformním zákonům, k čemuž se vládní koalice uchýlila, aby omezila obstrukce opoziční ČSSD, je nekorektní. Rozdílné názory naopak mají na to, zda ČSSD má šanci uspět u Ústavního soudu (ÚS). Koalice díky svému postupu v neděli prosadila klíčové body penzijní, sociální i zdravotní reformy.
07.11.2011 15:35 |

podobné články

Biskupové čekají s dluhopisy na další vládu, Duka si stěžuje na obstrukce

 
Biskupové potvrdili, že část finančních náhrad v církevních restitucích může být ve státních dluhopisech, o přesné výši budou jednat s budoucí koaliční vládou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Kardinál Dominik Duka po jednání biskupů současně řekl, že církev pociťuje u některých státních úřadů „zbytečné obstrukce" při posuzování žádostí o navrácení majetku.
22.01.2014 22:40 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (817 článků)

ČSSD chystá obstrukce, koalice nažene poslance do práce i o víkendu

 
Lídři stran vládní koalice se v úterý před začátkem jednání Sněmovny sešli na setkání K9. Tématem byla jak pokračující schůze, na níž se budou poslanci zabývat zákony, které jim vrátil Senát, tak chystané reformy, na nichž dosud nepanuje shoda. Koalice se rozhodla čelit avizovaným opozičním obstrukcím tím, že chce jednat i o víkendu.
01.11.2011 11:35 |

podobné články

Sněmovna i Senát ukončily schůze, zákonodárci mají prázdniny

 
V Poslanecké sněmovně i v Senátu skončily v uplynulém týdnu schůze. Zatímco poslanci budou mít asi víc než šest týdnů volna, senátoři si ho užijí méně, zřejmě jen necelé tři týdny. Schůze Senátu by měla být už v polovině srpna, sněmovna plánuje první schůzi po prázdninách na začátek září.
21.07.2012 16:40 |

podobné články

Poslanci mají před sebou balík sociálních škrtů. Budou opět obstrukce?

 
Sněmovna by opět měla dnes jednat o kontroverzních návrzích. Ty předkládá zákonodárcům ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a jde o balíček škrtů v sociální oblasti, které v březnu zrušil Ústavní soud. Včera hodinu před půlnocí přitom koalice dolní komorou protlačila zdravotní zákon z dílny ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který stanovuje nadsandard a také zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici na sto korun. Dnešní schůze sněmovny začíná v 11:00 hodin.
04.05.2011 09:10 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Drábek (1070 článků) , Leoš Heger (1267 článků)

Program utajené schůze o únicích informací si poslanci neschválili

 
Poslanci si neschválili program mimořádné tajné schůze o úniku informací z Bezpečnostní rady státu, i když o něm jednali dvě hodiny. To rozčílilo opoziční politiky. Ze schůze nebyl pořizován záznam, jednání Sněmovny se veřejnosti uzavřelo ještě před schvalováním programu, jak navrhla KSČM.
12.02.2016 13:00 |

podobné články